Jaro už klepe na dveře a spolu s ním přichází nejlepší čas na přesazování pokojových rostlin, aby mohly vesele růst a kvést a nic jim nechybělo. Pořiďte svým pokojovým rostlinkám nové kabátky v podobě stylových květináčů. V našem e-shopu pro vás máme spoustu stylových novinek.

Možná se vám teď honí hlavou otázky ohledně přesazování pokojových rostlin. Na pár základních otázek se vám pokusíme odpovědět v tomto článku.

1. Musím pokojové rostliny přesazovat?

Ano. Pravidelné přesazování je velmi důležité, protože jinak začnou květiny strádat, budou chřadnout a nakonec by mohly úplně uschnout. A to nikdo z nás určitě nechce.

2. Jak poznám, že je potřeba rostlinu přesadit?

Velice jasným signálem je, když je stávající květináč plný kořínků a ty nemají dále kam růst nebo když jsou kořeny rostliny vidět na povrchu zeminy.

Dalším znamením je celkově špatné prospívání rostlinky. Opadávají jí listy, neroste, málo kvete nebo nekvete vůbec (samozřejmě pokud kvést má a nejde o rostlinu pouze s okrasnými listy :-)), listy ztrácejí svou svěží barvu.

3. Co budu k přesazování potřebovat?

Květináč

Nejdůležitější je květináč. Květináče je třeba vybírat podle druhu rostliny. Některým vyhovují mělké květináče, jiné potřebují hluboké. Jestliže si nevíte rady, který květináč je vhodný právě pro tu vaši pokojovou rostlinu, zkuste si informace vyhledat na internetu nebo požádejte o pomoc nějakého odborníka např. v zahradnictví nebo květinářství.

Všeobecně platí, že nový květináč by měl být zhruba o 3–4 cm větší než ten stávající. U menších rostlinek stačí kolem 2 cm.

Hliněný květník Antique coal

 Substrát

Většina pokojových květin se spokojí s univerzálním substrátem pro pokojové rostliny a s občasným přihnojením. S výjimkami vám opět poradí odborník nebo internet.

Jedno důležité upozornění: Nikdy nepřesazujte pokojové rostliny do hlíny ze zahrady! Je pro ně zcela nevhodná, a navíc byste si mohli domů přinést i různý hmyz či roztoče.

Další pomůcky

Ještě budete potřebovat misky pod květináče, keramické střepy z nějakého starého květináče, zahradní lopatkukonvičku s vodou.

Zahradní lopatka Yellow

4. Jak rostliny přesadit?

Přesazování pokojových rostlin je velice snadné a můžete k němu přizvat i své děti. Strávíte tak krásné společné chvíle a děti se něco užitečného přiučí.

Na dno nového květináče položíte keramické střepy (ty z půdy odstraní přebytečnou vlhkost) a nasypete na ně trochu hlíny. Přesazovanou rostlinku opatrně vyjmete ze starého květináče (dávejte dobrý pozor, ať nepoškodíte kořínky) a vložíte ji do květináče nového. Následně kořenový bal zasypete dostatečným množstvím substrátu, jemně ho stlačíte a rostlinu přiměřeně zalijete. Gratulujeme! Máte hotovo.

Plechový květník s vroubky

Nyní si bude vaše pokojová rostlinka chvíli zvykat na nové prostředí a brzy vás odmění svou svěží krásou – nádhernými květy a lístečky plnými života.

Připravte se na přesazování u nás a poohlédněte se po nějakém pěkném květináči. Připravili jsme pro vás spoustu novinek v podobě stylových květináčů, ve kterých to bude vašim pokojovým rostlinám velice slušet, a navíc naše květináče budou krásnými jarními dekoracemi vašeho interiéru.

S několika našimi favority vás rovnou seznámíme.

Kovový stojan s devíti květináči Antique brass

Pokud se chystáte přesazovat víc rostlin a rádi byste je měli pěkně pohromadě, určitě vás nadchne kovový stojan hned s devíti květináči. Tento nepřehlédnutelný stojan v mosazno-měděné barvě pokrytý výraznou patinou se stane okouzlující dominantou vašeho interiéru. Skvěle se bude vyjímat například ve vstupní chodbě nebo hale, kde může vítat nejen vás, ale i vaše hosty.

Kovový stojan s devíti květináči

Hliněný květináč ZigZag a Etno

Jestli máte rádi klasické věci v moderním kabátku, jistě vás osloví veselé květináče s ručně malovanými vzory. Klasický hliněný květináč ozvláštněný černo-bílým cikcak nebo etno vzorem bude krásnou ozdobou vašeho okenního parapetu. Stačí do něj zasadit rostlinku a hravá jarní dekorace je na světě!

Hliněný květináč ZigZag

Závěsný hliněný květináč

Máte rádi originální závěsné květináče? Tak právě pro vás máme opravdu jedinečný kousek. Krásný květináč z recyklované hlíny svým tvarem připomíná antickou nádobu, a tak jako mávnutím kouzelného proutku do vaší domácnosti vmžiku vnese kouzlo dávných časů. Jeho součástí je i jutový provázek pro snadné zavěšení.

Závěsný hliněný květináč

Skleník Antique brass

Na závěr bychom vás rádi seznámili s jedním aktuálním trendem, kterým jsou malé domácí skleníky a terária. Skleněné terárium rostlinám poskytne ideální prostředí k životu a současně podtrhne jejich krásu. Tento malý skleník se stane stylovou a jedinečnou dekorací vašeho interiéru a rozhodně by vám doma neměl chybět.

Skleník Antique brass

 

Spoustu dalších krásných květináčů najdete na tomto místě. Už se na vás moc těší!

Máte nějaký vlastní tip ohledně přesazování rostlin, o který se s námi chcete podělit? Budeme moc rádi, když nám ho napíšete do komentáře pod článkem.

Přejeme vám příjemné přesazování a spokojené pokojové rostliny!

Lenka & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!