O nás v Bella Rose je dobře známé, že Vánoce a vše okolo nich milujeme. Už od začátku podzimu se nemůžeme dočkat, až po bytě i kanceláři rozmístíme vánoční dekorace, zapálíme voňavé vánoční svíčky, oblečeme vánoční svetr, teplé ponožky a uvaříme si ten nejlepší vánoční svařák (už jste zkoušeli svařit bílé víno s bezovým sirupem a kořením?). A nebo až za tímto lahodným horkým nápojem vyrazíme ven – na vánoční trhy! To je snad ta nejlepší předvánoční tradice vůbec!  Není nad to udělat si s přáteli či rodinou hezký večer plný pohádkové vánoční atmosféry, vůně trdelníku, mandlí v cukru a svařáku. Takové tradice se dodržují jedna radost!

Kde panuje ta nejkouzelnější vánoční atmosféra, svařák či punč chutnají nejlépe a budete se cítit jako v pohádce? Přinášíme vám pár tipů na ty nejlepší vánoční výlety. Tak si oblečte teplé rukavice a čepici, zachumlejte se do šály a vyrážíme! A pokud jste ještě nikdy za vánoční atmosférou v zahraničí nebyli? Nejvyšší čas zahájit novou tradici!

Vánoční výzdoba
Z procházky po vánoční Vídni

Vídeň

Kdo by neznal (alespoň z fotek) pohádkově vyzdobenou vánoční Vídeň, zářící radnici, před kterou se rozprostírá neskutečně vyzdobená vánoční vesnička, kde z každé strany voní mandle v cukru, bramboráky či vánoční punč, kde si davy lidí s hrnečky ve tvaru boty na plno nasávají (spolu s tím punčem) vánoční atmosféru a kde slyšíte více češtiny, než němčiny? Vánoční trhy u Rathausu k předvánoční návštěvě Vídně patří stejně tak, jako káva z vánočního kelímku nebo nákupy dárečků na Mariahilfer Strasse. Trhy to jsou nejznámější, bezesporu kouzelné, ale za návštěvu rozhodně stojí i další, které jsou dokonce méně přelidněné a některé turistům skoro neznámé. Užijte si letos vánoční Vídeň tak, jako místní!

Za návštěvu rozhodně stojí vánoční trhy Spittelberg, což je kouzelná úzká ulička u Mariahilfer Strasse, kde se budete cítit jako v malém malebném městečku. Při popíjení punče z hrnečku byste rozhodně neřekli, že jste uprostřed rušného hlavního města.

Vánoce ve Vídni
Vánoční trhy Spittelberg

Dalším kouzelným místem, o kterém málo kdo z turistů ví, jsou vánoční trhy ve starém univerzitním kampusu známým také jako AKH. Ve dvoře mezi budovami s příběhem stojí pohádková vánoční vesnička, které dodávají kouzlo osvětlené stromy i rozléhající se koledy.

Vánoce ve Vídni
Vánoční trhy Kampus AKH.

Pokud chcete načerpat atmosféru císařských dob, která je noblesní Vídni vlastní, perfektní jsou vánoční trhy u zámků Schönbrunn či Belvedere, kde se budete cítit jako princezna Sisi (až na to, že princezna trpěla poruchou příjmu potravy a úzkostlivě si hlídala štíhlou linii – vy si však radši dejte dokonalý Kaiserchmarrn neboli císařský trhanec).

Vánoce ve Vídni
Vánoční trhy u zámku Belvedere

Drážďany

Drážďany jsou pro Pražáky to, co Vídeň pro nás Brňáky (mimochodem, věděli jste, že vám ty krásně zabalené balíčky chodí právě z Brna?). Krásné město, kde v centru slyšíte více češtiny, než němčiny. A o Vánocích obzvlášť! Není se však co divit, punči na věhlasném Striezelmarktu, který se koná již 583. rok nelze odolat. Kromě nejstaršího trhu na Altmarktu však v Drážďanech čeká ještě 10 dalších míst, ze kterých ucítíte vůni punče, štoly a trdelníku na metry daleko. Kouzlo má však i předvánoční město samo o sobě, a večerním procházkám po vyzdobených ulicích se jen tak něco nevyrovná. A co si na drážďanských trzích nenechat ujít? Rozhodně štolu, která je s místními vánočními zvyky spjatá jako nic jiného! Každý rok začátkem prosince se zde koná festival štol, na kterém se upeče obrovská 4 tuny vážící štola, která je poté vezena ulicemi ve slavnostním průvodu se zakončením na Sriezelmarktu. Tam je tato obří vánoční pochoutka naporcována, aby mohl každý návštěvník trhů kousek ochutnat.

Kromě štoly stojí za ochutnání i klobásy, horké mandle a typické perníčky. A narazíte tu i na figurky Pflaumentoffel neboli Švestkáčeky, kominíčky ze sušených švestek.

Vánoční trhy v Drážďanech
Vánoce v Drážďanech – zdroj.

Krakow

Vánoční trhy, které patří u polských sousedů k nejvyhlášenějším najdete v Krakowě, městě, které je jako z pohádky samo o sobě. Když k tomu navíc přičtete všudypřítomné ozdoby, světýlka a vůni sladkostí i svařáku, vznikne kombinace, kvůli které se rozhodně vyplatí vyrazit za hranice.

Hlavní krakowské náměstí, Rynek Główny, zaplní v době Adventu desítky stánků, kde seženete jak tradiční keramiku, ozdoby či dřevěné hračky, tak spoustu dobrot, které potěší každý mlsný jazýček – od vaflí až po bigos, polské národní jídlo ze zelí a masa. A lahodný svařák? Ten je samozřejmostí!

Velkou výhodou Vánoc v Krakowě a Polsku obecně je cena. Na rozdíl od Německa a Rakouska jsou v Polsku ceny téměř totožné jako u nás, takže si můžete dopřát o to více.

Vánoce v Krakowě
Vánoční trhy Krakow – zdroj.

Užijte si krásný předvánoční čas a vyrazte někam na trhy. Třeba se tam potkáme!

Markéta & Bella Rose.

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!