V tomto článku bychom vám rádi představili maminku dvou malých chlapečků Petru a autorku instagramového učtu @bydlimevsadu, která se společně s manželem rozhodla pro velký krok do neznáma. Po dlouhém hledání objevili svůj osobní kousek ráje, plný vzrostlých stromů a nekonečné české džungle, která jim jednoduše učarovala. Rozhovor o budoucím domě snů, o zahradničení i hledání vlastní cesty, která může mnohdy začít jediným vyřknutým ano, ve správný moment.

Z archivu @bydlimevsadu

Bydlíme v sadu je jméno účtu maminky Petry. Mohla byste se nám, prosím, představit?

Ráda, je mi 30 let a s manželem Františkem máme dva kluky ve věku 4 a 1 roku. Považuji se za kreativního člověka, stále něco tvořím a vylepšuji. A i když jsem především maminkou na plný úvazek, můj diář je díky stavbě domu a ovocnému sadu plný od rána až do večera. Jak říká můj syn Dominik: „Mami, ty jsi prostě multifunkční.“

Co vše ve Vašem sadu můžeme najít?

Máme zde staré odrůdy stromů a nepoužíváme postřiky. Prodávám přebytky ovoce, vozím je zákazníkům až domů. O bio jablíčka je velký zájem, dají se uskladnit až do ledna. Lákáme do zahrady tolik potřebný hmyz, vážíme si každé kapky vody, recyklujeme staré věci, vrací se k nám ježci, kterým jsme s dětmi ze starých cihel vyrobili domeček. Samozřejmostí venkovské zahrady je kompost a kadibudka, kterou vyrobil můj manžel. Květnatá louka, ohniště a nově i vyvýšené záhony. Děti tady mají svůj domeček a pískoviště. Do budoucna také plánujeme chov slepiček. Můj sen je jednou mít stylový skleník. V zahradě najdete i místo pro odpočinek v podobě houpací sítě pod stromem, lavičky nebo terasy s letní kuchyní. Vyrábíme sirupy, marmelády, děláme domácí pálenky. Kluky práce v zahradě baví a to je pro mě hlavní. Těší se, co zase maminka vymyslí. A tatínek se naopak trochu děsí 🙂

Bez čeho se neobejdete?

Bez své rodiny. Dětí, manžela a mojí maminky, která je mi oporou a zároveň nejlepší kamarádkou. Určitě se neobejdu ani bez přírody. A po náročném dni bez sklenky kvalitního vína 🙂

Z archivu @bydlimevsadu

Kde teď žijete? Jak byste charakterizovala Váš domov?

Když jsem čekala prvního syna, zrekonstruovali jsme s manželem byt po mých rodičích. Tehdy jsme si nechali poradit od bytového designera, který nám dal skvělý odrazový můstek. Nebál se změn, a tak se z typického 3+1 panelového bytu stal vzdušný krásný byt částečně v provence stylu. Mysleli jsme si, že tady budeme žít napořád, ale člověk míní, život mění.

Jaké je Vaše nejoblíbenější místo u Vás doma?

Někde jsem četla, že domov je všude tam, kde se cítíme dobře, ale nejlépe je tam, kde jsme si ho sami vytvořili. Je místem lásky, tepla, klidu a dobré atmosféry. To vše já cítím ve své zahradě, kde se můžu naplno realizovat a mám zde dostatek prostoru. Ale věřím, že až bude dům dokončený, najdu si své number one místo i tam 🙂

Jaký interiérový styl máte nejraději?

Na tuto otázku je pro mě těžké odpovědět, protože se nedokážu zaškatulkovat jen do jednoho stylu. Ale musím říct, že mi moc pomohl váš test interiérových stylů 🙂

A výsledek? Romantický-vintage styl s kapkou lásky k českému a francouzskému venkovu. Což opravdu sedí. Celý náš nový domov bude laděný právě do venkovského stylu. Modrá dřevěná okna s okenicemi, kované dveřní kliky, které jsem si sama navrhla a nechala vyrobit u kováře. Jednoduše chceme, aby naše staročeská zahrada tvořila s domem jeden celek.

Z archivu @bydlimevsadu

Udělala jste si v poslední době radost nějakým bytovým doplňkem?

Ano, doplňky shromažďuji ráda a pořád, naposledy to byly stylové kachličky do letní kuchyně. Její realizace mě hodně baví, ale jinak mi udělá radost třeba i úlovek z blešího trhu. Mám ráda staré věci po našich babičkách, kterým takto můžu dát nový život.

Kdy jste se rozhodli vyměnit panelový dům za překrásný sad?

Po narození prvního syna se nám úplně změnily hodnoty a časem nám došlo, že chceme svým dětem i sobě nabídnout víc, než život v paneláku. Ale nebyla to lehká cesta. Dlouho jsme hledali pozemek, ale nic nesplňovalo naše představy, až nakonec přišel sad. Byla to láska na první pohled a zároveň velký krok do neznáma. Pozemek byl 10 let opuštěný, zarostlý tak, že by se zde mohla natáčet pohádka o Šípkové Růžence 🙂 Čekala nás demolice stávajícího domu, vyřízení stavebního povolení a stavba nového domu. Ale viděla jsem v tomto místě velký potenciál. Mým pohonem je také odezva lidí na Instagramu. Mile mě překvapilo, kolika lidem se líbí tento životní styl. Zajímají se o to, co tvoříme, jak to tvoříme, a to mi přijde super.

