Přestože za okny stále převládají mrazíky a vypadá to, že teplé dny jsou v nedohlednu, svatební sezóna se kvapem blíží a přípravy jdou do finiše. Vyzpovídali jsme proto paní Ilonu Karáskovou, majitelku svatební agentury Million Bells, která nám prozradí zajímavosti ze svatebního prostředí pohledem koordinátorky. Když se zrovna nevěnuje svatbám, ráda cestuje a dopřává si drobné radosti, což je nám v Bella Rose vlastní. Nahlédněte pod pokličku nejkrásnějšího dne a načerpejte inspiraci.

Foto majitelky svatební agentury Million Bells
Ilona Karásková z Million Bells. Foto: Million Bells

Prozraďte nám, jak jste se k této krásné práci dostala?

Ten příběh je docela jednoduchý. Profesí jsem floristka a v jeden čas jsem se zaměřila na svatební kytice a svatební květinovou výzdobu. Nevěsty po mě často chtěly poradit a vyzdobit víc než jen květiny. Nakonec to skončilo i postupným organizováním a plánováním. Téměř všechny naše realizované svatby mají svatební květiny a výzdobu od nás. Je to sice náročnější, ale má to několik výhod. Znám všechny podrobnosti a požadavky do detailu, takže se mi lépe tvoří.

Organizujete jeden z nejkrásnějších dnů v životě. Co to všechno obnáší?

Nejprve musíte pochopit, co snoubenci chtějí, každý je jiný, každý žijeme něčím jiným a máme jiné priority. Takže musím zapojit empatii. Potom vybrat správné dodavatele a vše pečlivě naplánovat. Mít co nejvíc informací je vždy velká výhoda a úleva při organizování svatebního dne, a můžou to být i zdánlivé drobnosti. Vědět jací jsou vaši svatební hosté, vztahy v rodině a jak bouřliví přátelé dokážou být.

Je něco, co Vás na tom baví nejvíce?

Pozorovat, jak se vše v den svatby proměňuje, celý svatební prostor i nálada hostů, postupně s blížícím se obřadem. Občas mám pocit, že se zastavil čas. Pozorujete emoce, vnímáte tolik radosti a dojetí. To jen tak nezažijete.

Svatební kytice v zelených tónech
Svatební kytice ve stylu Toskánska se opravdu povedla. Foto: Million Bells

Organizování akcí a především svateb není jednoduchá práce. Už se Vám někdy stalo, že něco nevyšlo?

Určitě nevyšlo, nejsem dokonalá a svatba není divadlo pro rodinu. Nikdy nevíte co se může stát. Máte na svatbě plno hostů a spoustu dodavatelů, vše se musí sejít v symbióze a přizpůsobit se. Hlavně si nekazit den něčím nedůležitým nebo něčím, co stejně nemůžete ovlivnit. Vždy se snažíme problémy, které nastanou, vyřešit a často si jich nikdo ani nevšimne. A od toho tam jsme.

Zažila jste nějaké speciální požadavky od snoubenců, které jste se jim snažila vymluvit, nebo se řídíte heslem: náš zákazník, náš pán?

Speciální požadavky ani ne, spíš nesmyslné. Například nejsem zastáncem her a programů pro hosty. Když je moc organizujete a nutíte je do her, nemusí to být vždy příjemné. Někdy si prostě chtějí jen povídat a bavit se. Snažím se nastínit snoubencům moje zkušenosti a pokud nejde o nic zásadního, většinou vyhovím. Musíme si, ale jasně stanovit pravidla. Přece jen jsme na svatbě koordinátorky, takže jen koordinujeme aby vše klapalo a snažíme se být spíš jen jako neviditelná prodloužená pravá ruka.

Jaké jsou podle Vás české nevěsty? Vsází na českou klasiku, kde převládá organza, nebo spíše sledují trendy a přejí si “Pinterestovou svatbu”?

