Vánoce se pomalu blíží, ani se nenadějeme a budeme chystat štědrovečerní večeři. Zkuste to letos jinak a připravte si stylové prostřeno ve vintage, nebo skandinávském stylu. Věřte, že kapr, řízky i salát budou chutnat ještě lépe!

Skandinávský a vintage styl
Skandinávský a vintage styl

Skandinávský styl: Z potřeby k dokonalosti

Skandinávský styl je přirozeně vzdušný a díky převládající bílé barvě působí čistým dojmem. Ale kde se vzal? Jeho původ, jak název vypovídá, vychází z původu v severských zemích. Ty se, zejména v zimním období, potýkají s nedostatkem denního světla. Proto Skandinávci s bílou barvou ve svých domovech rozhodně nešetří. Najdeme ji na stěnách, podlahách, nábytku i doplňcích. Bílá barva v interiéru výborně odráží světlo a opticky prostor zvětší. Aby skandinávské domovy nepůsobily fádně, doplňují je odstíny šedé, přírodní tóny, či pastelové barvy ve všech odstínech. Kontrastu je docíleno použitím černé barvy.

Důležitým rysem skandinávského stylu je použití přírodních materiálů. Skandinávci se rádi spoléhají na dostupné přírodní materiály, které s láskou zahrnují do svých obydlí. Hlavním materiálem je dřevo, nevyhýbají se ani použití kamene, kůže a skla. V textiliích převládá bavlna, len a vlna.

I starorůžová je vhodná vánoční barva.
I starorůžová je vhodná vánoční barva. Zdroj: Pinterest

Typický skandinávský styl je důmyslný, elegantní s převládající jednoduchou linií v nábytku i dekoracích. Skandinávský styl se nyní rozdělil na přírodní Skandinávii a moderní Nordic styl. To je pravidlo, kterým se budeme řídit i v přípravě adventního stolu. Můžeme jít cestou jednoduchosti, bílé a přírodních materiálů, nebo převládající černé, moderních doplňků a minimalismu.

Oblíbeným severským doplňkem je kožešina.
Oblíbeným severským doplňkem je kožešina. Zdroj: Pinterest

Dokonalá adventní tabule: Ubrousku, prostři se!

Dekorace zvelebí
Ať už vánoční tabuli prostřete jakkoliv, doprostřed stolu umístěte výrazný prvek. Klasikou je samozřejmě adventní věnec, ale nebojte se použit i vysoké svícny, lucernu či jiné dekorace. Základem může být pruh smrkových větví, které budete zdobit dle stylu. Už nyní si můžete v lese sbírat šišky, větvičky, kousky mechu či kamínky. Nasušte si dopředu ovoce. Porozhlédněte se také v obchodech po sušených květinách. Nasbírané věci se budou hodit nejen na stůl, ale i vánoční věnce.

Pro moderní skandinávský styl použijte svícen Kubus, který umístíte doprostřed pruhu smrkových větví. Po celé délce větví umístěte cik cak metodou kulaté vánoční ozdoby v moderním vzhledu. Na každý konec smrkového pruhu ještě dejte malý svícen Kubus a moderní prostřeno je na světě.

Len umí dokreslit pravou skandinávskou atmosféru
Len umí dokreslit pravou skandinávskou atmosféru. Zdroj: Pinterest

Pro rustikálně skandinávský styl se držte pravidla: Méně je více! Dominantou stolu budou větve, do kterých umístíte kovový svícen Ib Laursen po třech i čtyřech kusech. Doplňte je o baňky Stribe Gold, budou se skvěle vyjímat v jehličí. Celá kompozice vynikne, když větve omotáte vánoční girlandou Stripe Gold.

Tmavá barva v kombinaci zlaté vykouzlí elegantní nordic atmosféru.
Tmavá barva v kombinaci zlaté vykouzlí elegantní nordic atmosféru. Zdroj: Pinterest

Textil a nádobí vánočně naladí
K štědrovečerní tabuli neodmyslitelně patří kvalitní ubrus nebo běhoun. Pro skandinávské ladění použijte jednobarevný. Z materiálů se zaměřte na kvalitní bavlnu, v nejlepší případě pouze len.

Slavnostní nádobí by mělo být spíše jednobarevné. Bílá je klasika, která nikdy nezklame a vypadá skutečně elegantně. Šanci ale můžete dát i tmavě šedé, modré, tmavě fialové. Spolu se zlatými doplňky vytvoří doma naprosto úchvatnou atmosféru. Vsadit můžete i na zlaté příbory Matt Gold od Madam Stoltz, které se pro slavnostní příležitosti přímo nabízí

Tmavé nádobí je okouzlujícím doplňkem prostřeného stolu.
Tmavé nádobí je okouzlujícím doplňkem prostřeného stolu. Zdroj: Pinterest

Milovníci skandinávského stolování budou radostí bez sebe z talíře Ib Laursen, který vypadá jako právě sundaný z hrnčířského kruhu. Jednoduché linie a čistý design. Okouzlující mechově zelený talíř je ručně vyráběný a padne do každé nordic laděné kuchyně.

