Vůně mandlí a skořice, blikající žárovky, pouliční orchestry, domy s krásnou výzdobou a osvětlením. Pro vytvoření magické nálady nepotřebují evropská města sníh. Vybrali jsme ty, u kterých je nejsnadnější znovu uvěřit v pohádku. Vánoce se blíží. Výborné jídlo, vánoční stromeček, dárky! Pokud se vám nelíbí nákupní centra přelidněná až po strop, vydejte se na místa s neopakovatelnou atmosférou a zažijte kouzelné dobrodružství. Prohlédněte si barevné stánky na vlastní oči, vyzkoušejte místní speciality a zahřejte se teplým nápojem vonícím po vánočním koření. Přesuňte se do říše divů a pociťte nadcházející Vánoce. Kde najít nejhezčí vánoční trhy v Evropě? Máme své tipy:

Německo – Berlín

Německé trhy mají staletou tradici. V Berlíně je jich v současné době něco kolem čtyřiceti. Za jeden víkend určitě nestihnete navštívit všechny, určitě ale nevynechte Gandarmermarkt. Nachází se v Konzerthaus, mezi německou katedrálou (Deutscher Dom) a francouzskou katedrálou (Französischer Dom). Můžete zde ochutnat nejlepší jídla připravená německými kuchaři. Během veletrhu se stěhují do vyhřívaných stanů a čekají jen na vás!

Vánoční trhy v Berlíně
Vánoční trhy v Berlíně

Německo – Mnichov

Večer, když se rozsvítí 2500 světel na 30 metrů vysokém stromu, je zřejmé, že do Mnichova přišlo to pravé vánoční kouzlo. Na náměstí Marienplatz v některých dnech prochází až 300 krampus čertů: buďte opatrní, abyste se nedostali do jejich spár. Až do nového roku se pravidelně koná hudební a divadelní festival Tollwood, lístky jsou ale pokaždé rychle rozebrány, pospěšte si! Z balkonu radnice každý den v půl šesté zazní vánoční melodie. Občerstvení svařeným vínem, perníčky a dalšími dobrotami si tak užijete za zvuku vánoční hudby.

Belgie – Brusel

Zimní divy na vás čekají v Bruselu. Trh probíhá mezi Bourse, Grand Place, Place Sainte Catherine a Marché Aux Poissons. Na stáncích najdete vánoční ozdoby i krásné dárky. Nezapomeňte ochutnat pravou belgickou čokoládu a užít si vůni a chuť svařeného vína, které se nazývá glögg nebo glühwein. Na ulicích budete moci naslouchat zpěvu místních sborů a sledovat představení pouličních umělců.

Vánoční trhy v Bruselu
Vánoční trhy v Bruselu. Zdroj: Pinterest

Belgie – Brugge

V Bruggách je snadné cítit se šťastně. Nejde jen o to, že si zde nakoupíte čokoládu na kilogramy. Když kolem projíždějí vozíky s koňmi a girlandy jsou v každém okně perníkových domečků, je jednoduše hezké užít si právě tyto roztomilé věci a nemyslet na nic špatného. Navštivte Muzeum krajky a kupte si ručně vyráběné krajkové vánoční ozdoby na památku návštěvy Brugge. Posaďte se s džbánkem slavného piva v baru, který je starý 500 let, nebo si zamíchejte různé druhy čokolád do obřího šálku mléka a nechte se omámit tou nejchutnější horkou čokoládou v životě.

Čokoládovna v Bruggách
Mlsání povoleno!

Rakousko – Vídeň

Pokud chcete, aby vás pohltila pohádková scenérie, musíte jet do Vídně. Dřevěné domy, miliony světel, kluziště a kolotoče dodají vaší návštěvě kouzlo. Instalace ze světel představující motivy z vánočních pohádek zaujmou dospělé, ale především děti a zpříjemní jim čas. Na vánočních trzích ve Vídni najdete vedle tradičních lahůdek i řemeslné výrobky, výrobky ze skla a keramiky. Vánoční betlémy vám připomenou tradici. Vídeňské veletrhy, které si nemůžete nechat ujít, jsou veletrhy na náměstí Rathausplatz, Freyung a Karlsplatz. Můžete také nakouknout do zahrady paláce Schloss Belvedere a na nádvoří paláce Schloss Schönbrunn.

