Česká republika nabízí nespočet krásných míst, kam se můžete vydat na výlet. V článku bych vám ráda představila pár nejhezčích míst, které jsem sama navštívila, protože letos, možná víc než kdy jindy, budete mít možnost si procestovat naši krásnou zemi. Jelikož pocházím ze severu Čech, bude nejvíce tipů právě odsud, ale mám tu pro vás několik inspirací i z jiných turistických regionů. Na úvod bych chtěla podotknout, že místa, která zde zmíním, nejsou příliš známá, tak alespoň budete mít inspiraci se vydat i mimo turistické davy. Jdeme na to!

Lužické hory

Nejprve vás vezmu do mých nejoblíbenějších Lužických hor k větrnému mlýnu Světlík, který se nachází na docela opuštěném místě u obce Horní Podluží. Znáte ho? Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v ČR i s technickým vybavením. Od Světlíku je to kousek například na Tolštejn nebo rozhlednu Jedlová. Já si však nejvíce zamilovala jiné známé místo – Panskou skálu neboli Varhany. Tato čedičová skála je prostě úžasná, i tak zde nepotkáte vyloženě davy turistů.  V okolí České Kamenice se nachází plno čedičových vrchů, vedle této nejvíce známé, je ještě jedna moje oblíbená – Zlatý Vrch. Nachází se asi 10 km od Panské skály. Když už budete v Lužických horách, doporučuji se vydat také na Klíč, Luž a Hvozd. 🙂

Zlatý vrch
Zlatý vrch. Zdroj: archiv Míši

 

Větrný mlýn Světlík
Větrný mlýn Světlík. Zdroj: archiv Míši

České Švýcarsko

Dalším oblíbeným místem je pro mě celý národní park České ŠvýcarskoLabské pískovce, kde je hlavním turistickým cílem Pravčická brána, Mariina vyhlídka a Hřensko. Na těchto místech najdete asi nejvíce turistů pohromadě a může se stát, že si navzájem budete pošlapávat paty. 😀 Určitě stojí za to projít si to všechno, ale pokud se chcete vyhnout alespoň trošku davům, vydejte se na krásnou skalní vyhlídku Belvedér. Sice z vyhlídky není vidět do kraje, ale poskytne úžasnou podívanou na kaňon řeky Labe a skalnaté údolí. Vyhlídka Belvedér se nachází u Labské stráně.

Ještě chvilku v Českém Švýcarsku zůstaneme a podíváme se na zříceninu skalního hradu Šaunštejn neboli Loupežnický hrad, který najdete v Krásné Lípě a od něj je už to jen kousek k Malé pravčické bráně.  Na celé České Švýcarsko doporučuji více dní, klidně se tam ubytovat na týden, protože těch krásných míst je tam mnohem více a člověk je za jeden pouhý den nestihne všechny navštívit. Navíc České Švýcarsko nekončí u hranic, naopak pokračuje k sousedům do Německa, kde se přejmenuje na Saské Švýcarsko a tam jsou taky poklady!
Labské pískovce sahají až k městu Děčín, kde najdeme ještě stolovou horu Děčínský Sněžník, na které je jedna z nejstarších kamenných rozhleden. Určitě doporučuji udělat si celý okruh, protože ze stolové hory je vidět na celé Českosaské Švýcarsko, no jako na dlani. Doporučuji Drážďanskou vyhlídku.

Kokořínsko

No a z národního parku se přesuneme do Kokořínska, Máchova kraje. Kam se vydat na Kokořínsko, kromě Kokořína? Co třeba na Mácháč? Mácháč zná snad každý z nás, ale znáte rašeliniště SWAMP? Swamp je od roku 2009 chráněná národní přírodní památka, najdeme jí v oblasti Pod Borným a skrz rašeliniště vede žlutá turistická značka. Kokořínskem ale nekončíme. Kokořínsko je plné skal a k jedné, trošku strašidelné skále, vás teď vezmu. Čertovy hlavy v Želízech. Do Kokořínska jezdím už od malička, ale hlavy jsem letos navštívila i já poprvé. Prý se kousek od nich nachází i velký had vytesaný do skály, tak se ho můžete pokusit najít. 😛

