Jako distributor značky Ib Laursen mám krásnou povinnost dvakrát ročně navštívit showroom této značky v Dánsku, pozdravit kolegy, popovídat si, co je nového, a taky si prohlédnout nadcházející kolekci a zjistit, na jaké novinky a trendy se můžeme v příští sezóně těšit. Jedna z těchto pravidelných cest vychází vždy na advent a stala se z ní moje oblíbená vánoční tradice, do které jsem poslední roky zapojila celou rodinu.

Sídlo firmy Ib Laursen v dánském Ribe
Sídlo firmy Ib Laursen v dánském Ribe

Seznamte se s městečkem Ribe

Ib Laursen sídlí v dánském Ribe – v nejkrásnějším městečku, jaké můžete na Vánoce v Dánsku navštívit. Ribe je nejstarší dánské město, najdete ho na poloostrově Jutland a vypadá jako z pohádky – malinké, útulné, kde se tak trochu zastavil čas. Najdete tam rozkošné úzké uličky s domy starými až několik set let. Obyvatelé Ribe jsou na ně náležitě pyšní a udržují je spolu s památkáři s velkou péčí a důrazem na zachování původních předků. Proto si v Ribe snadno připadáte jako byste cestovali v čase.

Ribe je jako vystřižené z pohádky
Ribe je jako vystřižené z pohádky

Na Vánoce je navíc celé městečko vyzdobené světýlky, hvězdami, skřítky Nisse za okny nebo vánočními cedrovými stromečky a dekoracemi u vchodů do domů. Adventní víkendy si tu místní obyvatelé užívají s velkým nadšením. Potkáte tu například vánoční kapelu, která hraje jen tak pro radost v ulicích. V kavárně nosí obsluha vánoční skřítkovské čepičky. Na náměstí hraje pravidelně starý pán oblečený do historického pláště a klobouku na flašinet hned vedle stánku s čerstvými jedličkami.

V ulicích Ribe to během adventu opravdu žije
V ulicích Ribe to během adventu opravdu žije

Místní nejstarší hotel má na oknech čísla jako adventní kalendář. Právě u něj se první adventní neděli sejdou všechny děti na náměstí a společně jdou probudit Santu (v Dánsku se mu říká Julemand). Společně na něj volají, koukají do nejvyššího okýnka a čekají, zda se to podaří. Mezitím se rozdává lidem horké kakao a skořicové koláčky. A po několika voláních se skutečně horní okýnko otevře a Julemand se protáhne, všem zamává a přijde dolů mezi děti rozdávat bonbóny. Umíte si představit to nadšení a rozzářená dětská očka…

Julemand vyráží za nadšenými dětmi
Julemand vyráží za nadšenými dětmi

V Ribe si vždycky připadám tak romanticky! Nikde jsem neviděla tolik starých lidí vodit se za ruku nebo se spolu smát u kafíčka v kavárně. Když se procházím starými uličkami, moc ráda si představuji příběhy. Jak to tu asi vypadalo před 200 lety? Kdo žil v tomto domě a kdo tam asi bydlí teď?

Ribe je zkrátka ztělesněním romantiky
Ribe je zkrátka ztělesněním romantiky

Pokud přemýšlíte o cestě do Ribe, můžete si přečíst moje tipy na hezké podniky a místa v tomto starším článku.

Vánoční setkávání u Ib Laursen

Dnes bych ale chtěla vyprávět o vánočních setkáních s mojí milovanou značkou Ib Laursen. Není to totiž jen o pracovní schůzce a představení nové kolekce, ale každý rok jsme také pozvaní na jejich dánský vánoční večírek. A to je nezapomenutelný zážitek. Ale vezměme to popořádku. Věřím, že mnoho z vás značku Ib Laursen zná. Je to jedna z největších stálic v našem e-shopu, ale také už mnoho let jedna z nejoblíbenějších značek u vás, našich zákazníků. Myslím, že její kouzlo spočívá nejen v krásných produktech, ale v celém příběhu firmy. Přestože je Ib Laursen už v Dánsku velká a známá značka, sálá z ní rodinná tradice a silné hodnoty.

