Když jsme přemýšleli nad tím, kdo by náš e-shop mohl provázet měsícem červen napadlo nás, že začíná hlavní svatební sezóna a je tedy ideální příležitost vám představit zajímavou osobnost. Tou červnovou je šikovná a milá svatební fotografka Dara Rakovčík, jejíž fotky vás určitě ohromí. Nás teda ohromily neskutečně!

svatební foto

Co fotíte nejraději?

Nejraději fotím lidi a jejich emoce. Proto mne jsou asi nejbližší právě svatby. A pak také pro radost dokumentuji naše cesty po světě.

Víme, že jste původně studovala jazyky, jak Vás napadlo “přeskočit” k fotografii?

Vždycky mě bavilo dělat něco kreativního. Spoustu let jsem chodila do ZUŠ na výtvarku a 15 let na balet. Od střední školy mě chytlo i focení, ale nikdy by mne nenapadlo, že bych se tím jednou mohla živit. Od malička jsem milovala cestování a tak mě studium jazyků přišlo jako dobrý nápad. Díky mojí kamarádce vizážistce jsem se dostala k focení a v osmém semestru přerušila studium na univerzitě.

nevěsta

Spolupracovala jste s fotografem Manfredem Daamsem, proč jste si vybrala zrovna jeho?

To byla prostě náhoda. Kamarádku u něj pracovala jako vizážistka a jednou mě vzala sebou na focení jedné módní kolekce. Hrozně mě to chytlo a já zjistila, že chci být fotografka. Jsem moc ráda, že jsem svojí praxi mohla získat právě u Manfreda, který je předním lifestylovým fotografem v Německu a najímají si ho firmy po celém světě.

Studium jazyků bylo určitě důležité i kvůli komunikaci se zahraničními klienty, vidíte nějaké rozdíly mezi focením zahraničních klientů a těch tuzemských? Je něco typického pro čechy nebo zahraniční klienty?

To že mluvím třemi cizími jazyky je určitě velká výhoda. I proto, že část svateb fotím v zahraničí. Klienti jsou nadšení, když s nimi komunikuji v jejich jazyce a jsou pak mnohem uvolněnější. Rozdíl mezi českou a zahraniční klientelou určitě je. Cizinci berou svatbu jako oslavu, nebojí se dát průchod svým emocem, nebojí se zasmát a vůbec jsou celý den pozitivně naladění. Také se raději oblékají do světlejších barev.

Jak vypadá pracovní den svatební fotografky?

Pokud zrovna nefotím svatbu, tak ráno vyřídím emaily, pak následují schůzky např. s klienty, nevěstou nebo svatební agenturou. Zbytek dne sedím u počítače a retušuji fotky, připravuji projekty, fotoknihy. Starám se o sociální sítě, marketing…a taky spoustu času trávím se svými dětmi. Svatební den začíná snídaní a dojezdem na místo. Vždy dorazím alespoň o 30 minut dřív. Projdu si lokaci, pozdravím se s dodavateli…a pak už je to šrumec až do večera. Focení příprav nevěsty, svatebního místa, obřadu, párové focení, hostina, zakrojení dortu, první tanec a začátek párty. Pak mě čeká cesta domů, zazalohování fotek a upravení alespoň pár fotek pro novomanžele. Kolem půlnoci, někdy i později pak padám do postele. Druhý den po svatbě si neberu další zakázky a trávím ho s rodinou na nějakém výletě do přírody, kde nejlépe dobiju baterky 🙂

te nějaký projekt, který byste chtěla v budoucnu realizovat?

Do budoucna chystám workshopy pro svatební fotografy a ještě jeden zajímavý projekt, zatím ale víc neprozradím.

Co nejzajímavějšího jste fotila?

Pro mne bylo určitě zatím nejzajímavější fotit třídenní tradiční indickou svatbu. První den se sešlo téměř tři sta hostů a začalo malování hennou. Druhý den následovaly oddělené obřady ženicha a nevěsty. Třetí den byl podobný, jako známe my z našich svateb. Obřad však trval přes tři hodiny. Pálily se ohně, všude voněly vonné tyčinky, obřad se skládal z různých tradic, písní, tanců. Bylo to něco neskutečného, barevného…doufám, že se mě taková příležitost zase naskytne.

Stalo se Vám někdy během focení něco neočekávaného? Jak jste to řešila?

Musím zaklepat, ale naštěstí nestalo. Když fotím svatby mám sebou vždy dva foťáky a několik objektivů. Často je semnou také asistentka, která se o celou mojí výbavu stará, abych měla vždy vše při ruce a nachystané.

Jaký je podle Vás momentální svatební trend?

Hodně nevěst se inspiruje na zahraničních svatebních blozích a čím dál víc svateb se koná venku. Svatební výzdoba bývá elegantní a laděná do nějakého tématu. Nevěsty si dávají záležet na květinové výzdobě, tiskovinách…často si najímají služby svatební agentury. Snaží se být originální a nebojí se ani extravagance.

Na svých stránkách máte i několik článků z cest, cítila jste se někde jako doma?

Doma jsem se určitě cítila v Německu, kde jsem téměř 10 let žila.

Letošní jaro je skutečně ponuré, jaké te plány na léto?

Léta jsou u mě vždy ve znamení svateb a práce. Je to vrchol sezóny a já se často ani nezastavím. Všechno si pak ale s rodinou vynahradíme v zimě, kdy vždy na několik týdnů odlétáme za teplem. Plány na tu letošní dovolenou se už pomalu rýsují 🙂

te nějaký oblíbený kousek u Vás doma?

Z každé cesty si přivážíme nějaký tradiční suvenýr. Tyhle kousky jsou pro nás hodně cenné. Zatím asi největší věc, kterou jsme si přivezl byl velký, z jednoho kusu dřeva vyřezávaný rybář, sedící na kůle ze Srí Lanky.

Kdy zažíváte Vaše osobní hygge?

Moje hygge je, když po celém dni stráveném venku s dětmi, se můžu večer uvelebit pod deku na gauč. Rozsvítím svíčky a začtu se u dobrého čaje do knížky, třeba nějakého krimi románu. Ideálně může venku ještě pořádně pršet 🙂

Přejeme vám krásné prosluněné dny, kterých už bude jistě jen přibývat!

Za Bella Rose

Michaela

Vyšperkujte si svatbu stylovými svatebními doplňky ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!