Ještě nedávno jsme si užívali letní dovolenou a už je za námi půlka října. Co to znamená? Že Vánoce pomalu klepou na dveře! Ne, nechceme vás strašit, že byste už měli mít nakoupené všechny dárky… I když – i takoví mezi námi jsou 😊 V každém případě je nejvyšší čas si tak trochu ty nejkrásnější svátky v roce naplánovat. Co koupíte dědečkovi? Kde budete trávit druhý svátek vánoční? Jaký stromeček letos vyberete? A už jste přemýšleli o letošní výzdobě? První adventní neděle letos připadá na konec listopadu, a to je skutečně za pár… Proto jsme se rozhodli, že vás vezmeme na takovou předvánoční jízdu po letošních trendech a vánočních tipech.

Advent už klepe na dveře

To nejkrásnější na Vánocích je čekání na jejich příchod, souhlasíte? 😊 Proto už o adventu zdobíme svoje domovy vánočními dekoracemi. Základem všeho je samozřejmě adventní věnec. Pokud máte čas a chuť, tak se pusťte do výroby vlastního. Všechny nezbytnosti u nás najdete, a jako vždy se jedná o velice stylové kousky – od zápichů na svíčky, přes stuhy, až po kovové štítky. A jestli už teď víte, že budete v časové tísni, sáhněte třeba po kovovém svícnu od Ib Laursen nebo Bloomingville. K dotvoření vám budou stačit jen 4 úzké svíčky. Letos máme v nabídce také adventní kovové boxy, takže pod svíčky můžete zkusit naaranžovat sušené pomeranče, mech nebo borové šišky. Což je řešení časově absolutně nenáročné a efekt bude zajištěn.

Originální adventní box Ib Laursen
Adventní box můžete vyzdobit jehličím, mechem, šiškami… A z 5 minut je hotovo 😊

Dalším must-have je samozřejmě adventní kalendář. Že ho mají vaše děti, to je celkem běžné, ale není na čase si pořídit vlastní? Dánská ikona Kähler představila typickou severskou záležitost, tzv. kalenderlys – nádherně a zároveň decentně zdobenou adventní svíčku! Každý adventní den ji můžete zapálit a pozorovat, jak se nenápadně blíží Štědrý den. Všichni milovníci svíček už teď jásají, patříte mezi ně?

Adventní svíčka Kähler
Odpočítávejte dny do Vánoc s adventní svíčkou Kähler.

Vánoční dekorace s nádechem nostalgie

Vánoční voňavé svíčky nebo keramické stromečky atmosféru navodí perfektně. Na tom se určitě shodneme. I letos můžete vybírat vánoční dekorace od svých nejoblíbenějších značek, jako je Ib Laursen, Bloomingville nebo Chic Antique. Pokud ale chcete něco originálního, pojďme se podívat na 2 historií inspirované dekorace, které se letos staly naprostým hitem.

Kouzelný kolotoč

Vzpomínáte si na Vánoce, když jste ještě byli malí? Možná právě vaši prarodiče měli doma starožitný svícínek s andělíčky, kteří se otáčeli, když se zapálily svíčky. Někdy bývaly doplněné i korálky a plíšky, takže jemně cinkaly, proto se jim říkalo andělské zvonění. Už víte, o čem je řeč? Švédská značka Pluto letos představila hned několik stylových rotujících svícínků, ve kterých stačí zapálit čajovou svíčku a proud teplého vzduchu roztančí vločky, hvězdičky nebo andílky, kteří svícen zdobí. Ve večerním přítmí se tak na zdech roztančí kouzelná stínohra. Asi netřeba dodávat, že tyto kolotoče milují děti i dospělí. Dokonalá atmosféra prosincového večera je tu!

rotující svícen
Rotující svícínky Pluto milují malí i velcí.

Už jste slyšeli o Louskáčkovi?

Stejně tak se stala celosvětovým hitem další dekorace, která má kořeny v minulosti, a dokonce na českoněmeckém pomezí. Seznamte se s Louskáčkem! Jedná se o figurku vojáka nebo prostě chlapíka v uniformě. Jak už název napovídá, původně se s ním skutečně louskaly vlašské ořechy, a to přímo ve vojákových ústech. Časem se začaly používat spíš jako dekorace. Louskáček od Bloomingville je vysoký úctyhodných 60 cm. Můžete ho postavit třeba na komodu nebo krbovou římsu, doplnit ho oříšky a světýlky. Letos se to v naší nabídce vojáčky jenom hemží, ať už od Ib Laursen nebo třeba v závěsné variantě od Côté Table či Maileg. Roztomilý je i na hrníčku, do kterého si můžete s dětmi uvařit třeba horkou čokoládu.

