Jsou vám následující fotografie povědomé? Není se co divit! Instagram paní Radky alias nr.252 sledujeme už delší dobu a pokaždé se nemůžeme vynadívat na tu černo-bílou minimalistickou nádheru. Její fotky jsou oblíbené i u ostatních milovníků dokonalé atmosféry a čas od času nějakou repostujeme i na náš Bella Rose účet. Rozhodli jsme se paní Radku oslovit a poprosit ji o pár fotek a řádků pro inspiraci. Na konci článku najdete dokonce i ochutnávku z vánoční výzdoby! Vítejte u Radky.

Můžete se popsat v pár větách? Kde žijete? Bydlíte v bytě nebo v domě?

Jmenuji se Radka, jsem učitelka češtiny a výtvarné výchovy toho času na mateřské, a žiju s manželem a dvěma dětmi na malém městě v srdci Vysočiny. Jsou to už čtyři roky, co jsme se sem přestěhovali, a popravdě dříve bych nevěřila, že bych mohla vyměnit město za venkov, ale stačilo pár let, zvykla jsem si, a dnes jsem za toto rozhodnutí upřímně ráda. Především si mé srdce získala okolní příroda a ten klid. O to víc se pak těšívám do města… Bydlíme v řadovém rodinném domku, momentálně v (asi nikdy neskončící) rekonstrukci. Něco už máme hotovo, ale stále nás toho ještě dost čeká. Nová koupelna, schodiště… I když zatím není vše podle mých představ, mám ráda náš domov takový, jaký je, a zkrášluji ho pomocí nadčasových doplňků.

Bydlení u Radky 4.
Světýlka náramně zútulní prostor, tak proč je nemít jako dekoraci celý rok?

Jak byste popsala styl Vašeho bydlení? Co Vás inspirovalo si v tomto stylu bydlení zařídit a co se Vám na něm líbí?

Pamatuji se, jak před lety byla u vás na Bella Rose soutěž o nejkrásnější vánoční styling. Tenkrát to vyhrála pro mě neznámá bloggerka Martina z blogu My One Way. Jedním dechem jsem prohlédla její blog plný nádherných fotek ještě krásnějšího bydlení. Minimalismus, bílý nábytek, a vůbec černobílá kombinace ladila mému oku již dlouho, ale tápala jsem v doplňcích a barvách. A skandinávský styl bydlení mi dal klíč k řešení. Bylo to osvobozující najít sama sebe.

Náš domov se snažím držet v jednoduchosti a tvarové čistotě, obklopovat se jen věcmi, které skutečně využijeme, prvoplánové dekorace u nás nenajdete.

Mé romantické já ale tíhne také k tzv. boho stylu, který příjemně odlehčí a „omladí“ jinak strohý a elegantní prostor. Zamilovala jsem si marocký taburet, orientální lampičky, nebo bavlněné koberečky ve stylu berberských koberců od HK living.

Foto bydlení Radky 1
Nahlédnutí do Radčina útulného domu.

Jakými zásadami by se měli čtenáři řídit, pokud by si to doma chtěli zařídit stejně krásně, jako Vy?

  • Nakupujte s rozmyslem s ohledem ke svému vkusu i životnímu prostředí. Vyberte si raději jednu dražší věc, která vám bude dělat radost po několik let, než několik levných cetek, které se vám brzy okoukají.
  • Bílý základ, světlé dřevo, s černou barvou opatrněji, jen k dokreslení linií v interiéru. Jako doplňkové barvy pro útulný vzhled použijte třeba béžovou, starorůžovou nebo šedou, tmavě modrou… Se zemitými barvami zkrátka nikdy nešlápnete vedle.
  • Pro zútulnění interiéru použijte také svíčky, svícny, květiny, přírodní dekorace, hřejivé plédy, měkké polštářky.
  • Z fotografií či plakátů si vytvořte malou domácí galerii.
  • Nesnažte se zařídit a zaplnit vše a hned,  nechte si čas na rozmyšlenou, ty nejlepší nápady vznikají většinou za pochodu.
  • DIY projekty dodají vašemu bydlení osobitost. Obyčejná bedýnka z hobby marketu, čtyři pojezdová kolečka, barva, štětec, a tadá, máte stylový úložný prostor třeba na hračky!
  • Nepřehánějte to s výraznějšími vzory, zbytečně na sebe strhávají pozornost.
  • Květiny krásně zútulní a zabydlí místnost, v zajímavém květináči mohou fungovat jako dekorace sama o sobě.
  • Méně je více.
Foto Radčina bydlení 2.
Vše krásně ladí v příjemných skandinávských tónech.

