Garsonky byly doménou minulého režimu a původně šlo o byty pro svobodné mládence s výměrou do 30 m². Malý byt skrýval všechno, co by mělo plnohodnotné bydlení mít a ani o chlup víc nebo míň. Ve chvíli, kdy se rozhodnete pro malý a útulný byt, věřte, že musíte velice pečlivě plánovat, protože tady jde opravdu o každý centimetr. Pokud je ovšem plánování vaše doména, dostanete kousek svého osobního ráje v městské džungli, který je k nezaplacení.

Pro malé městské byty se u nás v kanceláři vžil výraz pidi-byty. Jeho definice je jednoduchá, uvnitř mohou společně bydlet dva zamilovaní lidé a nebo volnomyšlenkářský single jedinec s maximálně jedním malým domácím mazlíčkem nebo prostorným akváriem s řasokoulemi. Při jejím zařizování je potřeba držet se základního pravidla, že méně je někdy více a pokud vás stěhování teprve čeká, doporučujeme zahájit včasnou očistu.

méně je někdy více

Ať už jste typ, co věci hromadí, nebo zastáváte spíše asketický přístup k životu, do garsonky si s sebou vezměte jen vaše nejoblíbenější kousky. Vaše domácnost by se měla skládat z kvalitních materiálů, které s vámi vydrží mnoho let. Omezte plast a oblečení, které jste neměli na sobě víc než rok, darujte na charitu. Méně je někdy více a to platí pro garsonku dvojnásob.

Hravý dekor
Malý byt, spousta úložného prostoru

Ostrůvky

Prostor pečlivě naplánujte! Vymezte si koutek pro všechny vaše aktivity. Pokud se vám podaří efektivně rozplánovat prostor, vytvoříte si tak svou osobní oázu klidu, která vám pokaždé „dobije baterky“.

Nevzdávejte se svých koníčků!

Barvy

Pokud si plánujete pořídit garsonku, vsaďte na světlé barvy! Klaustrofobici nepropadejte panice, světlý prostor s dostatkem přirozeného světla jistě nebude působit stísněně. Myslete na to, že strop by měl být vždy nejsvětlejší, ale s odstíny podlahy se můžete vyřádit. Aby prostor působil uceleným dojmem, kombinujte maximálně 3 barvy, ideálně však 2. V garsonce si na omezeném prostoru můžete vyhrát s barevnými detaily, které celý byt sjednotí a propojí.

Světlé barvy
Barevná souhra

Úložný prostor

Pokud jste se rozhodli prožít část života v malém bytě, jsme si jisti, že si plně uvědomujete, že se váš vesmír smrskne na několik metrů krychlových. Abyste nemuseli přijít úplně o všechny vaše oblíbené věci, zamyslete se nad multifunkčním řešením vašich úložných prostor. Cokoliv půjde, zavěste! Pokud máte vysoké stropy, pořiďte si postel v patře, květináče nebo kokedama budou zavěšené u okna vypadat božsky! Pro ještě větší úsporu místa si pořiďte zabudované skříně a nezapomeňte, že úložné prostory lze mít i zabudované v podlaze nebo třeba v sedací soupravě! Pro malé byty se i perfektně hodí skládací nebo stohovatelné vybavení. Pokud se skutečně nechcete vzdát bláznivých barev, doporučujeme sáhnout po stylových bedýnkách od EEF Lillemor. V jejich kolekcích naleznete odstíny jako je šedá, písková nebo třeba nude.

Bedýnky můžete použít i jako noční stolek

Zaostřeno na detail

Jestli něco dokáže spolehlivě potlačit prostor, jsou to masivní kousky na malém prostoru. Subtilní maličkosti opticky zvětšují prostor, který potom působí vzdušně. Proto, až se budete chystat pro nový nábytek do nového bytu, dbejte na to, aby nohy židlí, postelí a ostatního nábytku byly co nejtenčí. Ve chvíli kdy se snažíte využít prostor na maximum, zajímejte se o všední drobnosti a věnujte jim náležitou péči. Dokonce i okenní parapet si lze nechat vyrobit na míru a mít tak stylový úložný prostor s pracovní deskou. Jestli je vaše garsoniéra různě členěná, investujte do zabudovaných posuvných dveří, které šetří prostor a dveřní zárubně slaďte do stejné barvy jako stěny. A co dělat, když je prostor proti vám? Rychlou odpovědí je minimalistický stylzrcadla, která opticky zvětšují místnost.

Neutrální tóny
V jednoduchosti je krása

Kompaktnost nadevše

Hledejte hluchá místa jako jsou roh kuchyňské linky, prostor pod schody do patrové postele, místo pod šatní skříní nebo zbytečně velký prostor u stropu v předsíni. Tam všude lze zakomponovat skrytá místa, která vaši domácnost posunou zase o kousek dál. Existuje mnoho inspiračních zdrojů a jedním z nich je i kniha Small Homes Grand Living, která vám dodá odvahu v plánování a dodá vám inspirační vzpruhu.

Zavěste i postel!
Nábytek na míru se vyplatí!

Balkón

Našli jste své království, uprostřed betonové džungle? Dopřejte si oddych! Hektický život je potřeba vyvážit pohledem na zelené rostlinky, čerstvý vánek a nekonečné krásy noční oblohy. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří vlastní balkón, velké francouzské okno nebo dokonce střešní terasu, máte vyhráno! Jsme si téměř jisti, že přes letní období nebudete chtít nic jiného, než svůj veškerý čas trávit venku. Svou terasu si zařiďte jednoduše, několik příjemných polštářů na sezení, malý stoleček a pár světelných řetězů na teplé letní noci!

Užívejte si pohodu
Vaše oáza klidu

Základním pravidlem při jakémkoliv zařizování bytu je, že danému prostoru musíte vdechnout duši! Proto se obklopte věcmi a doplňky, které máte rádi a díky kterým zažíváte vaše pravé domácí hygge. Máte nějaké osvědčené tipy na bydlení v maličkých domácnostech? Podělte se o ně s námi zde v komentářích nebo přímo jejich fotky sdílejte pod #bellarosecz.

 

Za celý tým Bella Rose

Nikola

Porozhlédněte se po dokonalých doplňcích

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!