Značku Ib Laursen je u nás na Bella Rose stálicí
Značku Ib Laursen je u nás na Bella Rose stálicí

Kdo stojí za značkou Ib Laursen?

Značku založil pan Ib Laursen v roce 1971, kdy otevřel v Ribe první malou prodejnu s nábytkem. Postupně se počet prodejen rozrostl a od roku 1976 začal Ib s velkoobchodním prodejem. Jako jeden z prvních v oboru začal pravidelně cestovat na dálný východ, kde hledal první dodavatele, a začal tvořit své vlastní kolekce. V té době ve svém sortimentu prodával dokonce i tehdy populární porcelánové panenky. Od té doby se firma Ib Laursen stala jednou z největších skandinávských značek v oboru dekorací a doplňků.

Věděli jste, že Ib Laursen je na trhu už 50 let?
Věděli jste, že Ib Laursen je na trhu už 50 let?

Sídlo firmy je stále v kouzelném Ribe a firmu nyní vede Ibův syn Peter. Ib i jeho manželka Tove ale do firmy stále jezdí a část pracovních úkolů si s radostí ponechali. Ib Laursen je skutečně velmi elegantní a milý pán a jsem obrovsky vděčná, že ho mohu znát osobně. Vždy je slušivě oblečený, nosí svoje typické kulaté brýle a pečlivě zastřižený knír. A přestože vypadá, že je stále nad něčím vážně zamyšlený, jakmile vás potká, nezapomene se usmát nebo se zeptat jak se vede. Miluje umění, hudbu a také velice rád zpívá.

Já a manžel spolu s Ib Laursenem a jeho synem Peterem
Já a manžel spolu s Ib Laursenem a jeho synem Peterem

Má setkání s panem Ibem

Pamatuji si několik pracovních porad, kde rozhovory zničehonic přerušilo Ibovo pobrukování nějaké melodie, které přešlo jeho krásným hlubokým tenorem do veselé písničky a najednou celý tým všeho nechal a všichni zpívali, prostě jen tak, pro radost. Poprvé jsem vůbec nechápala, co se to děje. Vždyť to ještě před minutou byla seriózní firemní porada 🙂 Ale proč by vlastně ne? Zazpívali jsme si písničku a pak se zase pracovalo dál.

Nebo na jedné z mých prvních porad v Ribe, kterou jsme zažila, celý tým probíral vzorky nové kolekce a já jsem u stolu seděla zrovna vedle Iba, který si k nám přišel sednout v průběhu. A zcela upřímně, byla jsem tak nervózní! Poprvé jsem byla na takové důležité poradě v Dánsku, neměla jsem žádné zkušenosti a ještě si vedle mě sedl majitel firmy, kterého jsem teprve nedávno poznala… Pobrukoval si opět nějakou melodii když se najednou naklonil ke mě a říká mi, co si myslím o těch nových utěrkách. Uff, měla jsem knedlík v krku. Co honem odpovědět? Popravdě, moc se mi nelíbily, nehodily se ke zbytku kolekce. Tak jsem sebrala odvahu a řekla mu to. A on mi zašeptal, že to by se mělo vylepšit. A pak už zase zadumaně mlčel a broukal si dál. Utěrky už jsem pak v nové kolekci neviděla 🙂

Pan Ib má i dnes vliv na nové kolekce
Pan Ib má i dnes vliv na nové kolekce

Rodinné hodnoty jako základní pilíř Ib Laursen

Přestože je firma Ib Laursen tak velká, působí na mě vřelým rodinným dojmem. Nejen Ib, ale i jeho žena Tove nebo syn Peter jsou velice milí a skromní lidé. Vždycky jsem je zažila takové. Na nic si nehrají a mají silné vnitřní hodnoty. Je pro ně důležitá rodina, místní komunita, příroda… Všichni žijí v Ribe v podstatě hodně venkovským životem v souladu s krajinou.

