Léto – období cestování – je tu cobydup, a tak je nejvyšší čas začít plánovat letošní dovolenou. A my jsme se rozhodli vám s tím poradit! Nic totiž cestování neusnadní víc, než pár dobrých rad a tipů. Určitě vás nepřekvapí, že naše cestovatelské tipy se budou týkat Skandinávie – vždyť skandinávský design je naše parketa! A kam přesně se společně podíváme? V první ze dvou částí naší cestovatelské minisérie to musí být jednoznačně Dánsko, protože právě to je Mekkou skandinávského designu a hlavně našeho oblíbeného hygge.

Místa, která musíte v Dánsku navštívit. Už se chystáte?
Místa, která musíte v Dánsku navštívit. Už se chystáte?

Kodaň, hlavní město Dánska a designu

Naši cestu začneme v hlavním městě Dánska – Kodani. Kodaň leží na poloostrově Sjælland, hned na pobřeží průlivu Öresund, na jehož druhé straně se už nachází Švédsko. Do Kodaně se dnes dostanete letecky za pár korun, nízkonákladová společnost Norwegian létá z Prahy do Kodaně každou chvilku.

Toho jsem v březnu 2017 využila i já a vydala se na cestu. A první dojem? Úžasný! Už jen kodaňské letiště vám ukáže, že se nacházíte v hlavním městě designu. Kde jinde by na letišti měli dřevěnou podlahu? Ale i po východu z letiště vidíte styl na každém rohu. Styloví lidé, stylové domy (i bytovky!) z červených cihel a stylové interiéry Dánů, do kterých vidíte z venku oknem – nikdo si tam totiž nezatahuje žaluzie ani závěsy, a tak na vás jejich hygge z oken přímo sálá.

Kodaňská architektura nás dostala na první pohled, a co vás?
Kodaňská architektura nás dostala na první pohled, a co vás?

Kodaň navštívila také naše produktová specialistka Evča. A jak se tam líbilo jí? “Kodaň mi celá přišla strašně nádherná, čistá, plná květin, krásných obchůdků a pozitivně naladěných lidí. Když jste šli po ulici a zavřeli oči, slyšeli jste zvuk jezdících kol, na kterých tam jezdí snad všichni. V dřevěném vozíčku, který je připevněn ke kolu, se vozí děti i dospělí,” říká Evča.

Já snad dodám jen to, že cyklisté mají v Kodani na silnici dokonce svůj vlastní jízdní pruh včetně “přejezdů” a semaforů. Aby také ne – vždyť tam cyklistů potkáte snad víc, než automobilů. Mezi oblíbené dopravní prostředky patří ale také lodě, které kotví ve starém přístavu Nyhavn. Vybavujete si tu známou fotografii s barevnými domečky? Ano, tak přesně to je Nyhavn. Nádherné místo s úžasnou atmosférou, které rozhodně musíte navštívit.

Starý přístav Nyhavn, jedno z nejikoničtějších míst v dánské Kodani
Starý přístav Nyhavn, jedno z nejikoničtějších míst v dánské Kodani

Když už budete v přístavu Nyhavn, naše Evča má pro vás tip: “Určitě si vyjeďte lodí z Nyhavnu k Malé mořské víle. Krátká, ale nádherná plavba kolem Národní dánské opery, jejíž budova patří mezi nejmodernější na světě, a pohled na dánský královský palác Amalienborg s obrovským vodotryskem vám vezme dech. Hned u lodní zastávky doporučuji zajít do úžasné designové restaurace Tolboden s výhledem a posezením u vody, kde si dejte vynikající a velmi originálně servírované fish & chips.”

A to můžu jedině potvrdit – restauraci Tolboden jsem navštívila také a dala si tam snad to nejlepší fish & chips na světě. Troufám si říct, že bylo i lepší, než v Anglii – a to je smažená ryba s hranolkami považována za jedno z britských národních jídel. Za zmínku rozhodně stojí také interiér restaurace. Masivní dřevěné stoly, kožešiny místo podsedáků a osvětlení ve formě industriálních žárovek jsou ukázkovým příkladem toho pravého nordic stylu.

Restaurace Tolboden a nejlepší fish & chips (nejen) v Kodani. To musíte ochutnat!
Restaurace Tolboden a nejlepší fish & chips (nejen) v Kodani. To musíte ochutnat!

