All about atmosphere.
Vše je o atmosféře.
Jak mě nabije energií když si dám malou kytičku doma do vázy nebo hyacint do květináče za oknem. Jak se celá naše rodinka večer stmelí, když si slavnostně prostřeme stůl k rodinné večeři nebo nanosíme deky a polštáře na sedačku a s hromadou popcornu v míse koukáme na film.
Nás je například doma pět plus kočka. Oba máme s manželem svoji firmu a na home office řešíme celý den plno starostí. Naše kuchyň se proměnila na něco, co připomíná spíše školní jídelnu, starší děti se učí každý den do školy, nejmladší školkáček se naopak doma každých pět minut nudí a poskakuje, kde se dá. Taková klasická rodinka, věřím, že to máte teď u sebe doma s malými obměnami podobně 🙂
1. Než se pustíte do vytváření atmosféry pro ostatní, udělejte si ji nejprve pro sebe
Znáte to, jak v letadle – nejdřív kyslíkovou masku sobě, potom až svým blízkým! Na tvoření atmosféry je potřeba mít energii a vnitřní zdroje. Teprve potom se dějí zázraky. Vypozorovala jsem u sebe, že když jsem bez energie, vysílená, tak i když vařím a tvořím a mám vše okolo hezké, beztak akorát vyšiluji, na všechny jsem ve výsledku protivná a žádná atmosféra se stejně nekoná (všimli jste si někdy, jak podobná jsou si slova vyšilovat a vysilovat? :-)) Takže naprostá zásada pro všechny atmosphere makery – začněte hýčkat prvně sebe!
Zašijte se tajně do postele k seriálu, sedněte si s kafíčkem na balkon na sluníčko nebo si večer napusťte vanu a vymazlete si ji i svíčkami, relaxačním olejíčkem nebo knížkou. Jen tak, čistě pro sebe, protože selflove, a protože toto děláte vlastně i pro ostatní. Jakmile naplníte energií sebe, tak teprve může vzniknou to pravé atmosférové kouzlo i pro všechny ostatní. Takže NEODBÝVAT SE, HÝČKAT SE!
2. Nepřehánějte to s dokonalostí
Já vím, že je to těžké. Všude na nás z Pinteresu a Instagramu koukají dokonale naklizené interiéry, tříchodové večeře, rodinky jak ze žurnálu… ale hezká atmosféra není o tom, mít to vše dokonalé. Ano, je to i o radosti z pěkného prostředí, zajímavého nádobí, prostírání nebo svícínků, ale ne o vyčerpání ze snahy o dokonalost.
Prostřete si s dětmi krásný slavnostní stůl, zapojte je do chystání, zapalte si kolem svíčky… a pak klidně servírujte rozmrazenou pizzu 🙂 Proč ne? “All about atmosphere” (neboli hygge, jak říkají v Dánsku) je takový vyvážený balanc mezi tím, jak to mít okolo hezké a tím, jak ušetřit svoji energii a užít si to všechno.
Takže klidně upečte skvělou bábovku, ale pak už se na chvíli vyprdněte na nádobí a běžte si ji dát hezky s kafíčkem na sluníčko, dokud tak pěkně svítí, však nádobí jde uklidit i večer. Nebo si natrhejte malou kytičku do vázy, jen tak pro sebe, pro radost – není třeba čekat s tou pěknou vázou až na nějakou super dokonalou kytici k narozeninám. Nebo ji ani nedávejte do vázy a místo ní použijte třeba broušenou skleničku či větší svícen. Já třeba takto ráda využívám jako vázu tyto svícínky od Tine K . Zkrátka nezapomínejte, že jde opět o to, užít si ten samotný malý okamžik a není třeba čekat, až budete mít vše dokonalé.
3. Usnadněte si to
Už plno let jezdím do Dánska a tam mají “hygge” zkrátka v krvi. Atmosféra tam na vás dýchá doslova i z wc v restauraci. Jedna z velkých hygge událostí v Dánsku jsou Vánoce a Štědrovečerní večeře, která je nazdobená , vícechodová a zkrátka nádherná. A víte, co mě překvapilo, když jsem se ptala dánských kolegů na recepty? Nevěděli! Protože většinu toho kupují už předpřipravené v obchodě 😀
Například omáčku k masu, už ochucené zelí, omáčku na dezert, dokonce se u nich prodávají už oloupané malé brambory ve skle. Prvně jsem si říkala, co to proboha je za lenost, ale pak mi to došlo – když jsem z těchto věcí sama vařila takovou malou dánskou štědrovečerní večeři doma – je to zkrátka geniální. Večeře je raz dva, je mnohem víc prostoru na povídání u vína nebo na jiné věci a z vaření není několikahodinový maraton.
