Řezané květiny dodají interiéru něžný svěží prvek a jsou tou nejkrásnější dekorací. Chcete, aby vám vydržely ve váze co nejdéle čerstvé? Většina druhů řezaných květin vydrží ve váze i více než týden, ale s trochou péče můžete prodloužit životnost i květinám, které tak dlouho nevydrží. Každá květina je jiná a má samozřejmě i odlišné požadavky na to, jak s ní máte zacházet. Dnes pro vás máme pár tipů, jak na to, aby vám kytičky ve váze zkrášlovaly interiér co nejdéle!

Tři druhy květin ve váze
Dopřejte kytičkám vázu, která jim bude slušet. Zdroj: www.pinterest.com

I květiny jsou náchylné na roční období, stejně jako my!

V zimě si dávejte pozor, abyste je nevystavovali zbytečně mrazu a větru, a naopak v létě nedoporučujeme květiny kupovat z chladících skříní. Na pohled sice vypadají krásně, ale mohou být přemrzlé a rychle uvadnout. Květiny byste měli dát na chladné místo a zajistit, aby nebyly v průvanu. Protože víme, že kytice tulipánů je jednou z nejoblíbenějších jarních květin, máme tip přímo na míru! Tulipány mají rády chlad, takže je vložte nejlépe do ledové vody nemusíte se bát přidat i pár kostek ledu.

květiny v papíru
Nezapomeňte kytičky chránit před mrazem. Zdroj: www.pinterest.com

Šikmý řez je základ

Seřezávat, seřezávat a seřezávat! Nejdříve stonek seřízněte ostrým nožem nebo nůžkami, ideálně pod úhlem 45 stupňů. Nebojte se konce stonků zkrátit klidně o dva až tři centimetry. Čerstvý řez zaručí, že květiny budou lépe přijímat živiny z vody a tím pádem vám déle vydrží čerstvé.

Zastříhávání stonků květin
Nebojte se konce stonků zkrátit o dva až tři centimetry. Zdroj: www.pinterest.com

Dopřejte květinám zdravou výživu v podobě vody bez bakterií

Řezané kytičky udržuje svěží hlavně voda ve váze. Největším nepřítelem řezaných květin jsou totiž bakterie, proto vodu měňte každý den a nezapomeňte také ob den seřezávat stonky. Než květinu ponoříte do vody, vázu pořádně vyčistěte a také odstraňte od stonku listy, které by jinak zůstaly ponořené ve vodě a začaly by se rozkládat. Květiny vám poděkují svou krásou i dlouhou trvanlivostí.

květiny ve váze
Pokud se ve vodě vytvořily bubliny, nechte vodu chvíli odstát. Zdroj: www.pinterest.com

Výživové sáčky

Řezané rostliny vyžadují výživu! Díky speciální výživě rozpustné ve vodě vydrží déle svěží a prodlouží se i jejich životnost ve váze. Nebojte se ozvat, pokud vám v květinářství zapomněli přibalit ke kytičce výživový sáček. Měl by být součástí každého nákupu!

Květiny v květinářství
Vyrazte do květinářství a udělejte si radost! Jaro a květiny totiž patří neodmyslitelně k sobě ♥ Zdroj: www.pinterest.com

Babské rady

Vyzkoušejte také babské rady! Například měděné mince ve váze okyselují vodu a předchází tak tvorbě plísní a množení bakterií. Pomůže nám také kousek dřevěného uhlí nebo stroužek česneku – jsou to pomocníčci, kteří vodu dezinfikují a zabrání zahnívání stonků. Výživu kyticím dodá také použitý sáček černého nebo zeleného čaje.

Stroužek česneku
Aby byla voda dlouho čirá a nekalila se, můžeme do ní přidat stroužek česneku. Zdroj: www.pinterest.com

Máte také nějaký zaručený tip, který funguje? Pokud ne, vyzkoušejte některé z těchto tipů a můžete si být jisti, že jste pro kytičky ve váze udělali maximum.

Myslete na to, že živiny jsou pro rostlinky stejně tak důležité, jako pro nás. Aby vám dělaly parádu a radost co nejdéle, musíme o ně důkladně pečovat!

Krásné květinové letní dny vám přeje

Petra & Bella Rose

Vázičky, které doladí váš interiér k dokonalosti ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!