Možná jste si všimli, že poslední dobou se hodně mluví o Dánsku jako o zemi s nejšťastnějšími obyvateli a také o hygge, které je klíčem k jejich štěstí. Co záhadné slovíčko hygge představuje? Pokusím se vám to přiblížit skrze můj osobní příběh a zážitky.

Hygge - Bella Rose

Když jsem poprvé přijela do Dánska, bylo hygge cítit všude a naprosto mě okouzlilo. Květina, lavička nebo lucerna u každého domu, lampysvícny za každým oknem bez záclon, květina a svíčka nejen na každém stole v restauraci, ale i na barovém pultu, toaletě, v obchodech na prodejních pultech. Každá kavárnička byla útulná a plná hřejivého tepla, i když byla třeba jen minimalisticky zařízená.

Hygge - Dánsko

Hygge - Dánsko

V kancelářích u našich dodavatelů tomu nebylo jinak – každý měl na pracovním stole malou kytičku nebo svíčku, všichni byli tak milí a pečující, jako kdybych přijela do nějaké vzdálené rodiny. „Jak to jen děláte, že se tady cítím tak dobře a útulně?“ ptala jsem se mé dánské kolegyně Dorte. „My tomu říkáme hygge.“ odpověděla mi.

Hygge - Dánsko

Hygge - Dánsko

Hygge – dánský recept na štěstí?

Když jsem si o hygge četla různé články, nejčastěji se o něm mluví jako o dánském receptu na štěstí. To je podle mě trošku zavádějící, protože různé recepty na cokoliv moc nefungují. Štěstí nebo spokojenost musí stejně člověk najít v sobě. Jenže právě filozofie okolo hygge je něco, co nám může pomoci se na chvilku zastavit, vnímat ty malé okamžiky a uvědomit si, že se vlastně máme krásně a štěstí je všude kolem nás.

Hygge - Bella Rose

Pohodová atmosféra a kouzlo přítomného okamžiku

Hygge by se dalo přeložit u nás jako pohoda, atmosféra, vychutnávání si okamžiku, milé setkávání s blízkými, teplo domova nebo pocit, že někam patříte – pocit bezpečí. To zdaleka ale není vše. Hygge zahrnuje mnoho dalších významů. Především také znamená aktivní přístup ke všemu zmíněnému. Hygge je atmosféra, pohoda, na které vám záleží, vnímáte ji všude a vědomě se o ni snažíte. Ať už se svými blízkými nebo sami pro sebe. Dáni v sobě mají hygge silně zakořeněné. V kolektivu se tak o něj snaží všichni, hygge je jejich společným cílem.

Hygge - Bella Rose

Hygge můžeme vnímat například:

 • když si zapálíme svíčky ke snídani a celá rodina si najde čas na společný začátek dne
 • když se sejdeme u večeře s přáteli, nikdo se nehádá nad politikou, jsme rádi, že se vidíme a užíváme
 • když si užíváme jeden druhého a ke všemu si dopřejeme dobré jídlo a pití
 • když venku sněží a my se schoulíme pod teplou dekou a čteme si knížku
 • když si dáme teplé ponožky, šálek dobrého čaje do oblíbeného hrníčku a posloucháme pohodovou hudbu
 • když se sejdeme s dětmi a přáteli u ohně, sedíme na dřevěných špalcích, opékáme špekáčky za teplého letního večera a je nám prostě fajn
 • když se s dětmi povalujeme v posteli, smějeme se a užíváme si kouzlo okamžiku
 • když si k vaření zapálíme vonnou svíčku, nalijeme si jen tak sklenku vína a pohupujeme se u plotny v rytmu oblíbené hudby
 • když si v práci u porady zapálíme svíčku, dáme si společně k nápadům kávu a dobrý koláč 
 • když si pustíme vtipný film a chroupáme v pyžamu popcorn, klidně v neděli ráno☺
 • když se za teplé letní noci koukáme s blízkou osobou na hvězdy a povídáme si
 • když si na Vánoce užíváme společných tradic, chutí a vůní, na které se celý rok těšíme a jsou vzpomínkami na dětství, rodinu a domov

Vychutnejte si společné chvíle

Hygge jsou zkrátka malé okamžiky, které vidíte, vnímáte a záleží vám na tom, aby jich bylo víc. Na chvilku si dopřejete pohodu, i když jinak máte v hlavě možná plno stresu a úkolů. Hygge ale není únik z reality. Je to spíš vědomá pauza, vděčnost za malé krásné chvilky, vychutnání si okamžiku i s vědomím, že brzy skončí a my se zase vrhneme do víru úkolů, které k životu také patří.

Hygge kdykoliv a kdekoliv

Příjemná atmosféra je pro nás vším

Věřím, že hygge není pouze výsada Dánů. Hygge máme v sobě všichni. Jen někdo jej má rozvinuté více a někdo méně. Pro mě hygge nejvíce vystihuje slovo atmosféra. Není náhoda, že máme v Bella Rose atmosféru jako hlavní poslání. Příjemnou atmosféru vnímáme jako silnou hodnotu naší firmy – od zboží, které prodáváme, vizuálního dojmu až po vztahy se zákazníky i samotnými zaměstnanci. Více jsem o tom psala v mém starším článku. 

Představuji vám dvě knihy o Hygge

Těší mě, že o hygge minulý rok vyšlo několik knih a jde si tak přečíst více o celé filozofii. Četla jsem jich více, ale osobně mám nejraději dvě knihy, které jsem se rozhodla prodávat i u nás v Bella Rose.

