Vánoční čas je plný magie, a tak není divu, že se v Dánsku zrodila jedna hezká tradice, která zpříjemňuje dětem celý prosinec – vánoční skřítek Nisse. Ten se však objeví pouze v případě, že prvního prosince pověsíte dvířka pro skřítky, jinak vás nenavštíví. Odkud vlastně taková tradice pochází, co obnáší a jaké lumpárny skřítek v domácnosti provádí? Zabalte se do deky, uvařte horké kakao a pojďte načerpat inspiraci. Po přečtení článku možná budete chtít vyměnit adventní kalendář za tato kouzelná dvířka.

dvířka pro skřítky

Odkud pochází tento zvyk

Kouzelná dvířka pro skřítka (Nissedør) pochází původně z Dánska, ale můžete je vidět i v jiných severských zemích. Tradičně se tito skřítkové stěhují do domů před Vánoci a zpříjemňují obyvatelům domu čekání na Štědrý den. Podobně jako ve Švédsku skřítek Tomte, či ve Finsku skřítek Tonttu.

Dvířka pro skřítky Nissedør

Roztomilá malá dvířka pro skřítky s žebříkem, poštovní schránkou, dřeváky a rohožkou jsou v této tradici nutností. Bez nich se do domácností skřítek nenastěhuje a nebude tak moci dětem ukázat, co dokáže. Lepí se převážně nad lištu k podlaze, na poličku nebo na stěnu k parapetu. Malinké doplňky ke dvířkám jsou často součástí balíčku, ale fantazií se meze nekladou, proto se mohou doplnit i o ostatní pidi doplňky. Těch má například značka Maileg pro své myšky spoustu. Jistě se o ně myšky podělí a zútulní skřítkovi svůj koutek.

Víte, jaké je nejoblíbenější jídlo skřítka Nisse? Rýžová kaše s máslem! I ta bývá většinou součástí balíčku, jen si ji nesplést s volským okem, to by se vám mohl špatně odvděčit. Pokud máte kreativního ducha, můžete si spoustu doplňků vyrobit, použít přírodní materiály jako kamínky, šišky, větvičky…

vánoční skřítek

Skřítek Nisse

Až se ráno po tom, co jste v noci pověsili dvířka, probudíte, utíkejte se k nim podívat. Možná totiž před nimi zahlédnete sníh a stopy. Už je tu!

Nisse je maličký kouzelný skřítek s červenou čepičkou, který ze všeho nejvíc miluje Vánoce a jejich přípravu. Ale pozor! Dokáže být také pěkně drzý a často rodinu pozlobí nějakou lumpárnou. V rukávu toho má přichystáno spoustu. Téměř nikdy ho neuvidíte, je totiž nejvíce aktivní v noci, když celá rodina spí. A pokud byste snad na něj chtěli být zlí a neposlouchali ho, koledujete si o pěkný malér. V tom nejhorším by se mohl vyplašit a už by k vám domů nepřišel.

Vánoční skřítci nejčastěji zanechávají stopy svého nočního řádění před svými dvířky, ale také se mohou objevit kdekoliv v domě, aby pak ráno mohl škvírkou pozorovat překvapené obličeje dětí a jejich rodičů. Je jedno, zda se jedná o lumpárnu, úkol nebo lístek se vzkazem – vánoční skřítek dělá doma už tak kouzelné předvánoční období ještě kouzelnějším.

Když se skřítek nastěhuje

Malé stopičky ve sněhu či vyjeté koleje od sáněk naznačují, že se u vás zabydlel skřítek Nisse. Tuto tradici si užijí jednak děti, které každé ráno zjišťují, co noc před tím vyvedl za lumpárnu nebo jaký jim dal úkol, ale i rodiče, kteří tyto úkoly vymýšlejí – dělání stop, psaní krkolomných vzkazů, malování obrázků… Je to velmi zábavná tradice a měli by si ji užít všichni doma.

Nemáte zrovna svůj den a nic vás nenapadá za lumpárnu? Nevadí, nechejte dětem před dvířky malý vzkaz, že skřítek nebude dva dny doma, protože jel navštívit kamarády, nebo že je nemocný (můžete natrhat papírový kapesníček na malinké kousky a nechat před dvířky) a potřebuje pár dní odpočívat. Účelem této tradice je hlavně zábava, nic se nemá vymýšlet na sílu. Uvidíte, že za těch pár dní budete mít v hlavě zase spoustu nápadů.

dvířka nissedor

Nápady na lumpárny a úkoly vánočního skřítka

Skřítek čaruje

Před dvířky pro skřítky se objevil malý vzkaz pro děti, aby mu tam přes noc nechaly vejce. Vedle vzkazu je malá mistička se třpytkami, které jsou ve skutečnosti kouzelný prášek. Poprosil děti, aby přinesené vejce posypaly práškem a on jim do rána vyčaruje překvapení. Ráno děti místo vejce objeví kinder vajíčko.

