Dnes pro vás máme speciální překvapení! Víc než 10 měsíců majitelka Bella Rose Martina pracovala na velkém projektu, který je jejímu srdci nejblíž a dnes už vám ho můžeme prozradit. Představujeme vám vonné svíčky, které jsou inspirované jejími oblíbenými místy v Dánsku! Marťa miluje Dánsko a přála si, abyste se alespoň na dálku mohli na tato místa přenést. Pojďte si přečíst o nápadu a vzniku svíček, kdo na nich spolupracoval, jaké překážky bránily jejich vzniku a nebo která z nich je Marti nejoblíbenější.

Svíčky z Bella Rose

„Nejvíce z celého srdce bych si přála, aby byly svíčky taková kouzelná mlha, která vás přenese na chvilku někam jinam. Do míst, které jsem si zamilovala a chtěla bych vám je ukázat.“

Jak tě, Marti, napadla myšlenka vlastních svíček a věděla jsi hned, že budou inspirované tvými cestami do Dánska?

Myšlenka vytvořit kolekci svíček inspirovanou oblíbenými místy v Dánsku mi přišla ihned jako taková kompletní představa nebo by se dalo říct velký sen a od té doby jsem ji nemohla pustit z hlavy. V podstatě ihned jsem věděla, jaká by to byla místa, jaké by k nim měly patřit vůně, jakou budou mít svoji barvu i ilustraci… vlastně si říkám, že jsem svíčky ani nevymyslela, přišly ke mě samy jako takový další příběh, který patří k mému příběhu i k Bella Rose.

svíčka Jarní Kodaň
Z archivu zakladatelky Martiny.

Proč zrovna 6 svíček?

Do Dánska jezdím pravidelně už 15 let, nejčastěji jsou to cesty za dodavateli. Cestuji na pravidelná setkání, veletrhy nebo představení nových kolekcí, která jsou vždy na stejném místě, v podobné termíny nebo roční období. Nejčastěji jezdím do Ribe začátkem léta a v prosinci za značkou Ib Laursen, které jsem distributor. Do Kodaně zase létám na Vánoce nebo na jaře, ať už navštívit showroomy značek, které prodáváme, nebo i jen tak za přáteli, inspirací a odpočinkem.

Na milovaný Bornholm se vracím také pravidelně, protože tam sídlí značka Madam Stoltz, kterou zastupujeme také jako distributor. Na všechna tato místa mám nádherné vzpomínky, prozkoumala jsem tam za ty roky skoro všechny uličky a navždy patří do mého srdce. Přála jsem si v kolekci svíček zachytit vůni a atmosféru těchto krásných míst v době, kdy tam jezdím a jak si na ně pamatuji, aby se tam spolu se mnou alespoň na dálku mohli přenést i naši zákazníci. Abych jim mohla kousek toho příběhu a mých vzpomínek díky svíčkám povyprávět.

svíčky Dánsko Bella Rose

Tvorba svíček je poměrně složitý proces, ale ty ses rozhodla, že si je vyrobíš sama. Kde se v tobě vzala tato odvaha? Máš za sebou nějaké kurzy?

Je pravda, že kdybych výrobu svíček zadala nějaké firmě, aby nám je vymyslela a vyrobila, bylo by to určitě snadnější. Jenže tím, jak moc je to pro mě osobní příběh a srdeční záležitost, chtěla jsem mít tvorbu celé kolekce ve svých rukou a také do ní vložit kousek sebe. Učila jsem se vyrábět svíčky na různých workshopech, ať už v České Republice nebo v zahraničí, vyráběla jsem si je pro sebe pro radost a říkala jsem si, že vyrobit tuto kolekci přímo u nás zkrátka k tomu celému příběhu patří. Samozřejmě mám k výrobě svíček z přírodního vosku velký respekt a věděla jsem, že to nebude jednoduché.

