Červen (a vlastně skoro celé léto) je oblíbeným obdobím pro pořádání svateb. Plní se sliby „do roka a do dne“, venku je krásně, takže obřad i oslava může probíhat na čerstvém vzduchu a určitě byste spolu s námi našli spoustu dalších výhod. I Bella Rose žije svatbami, protože právě takové chvíle si přeci zaslouží tu nejkrásnější atmosféru. Sepsali jsme pro vás svatební e-book, připravili spoustu svatební inspirace a naskladnili dekoracepoklady pro slavnostní stolování, které by se vám na svatbě mohly hodit.

To ale pořád není všechno 🙂 Na pomoc jsme si přizvali odbornici na svatby na slovo vzatou, stylistku a fotografku Sonku Skerik, která pro nás vybrala červnovou kolekcidekorace a doplňky, které by podle ní na svatbě neměly chybět. A protože nás Sonky výběr zaujal, chtěli jsme rovnou znát její názor na současné svatby, přání nevěst, trendy v líčení i jaká si dnešní svatebčané vybírají místa pro svůj den D. Chcete to vědět taky?

Jaké jsou svatební trendy podle stylistky a fotografky Sonky Skerik?
Jaké jsou svatební trendy podle stylistky a fotografky Sonky Skerik? Foto: Jindřiška Hustá Valachová.

Svatební inspirace podle Sonky

Zajímá vás, jak začal Sonky příběh? Sonka je vizážistka, vlasová i módní stylistka a fotografka. Všechny její „obory“ se tak nějak spojují v životních okamžicích, jako je svatba, očekávání potomka nebo dalších důležitých událostech. Většinu času jí ale právě teď zaberou svatby…

Jarní svatební-těhotenské focení Martiny a Honzy
Zachycení životních okamžiků – jarní svatební (a vlastně i těhotenské:-)) focení Martiny a Honzy. Foto: Sonka Skerik.

Sonko, jste fotografka, vizážistka a stylistika. Jak vás napadlo, že se budete soustředit hlavně na svatby?

Práce s nevěstami mě vždy lákala, líbí se mi, jak je komplexní a že je zaměřená na perfektní výsledek v tak krátkém čase.

Nevěsta Jitka - Sonka Skerik jako svatební stylistika i fotografka
Práce s nevěstami Sonku vždy lákala. Foto: Sonka Skerik.

Pozorujete, že poslední dobou počet svateb narůstá, nebo spíš naopak?

Myslím, ze čísla jsou stále podobná. Co ovšem určitě narůstá, jsou nároky nevěst na kvalitní dodavatele a služby.

Jak vnímáte současné svatby? Dělají si svatebčané svůj den D skutečně po svém a snaží se být originální, nebo se naopak drží tradic a zvyklostí místní kotliny? 🙂

Samozřejmě nás všechny, a to nejen ve svatbách, ovlivňují nějaké trendy. Ale většina nevěst se snaží do svatby vnést něco svého osobního… Třeba má letošní „dubnová nevěsta“ vyvdala v překladu příjmení Vlaštovková. A nechala si proto do vlasů vyrobit korálky vyšité vlaštovky. To bylo krasné 🙂

Za rok navštívíte jako fotografka a stylistka spoustu svateb, pozorujete nějaký trend, co se týče lokace? Pořádají se svatby často v přírodě, na statku, na zámku nebo v nějakém hotelovém resortu?

V současné době jednoznačně vedou přírodní lokace – stodoly, statky a zahrady.

Romantická svatba na statku - Aneta a Honza by Sonka Skerik
Romantická svatba na statku – nevěsta Aneta a ženich Honza. Foto: Sonka Skerik.

Jaké nejčastěji vídáte hostiny a následné večírky? Jaké dekorace a doplňky jsou na svatbách vidět?

Stále vede rustikální a boho styl. Ale úspěšně se mezi nevěstami zabydlel i minimal a gipsy styl.