S organzou jsem se nesetkala už dlouho. Nevěsty sledují Pinterest i zahraniční svatební blogy a hodně se tam inspirují. Sice jsou méně odvážné, ale převážně vkusné. Je na nás, jejich nápadům dát tvář, propojující linku a hru s detaily.

Svatební dekorace a nádobí
Svatební editorial a aranžmá ve stylu Toskánska. Foto: Million Bells

Organizovala jste už několik svateb. Jaký styl u nás převládá a co je podle Vás už pasé?

Převládají svatby ve stodole a na statku – ty se určitě ještě dlouho neomrzí. Začínají industriální svatby s neformální atmosférou. Momentálně mám pocit, že už končí doba zavařovaček s krajkou, a to mám radost. Já ráda různé styly propojuji a kombinuji a tento styl byl dost omezující.

Prozraďte nám, jaké jsou nejnovější svatební trendy, co se květin, šatů a stylu týče? Stále je nejoblíbenější barvou fialová, nebo ji vystřídala jiná?

Za dobu co se svatbám věnuji, jsem zaznamenala, že poslední dobou přestalo být něco výrazně trendy. Až na pár výjimek, si už nevěsty volí to, co mají rády a v čem se cítí dobře, a hlavně kde se svatba bude odehrávat. Pokud něco převládá, tak je to už druhou, třetí sezónu barevný akcent “burgundy”. Stabilní barvy jsou pudrové odstíny a letos máme i pár svateb v hořčicové. Kytice vázané jako luční nebo klasické kulaté s velkými květy. V oblibě jsou teď i rozevláté a asymetrické s hodně zelení.

Prostřený svatební stůl
Šedá, zlatá, bledě modrá a pudrově růžová – to je romantická kombinace barev v editorialu Million Bells. Foto: Million Bells

Jaké svatební šaty jsou teď v kurzu?

Krajkové šaty v boho stylu a dlouhé sukně s topem nebo body. Nejsou sice žádnou novinkou, ale pro svoji pohodlnost a neformálnost asi ještě nějakou dobu oblíbené zůstanou. V zahraničí už vládnou trochu jiné styly, od minimalistických střihů, po svatební kápě a overaly.

Snoubenci si často nedovedou představit, kolik takový vysněný den stojí. Na kolik tedy vyjde průměrná svatba?

Otázka, kterou mi kladou klienti vždy na první schůzce, ale nelze na ni odpovědět. Záleží na tolika okolnostech a celém konceptu svatby. Bez znalostí všech podrobností by odhadování bylo zavádějící.

Jaké roční období nebo měsíc si lidé nejčastěji pro svatbu volí a co říkáte na svatbu v zasněžené zimě?

Nejvytíženější období je červen, srpen a září. Zimní svatby začínají být žádané a rozhodně mají své kouzlo, a to i když není zrovna zasněženo.

Svatební kytice v pudrových odstínech
Svatební kytice z romantického editoriálu. Foto: Million Bells

S jak velkým předstihem je dobré začít plánovat svatbu? A kdy je dobré se obrátit na svatební koordinátorku?

Doporučuji alespoň rok předem si zajistit místo svatby, fotografa a svatební agenturu. Usnadníte si tak mnoho komplikací a zbytečných kompromisů.

Otázka na konec, jak by podle Vás měl vypadat dokonalý den D?

Takový jaký si přejete. Všichni si přejeme oslavit tento den rodinou a přáteli a to je nejdůležitější. Ostatní je jen bonus navíc.

Svatební tabule v elegantním stylu
Svatební tabule v jemných tónech a živé jmenovky z listu Monstery k sobě dokonale ladí. Foto: Million Bells

Zajímá vás, jaké svatební dekorace a doplňky se Iloně líbí? Prohlédněte si její kolekci u nás na Bella Rose.

Děkujeme za příjemný rozhovor paní Iloně a přejeme krásné zimní dny

Michaela a Bella Rose

 

Fotografie nafotila: Anička z Fotím.

Nejkrásnější svatební dekorace a dary pro pohádkovou svatbu

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!