Každá svíčka mi prošla rukama, podílela jsem se na sestavování vůní, o kterých jsem měla jasnou představu, i na samotném míchání a vylévání vosku, kompletaci do krabiček apod, ale nebyla jsem na to úplně sama. Abych měla jistotu, že budou svíčky v nejlepší kvalitě, přizvala jsem si na pomoc Evgenii, která se zabývá výrobou svíček několik let pod svojí značkou La Formula. Pomáhala mi svíčky testovat a kontrolovat, aby byly všechny v té nejlepší možné kvalitě. 

Navíc mě moc bavilo vyrábět svíčky společně s další ženou, užili jsme si u vyrábění krásnou holčičí atmosféru.

výroba svíček bella rose

Často jsi kvůli svíčkám jezdila do Prahy. Prozradíš nám, co jsi tam řešila?

Stejně jako jsem na výrobu svíček poprosila o pomoc Evgenii, na vývoj vůní jsem zase přizvala do spolupráce parfumérku Radku Cvoligovou, která má svůj ateliér v Praze. Tvorbu parfémů studuji jako takovou moji vášeň už delší dobu, učila jsem se například v Anglii u Karen Gilbert nebo navazujícími výcviky u úžasné legendy přírodních parfémů Mandy Aftel v USA. Kdo máte zálibu v parfémech a Mandy neznáte, doporučuji například její knihu Esence a alchymie. Tvorba parfémů je zkrátka taková moje vášeň, kterou si studuji pro radost, ale nejsem v tom žádný profesionál, proto jsem  moc ráda, že jsem mohla Radku přizvat, aby mi se vším pomohla.

Připravila jsem si pro Radku takové prezentace všech míst, obrázky, fotky, jaké je tam atmosféra, jaký je tam vzduch, vibe, co tam kvete, roste nebo jaké jídlo, vjem, barvu nebo vzpomínku mám s každým místem spojené a také nějaké nápady a návrhy na ingredience a hlavní tóny, které bych chtěla ve vůni zachytit.

Jakmile jsme byly s představou na společné vlně, tvořily jsme společně v jejím ateliéru jednotlivé akordy, až vznikla každá jednotlivá vůně a následné vonný olej pro svíčku. Celá tato tvorba zabrala mnoho měsíců a někdy jsme musely vytvořit desítky vzorků než se podařilo vytvořit přesně tu “atmosféru v lahvičce”, kterou jsem si vysnila. Naštěstí byla Radka trpělivá a musím říct, že mě opět neskutečně bavilo tvořit ve dvou. Od první chvíle jsme věděly, že mám hodně podobný vkus na vůně a skvěle jsme se doplňovaly a nevznikla jen tato kolekce, ale troufám si říct, že moc hezké přátelství. 

Která svíčka dala při míchání vůně nejvíce zabrat?

Nejvíce nám dal zabrat jednoznačně Bornholm. Je to místo s velmi svéráznou atmosférou, divoký severský ostrov, který má nádherné bílé pláže a lesy, ale je zároveň drsný, nespoutaný a osobitý. Přála jsem si zachytit akord moře, pláže s majáky, velké drsné kameny porostlé řasami, ale také zemitý tón písečné pláže s travinami a naplaveným dřevem, nedaleké louky a les, na které pláže často volně navazují.

Měla jsem tak jasnou představu, že o to těžší ji bylo vystihnout a přiznám se, že vzorků bylo opravdu hodně a bylo i pár bezesných nocí. Občas jsem šla na vůni pracovat i v 3 ráno, když jsem nemohla spát a lámala si hlavu, co poslat Radce za směr kudy dál. Obě jsme si na této vůni daly hodně záležet, ale nakonec se to povedlo a je překrásná. Pro mě opravdu atmosféra milovaného Bornholmu, jak si ho pamatuji. Možná právě proto je tato vůně nás obou ta nejoblíbenější.

bornholm
Bornholm. Z archivu zakladatelky Martiny.

Která svíčka je tvoje nejoblíbenější?

