Leden a únor jsou údajně nejdepresivnější měsíce v roce. Vánoce, na které jsme se všichni tak dlouho těšili, jsou pryč a vystřídaly je maximálně tak výčitky z hromad zkonzumovaného cukroví. Dovolená v nedohlednu, stejně jako vyhlídka na krásné počasí. Venku je šedivo, v práci čeká po svátcích spousta restů a před sebou máme ještě dlouhé týdny plné vstávání za tmy a návratů domů za tmy… To však neznamená, že bychom měli podlehnout chmurám a nechat si kazit náladu. Stačí si vzít příklad ze severských zemí. Norsko, Finsko, Švédsko ani Dánsko rozhodně nejsou státy, které by vynikaly krásným počasím, vysokými teplotami a přemírou slunečných dní. Přesto se však nesetkáte s tím, že by si seveřané na počasí neustále stěžovali a byli nešťastní. Právě naopak, z nepřízně počasí si vytvořili přednost. Nikdy jindy se totiž nerelaxuje lépe, než když venku lije jako z konve, zatímco vy jste hezky doma v teple, ve svém útulném hnízdečku. Zimní hygge, to je to kouzlo.

Inspirujte se seveřany, kteří si umí typické hygge krásně vychutnat. Dost možná pak bude právě zima vaším nejmilejším obdobím!

Fredagsmys aneb švédský zvyk, který se vám bude líbit

Severské národy si umí užívat života se vším všudy, a proto se není čemu divit, že pojmy vyjadřující absolutní relax a pohodu pochází právě ze Skandinávie. Hygge je všem již moc dobře známé, ale slyšeli jste už o slovíčku fredagsmys? Fredag znamená pátek a fredagsmys by se dalo přeložit jako páteční lenošení či páteční pohoda. Základem je dobrá společnost, výborné jídlo, pohodlí a film nebo seriál.

Ačkoliv to může znít jen jako povalování se u televize s mísou chipsů, ve skutečnosti fredagsmys předcházejí přípravy – důležitá je příprava pohoštění (Švédové na fredagsmys milují mexické tacos, ale skvěle poslouží i nachos s nejrůznějšími dipy, jednohubky, či třeba u nás tak oblíbení šneci z listového těsta) i výběr filmu.

Fredagsmys je zkrátka další z mnoha důvodů, proč jsou nám severské národy tak sympatické!

Abychom si vychutnali příjemné chvíle nemusíme však čekat na pátek. Kouzelnou hygge atmosféru si můžeme doma vykouzlit kdykoliv a se sklenkou vína či šálkem horké čokolády si zpříjemnit třeba úterý. Jen tak. Proto jsme pro vás dali dohromady pár tipů, jak si užít zimní hygge, ať už bude venku sněhová nadílka nebo blátivo.

Fredagsmys
Jak si lépe vychutnat volný večer?

Zimní dekorace aneb kousek přírody v interiéru

Je čas sklidit vánoční dekorace, ale přesto si zima žádá něco speciálního. Stačí vybrat vhodné zimní dekorace, které budou s vaším interiérem krásně ladit. A nebojte, to, aby u vás doma panovala útulná zimní hygge atmosféra, vás nemusí stát tisíce. Hygge je o tom radovat se z maličkostí a vykouzlit si útulno přímo podle sebe.

Jako krásné přírodní zimní dekorace skvěle poslouží například drobné větve, na které narazíte na procházce, případně je můžete i nastříkat na bílo, zlato či stříbrno. Do velké mísy na konferenčním stolku či komodě se budou parádně hodit šišky, které můžete taktéž dozdobit bílou barvou, což přinese sněhový efekt. A jehličnatých větví ve váze se nemusíte zbavovat ani po vánocích, stačí sundat vánoční ozdoby, případně je vyměnit za neutrální dekorace.

Jak vytvořit kouzelnou atmosféru? Zapalte svíčku!

Svíčky, svíčky, svíčky. Nikdy jich není dost! A my naprosto rozumíme Dánům, jejichž láska k plápolajícím plamínkům a voňavému vosku je tak silná, že na zapálené svíčky narazíte bez nadsázky všude – od obchodů přes kavárny až po kanceláře.

Svíčky mají kouzelnou moc. Vždyť stačí u večeře zapálit jednu jedinou, a hned je stolování na úplně jiné,

Svíčka vykouzlí krásnou atosféru
Svíčka vykouzlí krásnou atmosféru

romantické, úrovni. Nebo když po těžkém dni v práci zasednete do křesla, uvelebíte se s knihou a zapálíte svíčku jsou rázem všechny trable všedního dne v nedohlednu.

Svíčky nemusí být jen zdrojem příjemného útulného světla a vůně, ale skvěle poslouží i samy o sobě jako designový doplněk do interiéru. Ikonické Skandinavisk jsou toho důkazem. A co teprve české svíčky Meadows s neskutečně nádhernými vůněmi v ručně foukaném českém skle!

Lahodné čaje aneb pohoda v hrnečku

Co se vám vybaví, když se řekne hygge? Troufáme si tvrdit, že v celé řadě odpovědí by se objevila slova jako svíčka, kniha, víno, deka, čaj. Šálek horkého čaje a pohodlí v sedačce či na křesle zkrátka zní jako synonymum relaxu.

Každý si vybírá čaje podle svého gusta, a nebudeme předstírat, že v naší kancelářské kuchyňce nenajdete celou řadu obyčejných čajů v klasických papírových pytlících. Pokud však jde o výjimečné hygge chvilky, zasloužíte si něco lepšího. Náš tip jsou čaje německé značky Tafelgut, které chutnají ještě lépe, než vypadají jejich stylové dózičky. A to je co říct!

Šálek čaje v chladné dny potěší
Šálek čaje v chladné dny potěší

Pro rozzáření šedivých dní

Jak vykouzlit útulnou a zimní hygge atmosféru jediným pohybem, za pouhou vteřinu? Stačí zapnout světýlka! A těch není, stejně jako svíček, nikdy dost! Kouzelně vypadá LED drátek omotaný kolem čela či celého rámu postele, na barovém stolku či třeba na stojanu s oblečením.

A pokud máte balkón či terasu, není důvod světýlka sundávat hned po Vánocích, i během celého ledna potěší kolemjdoucí a rozzáří mlhavé počasí.

Krásnou zimu plnou hygge atmosféry přeje Markéta a Bella Rose.

Světýlka jako bytová dekorace
Světýlka jako bytová dekorace

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!