Advent je tu cobydup a v dnešní nepříznivé době je o to víc potřeba, udělat si Vánoce hezké, útulné a alespoň prostřednictvím těchto chvilek zapomenout na vše kolem. Pustit si pohádky, upéct nejoblíbenější cukroví, popíjet kakao s porcí šlehačky z vánočního hrnečku, natáhnout si huňaté fusky a nasávat tuto atmosféru co to jde.

A abychom vás trošku nalákali na vytvoření kouzelného prostředí a vánoční atmosféry, zeptali jsme se několika blogerek na Vánoce, jak je mají rády ony. Jste zvědaví? My rozhodně!

Vánoce podle Veru Harnol

Vánoce podle blogerky Veru Harnol

Kdy se u Vás začíná zdobit stromeček?

Již x let máme živý stromeček, každý rok hledáme stojan – to si pamatuji i z dětství a usmívám se při těch vzpomínkách. Zdobíme pár dní před Štědrým dnem. Má to své důvody, chceme si stromeček užít, protože každý rok hned po rozbalení dárků jezdíme na Moravu za rodinou a co bychom z těch Vánoc a z té atmosféry jinak měli? Při zdobení stromečku mi aktivně pomáhá syn Lukášek. Třeba loňské Vánoce ho nazdobil úplně celý a byl nádherný.

vánoční stromeček Veru Harnol

Dodržujete na Štědrý den nějaké tradice?

Ano, máme své tradice. Od té doby, co jsme rodina, jsme si vymysleli své vlastní. Naší oblíbenou tradicí je dopolední procházka a oběd s nejbližšími přáteli v centru Prahy. Rozdáme si dárky, dáme si punč na Staromáku, nakrmíme zvířátka a jsme šťastní. Před Vánoci, už někdy v listopadu, píšeme dopis Ježíškovi, píšu ho i já. K Vánocům patří jmelí, miluji když ho dostanu. Konkrétně na Štědrý den? Snídáme vánočku, jíme cukroví, schováváme si šupiny z kapra do peněženky, pouštíme ořechové skořápky, krájíme jablko a vzpomínáme na blízké, kteří s námi již nejsou.

Rodina Veru Harnol

Veru Harnol

Jak u Vás probíhá Štědrý den?

Naprosto napohodu. Pohádky, koledy, procházka s přáteli, jak zmiňuji výše. Obalí se kapr a řízky, uvaří se polévka, salát dělá muž večer předem a je vždy dokonalý a vždy je ho hodně. Již se neuklízí, nebalí se dárky, neřeší se nic. Doslova se vznášíme na vlně totální euforie. Vánoce milujeme celá rodina. Já miluji zdobení štědrovečerní tabule, to je v mé režii a většinou improvizuji. Letos bych ji chtěla mít vymazlenou, snad mi to dvojčata dovolí.

Verču najdete také na blogu: veruharnol.cz

Vánoce podle Veroniky Kletenské alias My White Obsession

Vánoce podle Veroniky Kletenské

Kdy se u Vás začíná zdobit stromeček?

Bývalo u nás tradicí, že jsme stromeček zdobili nejdříve 23. večer, spíše až na Štědrý den ráno. Ale od doby , kdy má z Vánoc naše Leontýnka rozum, zdobíme většinou už první adventní neděli, abychom si ho pořádně užili.
vánoční stromek Veronika Kletenská

Dodržujete na Štědrý den nějaké tradice?

Popravdě nic zvláštního. Jediné, co mě napadá, že se snažíme až do štědrovečerní večeře držet půst, abychom viděli zlaté prasátko 🙂
vánoce Veronika Kletenská

Jak u Vás probíhá Štědrý den?

Dopoledne většinou celé prolenošíme u pohádek. Odpoledne pak navštívíme rodiče/prarodiče. Nesmí chybět ani procházka do místního lesíka, abychom donesli nějaké dobroty zvířátkům. Okolo páté už začínáme připravovat večeři. Naštěstí je to u nás docela jednoduché, manžel má na starosti polévku, já zase smažení řízků, salát máme hotový den předem nebo ho přinese jedna z babiček. A po večeři už vyhlížíme Ježíška. Zazpíváme si koledy, rozbalíme dárečky, a poté, co se nám podaří uložit dceru, pokračují dospěláci v zábavě 🙂

Na fotky z Verčina krásného stylového domu se můžete podívat zde: mywhiteobsession.cz

Vánoce podle Páji alias B e t t y & Co.

Vánoce podle blogerky Pája Betty

Kdy se u Vás začíná zdobit stromeček?