Co si budeme nalhávat – jednou z věcí, které na zahraničí všichni tak milujeme, je právě to, že můžeme ochutnávat místní kuchyni. Pokud tedy hledáte gurmánský zážitek, nezůstávejte jen u fish & chips, ale objevujte dál. Naše nákupčí Anna, která Dánsko navštívila už několikrát, říká: “Dánsko je hrozně placaté, zelené, uklizené a plné krásně upravených cihlových domečků, designových obchodů a výtečné gastronomie. Rozhodně doporučuju dát si smørrebrød – dánské žitné „chlebíčky“ jsou opravdu legendární!

A kam na takový maxi obložený chlebíček zajít? “Na úžasném proskleném tržišti Torvehallerne v Kodani najdete místní specialitu smørrebrød snad ve všech možných variantách. Z trhů vám budou oči přecházet a nebudete vědět, co dříve ochutnat!”, říká Evča. Nezapomíná však ani na milovníky kultury a dobrodružství a dodává: “Jestli budete mít více času, určitě se vydejte do slavného zábavního parku Tivoli. Je to výlet na celý den, protože v tomto obrovském prostoru se nachází spousta zábavných atrakcí, horské dráhy, koncerty pod širým nebem i divadelní představení. Zkrátka tam na vás čeká neopakovatelná atmosféra, kterou v Kodani musíte zažít.”

Naše Evča a její smørrebrød. A taky sladká ukázka z třžiště Torvehallerne
Naše Evča a její smørrebrød. A taky sladká ukázka z třžiště Torvehallerne

Malebný dánský venkov aneb to pravé pro romantické duše

Pokud chcete utéct od ruchu velkoměst a poznat spíš klidný život na dánském venkově, není lepší místo, než městečko Ribe. Do Ribe, které leží na západním pobřeží Dánska, se zakladatelka Bella Rose Martina podívala už několikrát. A není to jen proto, že v této malebné vísce sídlí jedna z vašich nejoblíbenějších skandinávských značek IB Laursen.

Proč se Martina do Ribe tak ráda vrací? “Musím přiznat, že městečko Ribe jsem si zamilovala na první pohled. Toto město se pyšní titulem nejstaršího dánského města. Najdete tu úžasné domy a uličky, kde máte pocit, jakoby se zastavil čas. Nejstarší domy jsou stejné, jako tomu bylo před několika stoletími. U každého vchodu do domku navíc najdete lucerničku či jarní kytičku. Moře je odtud asi 15 minut autem. Jdete po zelené louce, všude tráva, kolem jezdí traktory, skoro jako někde u nás na vesnici – potom ale přejdete malý travnatý kopeček a najednou koukáte na moře, které omývá louku, mezi trávou jsou mušle a dřevo naplavené vodou – zkrátka zvláštní pohled a opět si člověk uvědomí, jak je Dánsko malá, ale originální země,” říká Martina.

Ribe je prostě kouzelné, nemyslíte?
Ribe je prostě kouzelné, nemyslíte?

Aby vám ušetřila čas s hledáním, má pro vás Martina pár osvědčených tipů na místa, která v Ribe rozhodně musíte navštívit. “V Ribe doporučuji procházku na místní ostrůvek, kde se nachází krásný památník královny Dagmar Dánské, jedné z nejoblíbenějších dánských královen. Původním jménem byla Markéta Přemyslovna, dcera Přemysla Otakara I. a česká princezna.”

Kam zajít v Ribe a okolí?

Martina nezapomíná ani na milovníky kávy a dobrého jídla a říká: “Mojí nejoblíbenější kavárnou v Ribe je Quedens Gaard. Nádherné útulné místečko, hlavně na Vánoce, kde si vždy dáme místní vánoční pivo nebo gløgg a obsluha má na sobě červené čepičky jako vánoční nissen skřítkové. Co se týče jídla, jednou z mých nejoblíbenějších restaurací v Ribe je Sælhunden, kde jsme byli už několikrát s Ib Laursen na večeři a dělají tu úžasné ryby! Místnosti i okýnka jsou malinké a vše je velice útulné.”