Je opravdu těžké vybrat, protože všechny jsou pro mě srdcové a na každou mám jinou krásnou vzpomínku. Všechny z nich bych si ihned uměla představit jako parfém. Jarní KodaňLetní Ribe jsou více květinové, Bornholm divoký, Podzimní hygge mi voní jako když spojíte nějaké dobré skořicové sušenky spolu s vůní podzimu, kdy venku voní spadané listí a kouř kdy se pálí ohýnky na zahrádkách. Julemarked voní po Vánocích, ale není to taková ta typická svíčka, je také více jako parfém a troufám si tvrdit, že podobnou vůni jste ještě necítili. Přesto je nádherně vánoční a hned vás přenese na vánoční dánské trhy, kde si dáte glogg a sladké kuličky aebleskiver a kolem svítí na vánočních stromečcích světýlka a všichni se veselí. Pro mě je v této svíčce čistá vánoční radost a pospolitost.

svíčky Julemarked a Katedrála

Poslední svíčka Katedrála má pro mě speciální význam a je zase trošku jiná oproti ostatním. Je poctou velké nádherné katedrále z městečka Ribe. Do této katedrály miluju chodit na Vánoce více se ztišit, rozjímat, a také mě vždy dojme velkolepost této úžasné stavby. Mám ji spojenou se zimou, sněhem, ale také klidem. Najdete v ní akord sněhové vločky, chladného kamene, ale také balzamickou hřejivost vanilky a kadidla. Je to vůně, která je krásná na adventní rozjímání, ale i celoročně vždy, když potřebujete najít klid a ztišení.

Ke svíčkám patří i krabička, na které najdeme nádherné ilustrace a ručně psaný nápis. Kdo na etiketě spolupracoval? A jaký prvek na krabičce se ti líbí nejvíce?

Design obalů pro nás tvořila Šárka Ouřadníková, kterou jsem poprosila aby nakreslila i ilustraci ke každému místu. Myslím, že je nádherné přečíst si u každé svíčky příběh daného místa, zároveň ho přímo vidět na ilustraci a následně si přivonět. Přála bych si, aby celá tato kombinace vjemů opravdu jako kouzelná mlha zákazníka na chvilku přenesla do Dánska spolu se mnou. Aby mohl na chvilku zažít tu krásnou atmosféru a zasnil se.

krabičky ke svíčkám Bella Rose

Názvy jednotlivých svíček pro nás krasopísmem znovu napsala Zuzka Bártíková, se kterou spolupracujeme už několik let. Ručně psaný název podle mě krásně doplňuje jemné ilustrace a podtrhne celkový dojem z každé svíčky.

jarní kodaň svíčka

Vyskytl se při celém procesu nějaký problém?

Vytvořit celou kolekci svíček od prvního nápadu až po finální výsledek trvalo 10 měsíců a samozřejmě se vyskytlo více překážek, které bylo potřeba překonat. Řekla bych, že když se tvoří nový velký projekt, tak to k tomu procesu zkrátka patří. Stalo se nám například, že nám tiskárna změnila technologii, výsledné krabičky nám přišly špatné a musely jsme rychle zadat nové jinde.

Nebo byl náročný samotný proces výroby vonných olejů, protože se skládají z mnoha parfemářských ingrediencí od různých zahraničních dodavatelů a během procesu míchání se například stalo, že jedna ingredience nebyla dostupná a nemohli jsme olej namíchat v naplánovaném termínu….Naštěstí mám kolem sebe úžasný tým nadšených lidí, kteří všechny překážky překonávali spolu se mnou a navzájem jsme se podporovali. Bez nich bych sama kolekci nikdy nedokončila.

Svíčky jsou propracované do detailu, od pečlivého výběru vůní, přes výběr skleničky, vosku, knotu, etikety, krabičky. Jaký by sis přála, aby měl ze svíčky zákazník pocit?

Opravdu nejvíce z celého srdce bych si přála, aby byly svíčky taková kouzelná mlha, která vás přenese na chvilku někam jinam. Do míst, které jsem si zamilovala a chtěla bych vám je ukázat. Aby každý, kdo si k nim přivoní, podívá se na ilustraci a přečte si příběh na kartičce, si uměl nacítit tu atmosféru a zasnil se. Aby to nebyla jen svíčka, ale hlavně způsob, jak na chvilku představit atmosféru krásných míst a okamžiků v mém milovaném Dánsku. Vše je o krásné atmosféře a každá svíčka je pro mě způsob, jak vám atmosféru jarního přístavu v Kodani, romantických domečku v Ribe nebo vánoční staleté severské katedrály alespoň na dálku více přiblížit.

julemarked

Při výběru vůní a vonných olejů s Marťou spolupracovala i Radka Cvoligová, která v Praze vede Ateliér of Senses. Můžete se nám Radko představit a popsat Vaši práci?

