Přemýšleli jste někdy, co nejvíce milujete na létě? Nekonečně dlouhé dny zalité sluncem a provoněný vzduch po letní bouřce, světlo i teplo dlouho do večera, koupání a procházky lesem a v neposlední řadě čerstvé dozrávající ovoce a zelenina klidně každý den…Kdo by si nepřál, aby tohle období trvalo věčně? Počasí bohužel poručit nemůžeme, letní chutě a vůně si přesto můžeme uchovat nejen ve vzpomínkách.
Ano, asi už tušíte, že řeč je o zavařování! Představte si, jak v zimě otevíráte k nedělnímu obědu vlastnoručně vyrobený meruňkový kompot nebo o Vánocích mažete na linecké koláčky osobně zavařený rybízový džem. Léto bude hned zase o něco blíž!
V zavařovacích sklenicíchlahvích si budete letní ovoce a zeleninu užívat celý rok!
Možná je pro vás zavařování každoročním letním rituálem, možná naopak patříte k těm, které sice rády zavařené pochoutky konzumují, ale zatím se k činu neodhodlaly. Těm druhým z vás radíme – jděte do toho, není to žádná velká věda! Až se zima zeptá, odpovíte řadou sklenic s voňavým obsahem, pěkně vyrovnanou na polici ve spíži:-)

My jsme se na tip na oblíbenou zavařenou pochoutku zeptali blogerky Evy z blogu Moje barevná kuchyně.

„Džemy se dají dělat i zdravě, bez cukru“, říká Eva a rozptyluje tak obavy všech, které doposud od přípravy domácích džemů a marmelád právě vysoký obsah cukru odrazoval. Její recept na rychlý malinový džem navíc zvládne i úplný zavařeninový začátečník.

Rychlý malinový džem podle blogerky Evy

Foto: Eva Ehrenbergerová
Ingredience:
250 g malin
4 lžíce medu
2,5 lžíce chia semínek
2 lžíce vlažné vody
½ lžičky vanilky
Postup:
Do mixéru vložíme maliny, pokud jsou mražené, necháme je chvíli povolit. Přidáme ostatní ingredience a rozmixujeme. Vše vložíme do skleničky a v lednici necháme nejméně na jednu hodinu uležet. Servírujeme na chleba,  můžeme přidávat i do jogurtu, nebo jen tak ujídat ze sklenice 🙂 Určitě džem uchovávejte v lednici a spotřebujte nejlépe do jednoho týdne.
Tip: Zkuste maliny nahradit třeba borůvkami nebo ostružinami, výsledek také nemusí být vůbec špatný!
Zdroj: Kilner
Zavařit můžete i jen samostatné druhy ovoce – nastrouhaná jablka, vypeckované meruňky, švestky… V zimě jako když je najdete na přípravu koláčů nebo jako přílohu do sladkých kaší.
Pro mírně v zavařování pokročilé přidáváme ještě inspiraci na dvě méně obvyklé zavařené pochoutky z letní úrody.

Cuketová čalamáda

Zdroj: Kilner
Ingredience:
1 kg cuket nakrájených na plátky
2 velké, najemno nasekané cibule
1 velká červená paprika bez jadřince, jemně nakrájená
1 velká zelená paprika bez jadřince, jemně nakrájená
3 polévkové lžíce soli
550 ml jablečného octa
1 polévková lžíce kremžské hořčice
3/4 čajové lžičky kurkumy
3/4 čajové lžičky mletého muškátového oříšku
1/2 čajové lžičky černého pepře
900 g cukr


Postup:
Ve velké míse smíchejte nakrájenou cuketu, cibuli, papriky a sůl, přelijte studenou vodou tak, aby vše bylo ponořené a znovu promíchejte, aby se sůl dobře rozpustila. Vložte na několik hodin do lednice, poté vodu sceďte a ingredience nechte dobře okapat. V hrnci přiveďte za stálého míchání k varu ocet, cukr, hořčici a koření a přidejte zeleninovou směs. Na mírném plameni povařte asi 30 minut. Hotovou čalamádu přelijte do vysterilizované zavařovací sklenice, pod víčkem nechte prostor asi 1 cm. Z povrchu odstraňte případnou pěnu, pevně zavíčkujte a po vychladnutí vložte do lednice.
Servírujte jako pomazánku na sendvič, skvěle se tahle čalamáda bude hodit ke grilovanému masu. Převážete -li zavařovačku pěknou stužkou s cedulkou, máte krásný DIY dárek.

Třešně v portském

Zdroj: Kilner
Ingredience:
300 g cukru krupice
150 ml portského vína
150 ml vody
1 čajová lžička skořice
1 podélně rozkrojený vanilkový lusk
1 pomeranč (štáva i kůra)
350 g třešní
 
Postup:
Portské nalijte do hrnce, přidejte cukr, skořici, vanilku a najemno nastrouhanou pomerančovou kůru. Přilijte vodu společně s vymačkanou pomerančovou šťávou. Směs za občasného míchání přiveďte pomalu k varu, vařte dokud směs nezíská sirupovou konsistenci. Zmírněte plamen a přidejte třešně, povařte další cca 3 minuty dokud třešně lehce nezměknou. Odstavte a nechte lehce vychladnout. Nakonec směs vlijte do vysterilizované, ještě teplé zavařovací sklenice a pečlivě zavíčkujte. Vychladlé vložte do lednice.
„Opilé třešně“, jak jsme pracovně tuhle pochoutku nazvali, si budou výborně rozumět s nejrůznějšími čokoládovými dezerty. Nebo mlsejte jen tak – ale pozor, všeho s mírou!:-)
Ať vám léto chutná celý rok vám přejí
Ivana, EvaBella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!