Z archivu @bydlimevsadu

V jaké fázi rekonstrukce jste?

Momentálně se dokončují obklady koupelen a chystáme se malovat. Díky manželově pracovní vytíženosti je všechno vyřizování okolo stavby domu jen na mně. Stal se ze mě doslova stavební dozor. Někdy to opravdu není lehké, hlavně když musím zvládnout starost o děti a dosavadní domácnost. Ale na druhou stranu jsem na sebe celkem hrdá, že jsem si poradila se všemi problémy. Kdo stavěl dům, pochopí. A taky že budujeme něco jiného a sami, tím myslím, že dům není stavba na klíč ani typický bungalov v moderním stylu. Například návrh oken a dveří mi zabral několik měsíců. Ale miluji je! 🙂

Měla jste vždycky blízko k zahradničení?

Po pravdě? Vůbec ne 🙂  Přes to, že moji rodiče měli zahradu, na které jsme s bratrem trávili dětství, tak mě nikdy k ničemu nepustili, tedy kromě nuceného okopávání 🙂 Otec chtěl mít vše podle pravítka, řádky, žádný plevel. Tráva posekaná každý týden. Pamatuji si, jak mi jednou nechal metr půdy a já jsem tam zasadila Astry, ta radost, když vyrostly, byla nepopsatelná. Ale další rok, udělal na jejich místě betonový chodník. Takže možná i pro to jdu teď úplně jinou cestou.

Zajímám se nyní o permakulturní zahrady a například nepoužívám špagát k řádkování. Založila jsem v sadu květnatou louku i divoké kouty jako úkryt pro zvířata. Nepoužíváme žádné postřiky, dali jsme šanci i stromům, které nám zahradník radil vykácet a oni se nám za to odvděčili bohatou úrodou a hlavně přirozeným stínem, který je tady na Jižní Moravě díky suchu potřeba čím dál víc. Ke všemu své děti ráda pustím, ale zároveň je k práci na zahradě nenutím. Sbírají bylinky a babička je učí jejich názvy. Děláme si domácí limonády a mojí vášní se staly marmelády. Recepty si upravuji, nahrazuji cukr a vždy do nich vnesu něco nového. Naší nejoblíbenější marmeládou se stala meruňkovo-banánová s vůní skořice. Tu mažeme snad na vše.

Z archivu @bydlimevsadu

Máte nějaké tipy pro začínající pěstitele?

Určitě popřemýšlet o tom, kolik času jste schopni zahradě věnovat. Jakým směrem se chcete dát, a když se rozhodnete a naplánujete si to, nenechat se odradit okolím. Mně například moc pomohla knížka Ekozahrady od Jaroslava Svobody – zasadit jedlé stromy a keře, ze kterých se budete radovat vy i vaše děti. Koncept zahrady si nejprve nakreslit a budovat ji klidně několik let.

Má rada zní… Třikrát si rozmyslet, než se čehokoliv v zahradě zbavíte. Například strom, který tam rostl dávno před vaším příchodem, si podle mě nezaslouží bez rozmyslu skácet, jen proto, že na jeho místě by byl hezký bazén nebo že z něj bude na podzim padat moc listí. Pokora, to je to slovo k životu a k přírodě. Vždy se dá najít kompromis. Když už se musím s nějakou rostlinou rozloučit? Nabídnu ji sousedovi nebo odnesu do lesní školky, kam chodí syn a zaručeně vždy se najde někdo, kdo z ní bude mít radost a zasadí ji na své zahradě. Prostě sdílet v reálném životě a nejen na sociálních sítích 🙂

Kdy zažíváte Vaše osobní hygge?

Nejspíš, když se dokážu zastavit, uvědomit si přítomný okamžik, prostě nic neřešit. Lehnout si pod naše stromy do houpací sítě, sledovat kluky jak dovádějí a jen se radovat z pěkného dne či odvedené práce.

Z archivu @bydlimevsadu

Máte nějaké plány na léto?

Plány na léto? Ano, stěhovat se! 🙂

Náš cíl je srpen, tak nám prosím držte palce. Ale kromě toho si léto zpříjemníme menší dobrodružnou dovolenou v zapůjčeném obytném autě. A také kluci oslaví své narozeniny. Neodpustili by mi, kdyby nebyla pořádná zahradní párty s dortem, zmrzlinou a kupou kamarádů.

Krásné léto přejeme od nás ze sadu.

Z archivu @bydlimevsadu

I my z Bella Rose vám přejeme krásné léto plné pohody a neopakovatelných zážitků a děkujeme Petře, že nám dovolila, alespoň pomyslně, navštívit její sad. Pokud máte malý kousek zahrady, určitě neváhejte a zasaďte všechno, co vám přijde pod ruku. Ta radost i z vlastnoručně vypěstovaných květin ve váze, je nepopsatelná! A pokud jste i vy pohlceni znovuobjeveným trendem pěstování, pochlubte se nám pomocí #bellarosecz na Instagramu.

Za celý tým Bella Rose,

Nikola

Na zahradu nebo k moři? Letní pohodu si užívejte kdekoliv!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!