Na začátku byl sen. Martina Svadbíková, majitelka Bella Rose, toužila přinést do českých domovů šmrnc skandinávského stylu bydlení. Nezůstala však pouze u snění a svůj nápad odvážně přetavila do e-shopu s bytovými doplňky, jemuž dala dnes už známé jméno – Bella Rose. Ten vám, našim zákazníkům, vnáší do domova nejen skandinávské doplňky a trendy dekorace, ale hlavně krásnou atmosféru.

majitelka Bella Rose Martina Svadbíková

Jak to všechno vlastně začalo?

Tenkrát jsem si sama zařizovala svoje první bydlení a stále něco měnila, přestavovala, nosila skříňky tam a zase zpět (a manžel mi trpělivě pomáhal, i když z toho asi v duchu šílel). Samozřejmě jsem hledala ty nejhezčí dekorace, pro které jsem měla slabost vždycky (první svoje kapesné jsem už jako malá utratila za vázičku). Na internetu se mi líbily fotky ze skandinávských interiérů, ale u nás nic takového nešlo sehnat. Tak mě napadlo, že bych je mohla rovnou prodávat a tím vše vyřešit.

Bylo mi 24 let a byla jsem doma se dvěma malými dětmi na mateřské dovolené. Měla jsem čerstvě dostudované gymnázium a anglicky jsem uměla jen pár vět. Nevěděla jsem nic o podnikání natož pak o online podnikání. Tenkrát jsme žili ze skromné manželovy první výplaty, mého rodičovského příspěvku a bez úspor. No doteď mi vlastně není úplně jasné, jak se to celé stalo 🙂

Martina Svadbíková, majitelka Belal Rose

Kdy jsi poprvé navštívila Skandinávii a co tě na ní zaujalo?

Poprvé jsem se rozhodla jet do Dánska hned v létě 2009, chvilku po založení Bella Rose. První asi tři měsíce jsem se snažila spolupracovat z českými dovozci, abych se vůbec něco naučila o e-shopu a prodeji. Velmi rychle mi ale došlo, že takto se nelze odlišit a nabídka byla tak omezená. Nakonec to nešlo udělat jinak, než se vydat na veletrh do dánského Herningu a tak zkusit oslovit zahraniční značky. Manžel jel se mnou, aby mi pomohl s řízením auta na dvanáctihodinové cestě i s angličtinou. A hlavně jako psychická podpora.

Nikdy jsem nevedla obchodní jednání ani v ČR a najednou jet až do Dánska a tam někoho přesvědčit? Měla jsem obrovský strach, ale zároveň jsem cítila, že prostě musím. Na cestu jsme samozřejmě neměli peníze, v Dánsku bylo strašně draho, takže jsme spali v hotelu jen jednu noc a další už v autě, jídlo jsme si vezli v kufru s sebou. Pamatuji si, jakmile jsme přejeli hranice Dánska, úplně jsem se zamilovala do všeho – do trávy okolo, do domů, do vzduchu, do každé uličky. Ta láska mi vydržela dodnes. Myslím, že to byla celá ta atmosféra, “hygge,” která na mě už tenkrát dýchala a kterou jsem si tak moc přála ukázat i ostatním v Česku.

Tvůj e-shop funguje už přes 14 let, co se ti při tom pomyšlení honí hlavou?

Za ty roky jsme už hodně vyspěli jako tým i jako e-shop. Naše poslání je stále inspirovat k vytváření krásné atmosféry kolem sebe, ale už nejde primárně o to, sehnat do České republiky nedostupné značky a zboží, jak to bylo nutné na začátku. Spíše se snažíme udržovat širokou nabídku skladem, postarat se o skvělý zákaznický servis, novou inspiraci nebo zážitek ze samotného vybírání. Stále se snažíme v rámci našeho brandu o takový, řekněme, kurátorský výběr, ale v mnohem širším pojetí, co se týče stylů a rozmanitosti.

balicek bella rose

Vidím, že za ty roky jsou i naši zákazníci mnohem více odvážní, osobití a vědí, co se jim líbí. Z velmi široké nabídky jak v Česku, tak i v zahraničí, rychleji poznají, jaký styl nebo vysněný produkt se jim líbí. Také se nebojí designovek ani neotřelých kombinací. Moc oceňuji, jaký pokrok v oblasti designu a jeho dostupnosti i užití se tu za ty roky udál. Zdá se mi, že od dob, kdy jsme začínali, se výrazně proměnila i nabídka našich stálých dodavatelů. Někteří z romantické značky vyrostli do minimalismu, třeba Hübsch, jiní naopak z minimalismu přešli do větší osobitosti, další vyrostli z malé značky na lídra dánského designu, například Maileg. Přidali jsme i plno nových značek, ať už skandinávských ikonických nebo nově vzniklých. Je krásné ten vývoj pozorovat, jak rosteme všichni společně a navzájem se značky i zákazníci ovlivňují.

Poslední dobou na Bella Rose přibylo množství nových značek, třeba Humdakin, Eva Solo, Strömshaga… Čím tě oslovily?

