Před časem jsme vám připravili článek Jak si užít Vánoce v klidu a pohodě. Ruku v ruce s klidem a vánoční pohodou jde včasná příprava a plánování. Stejné je to i v případě stolování. Rozmyslete si už nyní, jakou sváteční dekoraci byste chtěli, co na ní budete potřebovat a 24. prosince si v klidu užijete.

Skandinávský styl: Světlo, vzdušnost a přírodní materiály

Víte, že skandinávské země se v zimním období potýkají s nedostatkem světla? Proto je tolik oblíbený přirozeně světlý styl v bílé barvě, aby byly místnosti opticky ještě světlejší. Ta v interiéru výborně odráží světlo a dokonce prostor zvětší. Proto Skandinávci s bílou barvou ve svých domovech rozhodně nešetří. Bílou dokonale doplňuje šedá, béžová a černá. Dohromady spolu krásně kontrastují a vytvářejí dokonalý efekt – v celé místnosti, i pouze jako dekorace a prostírání na stole.

Jestli chcete skandinávské stolování dotáhnout k dokonalosti, použijte na slavností tabuli co nejvíce přírodního dekoru. Prim hraje dřevo, nebojte se ale ani kamene a kůže. Textilie volte lněné. Jestli se vám zdá pořizovací cena lněných výrobků vysoká, porovnejte výhody lnu třeba s bavlnou. Len oproti bavlně vydrží déle, je odolnější a praním se neničí, ba naopak mu praní velmi prospívá a stává se jemnějším. Len dokonce odpuzuje prach, takže je výborný i na ložní prádlo zejména pro alergiky.

Skandinávský styl
Všimněte si převládající bílé barvy a přírodních odstínů. Tak chutná Skandinávie.

Barvy vybírejte s citem

Chcete mít hostinu ve skandinávském stylu, ale bojíte se černobílé kombinace? Tak se nebojte. Můžete jít cestou černobílého minimalismu, i rustikální Skandinávie a připravit sváteční tabuli s nádechem noblesy. Skandinávský styl je důmyslný, elegantní s převládající jednoduchou linií v nábytku i dekoracích. Dřevo, kámen, kožešiny, jednoduché linky a vzájemná propojenost. Tlumené a pastelové barvy skandinávský styl krásně doplní.

Při přípravě tabule umístěte doprostřed stolu výrazný prvek. Samozřejmě s ohledem na místo, dekorace by vás od stolu neměla vytlačovat. Počítejte také s místem na pochutiny a nápoje, které byste měli mít po ruce. Klasikou je adventní věnec, ale můžete použít i lucerny a svícny. Vyrazte s rodinou na procházku a nasbírejte si šišky, větvičky, mech a kamínky. Ty potom společně použijte při dekorování stolu i domácnosti.

Vánoční stolování
Ani ve skandinávském stylu se nemusíte bát červené. Naopak.

Základem může být smrková větev a šišky, které bílou barvou „poťupkáte“ pro zasněžený efekt. Omotejte větev led drátkem a máte stylovou a světelnou dekoraci. Doladíte svíčkami, etažérem s cukrovím i vánočními baňkami. Ke štědrovečerní tabuli neodmyslitelně patří také kvalitní ubrus nebo běhoun. Pro skandinávské ladění použijte jednobarevný. Z materiálů se zaměřte na kvalitní bavlnu, v nejlepším případě pouze len. I nádobí je nejlepší jednobarevné. Bílá je klasika, sáhnout můžete i po tmavých odstínech a také elegantních sklenicích. Ty vypadají na stole velmi dobře a velmi svátečně.

Nádherný vánoční servis připomene kouzelné okamžiky s rodinou.

Vintage styl: Vzpomínky s vůní jablek a skořice

Vintage původně patřilo k ročníkovým vínům, ale nyní je označení vintage zažité jako styl oblékaní i zařízení domova. Nedokonalá patina, vzory, vzpomínky na milou babičku a čerstvě upečený koláč. Jde o styl romantický, kde i nové působí jako staré a červená hraje prim. Prostřete ve zlato-červené, doplňte zelenou. Použít lze i granátová jablka, která na svátečním stole vypadají stejně efektně a nezapomínejme ani na šišky a větvičky cesmíny. Vintage styl je hravý a útulný. Pro dekorování použijte především květinové motivy, ale správnou volbou bude i dekorace s puntíky, jemným proužkem nebo kostkou.

Prostřeno ve vintage stylu.
Prostřeno ve vintage stylu.

Vintage styl má stejný základ jako skandinávský, ale je více barevný a používá více vzorů, které můžete kombinovat. Navíc dává větší prostor pro dekorování a barvy ve vánoční zlaté, červené a zelené. Dejte na stůl oblíbený ubrus, doprostřed stolu adventní věnec, který obklopíte malými svícny, na mističku vyloženou mechem rozkrojte granátové jablko. Nezapomeňte k talířům přidat smrkové větvičky a ubrousky s barevným vánočním motivem. Nebojte se přeplácanosti, vintage je o útulnu, svíčkách a barvách.

Sváteční tabule.
Kombinace vzorů a barev. S citem to jde a výsledek je dokonalý.

Aby vintage koncept lahodil oku, snažte se udržet stejné barvy na stole. Od dekorací po ubrousky. Udělejte si radost a pořiďte si krásné talíře, samozřejmě v barvách Vánoc. I když si rádi necháte poradit, přizpůsobte si styl hlavně vlastním potřebám. Využívejte nábytek a prostor, který máte k dispozici, vytáhněte ozdoby po babičce, které pro vás nebyly dost in a dejte jim ještě šanci. To vše vintage styl dovoluje. Slaďte drobnosti i s okolím, kde se sváteční večeře bude odehrávat.

Tip Bella Rose

Najděte si čas na sebe, svou rodinu i svůj domov, utečte od adventního shonu a ponořte se do krásy skandinávského i vintage stylu, aby letošní Vánoce byly nezapomenutelné.

Nezapomínejte na děti. Vánoční kolekce Twinkle je stvořená pro rozzářené dětské oči.

Za celý tým Bella Rose Vám přeji, aby vaším domovem vládla pohoda, klid a láska.

Martina a Bella Rose

Vánoční ladění pro útulný domov

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!