Hygge - Bella Rose

První knížečka se jmenuje Hygge – tajemství spokojeného života. Kniha je spíše filozofického charakteru, tím spíš je překrásná. Její čtení pro mě bylo jako pohlazení po duši. Na každé stránce jsem se široce usmívala a říkala si „Jéé, to jsem přece celá já!“ nebo „Ano, to je nádherně pravdivé.“ Knížka má jen 192 stran, ale pro mě byla velkou inspirací. Přikládám z ní několik mých oblíbených citátů:

„Je třeba zdůraznit, že hygge znamená odevzdat se okamžiku a být schopen odložit veškeré závazky stranou.“  J.F. Hansenová

„Hygge je křehké, protože cílem je v jistém smyslu samotný proces. Přichází skrze společné úsilí, snadno se objeví, ale snadno také zmizí.“  C. Levisen

„Nepamatuji si dny, pamatuji si okamžiky.“ C. Pavese

Druhá knížka je v angličtině The little book of hygge od Meika Wikinga. Jistě vás potěší už jen nádherný obal plný ilustrovaných obrázků a zlatých detailů. Knížku jsem poprvé otevřela na Vánoce, kdy mi ji darovala moje úžasná kolegyně Anička. Najdete v ní plno inspirace, jak si hygge vytvořit, tipy na dekorace, ikonické kousky, návody na diy, různé dánské recepty, tipy na pohodlné oblékání, zajímavá místa k návštěvě nebo inspiraci na hyggelight okamžiky, které si můžeme užít. Je plná nádherných ilustrací a fotek. Moje oblíbená dvoustrana je Hygge Manifesto:

The little book of hygge - Meik Wiking | Bella Rose

Víte co si podle této knížky Dánové spojují s hygge nejvíce? Zmíním ty nejoblíbenější: teplé nápoje jako káva nebo čaj, svíčky, krb, Vánoce, stolní hry, hudbu, dovolenou, sladkosti a sladké pečivo, vaření, knihy, neděli, narozeniny.

Vytvořte si svůj hygge záchranný box!

A ještě jeden tip z knížky mě zaujal, o který se s vámi musím podělit: Vytvořit si svůj hygge záchranný box! Jak na to? Vezměte nějaký krásný box, krabici nebo starý kufr a dejte do něj vše, co vám pomůže rychle navodit kolem sebe krásnou atmosféru.

Co v něm třeba může být?

Vonná svíčka, oblíbená knížka, hebká deka, teplé ponožky, dobrý čaj, seznam pohodových písniček, dvd s oblíbeným filmem, fotoalbum, čokoláda nebo babiččina marmeláda, voňavý krém na ruce, zápisník, potřeby na kreslení nebo vyšívání. Zkrátka vše, co máte rádi. Různé maličkosti, které vás rozveselí. Až se vyskytne večerní splín nebo nečekaně volné nedělní odpoledne, máte záchranu po ruce. Není to krásný nápad?

Máte i vy svůj hyggekrog?

V Dánsku má každý doma svůj hyggekrog – útulný koutek, kde se rád schoulí pod deku s knížkou a šálkem čaje. Bývá to třeba široký parapet u okna, oblíbené křeslo u krbu nebo kousek sedačky s výhledem do zahrady. Jsem si jistá, že ho má doma mnoho z nás, mám pravdu? Jen mu možná vědomě nepřikládáte takovou důležitost. Pojďme si svůj hyggekrog pořádně vymazlit! Moc se mi líbí třeba ten, co má doma bloggerka Lucie Living:

Hygge: Lucie Living Hygge koutek

U mě doma je tímto koutkem rohová část sedačky u topení. Mám tam plno polštářů, dvě heboučké deky, na stolku plno svícnů a vonných svíček, na topení stále položenou rozečtenou knihu, skicák, tužky na kreslení a repráček pro pouštění oblíbených playlistů. Z tohoto koutku mám výhled do zahrady a na vysoké stromy u řeky. I teď tu sedím a píšu svůj článek. Copak bych mohla psát o hygge někde jinde? ☺

Hyggekrog pro mě představuje místo, kam se vždy těším, když se vracím z práce. Kam se za mnou chodí pomazlit večer děti nebo kde si sedneme s manželem k vínu a povídáme si. Ale bývám tu moc ráda i sama a jen tak odpočívám, hledám ztracené síly i novou inspiraci. Podobný koutek má ještě doma v pracovně.

Ráda si vychutnávám doma malé krásné okamžiky a nesmírně mě baví je vytvářet. Někdy je můžete zahlédnout na mém Instagramu. Tady vám přikládám pro inspiraci několik mých oblíbených momentů z loňského roku:

 Hygge - Bella Rose

Na závěr bych vám chtěla popřát, ať si vždy najdete čas na vychutnání malých, ale o to vzácnějších okamžiků, které nám tvoří vzpomínky. Ať už tomu budete říkat hygge, pohoda, atmosféra nebo jakkoliv jinak. Důležité je na ně nezapomenout, vnímat je a být za ně vděční. Že jsme v bezpečí a máme kolem sebe naše blízké. Že si na sebe najdeme čas a umíme si ho vychutnat. Že stojí za to si to kolem sebe udělat hyggelight – krásné a vzácné. Vše je přece o atmosféře.

S láskou
Martina Svadbíková

P.S. Mám ještě jednu perličku pro ty, které zajímá, jak se hygge vlastně v Dánsku vyslovuje (i když já říkám prostě [hyge], přijde mi to v Česku nejsnadnější). Moje kamarádka Markéta (žijící s rodinou v Kodani) a její malá dcerka Vili (rodilá Dánka) pro můj článek natočily lekci dánštiny No.1. Na vlastní uši si tak poslechněte „origo dánskou výslovnost“ hygge☺. Tak tady je a tímto je moc zdravím!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!