Miluje Skandinávii a minimalismus, peče skvělé dezerty a svými recepty ráda inspiruje čtenářky na svém blogu. Představujeme vám Kristinu Lund alias Děvče u plotny, která pro Bella Rose vybrala svou listopadovou předvánoční kolekci.

S Kristinou toho máme docela dost společného. Kristinu i nás najdete v Brně, milujeme všechno severské, útulnou atmosféru, krásné věci a dobré jídlo 🙂 A proto jsme si nemohli nechat ujít příležitost si o tom všem popovídat. Pojďte se teď společně s námi podívat, jak žije a bydlí tato milá foodblogerka.

Foodblogerka Děvče u plotny
Foodblogerka Kristina Lund alias Děvče u plotny. Foto: Instagram Děvče u plotny

VÍTE, CO JE ŠVÉDSKÁ FIKA?

Kristino, jste známá svou láskou k severské kultuře, studovala jste Skandinávská studia, nějaký čas žila ve Švédsku. Kde pramení vaše láska ke Skandinávii?

Popravdě ani pořádně nevím. Rodiče mají cestovní kancelář do Norska, kam jezdí na ryby. Norsko je nádherná země, rozeklané fjordy, hluboká údolí, lesy… taková divoká příroda. Když jsem se rozhodovala, co půjdu studovat, spojila jsem svou náklonnost ke Skandinávii s tím, že se celkem dobře učím jazyky a vybrala obor Skandinávská studia, kde jsem se během pěti let naučila švédsky.

V rámci studia jste i nějaký čas ve Švédsku žila. Jak na Vás pobyt zapůsobil? 

Švédsko je nádherná země a moje nejsilnější dojmy jsou spojené s přírodou a jejich tradičním jídlem. Myslím, že jsem si po svém švédském dobrodružství začala víc uvědomovat, co svému tělu dávám. Švédové velmi dbají na zdravou výživu, na kvalitu potravin a podporují místní produkci.

Dokázala byste vybrat jednu věc, která se Vám na evropských severských státech líbí ze všeho nejvíc?

To je těžká otázka a opravdu nedokážu jmenovat jen jednu věc. Líbí se mi švédská “fika” (přestávka na kávu a něco dobrého k tomu), líbí se mi, jak švédština zní. Líbí se mi severská krajina s létem, kdy skoro nezapadá slunce, a zimou, kdy je skoro pořád tma. Líbí se mi jejich architektura a strohý design a určitě bych dokázala vyjmenovat další spoustu věcí, které mám na Skandinávii ráda.

Švédská fika Děvčete u plotny
Švédská fika Děvčete u plotny – nesmí chybět tradiční švédský kanelbullar. Foto: Instagram Děvče u plotny

SEVERSKÝ BYT UPROSTŘED BRNA

Ladíte si i svou domácnost do severského stylu?

Určitě! Většina nábytku, který máme doma, je v bílé barvě v kombinaci s hnědou. Zároveň náš byt působí vzdušně kvůli vysokým stropům a nemáme ho zbytečně zaskládaný nábytkem. Oba, já i můj muž, máme rádi jednoduchost.

Doma u Děvčete u plotny
Doma u Děvčete u plotny. Foto: Instagram Děvče u plotny

Jaký designový kousek Vám doma dělá v současné chvíli největší radost?

Nad jídelním stolem máme pověšený lustr ze tří žárovek. Minimalistický, ale přitom skvěle dotváří celý byt.

Na jaký svůj DIY projekt jste nejvíc hrdá?

Nedávno jsme šli na procházku do lesa, kde jsem nasbírala spoustu jehličí, šišek a šípků a upletla z nich věnec na dveře. Jsem na něj náležitě pyšná.

Děvče u plotny
Vypadá to, že na podzimní věnec je náležitě pyšný i Čoty, Kristinin pejsek. Foto: Instagram Děvče u plotny

Je nějaký designový kousek, který máte teď vyhlédnutý?

