Možná jste si už stačili všimnout našich krásných vánočních baněk, které jsme ve spolupráci s firmou GLASSOR vytvořili. Rozhodli jsme se proto, že vyzpovídáme majitelku této liberecké firmy Kateřinu Tichou, která nám poodhalí něco málo ze zákulisí, prozradí, jak taková baňka vzniká a jaký styl Vánoc má ze všeho nejraději. Jste zvědaví? Tak jdeme na to!

Zájem o naše ručně vyráběné ozdoby je veliký a každý rok stoupá, což nás velice těší. Exportujeme tak prakticky do celého světa. Velkou část trhu pro nás tvoří Evropa a Spojené státy americké. Ale na naše baňky narazíte například i v Austrálii, na Novém Zélandu či v Japonsku.

Prozraďte nám, jaká je historie Vaší firmy?

Rodinná sklárna navazuje na tradici českého sklářství. Po revoluci byla odkoupena v rámci restitucí a vrácena původnímu majiteli do soukromého vlastnictví, od kterého byl následně odkoupen nemovitý majetek, který byl ve značně zdevastovaném stavu. Před samotným započetím výroby se musela provést celková rekonstrukce jak nemovitostí, tak technologie. Největší hodnotou na této transakci byli ovšem lidé, kteří dokonale ovládali ruční výrobu skleněných vánočních ozdob.

Jak vlastně vzniká nápad na novou kolekci? Kde berete inspiraci?

Kolekce s tradiční vánoční tématikou navazují na starší motivy, které dále rozpracováváme, používáme nové technologie a materiály. Někdy je to nápad nebo myšlenka, která se postupně rozvíjí. Při vytváření kolekcí naše designérka Marianna navrhuje kompletní kolekci od jednotlivých dekorů po konečné aranžmá v interiéru. U některých kolekcí pouze udává směr, styl, barvy a typ dekorů. Prostor pro vymýšlení je ponechán samotným malířkám ve výrobě. Jejich invence je pro nás důležitá.

Foukání skla je zajímavá, ale také určitě náročná práce. Kolik sklářů Vám momentálně baňky vytváří?

Ve výrobě máme ty nejlepší skláře a malířky, jejich práce si vážíme. Celkem se na výrobě ozdob podílí cca 50 lidí. Mrzí nás, že ruční výroba a řemeslo se u mladší generace nesetkává s velkým zájmem. Velmi se nám osvědčila spolupráce s uměleckými školami a studenty středních škol, přicházejí každoročně k nám do firmy na praxi.

Povězte, jaký je postup výroby baněk?

Po ohřátí skleněné trubice nad kahanem se připraví „tzv.odtažky“. Jsou to polotovary, které se používají jako základ pro foukání ozdob, z kterých se následně buď volně nad ohněm, nebo do formy vyfoukne požadovaný tvar. Například koule, zvonky, špice a olivy jsou foukány bez přípravků a forem, tzv. volně z ruky.

Vyfouknutá ozdoba se následně stříbří (roztok stříbra slouží k vytvoření zrcadlového efektu) a poté smáčí do podkladové barvy, případně se maluje dekor přímo na čiré sklo.

Dalším důležitým krokem je malování. Malířky dokáží s neuvěřitelnou přesností rozpracovat dekory na ozdoby tak, že jsou k nerozeznání od sebe. Ozdobu mají přitom několikrát v ruce, neboť jednotlivé barvy, posypy, korálky musí být nanášeny jednotlivě, vždy až po zaschnutí předchozí fáze. Najednou tak mají rozpracováno většinou kolem 50-100 ks ozdob od jednoho dekoru. Jejich přesná ruka a vize umět dekor na kouli rozprostřít tak, aby se linky a motivy střetly, je obdivuhodná.

Do jakých zemí putují Vaše vánoční ozdoby?

Zájem o naše ručně vyráběné ozdoby je veliký a každý rok stoupá, což nás velice těší. Exportujeme tak prakticky do celého světa. Velkou část trhu pro nás tvoří Evropa a Spojené státy americké. Ale na naše baňky narazíte například i v Austrálii, na Novém Zélandu či v Japonsku.

Jak se vám líbí baňky s motivy Bella Rose?

Jsou skutečně rozkošné. Logo Bella Rose je velmi elegantní, a proto se nám s jeho motivem velice dobře pracovalo. Myslím, že vznikla opravdu krásná jemná kolekce, jejíž vzhled je nadčasový a bude zákazníkům dělat radost i za mnoho let.

Poslední otázka na závěr, jaký styl Vánoc je Váš úplně nejoblíbenější?

Určitě bych preferovala minimalistický styl u vánoční výzdoby. Klasické barvy jako jsou zlatá a stříbrná mne asi nepřestanou bavit nikdy. U nás doma se designéry vánočního interiéru včetně stromečku stávají děti. Dcera jezdí na koních a syn miluje auta a fialovou barvu. A tak máme na stromečku vedle sebe podkovu, koně, robota, fialovou baňku s pávem a autíčka. A samozřejmě nesmí chybět kouličky se jmény. Že se k sobě možná nehodí? Nevadí. Styl je to originální, jenom náš! Ta radost ze společně strávených Vánoc u stromečku je přece to nejdůležitější.

Také na vás dýchla vánoční atmosféra? Jsou tu cobydup! Pokud vás zajímají nejoblíbenější kousky Kateřiny, najdete je v nové kolekci měsíce za listopad!

 

Přejeme krásné dny

Michaela a Bella Rose

 

Objevte kolekci vánočních baněk Bella Rose, kterou jsme pro vás ve spolupráci s GLASSOR vytvořili ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!