Malebné městečko Ribe a nedaleký ostrov Fano si nejde nezamilovat
Malebné městečko Ribe a nedaleký ostrov Fano si nejde nezamilovat

Ke svým oblíbeným místům v Ribe nakonec Martina dodává: “V Ribe je jeden malinký obchůdek, kde prodávají skvělá vína, piva, marmelády, čaje a mnoho dalších výborných pochutin a majitelem je kouzelný starý pán, který to vše markuje na sto let staré pokladně, kde se musí otočit kličkou, aby se otevřela kasa (a to jsem se ho při vstupu já bláhová ptala, jestli můžeme platit kartou! No smál se mi opravdu velice!” Ribe nezanechalo úžasný dojem jen na Martině, ale také na naší nákupčí Anně, která má tip pro milovníky zvířat a přírody: “Na letošní služebce do Ribe mě okouzlil krásný malinkatý ostrov Fano v národním parku Vadehavet. V některých ročních obdobích je zde možné pozorovat tuleně, cože se mi zatím nepodařilo, ale mám to na seznamu!”

Vesnička Møgeltønder je jako vystřižená z pohádky
Vesnička Møgeltønder je jako vystřižená z pohádky

Ribe ale není jedinou malebnou vesnicí v Dánsku, kterou stojí za to navštívit. Anna má pro vás ještě jeden tip: “Naprosto jsem si zamilovala malinkou vesničku Møgeltønder u německých hranic. Na jedné jediné hlavní ulici plné cihlových domků najdete kavárničku s doškovou střechou a roztomilou zahrádkou, ve které si můžete smlsnout na domácích koláčích od kouzelné babičky.” No kdo by se na tak nádherné místo nechtěl podívat?

Do téhle kavárny v Møgeltønderu prostě musíte zajít!
Do téhle kavárny v Møgeltønderu prostě musíte zajít!

Ta pravá ostrovní atmosféra? Jedině na Bornohlmu!

Chtěli byste utéct od civilizace? Vydejte se na Bornholm! Tento ostrov ležící v Baltském moři je nejvýchodnější částí Dánska a dostanete se na něj buď letecky z Kodaně, nebo trajektem z Německa, Švédska nebo Dánska. Bornholm je známý hlavně svou úchvatnou přírodou typickou právě pro severské země. Velkou inspiraci z ní čerpá i vám dobře známá značka Madam Stoltz, která má dokonce zde na ostrově i své sídlo. A to je jeden z hlavních důvodů, proč Bornholm navštívila i zakladatelka Bella Rose Martina.

Co Martina na Bornholmu miluje?

Nebude pro vás žádným překvapením, že Martině ostrov nesmírně přirostl k srdci. A co něm říká? “Bornholm mě naprosto okouzlil. Je to malinký ostrůvek, který leží skoro až u Švédska. Zimy jsou tam těžké a mrazivé s hromadou sněhu, ale léto je neskutečně nádherné a tamější bílé pláže vyhledávají v tomto období tisíce turistů hlavně z Dánska, Švédska a Německa. Někdo dokonce říká, že tyto pláže jsou nejkrásnější v Evropě. Na Bornholmu se určitě vyplatí půjčit si auto a celý ostrov si pomaličku projet, klidně jen tak, bez konkrétního cíle. Zastavit se na nějaké pěkné vyhlídce, v romantické uličce nebo u hezkého kostela, užívat si tu atmosféru a nikam nespěchat,” říká Martina.

Pláže na ostrově Bornholm jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě, to vám můžeme zaručit
Pláže na ostrově Bornholm jsou jedny z nejkrásnějších v Evropě, to vám můžeme zaručit

Martině se zalíbilo také v městečku Svaneke, které leží na východním pobřeží Bornholmu: “Svaneke je rybářské městečko, které si zachovalo původní starý vzhled i architekturu, a proto je považováno za nejkouzelnější městečko (nebo spíš vesničku) na ostrově. Určitě doporučuji všem zajít do tradičního “Smoke House” a dát si uzenou rybu, místní specialitu.” Hmmm, také už se tam vidíte? My rozhodně!

Ve městě Svaneke na ostrově Bornholm si musíte dát místní specialitu - uzenou rybu
Ve městě Svaneke na ostrově Bornholm si musíte dát místní specialitu – uzenou rybu

Tak co, zaujaly vás naše tipy a stalo se Dánsko vaší vysněnou dovolenkovou destinací? Skvělé, tak už stačí jen naplánovat cestu a vyrazit! A až se vrátíte, neváhejte se s námi v komentářích podělit o své cestovatelské zkušenosti. Že jste ve Skandinávii už byli? Tím líp, napište nám hned, těšíme se na vaše zážitky!

Krásné léto plné atmosféry a spoustu nezapomenutelných cestovatelských zážítků přeje

Aneta & tým Bella Rose

 

Co by se vám mohlo hodit na dovolenou?

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!