Líbí se mi čisté linie téhle vázy, podobnou už navíc dlouho sháním.

Zimní atmosféra doma u Děvčete u plotny
Zimní atmosféra doma u Děvčete u plotny – větvička ve váze House Doctor. Foto: Instagram Děvče u plotny

Poslední dobou se věnujete blogování nejen v oblasti jídla, ale i módy a kosmetiky na blogu Rozmarné děvče. Sledujete módní trendy, nebo pro vás nejsou důležité?

Současnými trendy se nijak zvlášť neřídím a ani je záměrně nesleduji. Pro mě je mnohem důležitější kupovat kvalitní oblečení u kterého vím, že za jeho vznikem nestojí otrocká práce, ale poctivá mzda. Některé kousky mého šatníků jsou šité na míru, pár kousků mám od lokálních návrhářů a dokonce se sama učím šít na stroji. Vyhýbám se umělým materiálům a často také nakupuji v sekáčích.

Rozmarné děvče
Kristina si vyrábí i vlastní krémy. Tento je z měsíčku lékařského. Modré pozadí má na svědomí talíř Sandrine s žíhanou glazurou. Foto: Instagram Rozmarné děvče

Co se Vám vybaví, když se řekne „hygge“?

Představím si sebe samu, jak sedím doma u okna s hrnkem čaje, zabalená v dece a s knížkou po ruce a shlížím na ruch osvětlených městských ulic. Takový ten čas pro sebe, kdy nic nemusím.

Chai masala pro podzimní večery
Chai masala je podle Kristiny ideální pro podzimní večery. Foto: Instagram Děvče u plotny

Jaký druh odpočinku je vám nejbližší?

Mám ráda dobré knihy, v poslední době hlavně detektivky. U čtení si vždycky dobře odpočinu. Nebo si napustím vanu plnou horké vody a nasypu do ní voňavou koupelovou sůl.

VÁNOCE DĚVČETE U PLOTNY

Jak probíhají Vánoce u Děvčete u plotny? Pečete pro své známé, rodinu a kamarády?

Letos jsem se vdávala a poprvé budeme slavit Vánoce jen s mým mužem. Nejspíš půjdeme někam na výlet a večer si dáme společnou slavnostní večeři. Pak se třeba půjdeme projít centrem Brna a pak do petrovské katedrály na půlnoční. Vlastně jsme to ještě úplně přesně neplánovali, ale vím, že takhle by se nám to oběma líbilo.

Jaká je Vaše nejoblíbenější vánoční dobrota? Pečete tradiční české cukroví? Existuje nějaké typicky švédské vánoční cukroví?

Moje nejoblíbenější cukroví jsou vanilkové rohlíčky. Letos se u nás doba nebude péct úplně takové to tradiční cukroví. Chystám se na třené linecké s arašídovým máslem (pro které má slabost můj muž) a ještě jeden, dva druhy k tomu. Přijde mi, že o Vánocích je všude sladkého až až. Spíš bych se chtěla zásobit dobrými sýry, vínem, olivami a podobnými slanými dobrotami.

Asi nejtradičnější švédské cukroví jsou tenké perníčky pepparkakor, které jsou vlastně hodně podobné těm českým. Nebo sušenky s třtinovým cukrem, ty sice nejsou úplně tradičním vánočním druhem, ale podle mě se na Vánoce dobře hodí.

Švédské perníčky Pepparkakor
Švédské perníčky Pepparkakor jsou ideální ke kávě, ale hodí se i na Vánoce. Foto: Blog Děvče u plotny

Líbí se vám Kristiny styl? Pokud se chcete nechat Děvčetem u plotny inspirovat nejen při pečení sladkých dobrot, ale také při výběru něčeho krásného k sobě domů, tak se určitě podívejte na její kolekci z Bella Rose.

Hezké listopadové dny vám přeje

Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!