X

Skandinávie očima týmu Bella Rose: část 2. – Švédsko a Norsko

Horský hřeben Besseggen v Norsku

Vítáme vás ve druhé – a taky poslední – části naší cestovatelské minisérie! Dobrých tipů a rad na cestování není nikdy dost, a proto jsme se i my rozhodli vám s rozhodováním trochu ulehčit. Minule jsme vám radili, kam vyrazit v Dánsku, tentokrát nás však nohy zavedou o něco dál. Než ale vyrazíme víc na sever, ještě se na skok podíváme poblíž Dánska. Tak pojďme na to!

Kam se podívat ve Švédsku a Norsku? Poradíme vám!

Objevte Helgoland a Düne, království tuleňů a mořských ptáků

Patříte mezi milovníky zvířat? Tak to se stejně jako naše produktová specialistka Evča musíte podívat na ostrov Helgoland a přilehlý ostrůvek Düne! Ostrovy sice dnes patří Německu, ale nebylo tomu tak vždycky. Spoustu let byly totiž součástí Dánska a vliv Skandinávie tak ostrovům nelze odepřít.

A proč byste se měli vydat právě na Helgoland a Düne? “Písčitý ostrůvek Düne v Severním moři je malým přírodním rájem. Žijí tu dva druhy tuleňů a spousta mořských ptáků. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je začátek června, kdy je pobřeží plné malých mláďat. Tuleni jsou tu na přítomnost lidí naprosto zvyklí, a tak není problém se k nim při opatrnějším pohybu dostat doslova na pár centimetrů. A to je opravdu nezapomenutelný zážitek!” říká Evča.

Na ostrově Düne v Severním moři se k tuleňům dostanete doslova na pár metrů

Barevné domky, útesy a mořští ptáci

Helgoland a Düne leží severně od Německa a západně od Jutského poloostrova. A jak se tam nejlépe dostanete? V tom vám Evča poradí: Na Helgoland se dostanete lodí ze severoněmeckého přístavu Cuxhaven asi za 2 hodiny. Loď ovšem nezajíždí až ke břehu, a tak si přestoupíte na malé dřevěné loďky, které vás zavezou až k molu lemovanému barevnými domečky.” Barevné domečky – že vám to něco připomíná? Správně! Barevné domky se totiž hojně vyskytují například v dánské Kodani. Jak už bylo řečeno, Skandinávie se na Helgolandu rozhodně podepsala.

Barevné domečky na Helgolandu jsou odrazem skandinávského vlivu

Helgoland je ze své západní části tvořen vysokými útesy, které jsou hnízdištěm mořského ptáka tereje bílého. “Kvůli terejovi bílému se na Helgoland vydávají fotografové z celého světa a pořizují tu jedinečné záběry do National Geographic nebo Animal planet. Jestliže máte rádi trochu dobrodružství, netknutou přírodu a nádherná zvířata v jejich přirozeném prostředí, tyto ostrůvky si zamilujete,” dodává Evča.

Helgolandské útesy jsou prostě dechberoucí!

Poznejte Švédsko a jeho krásy!

Dost už ale bylo o Dánsku a přilehlých ostrovech. Je na čase vydat se dál na sever – do Švédska! Švédsko je stejně jako Dánsko jednou z hlavních zemí designu. Proto se tam naše nákupčí Anna už několikrát vydala – nejen pracovně na veletrh designu, ale také za poznáváním kultury a přírody. A jaký v ní Švédsko zanechalo dojem? “Švédsko má nádhernou přírodu, trochu podobnou té naší, krajina je ale plná kouzelně barevných dřevěných domků jako z Dětí z Bullerbynu. Švédi mají totiž – podobně jako Češi – silný vztah k chataření, a neplatí to jen pro starší generaci. Chcete žít jako Skandinávec? Jeďte na chalupu!” říká Anna.