Čertovy hlavy
Čertovy hlavy. Zdroj: archiv Míši

Český ráj

Z Kokořínska do ráje? Ano, do Českého ráje, kde to mám opravdu moc ráda. Třeba nedávno jsem objevila krásné místo v Českém ráji – Borecké skály, kde můžete navštívit paní Želvu (skálu ve tvaru želvy). Kousek od ní je i super vyhlídka do krajiny. Dalším úžasným místem v Českém ráji, je trošku opomíjený zámeček Humprecht, který je pěkný na pohled jak z blízka tak i z dálky. Je netradiční svým elipsovým půdorysem. No a Hruboskalsko a Prachovské skály tu zmiňovat asi nemusím, ty zná taky většina lidí. I tak doporučuji navštívit v Hruboskalsku vyhlídku Na Kapelu a v Prachovských skalách neznámější vyhlídku Českého ráje, ze které je vidět dominanta Českého ráje Trosky a v dálce Ještěd. Za zmínku rozhodně stojí ještě Příhrazské skály.

Prachovské skály
Prachovské skály. Zdroj: archiv Míši

České středohoří

Teď se přesuneme kousek na jih do Českého středohoří, kde ty kopečky a krajinky jsou zase o něco jiné. Já pro vás vybrala čedičový vrch Radobýl, ze kterého je nádherný pohled na nejvyšší vrcholy Českého středohoří – Milešovku a Lovoš.  Druhým místem v tomto nádherném kraji plném kopečků bych chtěla představit meandr řeky Labe, která připomíná vyhlídku Máj. Tento pohled se nachází u velkého města Ústí nad Labem ve vesničce Dubičky, kde najdete takových vyhlídek plno, stačí si jen vybrat. V Českém středohoří stojí za navštívení i hrad Hazmburk, kde si budete připadat jako na Moravě. Proč? Všude okolo jsou vinice a cestou na hrad narazíte na soukromou vinárnu, kde můžete i ochutnat místní vynikající víno.

Karlovarsko


No a jedeme dál. Co takhle Karlovarsko? Tam jsem se vydala loni na podzim. V plánu jsme měli prochodit všechna lázeňská městečka, a poté navštívit rozhledny a zajímavá místa okolí Karlových Varů. Až ochutnáte všechny léčivé prameny v lázních, tak se vydejte do národní přírodní rezervace SOOS, kde to bublá, vře a trošku i smrdí. Zkrátka Soos je unikátní místo s pozůstatky vulkanické činnosti, vyvěrají zde léčivé prameny a celou oblast si můžete projít po dřevěných chodníčkách.
No a protože rozhledny mám ze všeho nejraději, tak bych tu určitě měla nějakou zmínit. Za mě nejhezčí rozhledna je ta, která se nachází v Krásnu a jmenuje se Krásenka. Není divu 😀 Nejen, že je krásná, on je z ní i krásný pohled. Za dobré viditelnosti je vidět i Raná v Českém středohoří. Takže pokud si budete chtít udělat krásný den, tak určitě do Krásna na Krásenku! 🙂

Rozhledna Krásenka
Rozhledna Krásenka. Zdroj: archiv Míši

Šumava

Posledním místem kam vás vezmu, bude Šumava. Šumava je krásná opravdu úplně celá, rozhodně se tam v létě vrátím a musím prochodit i jižnější část národního parku. Představím vám severnější část Šumavy, kde jsem si zamilovala Chalupskou slať. Cesta k ní i následný pohled na rašeliniště je úžasná! Jako bonus tam máte šanci potkat kočičího místního průvodce, pokud ano, pozdravujte. Dalším místem na Šumavě, které stojí za to navštívit, je vlčí výběh v Srní. Já vlčíky viděla hodně z dálky, ale dají se vidět i zblízka, musí to být skvělý zážitek. Jako poslední tip bych zmínila dřevěný starý most Rechle.

šumava
Šumava. Zdroj: archiv Míši

Nachystejte si batůžky, svačinu a udělejte si plán nejhezčích míst u nás. Doufáme, že jste se Míšiným výběrem inspirovali a že díky nim budete mít spoustu nových zážitků.

Krásné léto přeje

Michaela, MichaelaBella Rose

Další cestovatelské tipy naleznete u Míši na blogu zde. www.michaelan.cz

 

Na cestách se vám může hodit pár drobností ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!