Výběr svatebních doplňků podle Sonky Skerik
Výběr svatebních doplňků podle Sonky Skerik – 1. Lapač snů Nai Disha, 2. Skleněná karafa Bar Craft 1 l, 3. Svatební plánovač Bride to B, 4. Hliníkový svícen Gold 23 cm, 5. Příborový set Gold.

Okamžiky jednoho z nejkrásnějších dnů v životě

Míváte dopředu se svatebčany schůzku ohledně focení a jezdíte dopředu zkontrolovat lokaci? Nebo to řešíte spontánně až na místě?

S nevěstou vše plánuji do detailu a s některými si vlastně píšu skoro denně. Nejvíce mi, vzhledem k mé vytíženosti, vyhovuje jakýkoliv on-line komunikátor. Pokud si nevěsta přeje osobní schůzku, je to samozřejmostí. Ovšem i tak se spolu vidíme na zkoušce líčení a účesu, kde probereme vše potřebné.

Poslední dobou se často objevují svatební fotky, které zobrazují celý den – od ranních příprav až po večerní párty. Je to i pro vás nejčastější model? Trávíte s novomanželi celý jejich významný den?

Ano, snažím se, aby reportáž z jejich dne byla kompletní – od rána až do večera. Do pozdních nočních hodin se ovšem nezdržuji, pokud to není vyloženě večerní svatba.

Svatební den od rána až do večera - nevěsta Jana by Sonka Skerik
Svatební den od rána až do večera. Foto: Sonka Skerik.

Kde hledáte inspiraci pro nové nápady? Inspirujete se zahraničními fotografy nebo máte svůj styl, který neměníte?

Mam svůj styl, který, bych řekla, se sám vyvíjí. Fotím hodně pocitově a neřídím se žádnými poučkami ani momentálními trendy.

Svatba v přírodě - v Beskydech Jany a Tomáše
Sonka se trendy neřídí, má vlastní osobitý styl. Svatba v Beskydech Jany a Tomáše. Foto: Sonka Skerik.

Nevěsty preferují přirozený vzhled

Jaký účes a make-up v současnosti nevěsty vlastně preferují?

Moje nevěsty nejčastěji preferují jemné přirozené líčení a ženské romantické účesy z vlnitých vlasů, které jsou spíše „messy“ a ne přehnaně strojené.

Přirozené svatební líčení - zdůraznění očí a messy drdol
Současným trendem je přirozené svatební líčení – zdůraznění očí a „messy“ drdol. Foto: Sonka Skerik.

Jak probíhá stylingová příprava na svatbu z vaší strany? Přijde nevěsta jednou na vyzkoušení účesu a make-upu, nebo je nutné vše ladit víckrát?

Musím říct, ze v 99,9 % případů vše zvládáme na první dobrou.

Nevěsta Zuzka a romantický drdol
Nevěsta Zuzka a její romantický drdol z dalších úhlů 🙂 Foto: Sonka Skerik.

Svatební fotografka a stylistka v jednom

Stává se vám, že se vaše „obory“ prolínají? Že vás nevěsta požádá o líčení, účes i svatební focení? Dá se to vůbec stihnout a zastoupit všechny tyto role?

Ano, prakticky takto přesně funguji. Nevěstám nabízím kompletní balíček, ve kterém je make-up, účes a focení. Stíhám to úspěšně už několik let 🙂

A poslední otázka na závěr – máte nějaký nevšední svatební zážitek, který se vám vryl do paměti? 🙂

Pro mě je každá svatba nevšední. Upřímně můžu říci, že si z každé svatby ty nejemotivnější okamžiky dokážu vybavit i po letech.

Svatební fotka - těsně před bouřkou
Na některé okamžiky Sonka ani svatebčané nezapomenou – romantická chvilka těsně před bouřkou. Foto: Sonka Skerik.

Chtěli byste, aby vás Sonka nalíčila, učesala a ještě navíc vám udělala krásné fotky? Mrkněte se na její stránky. Pokud vás spíše zajímá, jaké doplňky a dekorace by na svatbě podle ní neměly chybět, můžete se inspirovat kolekcí, kterou pro nás vybrala.

Krásné letní i svatební dny vám přeje

Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!