Jako dítě jsem ho s mamkou zdobila ráno na Štědrý den. Teď, když už mám svoje doma, zdobíme dříve, protože už během svátků odjíždíme za sněhem a chceme si ho užít. Navíc si tak hezky navodíme vánoční atmosféru už během Adventu, který mám celý ráda. Když vám odpovídám, tak se usmívám a moc už se těším.

Vánoční stromek paja betty

Dodržujete na Štědrý den nějaké tradice?

Ano. Já jsem dost pověrčivá, proto prostírám o talíř navíc. Je pro pocestné a také ty, kteří s námi už nemohou být. Pod prostírání si vkládáme šupinky od kapra a peníze. Během večeře nikdo neodchází od stolu a večer pak lijeme olovo u švagrové, kam chodíme na šťopičku legendárního Hejdučáka (domácí vaječný koňak).

Přes den se úplně nepostíme, ale nejíme maso a k večeři máme kromě salátu s řízkem nebo vinnou klobásou i houbovec, který se jí na Štědrý den v Krkonoších odkud pocházím.

vanoce paja betty

Jak u Vás probíhá Štědrý den?

Chtěla bych napsat, že klidně, ale se dvěma malými raubíři to úplně nejde. Ráno snídáme vánočku a kluci si dají horkou čokoládu (náš mladší ji bude mít letos poprvé.). Pak koukáme na pohádku a já při tom vařím oběd. Poté dojde na návštěvu a koštovačku salátů. U švagrové se totiž dělají celkem tři a náš salát s nimi soutěží. Pak začnu trošku stresovat a připravovat večeři… Někdy mezi bramborovým salátem a obalováním řízků, se vždy chystáme za zvířátky s mrkví a jablíčky. Po pravdě? Ještě nikdy jsme tam nedorazili, ale tradice je to pěkná :D.

Večeříme v šest a poté jdeme do pokojíku, kde si povídáme a z okna vyhlížíme Ježíška. Tatínek mezi tím připraví dárky a pak zazvoní zvoneček. Hurááá, kluci běží a už lítá papír. Už slyším ten cinkavý smích. Já se tak těším. Po rozbalení balíčků pozorujeme andělské zvonění a pouštíme skořápky po vodě. Voláme babičce a dědovi a kluci ukazují, co dostali. Tohle jsem měla ráda na Vánocích i já. To, když jsme babičce ještě večer volali a povídali si o tom, jaký byl Štědrý večer a jak se na ně těšíme druhý den.

Manžel už je netrpělivý a hrneme se na vaječňák k sousedům, kde rozbalíme další dárečky, povídáme si a lijeme olovo. Vše zakončíme sklenkou vína u Pelíšků. To už jsou kluci v pelíšku.

Střípky ze života Pája sdílí na svém blogu Betty & Co.

Vánoce podle Marti alias Decór Blanc

Martina Decor Blanc

Kdy se u Vás začíná zdobit stromeček?

Od té doby, co začala naše Ema vnímat Vánoce, zdobíme stromeček večer před Štědrým dnem. Aby měla v den D stromeček jako překvapení. Dřív jsme stromeček zdobili i na začátku prosince, abychom si ho pořádně užili. Nyní si to vynahrazuji výzdobou v domě. Je všude, každý pokoj Vánoce připomíná. Spousta větví, světýlek a přírodních materiálů.

vánoce decor blanc

Dodržujete na Štědrý den nějaké tradice?

Jediná tradice je procházka a bramborový salát s řízkem. Než začneme s přípravou večeře, jdeme do nedalekých Brd na procházku a při té příležitosti doneseme zvířátkům trochu zeleniny. Nebo jedeme na poutní místo Svatá Hora, posloucháme koledy a necháme se unášet vůní kadidla. Pak hurá domů na řízky se salátem. A na dárky, samozřejmě.

Vánoční výzdoba decor blanc

Jak u Vás probíhá Štědrý den?

U nás je to klasika. Snídáme cukroví, koukáme na pohádky, drahá polovička balí dárky (já mám své už zabalené samozřejmě). K obědu je polévka, ale během dne stejně ujídáme bramborový salát, pak procházka, večeře a šup pod stromek. Po trhací mánii a následném úklidu obalového materiálu si voláme s rodinou.

Zajímá vás kouzelné bydlení a kreativní tvoření Marti? Tak hurá na blog decorblanc.blogspot.cz

Podařilo se vám nasát trošku té vánoční atmosféry? Už brzy se můžete těšit na druhou část našeho vánočního speciálu s blogerkami.

Přejeme Vám, ať si letos užijete Vánoce tak, jak je máte rádi.

MichaelaBella Rose 

 

Letos by se vám mohlo hodit:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!