Co na to říká rodina? Mluví Vám do zútulňování nebo máte volnou ruku?

U nás tu estetickou stránku bydlení řeším hlavně já sama, pro mého muže je důležitá především funkčnost a praktičnost 🙂 Většinou to já přicházím s nápady… Dříve hudroval, že se u nás musí stále něco měnit, ale momentálně buď stagnoval, a nebo vidí, že to mé snažení dává smysl. Mám štěstí, že mám šikovného muže, který mi pomáhá mé sny zrealizovat, protože u nás se pořád vrtá, maluje, natírá a přestavuje. Záleží mi však, aby i mé děti se cítily ve svém království příjemně, proto vybírám dekorace i barvy s ohledem na jejich názor, věk i záliby.

Radčino bydlení 3
I děti paní Radky mají krásně zařízený svůj koutek.

Z jakého kousku u Vás doma máte největší radost?

K letošním Vánocům jsem si pořídila velkou radost v podobě bílého svícnu Kubus 4 od By Lassen, ten stál na mém wishlistu opravdu dlouho, a jsem vděčná svému manželovi za splnění tohoto snu. A rozhodně dobře proměněnými penězi byly i plakáty od švédského dua Mrs. Mighetto, ve skutečnosti jsou ještě krásnější než na fotkách. Manžel se sice zkraje netvářil, přišly mu poněkud ponuré, ale mně se líbí , že každý obrázek za sebou skrývá svůj příběh, který děti podněcuje k fantazii. A samozřejmě jako výtvarnice oceňuji i jejich nádherné zpracování.

Znáte slovíčko Hygge? Co to podle Vás znamená a jak podle Vás vypadá dokonalá chvilka?

Tenhle termín se dostává do stále širšího povědomí, poslední dobou o něm slýchám na každém kroku, stal se z něho  doslova fenomén.

Já si pod ním představuju tu domácí pohodou, kdy jsme celá rodina doma, je podvečer, nikdo nikam nespěchá, starosti a povinnosti se hodí za hlavu, a užíváme si ten okamžik nicnedělání. K tomu oblíbený film, sklenička vína, limonáda, něco dobrého na zub, povídání a spousta smíchu.  Zní to jako klišé, ale pro mě je rodina nejvíc, a proto se i snažím, vytvořit náš domov místem, kam se vždycky rádi budou vracet, kde se budeme cítit dobře, a na který si zachováme krásné vzpomínky.

Foto - Vánoce u Radky.
Troška vánoční inspirace ❅

Máte u nás nějaký kousek vyhlídnutý?

Počet položek na mém nákupním seznamu příliš neubývá, spíše naopak přibývají nové a nové. My milovníci krásných věcí to máme zkrátka v životě těžké ? Těžko vybrat jen jednu jedinou věc…

S blížícími se Vánocemi bych si krom ozdob od House Doctor, adventního kalendáře a podložky pod stromeček od Ferm Living moc ráda pořídila do své sbírky Kähler luceren – domečků další, nový kousek. Kahler je vůbec značka, u které jsem si zamilovala snad celé portfolio výrobků, od zmiňovaných domečků, perleťových váz, porcelánových hrnků a čajové konvice, přes Globo svícny (snad budete mít také časem v nabídce) až po rozkošné mlýnky na sůl a pepř s žebrováním typickým pro kolekci Hammershoi.

A takhle bych mohla pokračovat ještě dál: vázy Cooee (protože jak si jednou koupíte jednu, chcete další), dětem podložku na hraní The World  značky Oyoy (úplně vidím ty své dva kluky, jak se nad ní sklání a tápou, jestli figurka geparda patří do Afriky nebo Asie :), dřevěný Funkis House od již zmiňovaných Ferm Living, svíčky Skandinavisk (pro svíčky mám prostě slabost :), designový tác Cross od Pia Wallen, pohlednice od Ylvy… Člověk se pak má pořád nač těšit!

Bydlení u Radky 5
Poslední nahlédnutí do útulného a vánočně naladěného interiéru.

Krásné Vánoce a útulnou hygge atmosféru přeje

Radka, Míša a Bella Rose

 

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!