Pravidelní čtenáři a čtenářky naší Atmosféry si jistě vzpomenou na recept na úžasné perníčky s motivem vánočních skřítků Pixy. Pokud si ho náhodou nepamatujete, nebo vám mezi články záhadně unikl, najdete ho zde: recept na vánoční perníčky inspirované postavičkami Maileg.

Dnes bychom vám rádi představili jejich autorku Alenu Chovancovou – neskutečně šikovnou, kreativní a inspirativní ženu, která vytvořila zbrusu nové perníčky na motivy kuchyňských pomůcek, které si sama navrhla. Ani tentokrát vás o recept neochudíme, ale nejprve jsme pro vás paní Alenu malinko vyzpovídali. Uvařte si horkou kávu, nezapomeňte na nějakou laskominu a pojďte si přečíst její příběh. Připraveni?

Alena Chovancová
Představujeme vám Alenu Chovancovou a její úžasný recept na romantické perníčky.

Jak byste se popsala v pár větách?

Jsem máma tří kluků, nenapravitelná romantička, která miluje růžovou. Ráda cestuji, obklopuji se dobrými přáteli a krásnými věcmi, houbařím, fotím… Vzácné jsou pro mne chvíle strávené s mou rodinou. Miluji ruční práci a kreativitu, což se promítá do mého zaměstnání (pro Fler.cz), do zařízení našeho domova a také do způsobu, jak trávím volný čas. V životě se řídím hlavně dvěma motty: „Nejkrásnější žena je ta, která je srovnaná sama se sebou“… a druhým je „Čím míň víš, tím líp spíš.“

Co Vás přivedlo k pečení a tvoření vůbec? Je to pro vás určitý druh relaxace?

Jako dítě jsem ráda malovala, proto mne rodiče přihlásili do výtvarného oboru ZUŠ a spousty dalších kroužků. Také mě bavilo pomáhat tatínkovi v dílně, kde jsem si už v předškolním věku stloukala z malých odřezků dřeva nábytek pro panenky nebo z jílu modelovala výbavu do jejich domečku.

Ráda se obklopuji originálními kousky. Svým přátelům dárky raději vyrobím než kupuji. A snažím se také podporovat ruční práci ostatních. Když jsem byla na první mateřské, občas jsme se večer sešly se sousedkami a něco spolu vyráběly. Stále nás přibývalo, a tak jsme se v roce 2010 začaly scházet v kavárně rodinného centra. Od té doby se setkáváme pravidelně jednou za měsíc. Takto vznikly Tvořivé večery v Havířově. V současné době se nás schází kolem 60. Společně odpočíváme, klábosíme a tvoříme.

Perníčky jsem poprvé zkusila upéct asi před 10 lety a byla to katastrofa. První várky letěly do koše. Postupně se ale z jejich pečení a hlavně zdobení stala radost a způsob odpočinku. Baví mne vyřezávat si vlastní tvary a vymýšlet nové způsoby jejich zdobení. Před lety si jedné fotografie mé perníkové chaloupky všimla redakce časopisu Dekor. Od té doby spolupracujeme. Je to pro mne vždy velká výzva. Zvláště když vím, kolik neskutečně šikovných pernikářek v naší zemi je.

Recept na perníčky
Paní Alena ví, jaké nádobí perníčkům sluší. Green Gate!

Jak podle Vás vypadá pohodová atmosféra a máte tip pro ostatní, jak si ji užít?

Pohodová atmosféra? Když mohu strávit celý den ve svém květinkovém pyžamu u dobrého čaje a něco tvořit. Pustím si nějaký romantický film a zapnu šicí stroj nebo naplním zdobičku na perníčky a v tu chvíli svět kolem mne přestává existovat. Také miluji, když se celá rodina válíme v ložnici v peřinách, povídáme si a smějeme se. To jsou vzácné chvíle, které si chci uchovat ve vzpomínkách pro sebe i pro naše děti na celý život.

Člověk by se měl naučit občas úplně vypnout. Udělat si den nebo půlden jen sám pro sebe. Bez pocitu viny, že zrovna „nic nedělám“ nebo „ještě bych měla udělat tohle… a až potom…“. Nikdy nevíme, jak dlouhý čas je nám zde na zemi vyměřen, a tak se snažím vychutnávat si každé období života naplno.

Je nějaký kousek od nás, který máte už delší dobu vyhlídnutý?

Ano, takových je spousta. Je to nikdy nekončící kolotoč. Jednu věc člověk pořídí a už má v merku další. V tuto chvíli pokukuji po pár kouscích do nové kuchyně, kterou plánujeme realizovat ještě před Vánocemi.

A teď už honem na slíbený recept na perníčky, po kterých se vám budou sbíhat sliny, stejně jako nám!

Perníčky Alena Chovancová
Výborný nápad vytvořit perníčky na motivy kuchyňských náčiní, co myslíte?

„Při posledním pečení jsem zrealizovala myšlenku, kterou v hlavě nosím už delší dobu – totiž, že si z těsta vykrojím tvary kuchyňských nástrojů a pomůcek a ozdobím je – jak jinak – v romantickém stylu. Za tímto účelem jsem využila kromě klasické bílkové polevy také kousky fondánové fólie. Z této kombinace jsem nadšená.“

RECEPT NA PERNÍČKY

Potřebujeme:

50 g Hery
100 g medu
3 vejce
250 g cukru moučka
1 lžička jedlé sody
perníkové koření
650 g hladké mouky
1-2 lžíce kakaa

Perníčky
Roztomilé perníčky ve tvaru kuchyňské chňapky jsou k nakousnutí!

Postup

  1. Heru a med společně rozpustím a nechám vychladnout. Vajíčka, cukr moučka, lžičku jedlé sody a perníkové koření smíchám a ušlehám, poté přidám vychladlé máslo s medem. Následně smíchám hladkou mouku s 1-2 lžícemi kakaa a přidám ke zbytku ingrediencí. Pak už jen na vále zpracuji těsto, aby bylo dobře smísené.
  2.  Tvary perníčků vykrajuji nožem podle vlastnoručně nakreslených šablonek na tvrdém kartonu. Peču 3-5 minut na 225 stupňů (v elektrické troubě). Po vytažení ihned potírám rozšlehaným vejcem s troškou cukru moučka.
  3. Perníčky zdobím bílkovou polevou z 1 bílku, 150 g cukru moučka a 1 čajové lžičky šťávy z citronu. Polevu šlehám přibližně 3 minuty elektrickým šlehačem.
  4. Tentokrát jsem perníčky ozdobila také kousky fondánové fólie s motivy, které jsem předem za tímto účelem zakoupila. Fondánová fólie je o něco pevnější i silnější než jedlý papír a velmi dobře se s ní pracuje.

Že nemáte šablonky, podle kterých si perníčky vytvoříte? Paní Alena se o ně s námi podělila! Stahujte v PDF zde ►►► Šablonky na perníčky

Postup perníčků
Opatrně nožem vykrojte tvar. Bude to váleček, stěrka nebo třeba hrneček?
Postup perníčků 2
Povedlo se? Tak šup s nimi do trouby!
Postup perníčků 3
Na řadu přichází ta nejtěžší část. Zdobení! Inspirujte se paní Alenou a jejím nádherným výtvorem. Také se vám sbíhají sliny?

Už stačí si jen šablony vytisknout a pustit se do pečení! Přejeme, ať se vám perníčky povedou stejně krásně, jako paní Aleně a hlavně ať vám chutnají. Dobrou chuť!

Míša & Alena & Bella Rose

www.tvorivevecery.cz
www.facebook.com/TvoriveVeceryVhavirove

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!