Švédsko má opravdu neskutečnou přírodu. Národní park Hamra je toho důkazem

Švédsko a jeho zajímavá gastronomie

Švédsko ale začíná být čím dál tím víc proslulejší také díky své kuchyni. To potvrzuje i Anka: “Skandinávci mají opravdu velmi zajímavou gastronomii, ve které hojně využívají ryby a kořenovou a nakládanou zeleninu. Nám vcelku běžně známé potraviny zpracovávají zcela jinými způsoby, které rozhodně stojí za vyzkoušení.” Když jsem se Anky zeptala, co konkrétního by vám ve Švédsku doporučila, odpověď byla jednoznačná: “Ať budete snídat kdekoliv, dejte si kardamomový pletenec a k obědu švédské kuličky – to je skoro povinnost!”

„Ve Švédsku si rozhodně musíte dát kardamomový pletenec!“ říká Anka

A jak je to na severu z hlediska nápojů? “Kdekoliv ve větších skandinávských městech rozhodně nezapomeňte na kávu – Skandinávci totiž mají největší spotřebu kávy na světě a tomuhle voňavému nápojí rozhodně rozumí!” říká Anka. Nakonec má dobrou radu také pro ty, kteří by si chtěli na severu dopřát sklenku něčeho ostřejšího: “Pozor na prohibici – alkohol v sámošce ve Švédsku nekoupíte, takže se připravte na hledání speciálního obchodu a na ceny, které jsou pro našince značně vysoké.”

Na návštěvě ve Stockholmu, hlavním městě Švédska

Když se řekne Švédsko, určitě si hned vybavíte jeho hlavní město, Stockholm. Stockholm leží na jihovýchodním pobřeží státu a díky velkému množství kanálů je nazývaný také “Benátky severu”. A co o Stocholmu říká další členka našeho týmu, Soňa, se kterou se můžete setkat například na naší slovenské verzi Facebooku? “V Štokholme som strávila len predĺžený víkend, čo je dosť málo času na objavovanie. V porovnaní s nórskym Bergenom, kde som strávila pol roka na Erasme, však môžem povedať, že Štokholm je viac “európske” mesto – je plný parkov a múzeí,” říká Soňa.

A co se týká doporučení, má v tom Soňa jasno: “Určite nevynechajte výmenu kráľovských stráží, švédsky zmysel pre presnosť je fascinujúci. Počas samotnej výmeny stojí doprava, všetci sa prestanú ponáhľať a pokojne počkajú kým sprievod prejde cez mesto.” To potvrzuje i Anna, která ve Stockholmu byla už několikrát. “Výměnu stráží určitě doporučuju, ta stockholmská je rozhodně nejvymakanější a nejlegračnější ze všech výměn, co jsem kdy viděla,” říká Anka.

Výměna stráží ve Stockholmu rozhodně stojí za to!

Prozkoumejte vrak potopené lodi!

A co naše holky ve Stockholmu zaujalo nejvíc? Obě se shodují, že nejúžasnějším zážitkem je jednoznačně Muzeum Vasa, kde můžete prozkoumat autentický vrak vojenské lodi ze 17. století. Anka říká: “Pokud se ocitnete ve Stockholmu, určitě nesmíte vynechat muzeum lodě Vasa, která se potopila na své první cestě v roce 1628 a její téměř nepoškozený vrak byl vyzvednut ze studených vod zálivu v roce 1961.” Soňa jen přikyvuje a dodává: Po objavení lode Vasa okolo nej Švédi vystavali múzeum a niečo takéto sa len tak nevidí. Až 95 % lode je pôvodných!” To zní opravdu báječně, co myslíte?

Kdo by nechtěl prozkoumat vrak lodi ze 17. století?

Pokud patříte mezi milovníky krásných výhledů, i pro vás má Soňa tip: “Ak túžite vidieť Štokholm ako na dlani, určite choďte na SkyView – presklenná guľa vás vyvezie na vrchol Ericsson Globe (do výšky cca 130 m). Pohľad zhora je dychberúci.” Soňa taky doporučuje stockholmský Skansen, kde uvidíte, jak žili Švédi v 19. století. Jeho součástí je navíc také ZOO, takže zábava na celý den je zaručená!