Každá z výše uvedených značek mě zaujala něčím jiným. Na Humdakin se mi moc líbí jejich udržitelná linka ve spojení s nadčasovým designem. Velkou část sortimentu tvoří například úklidové prostředky. Moc mě baví, když jsou takové obyčejné věci zároveň tak krásné, že si je s radostí vystavíte na obdiv.

ekologické úklidové prostředky Humdakin
V sortimentu dánské značky Humdakin naleznete ekologické prostředky na úklid ale i voňavé difuzéry a kosmetiku.

Eva Solo je zase značka, kterou při svých cestách do Dánska obdivuji v obchodech už roky. Je pro mě symbolem minimalismukvality v jednom. Miluju jejich kolekci nádobí a doplňků na vaření Nordic kitchen. Nedá se říct, že by mi nějaká značka byla vyloženě nejvíce blízká, ale asi největší radost mám z Eva Solo, právě proto, že jsem pro ni měla slabost už tak dlouho.

doplňky Eva Solo
Milujete minimalismus v kuchyni? Tak to se vám kolekce Nordic Kitchen od Eva Solo bude moc líbit.

Švédská Strömshaga jednoznačně potěší všechny milovníky venkovské atmosféry. Já osobně miluju jejich petrolejové lampičky. Myslím, že mohou nádherně vyniknout i v jednoduchém interiéru a zvlášť, kdy jich je více pohromadě.

venkovské doplňky Strömshaga
Milovníkům venkovského stylu bydlení zajisté udělají radost doplňky od švédské značky Strömshaga.

Které značky na Bella Rose patří mezi tvoje nejoblíbenější?

Co se týče oblíbených značek, obecně se v našem domově nejčastěji obracím ke značkám Kähler, Meraki, Fine Little Day, Ferm LivingSkandinavisk. Na zahradu miluju Ib LaursenGraden Trading. Když jde o dárky pro přátele, nejčastěji dělám radost vějíři, skleničkami nebo hrnečky z naší Bella Rose kolekce. Jako dárek se mi líbí i papírnictví od Rifle Paper anebo vonné svíčky. Ráda daruji i to, co se líbí mně samotné – třeba nedávno jsem kamarádce darovala hrneček z limitované kolekce 70’ od HK Living. Je neskutečně krásný a výjimečný.

oblíbené kousky martiny svadbíkové

Zlákal tě v poslední době nějaký trend v bydlení?

Letos se mi hodně líbí trend brokového skla, pro který jsem se nadchla už v prosinci v Kodani. Proto mě hodně zaujala lampička z jarní kolekce od Hübsch.

lampa z brokového skla
Co říkáte na lampičku z brokového skla od Hübsch?

Také hodně frčí zemité barvy, odstíny jako hnědá, béžová, v barvě písku nebo hořčice, tak pokujuji po tomto tácu od Fine Little Day. Úplně ho vidím u nás na terase s nějakou limonádou nebo letní snídaní.

Podlehla jsem i trendu dřevěných zvířátek. Celoročně máme doma v kuchyni zavěšenou opičku od Kay Bojesen, to je taková skandinávská designová ikona. Věděli jste, že vznikla už v roce 1951? Jako jarní dekorace mám už druhým rokem doma ptáčky od Novoform, ti mi přijdou neskutečně roztomilí.

dřevěné figurky
Dřevěná opička od Kay Bojesen i tác Fine Little Day dodají vašemu domovu to pravé skandinávské kouzlo.

Co tě v poslední době nejvíce inspirovalo?

Posledně mě nejvíce inspirovala cesta do Kodaně. Cesty do Dánska jsou pro mě vždycky největší inspirace, ať už v pracovním nebo osobním slova smyslu. Vždy tam najdu něco nového, krásného, nové oblíbené místo, značku, kavárnu nebo jen drobnost v životním stylu. Asi už se o mně ví, že Skandinávii, zejména Dánsko, zkrátka miluji, a je to místo na světe, kde si vždy dobiju baterky. Letos bychom s rodinou rádi vyrazili zpět za našimi přáteli na dánský ostrov Bornholm, tak se těším co nového objevíme. A všem, kdo v Dánsku ještě nebyli, ze srdce doporučuji sednout do auta nebo si koupit letenku a vyrazit. Všudypřítomné hyggelásku k designu třeba zažít na vlastní kůži. Budete nadšení!

Jak si představuješ dokonalé víkendové ráno?

Představuji si ráno na naší dřevěné terase, zalité jarním sluníčkem, provoněné vůní šeříku a bylinkami ze zahrady. Zabalená do deky s vrnící kočkou na klíně a voňavým kapučínem v ruce. Je klid, nikdo po mně nic nechce a mám vzácný čas sama na sebe. Nebo jsme jen my dva s manželem, povídáme si a spřádáme nové plány a sny… Ach. Tak třeba to někdy klapne! Většina našich víkendových rán je teda o hodně divočejších, ale dá se říct, že na sluníčko, vůni šeříku i kapučíno si mezi vším tím chaosem najdu čas vždycky. 🙂

terasa majitelky bella rose
Terasa majitelky Bella Rose je hotový hygge ráj, co říkáte? Podrobnější virtuální prohlídku naleznete i u nás na e-shopu.

Veříme, že vás rozhovor s Martinou bavil a že vás možná i trošku inspiroval. Přejeme vám krásné dny plné pohodové atmosféry.

Martina, Soňa & Bella Rose

Padly vám do oka některé kousky z výběru naší majitelky? Naleznete je na našem e-shopu:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!