Dekorativní vánoční figurka Louskáček od Bloomingville
Postavička Louskáčka se stala hitem vánočních dekorací.

A že vojáček by se u vás doma nesetkal s velkými ovacemi? Pak je tu spousta dalších vánočních figurek… Nemusíte zůstávat u klasického betlému. Jsou tu skřítci, andílci, zvířátka. Figurky jsou zkrátka velkým vánočním trendem. Proč? Jsou roztomilé, děti je zbožňují a v případě, že k vám na návštěvu dorazí vaše ne zrovna oblíbená tetička, můžou být skvělým icebreakerem 😊

Porušte pravidlo dokonale sladěných baněk

Toužili jste vždycky po perfektně vyladěném vánočním stromečku, ale teď, po těch pár letech, vás jeho „dokonalý look“ začal trochu nudit? Pojďte s námi letos vymyslet něco trošku odvážnějšího, kreativního a koneckonců možná i důležitého pro vaše (budoucí) děti nebo vnoučata. Možná to znáte… Celá rodina jdete zdobit vánoční stromeček a ve chvíli, kdy z krabičky vyndáváte tu nádhernou hvězdičku, si vzpomenete na vaši babičku, po které jste tento skvost zdědili.

Vánoční ozdoby 2021
Každý kousek je originál. Nebojte se vánoční ozdoby kombinovat!

Schválně, patříte do týmu „zdobím 23.“ nebo „nechávám to na 24.“? Anebo si stromeček užíváte už od prvních prosincových dní?

Stromeček totiž nemusí být jen stříbrno modrý nebo zlato červený. Může hrát všemi barvami. Vánoční ozdoby pro rok 2020 mají rustikální laděnínádech nostalgie. Může na něm zářit sněhobílá vločka, houpat jantarově hnědá zploštělá baňka (letošní hit od Ib Laursen) nebo může větvičku zdobit papírový ornament. Nekupujte celou kolekci ozdob, ale pěkně jednu po druhé. Letos pár, za rok další… Vytvoříte si vlastní originální kolekci plnou vzpomínek. A řekněte sami, nebude krásné, až si jednou v dospělosti vaše vnouče pověsí na vánoční stromeček skleněného ptáčka po babičce?

Náš TIP: Vánoční ozdoba může být i krásný dárek pod stromeček. Některé (třeba figurky Maileg) jsou právě proto balené v roztomilých krabičkách.

Roztomilé vánoční ozdoby Maileg
Vánoční ozdoby Maileg budou slušet vašemu stromečku, ale můžou být i krásným dárkem pro vaše nejbližší.

Hvězdy nejen na obloze

A co ještě vaší vánoční atmosféře nesmí chybět? Světýlka přeci! Vánoční osvětlení každý rok rozzáří snad každou domácnost. Určitě budete souhlasit, že jeden z nejkrásnějších momentů je procházka po ulici, ve které skoro každý domek zdobí originální světelné dekorace. Na námi milovaném Severu to jsou nejčastěji hvězdy. Ikonické jsou ty od Star Trading – velké hvězdy zavěšené v oknech nebo samostatně stojící na parapetu. Naším letošním vánočním tipem je světelný řetěz s hvězdičkami. Určitě potěší nejedno oko kolemjdoucích.

Světelný řetěz s hvězdičkami Star Trading
Vánoční atmosféru podtrhne řetěz s hvězdičkami od Star Trading.

Ikonický servis s modřínovou větvičkou

A nesmíme zapomenout ani na slavnostní stolování. Společně s adventem přichází čas na nazdobení tabule a nemusíte čekat až na Štědrý den nebo Boží hod. Pozvěte přátele na předvánoční večírek a připravte si pro ně pravou dánskou hygge večeři servírovanou v porcelánu z kolekce Hammershøi od oblíbené značky Kähler. Hlavní roli hraje modřínová větvička zdobená jelínkem, bubínkem, Louskáčkem nebo hvězdou… Decentní vroubkování odkazuje na spojitost s „nevánočními“ kousky ikonické kolekce Hammershøi. Lze je proto skvěle kombinovat.

Vánoční kolekce Hammershøi od dánské značky Kähler
Dodejte vánočnímu stolování severský styl s dánskou značkou Kähler!

Přejeme vám, abyste si letošní Vánoce užili v klidu, bez spěchu a ideálně doma po boku vašich blízkých. To je totiž ta nejkrásnější atmosféra 😊

 

Jaké další vánoční dekorace by se vám mohly líbit? Inspirujte se ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!