My v Bella Rose milujeme Vánoce a vše, co je s nimi spojené. Už od začátku podzimu u nás v kancelářích hoří voňavé svíčky, rozsvítíme v oknech papírové hvězdy, později už oblékáme vánoční svetry a huňaté ponožky a čas od času si uvaříme v rámci atmosféry vánoční svařák. A nebo si na něj zajdeme ven – na vánoční trhy! Kde jinde narazíte na takovou kouzelnou vánoční atmosféru, jako právě na vánočních trzích? Navíc ta vůně trdelníku, svařáku, punče a všelijakých dobrot zní tak lákavě, až je škoda, že toto období trvá jen tak krátce.

Kde je ta nejlepší vánoční atmosféra? Máme pro vás několik tipů na ty nejkrásnější vánoční výlety. Nezapomeňte si obléct teplé rukavice, čepici, zachumlejte se do šály a hurá na trhy!

Vyrazte za kouzelnou atmosférou na vánoční trhy.

Vídeň

Kdo by neznal (alespoň z fotek) pohádkově vyzdobenou vánoční Vídeň, zářící radnici, před kterou se rozprostírá neskutečně vyzdobená vánoční vesnička, kde z každé strany voní mandle v cukru, bramboráky či vánoční punč, kde si davy lidí s hrnečky ve tvaru boty na plno nasávají (spolu s tím punčem) vánoční atmosféru a kde slyšíte více češtiny, než němčiny? Vánoční trhy u Rathausu k předvánoční návštěvě Vídně patří stejně tak, jako káva z vánočního kelímku nebo nákupy dárečků na Mariahilfer Strasse. Trhy to jsou nejznámější, bezesporu kouzelné, ale za návštěvu rozhodně stojí i další, které jsou dokonce méně přelidněné a některé turistům skoro neznámé. Užijte si letos vánoční Vídeň tak, jako místní!

Za návštěvu rozhodně stojí vánoční trhy Spittelberg, což je kouzelná úzká ulička u Mariahilfer Strasse, kde se budete cítit jako v malém malebném městečku. Při popíjení punče z hrnečku byste rozhodně neřekli, že jste uprostřed rušného hlavního města.

Velké trhy u radnice ve Vídni.

Dalším místem s vánočními trhy je Schönbrunn. Barokní zámek s krásnými zahradami a vánočními trhy rozhodně má své kouzlo a doporučujeme se tam alespoň na chvíli zastavit. A pokud budete mít trošku více času a energie, vyšlápněte si ke Gloriette. Je odtamtud nádherný výhled na celou Vídeň.

Na zahřátí si můžete dát uvnitř Gloriette třeba horké kafe!

Drážďany

Drážďany jsou pro Pražáky to, co Vídeň pro nás Brňáky (mimochodem, věděli jste, že vám ty krásně zabalené balíčky chodí právě z Brna?). Krásné město, kde v centru slyšíte více češtiny, než němčiny. A o Vánocích obzvlášť! Není se však co divit, punči na věhlasném Striezelmarktu, který se koná již 584. rok nelze odolat. Kromě nejstaršího trhu na Altmarktu však v Drážďanech čeká ještě 10 dalších míst, ze kterých ucítíte vůni punče, štoly a trdelníku na metry daleko. Kouzlo má však i předvánoční město samo o sobě, a večerním procházkám po vyzdobených ulicích se jen tak něco nevyrovná. A co si na drážďanských trzích nenechat ujít? Rozhodně štolu, která je s místními vánočními zvyky spjatá jako nic jiného! Každý rok začátkem prosince se zde koná festival štol, na kterém se upeče obrovská 4 tuny vážící štola, která je poté vezena ulicemi ve slavnostním průvodu se zakončením na Sriezelmarktu. Tam je tato obří vánoční pochoutka naporcována, aby mohl každý návštěvník trhů kousek ochutnat.

Kromě štoly stojí za ochutnání i klobásy, horké mandle a typické perníčky. A narazíte tu i na figurky Pflaumentoffel neboli Švestkáčeky, kominíčky ze sušených švestek.

Vánoční trhy v Drážďanech
Vánoce v Drážďanech 

Krakow

Vánoční trhy, které patří u polských sousedů k nejvyhlášenějším najdete v Krakowě, městě, které je jako z pohádky samo o sobě. Když k tomu navíc přičtete všudypřítomné ozdoby, světýlka a vůni sladkostí i svařáku, vznikne kombinace, kvůli které se rozhodně vyplatí vyrazit za hranice.

Hlavní krakowské náměstí, Rynek Główny, zaplní v době Adventu desítky stánků, kde seženete jak tradiční keramiku, ozdoby či dřevěné hračky, tak spoustu dobrot, které potěší každý mlsný jazýček – od vaflí až po bigos, polské národní jídlo ze zelí a masa. A lahodný svařák? Ten je samozřejmostí!

Velkou výhodou Vánoc v Krakowě a Polsku obecně je cena. Na rozdíl od Německa a Rakouska jsou v Polsku ceny téměř totožné jako u nás, takže si můžete dopřát o to více.

Vánoce v Krakowě
Trhy v Krakowě rozhodně stojí za návštěvu.

Kam letos vyrazíte? Pokud jste ještě vánoční trhy nenavštívili, možná je čas na změnu! Ať už to bude kamkoliv, uvidíte, že si tu kouzelnou vánoční atmosféru dokonale užijete. A pokud máte i vy svůj tip, kam vyrazit, určitě nám napište do komentářů.

Krásný předvánoční čas přeje

Michaela a Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!