Když jsme byli jednou na večeři v domě u Petera, ukazoval nám na procházce kousek od pláže, jak se mu za domem pasou krávy. Ib zase velmi aktivně podporuje místní umělecké muzeum a umělce. Sousta z nich jsou jeho přátelé. Tove vede v Ribe spolek pro seniorky se spoustou aktivit. Ve firmě pracují lidé spokojeně desítky let a za tu dobu, co do Ribe jezdím, se tým téměř nezměnil. Věřím, že právě tyto rodinné hodnoty majitelů se potom přenášejí i do celého podnikání a jsou součástí jejich velkého úspěchu.

V Ib Laursen pro nás vždycky připraví to nejmilejší pohoštění
V Ib Laursen pro nás vždycky připraví to nejmilejší pohoštění

Vždy, když přijedeme, nezapomenou kolegové nachystat před firmu uvítací ceduli s nápisem „Welcome Bella Rose“ a připravit pro nás milé pohoštění nebo dárky k Vánocům s přáníčkem. Když mluvím s jinými lidmi a firmami v Dánsku, mluví o Ib Laursen moc hezky a s respektem. Vyhráli mnoho ocenění o zaměstnavatele roku nebo za rozvoj v jejich lokalitě.

Jak probíhá vánoční večírek u Ib Laursen?

Nejkrásnější čas s firmou Ib Laursen ale zažívám každoročně právě na jejich vánočním večírku. Ten se koná vždy v Ribe a často se střídají oblíbená místa, například vyhlášený hotel Dagmar, místní vinárna nebo pronajatý sál v bývalém starém kostelíčku. Když se na začátku všichni sejdeme, je tradice se všemi se pozdravit tak, že všichni příchozí se postupně zdraví a stoupají si vedle sebe. Každý další příchozí se pozdraví se všemi v řadě a zařadí se na konec, až vznikne takový kruh, kde se všichni vidíme, povídáme si se skleničkou přípitku v ruce a až jsme všichni, teprve si společně připijeme na uvítanou a sedneme si ke stolům.

Krásně prostřený stůl je na vánočním večírku samozřejmostí
Krásně prostřený stůl je na vánočním večírku samozřejmostí

Každý rok je z týmu vylosovaná speciální skupina lidí, kteří se starají a program a vymýšlí různé aktivity. A ty jsou každý rok jiné a neuvěřitelně zábavné. Zažila jsem například karaoke v týmech, týmové divadelní scénky, živého zpěváka s kytarou a tancem všech, převlékání se za legrační vánoční elfy, soutěž o nejvtipnější vánoční outfit, mnoho týmových soutěží nebo tombolu. Už se nemůžu dočkat, co si pro nás kolegové připravili letos 🙂

S manželem už se těšíme, co si pro nás kolegové z Ib Laursen připravili letos
S manželem už se těšíme, co si pro nás kolegové z Ib Laursen připravili letos

Bez zpěvu dánských koled by to nešlo

Tradicí je taky rozdání vytištěných zpěvníků a společné zpívání dánských koled. Jak už tušíte, ke zpěvu nejčastěji velí Ib a ostatní se přidají. Pro mě a mého manžela je to vždycky velká legrace, protože dánština se vyslovuje úplně jinak, než se píše, takže trvalo několik let než jsme se naučili aspoň refrén nějaké koledy. Ale nevzdáváme se a užíváme si to naplno i tak. A milé je, že za ty roky, co večírek navštěvují distributoři z různých zemí, přidali i nějakou tu koledu v angličtině. A věřte mi, když Ib začne svým krásným hlasem zpívat „I am dreaming of a white Christmas“, je to úplně dojemná vánoční atmosféra.