A nakonec ještě doporučení od Anky pro všechny gurmány: “Určitě vystoupejte na věž radnice a zajděte na snídani do kavárny Pom&Flora. Sice se nenachází v nijak zvláštním prostředí, ale jejich dobroty rozhodně stojí za to. Počítejte s frontou!”

Milujete přírodu? Pak musíte zajet do Norska!

Naší poslední zastávkou ve Skandinávii je Norsko. Země fjordů, úchvatné přírody a dřevěných kostelíčků, z nichž jsou některé díky tvrdému dřevu norských stromů staré i více než 700 let. Že je Norsko opravdu nádherné, potvrzuje i Anka: “Norsko má nádhernou divokou přírodu plnou vysokých hor, fjordů, vodopádů a ledovcových jezer.”

Existuje snad něco krásnějšího, než norská příroda?

A protože příroda je na Norsku opravdu tím nejkrásnějším, má pro vás i pár tipů, kam se určitě podívat. “V Norsku doporučuju syrovou přírodu národního parku Jotunheimen – to je opravdu moje velká srdcovka a doufám, že se tam jednou vrátím. K mým jednoznačně nejhezčím životním zážitkům patří sjíždění ledovcové řeky Sjoi a výhled z Besseggenu na jezera Gjende a Bessvatnet. To bych doporučila každému, koho neděsí trocha fyzické zátěže.”

Výstup na Besseggen považuje Anka za jeden z nejkrásnějších životních zážitků

Poznejte Bergen, “město deště”

U Norska uděláme trochu výjimku a místo do hlavního města se podíváme do druhého největšího, které nese jméno Bergen. Bergen leží na jihozápadním pobřeží Norska a je obklopen spoustou hor. Právě jeho poloha je důvod, proč se Bergen řadí mezi nejdeštivější místa Evropy a přezdívá se mu “město deště”.

Že v Bergenu prší opravdu hodně potvrzuje i naše Soňa, která tam strávila půl roku na Erasmu. “Asi po mesiaci pobytu som pochopila, že nemá cenu nosiť so sebou dáždnik. Aj tak vám ho odfúkne vietor alebo ho zlomíte a v tej lejavici vám aj tak nepomôže, pretože v Bergene neprší len zhora – voda tam na vás útočí zľava, sprava a snáď aj od zeme. Napriek tomu, že počasie niekedy nepraje výletom po okolitých horách, v meste je čo objavovať,” říká Soňa.

Norský Bergen je jedno z nejdeštivějších míst Evropy

Samotný Bergen – a hlavně jeho historické centrum a nejstarší čtvrť Bryggen – je podle Soni opravdu úžasný. Farebné domčeky ve štvrti Bryggen vás okúzlia a môžete si napríklad zájsť kúpiť čerstvého lososa na miestny trh,” říká. Jedete na dovolenou s dětmi? I pro vás má Soňa tip: “Ak máte deti, určite ich nechajte vyblázniť sa vo vedeckom múzeu VilVite. Ja som teda už úplne dieťa nebola, ale aj tak som tam strávila pol dňa a pokojne by som šla znovu.”

Celý Bergen hraje barvami. Nádhera!

V Bergenu si podle Soni přijdou na své i milovníci muzeí a historie. Norové jsou totiž patřičně hrdí na své kulturní dědictví a tak jsou jejich muzea na skvělé úrovni. A které muzeum vám Soňa doporučuje? “Určitě odporúčam Bryggens Museum. Vnútri uvidíte perfektný vhľad do kažodenného života stredovekých obyvateľov mesta, vrátane modelových rekonštrukcií obydlí a lodí,“ říká Soňa. “Za zmienku stojí aj Arboretet og Botanisk hage, čo je nádherné arborétum na okraji mesta. V krásnom domčeku vám spravia dobrú kávu, prípadne si môžete urobiť piknik niekde pri fjorde,” dodává.

Arboretum na okraji Bergenu. Prostě úchvatné!

