Mílovými kroky se blíží druhé nejoblíbenější svátky v roce. Určitě správně tušíte, že jsou to Velikonoce. Stejně jako Vánoce i Velikonoce se pojí s různými zvyky a tradicemi.

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem a letos připadají na 16. a 17. dubna, takže tu budou cobydup. V dnešním článku si povíme něco o Velikonocích obecně a také vám představíme nové velikonoční dekorace, které by vám neměly chybět.

Velikonoce jsou významným křesťanským svátkem, který oslavuje zmrtvýchvstání ukřižovaného Ježíše Krista. Nenábožensky založenými lidmi jsou Velikonoce vnímány hlavně jako oslava jara, období probouzení se přírody a také očekávání teplejších a slunečnějších dnů, na které se všichni po dlouhé zimě těšíme.

Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období, které vrcholí tzv. pašijovým týdnem. A právě na tento týden se podíváme trochu podrobněji.

Každý den pašijového týdne má své pojmenování a pojí se s různými zvyky.

Modré pondělí

Na Modré pondělí dříve začínaly dětem a studentům jarní prázdniny. V kostelech byly vyvěšovány modré látky.

Zdroj: Pinterest

Šedivé úterý

V tento den hospodyňky uklízely a vymetaly pavučiny ze všech koutů.

Škaredá středa

Škaredá středa připomíná Jidášovu zradu, tedy škaredý skutek. V tento den se vymetaly saze z komína a podle lidové pověry se nikdo nemá mračit, protože by mu to mohlo vydržet každou středu po celý rok.

Zelený čtvrtek

Tento den utichají zvony v kostelech – odlétají do Říma – a vesnicemi až do soboty obcházejí chlapci s řehtačkami a klapači. O Zeleném čtvrtku by se měla jíst zelená jídla, např. špenát nebo kopřivy, aby byl člověk zdravý.

Zelený čtvrtek

O Zeleném čtvrtku se také nemá nic půjčovat a měli bychom se vyhnout hádkám. Za odměnu se nám pak budou hádky vyhýbat a najdou si k nám cestu peníze.

Velký pátek

Velký pátek je dnem hlubokého smutku, protože Ježíš byl vyslýchán, odsouzen a následně ukřižován. Podle pověr se v tento den dějí zázraky – otevírá se země s poklady. Nesmělo se orat a kopat na poli a také prát prádlo.

Bílá sobota

V tento den byl Ježíš uložen do hrobu. V domácnostech se na Bílou sobotu bílilo, uklízelo, vařily se a pekly obřadní pokrmy, hospodyně pekly mazance a beránky, chlapci a muži si pletli pomlázky z vrbového proutí a zdobila se vajíčka.

Willow Tree – Sluneční svit

Velikonoční neděle

Ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých. Tato noc byla označována za „velkou“ a právě odtud vznikl název Velikonoce. V neděli se začala jíst tradiční velikonoční jídla, jako jsou vajíčka, beránek, mazanec, chléb, která byla posvěcena v kostele.

Papírový box White

Velikonoční pondělí

Velikonoce jsou zakončeny starým zvykem – pomlázkou. Ženy a dívky mají být vyšlehány, aby byly po celý rok zdravé.

Velikonoční dekorace

Kromě různých tradic a zvyků k Velikonocům samozřejmě patří i velikonoční výzdoba a velikonoční dekorace. A jako každý rok jsme pro vás připravili originální velikonoční dekorace v severském stylu, které budou slušet každému interiéru.

Dekorativní vajíčko Grey flower

Stejně jako k Vánocům patří vánoční stromeček, s Velikonocemi se pojí především velikonoční vajíčka. Dekorace v podobě vajíček jsou rok od roku nápaditější. Jsou vyráběny z různých materiálů, v různých barvách a designech. Níže najdete několik zástupců z naší pestré nabídky vajíček, která vám ozdobí interiér nejen o Velikonocích, ale po celé jaro.

Dekorativní vajíčka

Dekorativní vajíčko Rabbit

Krásné vajíčko z lehkého plastu s motivem zajíčka si jistě zamilujete na první pohled. Díky šňůrce jej můžete pověsit třeba na větvičku ve váze. Skvěle se k tomu hodí například zlatý déšť. Získáte tak nádhernou jarní dekoraci.

Dekorativní vajíčko Rabbit

Dekorativní vajíčko Black dots

Jedinečné vajíčko vyrobené z proužků papíru zdobeného černými tečkami oživí nejen větvičku, ale může se stát součástí větší jarní dekorace, např. věnečku. Slušet mu to však bude všude.

Dekorativní vajíčko Black dots

Dekorativní vajíčko Love green

Něžné dekorativní vajíčko vyrobené z pryskyřice zdobené nápisem Love krásně ozdobí třeba váš okenní parapet. Jemná zelenkavá barva k jaru a Velikonocům prostě patří.

Dekorativní vajíčko Love green

Dekorativní vajíčko Feather white

Originální vajíčka z lehkého polystyrenu polepená šedou látkou, která jsou navíc krásně zdobená bílým ptačím peříčkem, zkrášlí váš domov na celé jaro.

Dekorativní vajíčko Feather

Plechová velikonoční vajíčka Tess white

Veselá dekorativní vajíčka z plechu doslova rozzáří váš interiér. Díky stužce je snadno zavěsíte třeba na větvičku ve váze nebo je můžete použít k uschování velikonočních dobrůtek pro své děti nebo pro koledníky.

Plechová velikonoční vajíčka

Dřevěná schránka vejce

Originální dekorativní schránka ve tvaru vejce vyrobená ze světlého dřeva bude vašemu interiéru slušet! Vajíčko můžete postavit na kuchyňskou linku, na jídelní stůl či na okenní parapet.

Dřevěná schránka vejce

Velikonoční vejce Divided Eggs

Velikonoční vajíčko z tvrdého papíru potažené látkou s vintage postikem, které je navíc zdobeno krajkovou stužkou, převázáno provázkem a dozdobeno knoflíčkem, si zamilují především romantické duše.

Velikonoční vejce Divided Eggs

Další jarní dekorace

Závěsné keramické peříčko

Doplňte své větvičky s velikonočními vajíčky o stylová keramická peříčka na kožených šňůrkách a vaše velikonoční výzdoba nebude mít chybu! Na větvičky můžete zavěsit i peříčka skutečná.

Závěsné keramické peříčko

Dekorativní zajíček Rabbit

Další milou velikonoční dekorací je i zajíček ušitý z jutového plátna v přírodní hnědé barvě. Díky provázku jej můžete zavěsit, kam budete chtít.

Dekorativní zajíček

Mini zajíček

Miloučký zajíček z nové kolekce Maileg se může stát nejen kamarádem vašich dětí na hraní, ale i kouzelnou velikonoční dekorací. Zajíček je vyráběn ručně, a tak každý kousek je originál.

Zajíček – mini

 

Všechny originální velikonoční dekorace z naší nabídky se nám do článku bohužel nevejdou. Najdete je však pěkně pohromadě na tomto místě.

Přejeme vám příjemné předvelikonoční dny plné sluníčka a pohody.

Lenka & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!