Máte před sebou stěhování do svého vysněného 1+kk nebo útulného 2+1 a hledáte inspiraci, jak zařídit malý byt tak, aby se vám v něm bydlelo jako v bavlnce? Nechte se inspirovat našimi interiérovými vychytávkami, které vám pomohou zařídit byt vzdušně a efektivně, i když je malý. Potřebujete k tomu jen pár tipů a ty správné bytové doplňky.

7 tipů, jak zařídit malý byt:

  1. Vymalujte světlými barvami
  2. Rozdělte prostor na menší zóny
  3. Zvolte nábytek na nožkách nebo vestavěné skříně
  4. Zabudujte posuvné dveře
  5. Malý obývák s kuchyní vybavte jídelním stolem pro dva
  6. Pověste zrcadlo naproti oknu
  7. Využijte úložné prostory jako vychytávky pro malý byt
Jak zařídit malý byt inspirace
I loftový byt může poskytnout dostatek prostoru. Stačí dobře využít každý centimetr!

1. Vymalujte stěny světlými barvami

Mezi nejčastější tipy, jak zařídit malý byt, patří doporučení výmalby ve světlých barvách. Myslete na to, že strop by měl být vždy nejsvětlejší a aby prostor působil uceleně, kombinujte maximálně tři barvy. Světlé odstíny dodají místnosti vzdušnost a opticky ji otevřou, budou také lépe odrážet světlo.

Pomocí tmavšího odstínu téže barvy pak snadno oddělíte část místnosti od zbytku prostoru: Malý obývák s kuchyní vymalujte nabílo, část s ložnicí pak na světle šedou. Vzniknou tak dva zdánlivě oddělené prostory, které budete vnímat jako dvě části bytu. Užitečným tipem je také provedení podlahy ve světlé barvě a jednotném vzoru.

2. Rozdělte prostor na menší zóny

Než se pustíte do vybavení bytu, zjistěte jeho přesné rozměry. Rozestavění nábytku je třeba dobře naplánovat, zvláště pak v případě malého bytu. Jakmile budete vědět, kolik prostoru můžete věnovat kuchyni, obýváku a ložnici, snáze pak rozdělíte místnost na několik menších zón, které vám mohou vnímat jeden prostor jako větší počet místností, z nichž každá má svůj účel. Zóny vytvoříte například pomocí závěsu, vysokých pokojových rostlin nebo vyšší komody, v případě rekonstrukce můžete zvolit příčku.

malý byt inspirace
Skleněnou zástěnou snadno oddělíte například kuchyni od obývacího pokoje.

3. Do malého bytu nábytek na nožkách nebo vestavěné skříně

Nábytek s rovnými liniemi, ve světlých barvách a z ne příliš masivních materiálů. To je vybavení, které potřebujete do malého bytu. Vyhněte se masivu a příliš velkým kusům nábytku, které zaberou cenný prostor. Pokud to jde, investujte do vestavěné skříně, kterou navíc snadno vybavíte zrcadlem, případně vyzkoušejte nábytek na míru. Ten dokonale zapadne do zvoleného prostoru, aniž byste přišli o centimetry, které lze využít jinak.

Pokud bydlíte v nájmu a rekonstrukce vaší 1+1 zkrátka není možná, podívejte se po odlehčenějším nábytku na nožičkách.

nábytek na nožičkách malý byt
Potřebujete zařídit malý byt? Nábytek na nožičkách je skvělou, odlehčenou variantou pro každou místnost.

4. Zabudujte posuvné dveře

Posuvné dveře mohou vnést neotřelé nápady do malé ložnice i do spojeného obýváku s kuchyní. Místnosti totiž snadno oddělí a zajistí soukromí, pokud je však necháte otevřené, zůstane vám k dispozici celý prostor. Užitečné mohou být také v případě, že potřebujete oddělit ložnici od zbytku prostoru. Skleněné posuvné dveře, například s matnou úpravou, pak navrch dodají elegantní, vzdušný vzhled.

5. Malý obývák s kuchyní vybavte jídelním stolem pro dva

Inspirace pro malý byt se nachází v minimalismu. Do vybavení kuchyně si proto pořiďte raději menší čtvercový jídelní stůl pro dva, řešením může být i úzký barový stolek s vysokými židlemi. Jídelní stůl může být rovněž sklápěcí, zejména pak v garsonce nebo v bytě pro jednoho. A když vám dorazí návštěva, jistě si hravě poradíte po vzoru hesla: Dobrých lidí se vždycky vejde!

stůl pro dva do malého bytu
Jídelní stůl pro dva bude do výbavy malého bytu naprosto stačit, nejlépe pak ve světlé barvě.

6. Jak na malý byt? Vsaďte na zrcadla

Zrcadla budou v interiéru malého bytu vaší záchranou číslo jedna. Na počkání rozšíří prostor, dodají mu více světla i hloubku. Pověste zrcadlo naproti oknu nebo do blízkosti lampy a nechte odrážející se světlo proniknout do každého koutu místnosti. Kromě praktického kousku se navíc stanou i designovým doplňkem v případě, že sáhnete například po zrcadle nepravidelného tvaru od Ferm Living.

zrcadlo
Zrcadlo nepravidelného tvaru dodá interiéru vzdušnost a odlehčenost.

7. Využijte úložné prostory jako vychytávky pro malý byt

Přestože je váš byt malý, nemusíte se nutně vzdávat všech svých věcí. Inspiraci pro praktické skladování najdete v úložných prostorech pod postelí, využít můžete celou výšku stěn pro upevnění skříněk nebo polic a najít lze hluchá místa, jako jsou prostory pod schody do patrové postele či místo pod šatní skříní. Využí lze stohovatelné úložné prostory, bedýnky nebo košíky s víkem, které skryjí obsah.

úložné prostory
Stohovatelné koše a bedny budou pro malý byt ideálním řešením.

Vejít se do malého bytu může být snadné, když máte ty správné tipy. Doufáme, že naše inspirace na zařízení interiéru bytu typu 1+kk byla ve vaší cestě za vysněným domovem tím správným nasměrováním! A pokud hledáte inspiraci na zařízení malého balkonu, může se vám hodit další z našich článků.

Velké zážitky ve vašem útulně malém bytě vám přeje
Míša & Bella Rose

Porozhlédněte se po doplňcích, které vám pomohou zařídit malý byt!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!