Máte před sebou stěhování do svého vysněného 1+kk nebo útulného 2+1 a hledáte inspiraci, jak zařídit malý byt tak, aby se vám v něm bydlelo jako v bavlnce? Nechte se inspirovat našimi interiérovými vychytávkami, které vám pomohou zařídit byt vzdušně a efektivně, i když je malý. Potřebujete k tomu jen pár tipů a ty správné bytové doplňky.
8 tipů, jak zařídit malý byt:
- Vymalujte světlými barvami
- Rozdělte prostor na menší zóny
- Dejte přednost vestavěným skříním a nábytku na nožkách
- Vyzkoušejte multifunkční nábytek
- Zabudujte posuvné dveře
- Malý obývák s kuchyní vybavte jídelním stolem pro dva
- Lehce rozšiřte prostor zrcadly
- Využijte úložné prostory na maximum
1. Stěny vymalujte světlými barvami
Nejčastějším tipem, jak zařídit malý byt a zároveň jej opticky rozšířit, je jednoznačně výmalba ve světlých barvách. Řiďte se pravidlem, že strop by měl být vždy nejsvětlejší a aby prostor působil uceleně, kombinujte maximálně tři barvy. Vybírejte mezi béžovými, cappuccino nebo šedými odstíny. Světlé barvy dodají místnosti vzdušnost a budou lépe odrážet světlo. Není radno příliš experimentovat, abyste naopak celý dojem z bytu nepokazili. Raději se vyblázněte s dekoracemi, které prostor fantasticky ozvláštní a dodají mu osobitý vzhled.
Pomocí tmavšího odstínu téže barvy pak snadno oddělíte část místnosti od zbytku prostoru: malý obývák s kuchyní vymalujte na bílo, část s ložnicí pak na světle šedou. Vzniknou tak dva zdánlivě oddělené prostory, které budete vnímat jako dvě části bytu. Vyhněte se experimentům s podlahou, volte světlé odstíny a jednotný vzor.
2. Rozdělte prostor na menší zóny
V případě malého bytu je zapotřebí správně naplánovat rozestavění nábytku. Proto jako první zjistěte přesné rozměry bytu, abyste jej mohli vybavit adekvátně k jeho velikosti. Jakmile budete vědět, kolik prostoru můžete věnovat kuchyni, obýváku a ložnici, snáze pak rozdělíte místnost na několik menších zón, které vám mohou vnímat jeden prostor jako větší počet místností, z nichž každá má svůj účel. Zóny vytvoříte například pomocí závěsu či zástěny, vysokých pokojových rostlin nebo vyšší komody . V případě rekonstrukce můžete zvolit příčku. Snadno tak vytvoříte svůj osobní prostor, který bude plně odrážet vaši osobnost a vkus.
3. Řekněte ANO nábytku na nožkách a vestavěným skříním
Rovné linie, světlé barvy a ne příliš robustní materiál. Přesně takový nábytek hledáte pro svůj domov. Vyhněte se masivu a obrovským kusům nábytku, které zaberou cenný prostor a v místnosti budou působit příliš tvrdě. Můžete investovat do vestavěné skříně, kterou snadno opatříte zrcadlem, případně vyzkoušejte nábytek na míru. Ten dokonale zapadne do vybraného prostoru, aniž byste přišli o drahocenné centimetry, které lze využít jinak.
Pokud bydlíte v nájmu a rekonstrukce vaší 1+1 zkrátka není možná, podívejte se po odlehčenějším nábytku na nožičkách. Ten působí vzdušně a moderně. Navíc jej oceníte i při úklidu, jelikož se pod nožky lehce dostanete jak vysavačem, tak mopem.
4. Multifunkční nábytek jako ideální volba do garsonky
Při výběru nábytku se zkuste podívat i po multifunkčních kouscích. Ty jsou díky své praktičnosti jako stvořené pro malé byty. Nezaberou více prostoru než jiný nábytek a často jsou opatřeny úložným prostorem, který je v malých bytech více než potřebný. Navíc je v případě potřeby můžete „sklidit“ a to především ve stísněném prostoru oceníte. Multifunkční nábytek má více možností použití, takže nemusíte zbytečně kupovat více věcí. Např. taburet využijete jak na sezení, tak do něj uložíte magazíny a pohovku lehce rozložíte na pohodlné lůžko pro návštěvy.
- Sklápěcí postel či postel s úložným prostorem
- Nábytek 2v1
- Závěsný nábytek
- Rozkládací pohovka s úložným prostorem
- Úložný taburet
- Nábytek na kolečkách
5. Zabudujte posuvné dveře
Posuvné dveře snadno oddělí místnosti, zajistí soukromí, a navíc zaberou minimum prostoru. A pokud je necháte otevřené, tak budete mít k dispozici celý prostor. Užitečné mohou být i v případě, že potřebujete oddělit ložnici od zbytku prostoru. Pozornost věnujte i výběru ideálních posuvných dveří. Dejte přednost skleněným dveřím s matnou úpravou, které dodají elegantní a vzdušný vzhled.
6. Malý obývák s kuchyní vybavte jídelním stolem pro dva nebo barovým stolkem
Inspirace pro malý byt se nachází v minimalismu. V malém bytě není místa nazbyt, proto do obýváku spojeného s kuchyní pořiďte menší čtvercový jídelní stůl pro dva. Zvolit můžete i barový stolek s vysokými židlemi či sklápěcí stůl, který v případě potřeby snadno rozložíte, a je tak ideální volbou do bytu pro jednoho. A když vám dorazí návštěva, jistě si hravě poradíte po vzoru hesla: Dobrých lidí se vždycky vejde!
7. Prostor opticky rozšiřte zrcadly
Zrcadla budou v interiéru malého bytu vaší záchranou číslo jedna. Na počkání rozšíří prostor, dodají mu více světla i hloubku. Pověste zrcadlo naproti oknu nebo do blízkosti lampy a nechte odrážející se světlo proniknout do každého koutu místnosti. Kromě praktického kousku se navíc stanou i designovým doplňkem v případě, že sáhnete například po zrcadle nepravidelného tvaru od Ferm Living.
8. Úložné prostory jako vychytávky pro malý byt
Přestože je váš byt malý, nemusíte se nutně vzdávat všech svých věcí. Skryté prostory pod postelí, přidání závěsných skříněk či polic… Dalším skvělým řešením je pořízení pohovky s úložným prostorem. Neprohloupíte ani komodami se skrytými zásuvkami, které jsou vybaveny praktickými přihrádkami. Každý úložný prostor můžete využít na maximum. Nebojte se experimentovat i s košíky či boxíky, díky kterým své věci uspořádáte.
Vejít se do malého bytu může znít jako velká výzva, ale se správnými tipy to je nadmíru snadné. Doufáme, že naše inspirace na zařízení interiéru bytu typu 1+kk byla ve vaší cestě za vysněným domovem tím správným nasměrováním! Držíme palce, ať se vám podaří vymazlit svůj domov do posledního detailu. A nezapomeňte, že vaším cílem je udržet prostor provzdušněný a ve světlých barvách. A pokud hledáte inspiraci na zařízení malého balkonu, může se vám hodit další z našich článků.
Velké zážitky ve vašem útulně malém bytě vám přeje
Míša & Bella Rose