Rakousko – Salzburg

Vídeň je považována za vánoční centrum Rakouska, ale v Salzburgu to není o nic méně zajímavé. Nejen Mozart se narodil v hudebním hlavním městě, pochází z něj i Joseph More, autor přední světové vánoční písně Silent Night, Holy Night. V Salzburgu můžete slyšet nejen „Tichou noc“, ale také vysokohorské melodie. Chcete-li se ponořit ještě dále do minulosti, jděte se podívat do vánočního muzea: kde jinde vidět na jednom místě vánoční strom z první světové války, betlém z roku 1880 a vánoční ozdoby z 19. až 20. století? Nejkrásnější salzburgský veletrh vás naláká typickou vůní horkého pečiva a kořeněného vína. Dětem se bude líbit v paláci Hellbrunn. Pokud je to pro vás příliš, připojte se k průvodům Krampuse a Perkht – chlupatých ďáblů s obrovskými rohy, kteří trestají zlobivé. Říká se, že jeden z nich je skutečný. Jen pro případ, chovejte se slušně.

vánoční trhy v Salzburgu
Jako v pohádce… Zdroj: Pinterest

Česká republika – Praha

Nic nezmění Prahu tolik jako čekání na Vánoce. Najednou se ve vzduchu začne vznášet vůně pečených kaštanů a když se poštěstí a cihlově rudé střechy pokryje lehký sníh, vypadají domy jako pokryté práškovým cukrem. V předvánočním období se pražské Staré Město mění v ráj vánočních trhů. Většina z nich začíná už koncem listopadu a ten vůbec největší se koná každoročně na Staroměstském náměstí. Čeká tam na vás zajímavý program i stánky s vánočními ozdobami, dárky a dřevěnými hračkami. Vydejte se na procházku po Starém Městě a na Václavské náměstí: jsou právě vyzdobeny nejkrásnější vánoční výzdobou. Kupte si podkovy pro štěstí, které vám kovář s vaší pomocí vyrovná, vyzkoušejte staročeskou pochoutku trdelník a místní svařené víno. Nenechte si ujít varhanní koncerty v kostele sv. Mikuláše a na Staroměstské radnici si zazpívejte koledy. Pokud pojedete do Prahy na více dní, s ubytováním se můžete spolehnout na hotel Rott přímo v centru města.

vánoční trhy v Praze
Pražské vánoční trhy. Zdroj: Pinterest

Itálie – Bolzano

Na otevřeném vánočním trhu v Bolzanu na severu Itálie se v příštích týdnech očekává více než půl milionu turistů. Pro některé z nich to bude jen zastávka na cestě za lyžováním. Pokud se však již ocitnete na vánočním trhu v Bolzanu, nenechte si ujít příležitost vyzkoušet místní produkty. Kolem zdobeného vánočního stromku na piazza Walther na vás bude čekat 80 stánků nabízejících regionální výrobky, dekorace a především místní speciality. Italské sýry, čerstvé maso a sladkosti ve slavnostním prostředí jsou prostě nezapomenutelné!

Francie – Štrasburk

Za okny domů se šíří teplé světlo a v ulicích se houpou tisíce světel. Každý, kdo byl ve Štrasburku, ví, že skuteční tvůrci magie nežijí v Bradavicích. Místní obyvatelé dbají na to, aby každý centimetr jejich malého města svítil a zářil vánoční atmosférou. Však taky mají mnoho zkušeností: první vánoční trh ve Štrasburku byl uspořádán již v roce 1570! Během vánočních svátků je na náměstí roztroušeno více než deset různých trhů a domy a obchody jsou vyzdobeny živými smrkovými větvemi, malovanými ozdobami a plyšovými hračkami.

Krásné adventní chvíle přeje Martina a Bella Rose 

 

Pro nejkouzelnější vánoční atmosféru se vám bude hodit:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!