Vánoce jsou pro mě, beznadějnou milovnici krásné atmosféry, doslova magickým obdobím! Už teď se nemůžu dočkat, až se doma všichni zachumláme a budeme si užívat zasloužené chvilky pohody třeba s hrnečkem svařeného vína nebo poctivou horkou čokoládou a voňavými perníčky. Než ale dojde na vytoužený odpočinek, čeká mě ještě jedna milá pracovní povinnost – a tou je pravidelný předvánoční výlet do showroomu značky IB Laursen v Ribe, kde pro vás každoročně vybírám ty nejkrásnější kousky z nové kolekce.

Je to taková moje malá cesta do říše světýlek, huňatých svetrů a těch nejmilejších požitkářů. Severské Vánoce jsou totiž nejvíce hyggelig období v roce! Horké kaštany, oheň plápolající v krbu, rodinná sešlost kolem stolu s lahodnými dobrotami, zářivé ozdoby, vůně lesa ze stromečku a všudypřítomné koledy – právě takové jsou ty pravé dánské Vánoce, které jsou mi každoročně velkou inspirací!

Chtěla bych se s vámi podělit alespoň o špetku té hřejivé severské předvánoční atmosféry prostřednictvím malé exkurze do mého nejmilovanějšího dánského městečka Ribe.

První sněhová nadílka v Ribe.
První sněhová nadílka v Ribe.

Vítejte v Ribe

Malebné městečko Ribe si mě získalo dokonce více než Kodaň! Tento poklad Jutského poloostrova jsem si zamilovala doslova na první pohled a mé city jsou rok od roku hlubší. Je tak útulné, staré, krásné a maličké – s těmi jeho kouzelnými úzkými uličkami, domy starými několik set let a moc milými lidmi!

Ribe je nejstarší dánské město, které turisty láká zejména na krásnou románskou katedrálu s úžasným výhledem, zříceninu královského hradu a dvě vikingská muzea.

Vchod do maličkého kostela.
Vchod do maličkého kostela.

Noční atmosféra

Spolu s manželem se po městečku nejraději touláme, když se zešeří – a my si můžeme naplno užít jeho jedinečnou atmosféru. Procházet se setmělými uličkami po boku milované osoby je hotovým balzámem na duši. Vše je tady tak krásně upravené – a skoro u každého vchodu najdete lucerničku. Máte pocit, jakoby se zastavil čas. Všechny ty nazdobené domy jsou stejné, jako byly před staletími. Jejich majitelé je totiž velmi pečlivě opravují s důrazem na zachování původních prvků.

Ribe je nejkrásnější, když se zešeří.
Ribe je nejkrásnější, když se zešeří.

Láska na každém kroku

Láska tady čiší nejen zpoza oken krásných domečků, za kterými hnízdí oblíbení Maileg skřítci, ale také z lidí samotných – snad nikde jinde jsem ještě neviděla tolik starých lidí, kteří by se drželi za ruce. Tolik romantiky! Kéž bychom se takto jednou ve stáří procházeli s manželem a byli stejně spokojení…

Za okny bez záclon svítí světýlka.
Za okny bez záclon svítí světýlka.

Hotel Dagmar

Vymrzlí z večerní procházky se vždycky těšíme zpátky do našeho vyhřátého pokoje v oblíbeném hotelu Dagmar, který je starý více než 400 let a snad jediná stěna či podlaha v něm není rovná. Když jdete chodbou nebo po schodech, cítíte se jako po několika pivech. A to je možná jeden z důvodů, proč má tento hotel tak nezapomenutelný genius loci!

400 let starý hotel Dagmar
400 let starý hotel Dagmar.

Nejmilejší podniky

Quedens Gaard Cafe – to je místo, které rozhodně nesmíme při návštěvě Ribe vynechat! Je to ta úplně nejvymazlenější kavárna – s nejdokonalejší hřejivou atmosférou vůbec! Právě tady často pronikám do tajů dánského hygge a naplno si užívám drobných radostí všedního dne…

Útulná kavárna Quedens Gaard Cafe
Útulná kavárna Quedens Gaard Cafe

Restaurace Saelhunden – ideální místo pro všechny příznivce útulné domácí atmosféry! Malinké okýnka, spousta světýlek a úžasné jídlo – co víc si přát?

Restaurace Saelhunden
Restaurace Saelhunden

Kolvig – moje další oblíbená restaurace, pokud máte rádi krásný „starý“ interiér, kouzelnou atmosféru a typické dánské vánoční pivo, není v Ribe lepšího místa!

Restaurace Kolvig má dokonalou atmosféru.
Restaurace Kolvig má dokonalou atmosféru.

Kouzelný krámek s dobrotami – v Ribe je jeden malinký obchůdek, kde prodávají výborná vína, piva, marmelády, čaje a mnoho dalších vybraných pochoutek. Majitelem je tento „pohádkový dědeček“, který to všechno markuje na 100 let staré pokladně, kde se musí nejprve otočit kličkou, aby se otevřela kasa – no zkrátka poctivá dánská atmosféra jako vyšitá. A to jsem se já bláhová při vstupu ptala, jestli můžu platit kartou.

Pohádkový dědeček ve svém království.
Pohádkový dědeček ve svém království.

Milé pracovní setkání

Konečně přichází na řadu to nejdůležitější – návštěva showroomu IB Laursen! Součástí milého předvánočního setkání bývá představení nové jarní kolekce, shrnutí výsledků uplynulého roku, představení plánů pro rok následující a také úžasný vánoční večírek. Ten probíhá v půvabné prastaré hospůdce, kde na nás čekají typické dánské sváteční pochoutky, u kterých popíjíme tradiční kořeněnou pálenku „schnapps”.

Naše IBL parta.
Naše IBL parta.

Severské Vánoce

Dánové si Vánoce vychutnávají plnými doušky. Vypnou tablety, počítače i televize, odstřihnou se od každodenních povinností a naplno si užívají společných rodinných chvilek.

Tradičním vánočním jídlem je vepřové nebo kachní maso s vařenými bramborami politými karamelem a sladkokyselým dušeným červeným zelím. Celou hostinu pak završí výborný dánský dezert „risalamande“. Tuhle dobrotu tvoří z jedné poloviny šlehačka a z druhé poloviny rýže s najemno nasekanými mandlemi, a to vše je zalité horkou třešňovou omáčkou.

Dánský dezert „risalamande“
Dánský dezert „risalamande“. Zdroj: Pinterest

Pestrá je ale nejen sváteční tabule, ale také vánoční výzdoba, která se v každé rodině dědí z generace na generaci a nechybí v ní figurky nisse (elf nebo skřítek), zvířátka, betlémské figurky nebo populární pletená srdce z lesklého papíru, které údajně navrhl sám Hans Christian Andersen.

Obchůdek s Maileg dekoracemi
Obchůdek s Maileg dekoracemi.

Radujte se z maličkostí

Z výletů na sever se vždy vracím nejen se spoustou milých zážitků, ale také s potvrzením základního životního moudra, že ty nejkrásnější chvilky v životě jsou zadarmo – stačí zapálit krb, obléknout huňatý svetr a pletené ponožky, uvařit si něco dobrého na zub, přitulte se – a radovat se z maličkostí, protože to nejlepší útulno je útulno na duši!

Přeji vám spoustu krásných rodinných chvilek!

S láskou

Martina Svadbíková

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!