Svatební sezóna je opět v plném proudu a je nejvyšší čas přemýšlet nad výzdobou. Svatební výzdoba není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát, ale uvidíte sami, že stačí pár květin a voalá výsledný efekt bude stát za to! Ať už jste v roli nevěsty nebo svatebních hostů a rádi byste si nějakou pěknou svatební dekoraci vyrobili sami, jste na tom správném místě. Spojili jsme se totiž s Dominikou Ráčkovou, která se věnuje květinovému svatebnímu a dekorativnímu servisu v rámci projektu Za kapradím. Dnes vám ukáže, jak si vyrobit stylovou svatební dekoraci z květin. Tak se dáme do toho!

Připravila jsem si pro vás nápad na jednoduchou závěsnou dekoraci, kterou hravě zvládnete vyrobit doma a která se dá přizpůsobit tak, aby se hodila na prakticky jakoukoliv svatbu – ať už bude hostina na zámku nebo třeba ve stodole. Stačí jen vybrat správnou skladbu květin a originální svatební dekorace je na světě!

Co budete potřebovat

  • pevnější drát (délka cca 80 cm, ale záleží, jak chcete, aby byl výsledný kruh velký)
  • floristický drát
  • zahradnické nůžky
  • klasické nůžky
  • stužka na zavěšení
  • tavná pistole a lepidlové náboje
  • eukalyptus (různé druhy)
  • květiny dle vlastního výběru
  • případně umělé květy

Květiny jsem vybírala dle svatby, na kterou jsem dekoraci připravovala. Svatba byla laděná do bíla, krémova, modra a do fialova, proto jsem kromě eukalyptu použila bílé trsové růžičky, wax flower, eringium (bodlák), nevěstin závoj a levanduli. Při výběru květin dbejte na to, aby se daly pěkně usušit, jinak vám velmi rychle zvadnou a výsledek rozhodně nebude působit slavnostně. Já jsem do této dekorace nakonec přidala i pár umělých květů pivoněk pro efekt a také, aby výsledná dekorace více zapadala do konceptu svatby, jejímž základem byly právě bílé pivoňky (živé pivoňky nedoporučuji do tohoto typu dekorace používat, jelikož by velmi rychle zvadly).

Krok 1

V první řadě je potřeba si vytvořit z pevnějšího drátu kruh vámi požadované velikosti a zafixovat ho, aby se vám nerozjížděl. Nedělejte si příliš hlavu s tím, jak bude fixace vypadat – později ji stejně zakryjete květinami. Jakmile budete mít kruh hotový, přichyťte si k němu floristický drát tak, aby dobře držel.

Krok 2

Připravte si malý svazek z eukalyptu, případně i z jiných květů, přiložte jej k vašemu připravenému drátěnému kruhu a floristickým drátkem ho párkrát omotejte tak, aby držel pevně a neotáčel se tam, kam nechcete.

Krok 3

Dále si utvořte další svazek z květin, které se vám líbí, a připevněte ho stejným způsobem kousíček za eukalyptus tak, abyste na něj plynule navázali.

Krok 4

Tímto způsobem pokračujte v přidávání jednotlivých svazků. Dávejte pozor na to, abyste nezačali přidávat o moc větší svazky nebo nezačali květiny přidávat více hustě, než jste přidávali na začátku. Cílem je vytvořit dekoraci, která je subtilní a která se bude jakoby „vznášet v prostoru“. Proto raději přidávejte malé množství květin a neklaďte je příliš hustě za sebe. Kdyby vám později přišlo, že je květin málo nebo že se vám vloudilo mezi jednotlivé svazky nežádoucí prázdné místo, vždy je možné se vrátit a dolepit květinu tavnou pistolí. 

Při práci nezapomínejte na postupné odstřihávání stonků, aby se vám netvořil na dekoraci zbytečný objem právě z tohohle materiálu a zachovali jste lehkost a vzdušnost celé dekorace.

Krok 5

Jakmile budete mít navázanou požadovanou délku květin na drátku, vytvořte si opět malý svazek a navažte ho na drátěný kruh, ale tentokrát v opačném směru, než jste navazovali dosud. Tím docílíte toho, že na obou květinových koncích budou květiny plynule přecházet do ztracena.

Krok 6

V tuto chvíli jsem se rozhodla do dekorace přidat ještě dva větší květy a jedno poupě umělé bílé pivoňky a přilepila jsem je na konstrukci lepící pistolí.

Krok 7

Nakonec přivažte na drátěnou konstrukci pevně stužku a máte připravenou dekoraci k zavěšení. Nezapomeňte, že vaší fantazii se meze nekladou a při výrobě této dekorace můžete být klidně odvážnější. Použít můžete například květy zářivých barev nebo naopak můžete být konzervativnější a použít třeba jen zeleň, což působí velmi decentně a svěže.

Svatební kruhová dekrace

Svatební dekoraci pak můžete zavěsit například na větev stromu do prostoru, za stůl s novomanželi či do fotokoutku. Zaručuji, že na fotkách tato dekorace bude vypadat úchvatně!

Přeji Vám krásnou svatební sezónu.

Dominika Bella Rose

O mně: 

Jmenuji se Dominika a přípravou květin na svatby, jakožto i nejrůznějších květinových dekorací, se zabývám od roku 2014, kdy jsem poprvé přičichla k floristice v rámci brigády v brněnském květinářství Rosebud. Zde jsem získala první povědomí o tom, jak vázat řezané květiny a byla jsem u toho, kdy nevěsty přicházely s nejrůznějšími představami o své vysněné svatbě. Zjistila jsem, co všechno obnáší zabezpečit kvalitní svatební květiny včetně veškeré výzdoby. Později jsem si své obzory rozšířila v dalším brněnském květinářství, La Plevela, kde jsem brigádničila asi rok. Od roku 2016 se věnuji kompletnímu květinovému svatebnímu a dekorativnímu servisu sama v rámci mého květinového projektu Za kapradím.

 

Inspirujte se dalšími svatebními dekoracemi pro dokonalou svatbu ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!