Nebojte se, v Bergenu není vždycky jen deštivé počasí. Například v květnu tam bývá opravdu nádherně a protože během druhých dvou týdnů v tomto měsíci je počasí skutečně ukázkové, místní tomuto období z legrace přezdívají “bergenské léto”. Proto je květen nejlepším časem na návštěvu Bergenu a na podnikání výletů po okolí.

Na výlet po okolí Bergenu – zdolejte sedm hor!

A kam přesně se vydat? V tom vám poradí Soňa: “Okolie Bergenu obklopuje “Sedem kopcov” (De syv fjell) a určite stojí za to vyliezť aspoň na jeden z nich. Domáci po nich lozia stále. A je úplne jedno, či sú to trénovaní športovci, dôchodcovia, mamičky s kočíkmi alebo dokonca učiteľka s deťmi zo škôlky. Ak ste veľký športovec, môžete si skúsiť každoročný Seven Mountains Hike Bergen – 30 km pochod cez vrcholky týchto kopcov. Počas celej trasy sa vám naskytnú krásne výhľady na mesto, ale aj divokú prírodu v okolí.”

Bergen leží mezi sedmi horami

Na delší výlet Soňa doporučuje taky poloostrov Sotra. Má pro vás ale dobré doporučení: “Na Sotre sa mi podarilo stratiť (dvakrát), ale určite to za to stálo. Mimo mesta sú turistické trasy značené o dosť horšie ako je tomu na Slovensku alebo v Čechách. Určite nečakajte rázcestníky s kilometrami. Nóri stavajú kôpky z kameňov a prípadne sem tam objavíte značku v podobe červenej či žltej bodky. Takže kamkoľvek sa vyberiete, fakt si vezmite mapu.” Rada nad zlato! Vždyť ono ztratit se v norské divočině není jen tak, nejbližší města jsou od sebe totiž často vzdáleny i stovky kilometrů.

Turistické trasy v Norsku nebývají občas výrazně značené. Mapu s sebou!

Co dělat, aby vás dovolená v Norsku nestála jmění?

A jak je to při dovolené v Norsku s cenami? “Rozhodne nemusíte mať príjem ropného magnáta, aby ste si mohli dokonale užiť túto krajinu. Vynecháte návštevu predražených reštaurácií ( jedlo v reštauráciách je drahé aj pre Nórov) a ak ste nadšenec do turistiky, spať môžete pokojne pod stanom. Rozložiť si ho môžete takmer kdekoľvek. Drahé požičiavanie auta môžete nahradiť napríklad stopom, pretože Nóri vás naberú veľmi radi a budú sa vás nadšene pýtať z kadiaľ ste a čo všetko ste už z Nórska videli,” říká Soňa. Norové jsou podle Soni milí a nápomocní lidé. “Nech už sa mi (ne)podarilo čokoľvek, miestni sa mi vždy snažili pomôcť. Sú skrátka skvelí a doslova všetci vedia anglicky. Či už 60 ročný vodič v autobuse, alebo mladá predavačka v obchode, nikde nebudete mať problém dohovoriť sa,” dodává na závěr Soňa.

Výlet do Norska rozhodně stojí za to. Tak kdy se chystáte?

Ach, taky máte chuť hned sbalit kufry a jet se zchladit až daleko na sever? My rozhodně! Tak už stačí jen naplánovat cestu a vyrazit. Doufáme, že vám naše tipy přijdou vhod a po návratu se s námi v komentářích nezapomeňte podělit o vaše zážitky a zkušenosti. Šťastnou cestu!

Krásné léto plné atmosféry a skvělých cestovatelských zážitků přeje

Aneta & tým Bella Rose

 

Co se vám bude hodit na dovolenou?

Aneta Chytková:

Zobrazit komentáře (2)

  • Krásně napsaný článek. Teď mě ještě více láká jít do Norska:)))

    • Krásný den Kami, děkujeme, jsme rádi, že se Vám článek líbí a držíme palce, ať se Vám cesta do Norska podaří! Za Bella Rose, Michaela.

Mohlo by se vám líbít