To stejné, ale s vatou. Poprosí děti, aby mu přinesly vatu a posypaly práškem. Ráno místo vaty najdou pytlíček s cukrovou vatou. Kouzlo!

Skřítek chce vyrábět ozdoby

Před dveřmi pokojíčku dětem nechal materiál na výrobu vánočních ozdob a o jednu ozdobu se pokusil. Napsal dětem, aby si také nějaké vyrobily a poté zavěsily na větvičku/stromek. Jednu mu také mohou dát před dvířka pro skřítky.

Jdou se péct perníčky

Ale ne! Na kuchyňské lince se ráno objevilo rozválené těsto, mouka rozsypaná i po podlaze, šlápoty v mouce a vykrojený obrys skřítka. Chtěl dětem udělat překvapení, ale už to nestihnul, než se probudily. Tak tentokrát překvapí děti jeho a upečou mu plnou misku perníčků!

Varianta 2 – skřítek napekl perníčky a poprosil děti, aby je nazdobily.

Skřítkovi se stýská

Před dvířky nechal vzkaz, že se mu stýská po domově a jeho rýžové kaši s máslem. Uvařte ji na večeři a nechte mu malinkou porci před dveřmi.

Dnes se nikam nepůjde

Chystáte se na procházku a když dojdete k botníku, zjistíte, že v noci skřítek svázal tkaničky na několika botách a některé dokonce obvázal do potravinové fólie! Asi nechce, abyste odcházeli z domu.

Táborák

Skřítek si v noci udělal táborák. Na výrobu vám postačí pár kamínků a zápalek, které jsou zapíchané do plastelíny, aby držely.

Selfie time!

Když máte doma skřítka – vezměte mobil dětem nebo drahé polovičce, vyfoťte se skřítkem jeho selfie a vyměňte tapetu na mobilu. Ráno po odemčení telefonu se budou divit!

vánoční skřítek
Archiv majitelky Bella Rose Martiny

Překvapení na zrcadle

Skřítek v noci řádil s pěnou na holení a na zrcadle v koupelně nakreslil sněhuláka a sníh.

Oreo sušenky

Komu by nechutnaly oreo sušenky? Zdá se, že i skřítkovi, ale jen mléčná poleva! Na stole totiž nechal roztržené balení a z několika sušenek slízal všechnu bílou část. Rošťák.

Andělíček ve sněhu

Skřítkovi chybí sníh, tak rozsypal krystalový cukr a dělal andělíčky. Poté se zase schoval za dvířka pro skřítky.

Lak na nehty

Ráno najdou děti lístek pod dveřmi a lahvičku s lakem na nehty. Na lístku stojí: „Přichystal jsem pro tátu menší překvápko. Najděte ho a podívejte se mu na nohy.“ Skřítek totiž v noci nalakoval tatínkovi nehty na nohách!

Když děti zlobí

Skřítek nemá rád zlobivé a nepořádné děti. Nechá jim proto vzkaz, kde píše, že dnes pořádně zlobily/udělaly nepořádek a ať se polepší, jinak poletí ještě večer zpátky do Dánska a už se nevrátí.

Spaní ve spacáku

Když máte doma skřítka – skřítek se rozhodl spát pod širákem. Na podlaze pokojíčku je totiž několik ponožek, ve kterých spí on a v dalších ostatní malé hračky.

Bonbony

Skřítek měl v noci nejspíš chuť na bonbony. U kuchyňské linky totiž byly na sebe poskládané plechovky nebo krabice a na lince bylo spoustu prázdných obalů od bonbonů.

Toaletní papír

To je ale spoušť! Skřítek v noci vyroloval toaletní papír od záchodu až po kuchyň/obývací pokoj.

 

Všechny lumpárny jsme vám sepsali přehledně do PDF. Stačí kliknout na fotku níže a soubor se vám otevře.

Přejeme vám krásný a hravý předvánoční čas

Michaela a Bella Rose 

 

Pojďte dětem vytvořit novou vánoční tradici

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!