"Pokaždé

Seznamte se s Container guys

Když jde o zpěv, nemohu zapomenou na tzv „Container guys“. To jsou úžasní pánové, kolegové u Ib Laursen v důchodovém věku, kteří si v penzi krátí čas přivýdělkem u firmy. Nastoupí na pomoc vždy, když do firmy přijedou kontejnery se zbožím a pomáhají je vyskládávat jako jedna parta. Není to úžasné? Obdivuji, jak jsou v Ribe senioři aktivní, jak se přátelí a zapojují se v komunitě. Jde z nich cítit pozitivní nálada a chuť do života. Věřím, že právě to zapojení do společnosti v tom hraje velkou roli.

Dva z těchto „Container guys“ jsou mimochodem i dobří muzikanti a hrají v Ribe například na adventních trzích jako vánoční kapela, na pohřbech nebo oslavách. A právě tito dva zapojili ostatní z party a každý rok společně překvapí tým speciální písničkou (o mnoha a mnoha slokách) glosující dění za celý rok ve firmě. Složí vtipné verše na různé události nebo kolegy. Přiznám se, že většinou (pokud mi kolegyně nepřeloží pár veršů) nerozumím ani slovu, protože to je celé v dánštině, ale podle slz smíchu v očích kolegů a neutuchajícím záchvatům smíchu v celé místnosti je jasné, že pokaždé trefili hřebíček na hlavičku.

Takhle nám tzv. "Container guys" každý rok zpívají vlastní písničku glosující dění ve firmě
Takhle nám tzv. „Container guys“ každý rok zpívají vlastní písničku glosující dění ve firmě

A přesně toto na Ib Laursen miluju – tu rodinnou atmosféru a pospolitost. Jakoby se v jejich firmě odrážela pospolitost celého městečka Ribe a kouzelná nostalgie starých časů. Jsou to takové střípky okamžiků, přátelská atmosféra, vánoční hygge… Až se často mezi vším tím smíchem najednou dojmu vděčností a radostí nad tím, jak krásné je, když lidé drží při sobě.

Rodinnou atmosféru na vánočních večírcích u Ib Laursen miluju nejvíc
Rodinnou atmosféru na vánočních večírcích u Ib Laursen miluju nejvíc

A na čem si na večírcích Ib Laursen pochutnáváme?

Díky vánočním večírkům jsem také měla to štěstí poznat tradiční dánské vánoční dobroty. Vždy se podává několik chodů v průběhu celého večera, ale nikdy nesmí chybět smažená ryba s kari dresinkem, pečené maso a červené zelí nebo vánoční dezert Ris ala mande s třešňovou omáčkou – a opravdu pokaždé je v něm jedna mandle schovaná celá a celý tým napjatě čeká, kdo ji najde a vyhraje dárkový balíček.

Tradiční dánský vánoční dezert Ris ala mande nesmí chybět
Tradiční dánský vánoční dezert Ris ala mande nesmí chybět

Samozřejmě nechybí ani dobré víno, vánoční pivo nebo pravidelné popíjení “schnapps”, což jsou malé panáky místní kmínové pálenky a jakmile kdokoli v sále zavolá „Skål!“, neboli nazdraví, musí všichni odpovědět „Skål!“ a napít se. O veselý vánoční večírek, hodně tance, legrace a zpěvu je tedy postaráno 🙂

Nikde jsem nenačerpala tolik autentické vánoční nálady. A taky legrace! Kéž bych vám mohla ukázat neuvěřitelně vtipná videa a fotky, které mám za ty roky, ale určitě pochopíte, že jsou týmové historky, které musí zůstat raději utajené. Co se stane v Ribe, zůstane v Ribe 🙂 Ale nebojte, i tak tu pro vás pár nahlédnutí za vánoční oponu mám. Skål!

S láskou

Martina Svadbíková

Prozkoumejte nejnovější kolekci Ib Laursen:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!