Ateliér of senses je spojením mých dvou vášní. A to jsou francouzské parfémy a hudba. Jako majitelka vedu soukromé workshopy kde si můžete namíchat parfém na míru podle osobnosti z parfumérskych ingrediencí i přírodních olejů.

Martina Svadbíková a Radka Cvoligová
Zakladatelka Martina s parfumérkou Radkou Cvoligovou. Z archivu zakladatelky Martiny.

Co Vás přivedlo k tvorbě vůní?

Faktorů je spousta ale hlavní jsou rodina, příroda, vaření a hudba. Moc ráda vařím a hraju si s různými kombinacemi koření a chutí. Vlastně je to velmi podobné jako s parfémy, člověk musí být zvědavý.

No a v neposlední řadě určitě hudba. Víte, skládání hudby má totiž stejná pravidla jako míchání parfémů. Skládáte tóny do akordů tak aby to ladilo a vznikla harmonická kompozice. Dokonce i parfumerskému stolu se oficiálně říká „varhany“. Dá říct, že se vlastně celý můj život točí kolem vůní a neviditelných vjemů.

Jak vnímáte vůně vzhledem k místům, na která nás mají přenést?

Vzhledem k tomu, že vůně mají nejsilnější schopnost vyvolávat vzpomínky, tak vnímám vůně jako přenašeče v čase. Můžou nám například vyvolat vzpomínky které se ukrývají hluboko v našem podvědomí a které jsme zdánlivě zapomněli. Mohou ale také tvořit vzpomínky nové, takže volte své parfémy s rozvahou, ať máte na co vzpomínat 🙂

Jak se Vám líbila spolupráce s Martinou a co říkáte na celý koncept svíček?

Jak jsem zmínila výše – jakožto „čarodějnice“ mám k severským zemím zvláštní vztah. Takže se mi na kolekci pracovalo velmi dobře. Při vývoji vůni na míru je nejdůležitější napojit se na představy a přemýšlení klienta a musím říct, že Marťa je velmi olfaktoricky senzitivní a otevřená. Všechny vůně měla připravené do posledního detailu a šlo vidět, že Skandinávii opravdu miluje. To se pak tvoří jedna radost.

Z archivu zakladatelky Martiny.

Která vůně z celé naší kolekce Vás zaujala nejvíce a proč?

Určitě Bornholm protože miluji PC hru Zaklínač a vůně mě přenáší na ostrov Skelige.
No a svíčka Podzim a její příběh je moje srdcovka. Podzim je moje nejoblíbenější období roku a skořicová rolka oblíbený zákusek. Do toho chlapské pižmo a zemitost listí a rozkoš je na světě. S touhle vůní dokážu přežít do konce roku.
svíčky bella rose

Bylo při této spolupráci něco, co Vás překvapilo?

Rozhodně mě překvapilo, jak Marťa vnímá vůně a dokáže bez profesionálních parfumérských zkušeností kombinovat ingredience. To se opravdu často nevidí. Myslím, že tohle nebude její poslední voňavý projekt. 🙂

Prozradíte nám, co ve Vaší tvorbě v nejbližší době chystáte?

Momentálně si nechávám patentovat unikátní kolekci vůní SCENT YOUR SOUL, které dokáží pomáhat při seberozvoji na základě C.K.Junga a MBTI. Obsahuje 8 vůní, které se budou dát mezi sebou kombinovat a budete si tak moci namíchat ideální verzi vašeho já.

Kde se s Vámi můžeme setkat?

Nejčastěji u mých parfémových varhan v Atelieru nebo na některém z firemních eventů.

 

Objevte tyto kouzelné svíčky a přeneste se do Dánska ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!