Takže inspirace zní – usnadněte si, co jde. Respektive, když máte zrovna chuť na celodenní maraton v kuchyni, tak si ho vychutnejte se vším všudy a pro radost, ale když zrovna není chuť, mějte po ruce věci, které vám to usnadní, a nebojte se je použít 😉
Stejně tak doma doporučuji udělat si takové malé hygge KPZ (pamatujete z táborů “kápézetky”?) – třeba u sedačky mít oblíbené knížky, přenosný repráček a v mobilu předchystané playlisty s názvy jako Pohoda, Relax, K snídani, Pro energii nebo Retro apod. V koupelně zase malý košíček s vonnými olejíčky, čajovými svíčkami a sirkami. V pracovně mít vedle počítače po ruce oblíbený krém na ruce, malou vonnou svíčku a třeba nějaký krásný hrníček na kafe a malý tácek na sušenky… Není nad to, být na malé nečekané hygge chvilky vždy předem připraven.
4. Zkuste něco nového
Hezká atmosféra je i o kreativitě a improvizaci, a tu v sobě nejvíc podpoříte tím, že budete záměrně zkoušet nové věci. Když máte teď doma více času, co zkusit nějaké nové DIY, které vás už dlouho láká? Nebo novou dovednost? Napadá mě například krasopísmo, batika, pletení, přesazování pokojovek, malování akvarelem, skládání věcí podle Marie Kondo, klíčení semínek, nový cizí jazyk, vyšívání, vázání květin…
Já jsem takto včera poprvé zkusila upéct kváskový chleba. Pokukovala jsem po něm roky, ale pořád jsem se nějak bála, že je to moc složité. Včera jsem se odhodlala a byl to skvělý pocit, naučit se novou dovednost. Celá rodinka jsme jásali. A ta vůně doma!
5. A zkuste i něco staronového
Zkuste si představit, jakou atmosféru doma vytvoříte, když uděláte něco, co už jste táááákhle dlouho nedělali. Co by to třeba mohlo být? Zahrát si člověče nezlob se, pexeso nebo hru, co jste milovali jako malí, házet žabky na rybníce, skákat panáka, kreslit křídou na chodník, uvařit jídlo nebo pomazánku, kterou jste milovali jako děti, prohlédnout si stará fotoalba, pustit si starý film. Hrát badminton, uspořádat polštářovou bitvu, udělat si bunkr z židlí a dek, založit si památníček, udělat si kakao, pustit si díl Večerníčku nebo dohledat staré oblíbené písničky z dětství a udělat retro diskotéku… úplně tu nádhernou atmosféru, která u toho vznikne, vidím, juuuu.
6. Organizace a čistá hlava
Možná to tak nemáme každý, ale mně osobně moc pomáhá (a přišla jsem na to až časem, až co mám velkou rodinu), když mám ve věcech řád a systém. Nemusí to být extrém, ale když zkrátka doma věci mají své místo, není jich příliš mnoho a víme všichni, kam co patří, tak se nám tak nějak lépe žije a snadněji se pak soustředím na atmosféru kolem a ne na neustálý úklid.
Hodně mi pomohlo, když jsme se s manželem a dětmi jeden den odhodlali a plno věcí u nás doma roztřídili do různých košíků, boxů a krabiček, a ty jsme si manuální štítkovačkou oštítkovali a nadepsali. Byl to trošku proces, zvlášť v naší velké domácnosti, ale rozhodně to stálo za to!
Pomohla mi knížka Remodelista nebo i tipy z konmari metody (i když ty jsem nebrala tak důsledně). Musím říct, že je to skutečně úleva a všem se daří udržovat pořádek víceméně průběžně.
Stejně tak s úkoly v práci nebo v domácnosti se snažím být více organizovaná a během dne si všechny myšlenky nebo úkoly zapisovat do poznámek. Abych je nemusela nosit neustále v hlavě nebo se s nimi budit v noci ze spaní. Když si starosti a povinnosti sepíšete na papír, odměnou vám bude čistější hlava a tím lepší vnímavost na malé krásné okamžiky.
7. Pošlete atmosféru dál
Hygge je nakažlivé, vážně! Když budete šířit hezkou atmosféru kolem sebe, začne se vám vracet. Pošlete někomu hezký dárek, vzkaz nebo kytičku jen tak, i když nemá zrovna narozeniny. Zavolejte svojí babičce a povídejte si s ní déle, než je třeba. Zasaďte před panelákem narcisky do trávy pro potěšení všem z ulice. Namasírujte svému partnerovi večer nožky jen tak, z lásky. Zapojte děti do tvoření pohody a naučte je třeba spolu s vámi zapalovat svíčky ve svícnech, chystat pěkný jídelní stůl, sázet kytičky do květináčů nebo připravit jednoduchou snídani do postele. Jednoho dne se vám to vrátí.
U nás doma občas děti společně chystají snídani rodičům. Pustí si k tomu hudbu, prostřou stůl, zapálí i svíčku nebo nachystají pěkné ubrousky a všechno toto je strašně tajné a my nesmíme chodit do kuchyně, dokud to vše není hotové. Pak nás pyšně zavolají na překvapení a my jen nadšeně koukáme. Náš nejmladší Radovánek tomu říká “dělat pohodičku” a moc si to užívá. Je to úžasné vidět, jak je to baví. Věřím, že jednou, až budou mít děti svoje rodiny a domovy, tak si toto budou pamatovat a kouzlit dál, a to mě neskutečně těší.