Vintage styl: Vůně kvalitních hroznů a vzpomínek

Pojem Vintage pochází z francouzského „vin“, které znamená víno. Původně označoval ročníkové víno, ale díky stále se rozšiřujícímu zalíbení v oděvech, dekoracích a nábytku vyrobených před desítkami let, se pojem vintage stal stálicí pro skvosty s nádechem starých časů. Vintage styl kombinuje prvky romantického stylu se starým, trochu oprýskaným zařízením. Jasným indikátorem je patina, která by neměla chybět. I nový nábytek s patinou působí ve vintage stylu jako zastaralý, který jste právě podědili po babičce a váže se k němu mnoho vzpomínek.

Bílé vintage dekorace.
Bílé a stříbrné vintage dekorace budou vypadat krásně na každém stole. Zdroj: Decorators Notebook.

Jak na vintage

Vintage styl se, stejně jako skandinávský, inspiruje přírodou a doplňky, které si můžete snadno donést z procházky po lese. Liší se barevnou paletou, která dává větší prostor vánoční bílo-zlaté, bílo-stříbrné a červenobílé kombinaci. Finální tečkou jsou jablíčka, která můžeme nechat na stole jen tak stát ve smrkových větvích. Použít lze i granátová jablka, která na svátečním stole vypadají stejně efektně. Nezapomínejme ani na šišky a větvičky cesmíny.

Zlaté svícny s jablíčky.
Granátová jablíčka jsou skvělou vánoční dekorací. Zdroj: Pinterest.

Pro vintage styl využijete vše s patinou, bílou, červenou i zelenou barvou. Prim hrají hlavně květinové motivy, ale správnou volbou bude i dekorace s puntíky, jemným proužkem nebo kostkou. Dekorování s nádechem starých časů půjde hravě s krajkovou stuhou. Omotejte s ní jehličnaté větvičky, udělejte na skleničkách na víno efektivní mašličky. Zavěšená vánoční ozdoba Taupe Vintage s patinou bude nepřehlédnutelným prvkem vašeho vintage dekorování. Plechová lucerna House White se hodí doprostřed stolu, kde plápolající plamínek svíčky rozkmitá světlo v oknech a připomene nám kouzlo vánoční atmosféry.

Svícny
I takové detaily, jako jsou svícny uprostřed stolu, pomůžou vytvořit nezapomenutelnou sváteční atmosféru. Zdroj: Pinterest

Nejen textil vánočně naladí

Vintage styl naopak dovoluje použití vzorů. Ubrousky volte spíše látkové, výborně dokreslí vánoční atmosféru.
Aby byla štědrovečerní večeře skutečně slavnostní, chce to dokonale prostřený stůl. Dekorace máte nachystány, slavnostní textil díky našim radám jakbysmet, ale vše bude ztraceno, když na nazdobenou tabuli vytáhnete ty oprýskané talíře, které toho pamatují víc než by se slušelo.

Vintage vánoční stůl.
Vánoční ozdoby v podobě vintage baněk dodají šmrnc!

Naše keramické a porcelánové talíře se hodí pro vintage i skandinávský styl, zde se fantazii meze nekladou. Přesto jsme pro vás připravili pár tipů, aby vaše sváteční tabule byla tip ťop.
Vintage styl je i o detailech. Bílý talíř Caravane vzorovaný plastickými puntíky dodá stolování nádech romantiky. Pro červenobílou klasiku se nejvíce hodí obědový talíř Alice, který zaujme svým dokonalým provedením s vroubkovanými okraji. Vkusně ho doplní oválný servírovací talíř Alice, na kterém bude radost servírovat cukroví i bramborový salát.

Tip Bella Rose
Vycházejte především v zařízení vašeho domova. Do rustikální chaloupky se černobílá strohost hodit úplně nebude. Ale jednoduchost s vůní dřeva, jehličí a zlatých doplňků rozhodně ano.

Adventní svícen Chic Antique.
Nezapomeňte ani na adventní svícen ve vintage stylu. Ozdobit ho můžete například jehličím, červenými bobulemi nebo šiškami.

Milujeme zajímavosti, aneb víte, že…

Tradice říká, že by se na vánoční tabuli měla objevit hrachová polévka, černý kuba, rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem. Na kapru si u nás pochutnává asi 75 % obyvatel země, zbylých 17 % upřednostňuje jiný druhu masa.

Původně se vánoční stromečky zdobily v přírodě, poté se tento zvyk přenesl i do lidských obydlí. Ozdobený strom měl chránit od všeho zlého. Dříve se stromky zdobily ořechy, ovocem a pečivem. První ozdobené stromy pochází z doby kolem roku 700 a první zmínky o zdobení vánočního stromečku jsou z roku 1570 z Německa.

Vánoční stromek je krásný sám o sobě. Málo je někdy více.
Vánoční stromek je krásný sám o sobě. Málo je někdy více.

Za celý tým Bella Rose Vám přeji krásné prožití svátků vánočních. Aby celým domovem vládla pohoda, klid a láska. Užijte si jeden druhého v tento nejkrásnější čas, který voní svařákem a cukrovím.

Martina a Bella Rose.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!