Jak už jsem psala v pozdravu na našem facebooku, koncem května jsme já a můj manžel Robert navštívili Pernille a Petera z Madam Stoltz, a to přímo u nich doma ve Svaneke na dánském ostrově Bornholm. Dříve jsme mívali setkání v Amsterdamu v jejich holandském showroomu, ale teď mají nový krásný showroom a kanceláře přímo na Bornholmu, takže to byla naše první návštěva na tomto dánském ostrůvku a moc jsme se těšili.

Musím se hned přiznat, že Bornholm mě naprosto okouzlil. Je to malinký ostrůvek, který leží skoro až u Švédska, žije tam asi jen 40 tisíc lidí a celý dokola ho autem objedete za pár hodin. Zimy jsou tu těžké a mrazivé s hromadou sněhu, ale léto je neskutečně nádherné a zdejší bílé pláže tu vyhledá v tomto období tisíce turistů hlavně z Dánska, Švédska a Německa. Někdo dokonce říká, že tyto pláže jsou nejkrásnější v Evropě.
Auta tu jezdí pomalu, nikdo nikam nespěchá, protože všude je to blízko. My jsme například ze Svaneke dojeli až na sever ostrova asi za půl hodiny 😉
Svaneke je rybářské městečko, které si zachovalo původní starý vzhled i architekturu, a proto je považováno za nejkouzelnější městečko (spíš vesnička) na ostrově. Svými úzkými uličkami, starými domky s trámy a doškovými střechami mi hodně připomíná Ribe.

Na Bornholm jsme přiletěli vrtulovým letadlem z Kodaně, kde nás už na letišti vyzvedla Pernille a zavezla nás k nim do Svaneke do nádherného domečku k paní Stine, kde nám domluvili předem pokojíček. Zároveň nám půjčili auto, takže jsme měli možnost ve volném čase opravdu objet celý ostrov.
Když mi Pernille říkala, že nám domluvili ubytování v tom nejútulnějším místě ve Svaneke, byla jsem opravdu zvědavá…a měla pravdu! Neskutečně elegantní a šik dáma Stine nabízí ve starém domečku, kde sama žije, několik pokojíčků k pronájmu. Vše je zařízené ve starém stylu, ale ne původním – Stine je totiž velká milovnice antik věcí a zároveň umění, proto její domeček vybavuje vším možným a tak to vypadá uvnitř jako staré muzeum umění. Pokojíčky vypadají opravdu jako někde u babičky. Asi nejlepší bude přestat o tom psát a vše ukázat přímo na fotkách:

V tomto domečku u Stine jsme bydleli, prostřední dvě okýnka v patře.

Náš pokojíček se super retro umyvadlem 🙂

Nevěřila bych, že je vše koupené v antik obchůdcích a na bleším trhu. Vypadá to, jakoby to tu někdo zanechal v původním stavu po dlouhé roky. Na posteli je babičkovské povlečení s krajkou, na stolečku čerstvé květiny, které pro nás Stine natrhala v její zahrádce. Jak milé!

Domeček je v patře hodně malý, ale je to tak útulné! Všude je vidět, že Stine miluje umění…
Ráno nás čekala snídaně dole u Stine v jídelně. Ve své stylové kuchyňce s lednicí Smeg nám nachystala domácí snídani, natrhala šeříky do vázy, uvařila kávu a zavolala nás:-)
Byla to nádhera, žádný kompletní servis, vše na unikátních starých kouscích porcelánu nebo skla, i lžičky byly staré vintage…
Domácí čatní a marmelády byly výborné…všichni jsme jen hádali, z čeho přesně jsou 🙂
Na zahrádce má Stine tuto stylovou zastřešenou verandu…všimněte si hlavně žluto-červené sochy z kartáčků na zuby, kterou Stine opět ulovila od nějakého místního umělce:-)
A toto už je Stine osobně – nemyslete si, není žádná babička v důchodě – jezdí autem, křížovky luští na iPadu a mluví německy, dánsky, švédsky i anglicky 🙂

A ještě jsem si musela vyfotit zahrádku…
Svaneke – přístav

Svaneke je malé městěčko, kde rostou šeříky, pampelišky a kopřivy stejně jako někde u nás na vesnici, akorát že jim tam na poli sedí racci a hned jak končí u břehu pampelišky v trávě, tak nezačíná rybníček, ale moře:-)

Rozloha celého Svaneke není velká – žije tu asi jen tisíc lidí
Protože je Svaneke rybářské městečko, najdete tu hodně rybářských domků…
…a rybářských sítí

Na procházce městem jsem potkala tento krásný antik obchůdek.

A jakoby to bylo zcela běžné, každý obchůdek má před výlohou nějaké krásné posezení nebo dekoraci.

V jedné uličce jsme potkali tuto útulnou restauraci, tak jsme si objednali tradiční dánské obložené chleby smørrebrød

…nechala jsem si udělat vegetariánské, ale Robert si dal klasické se smaženou rybou a krevetami a nemohl si je vynachválit 😉

Po obědě jsme se vydali autem na jih na jednu z pláží. Přestože bylo pod mrakem, byla úžasná a písek byl stejně jemný jako třeba písek na pláži v Karibiku. Už chápu, proč sem na léto jezdí tolik turistů. Někdy sem v létě musíme s dětmi také!

nádhera….

Na Bornholmu se nikde nekrade – není kam utéct. Proto se místní farmáři neobtěžují stát celý den u stánku. Prostě u svého políčka postaví budku, naskládají tam ráno úrodu, papír s cenami a pokladničku a večer si přijdou pro tržbu 🙂 Dokážete si to představit u nás? :-))))

Jeden místní umělec se baví tím, že všelijak oživuje staré suché stromy 🙂

Tady například potěšil místní racky, kteří tam opravdu létají jako do hotelu 🙂
Když projíždíte Bornholm, je na každém kroku nějaké krásné zákoutí nebo stavení. Proto je ideální Bornholm projet na kole – máte více času všeho si všimnout a všude zastavit.

další místní obchůdek s antik drobnostmi

Nádherný kostel, že?

Cestou na procházce jsem potkala pomněnky a přišlo mi to tak vzácné – když jsem byla malá, rostly nám před domem na zahrádce a já si je pořád trhala do vázičky. Teď jsem je nepotkala opravdu několik let. Jsou nádherné.

Vše okolo domů je rozkvetlé a místní lidé se o zahrádky rádi pečlivě starají.

Místní stará  tradice na Bornholmu – tzv. smoke house neboli udírna. Jsou to staré domečky s udírnou, kde se udí malé rybky a je to místní specialita nejen pro turisty.

I na Bornholmu se najde obchůdek s věcmi od Ib Laursen, Green Gate a dalších, tento byl přímo v přístavu u moře.

Svaneke je odvozeno ze slova labuť – a labutě zde opravdu žijí, plavou si v přístavu po moři jakoby nic 🙂

Jedna z dalších krásných dekorací před místním obchůdkem.

Tento domeček byl na prodej, no uznejte…ten výhled na moře…hned jsem přemýšlela zda se tady neusadit natrvalo! 🙂

Když jsem si fotila okolí, omylem jsem blikla i toto auto. Hned jsem si řekla, že to asi ruším nějaký mladý pár v romantice na břehu moře. Měli otevřené dvěře, puštěné písničky…ale byl to pár asi tak 70 ti letý! Romantika je holt třeba v každém věku! jůůůů….

Pokud chcete na chvíli chytat bronz u hospůdky v přístavu, stačí zajít za roh a posadit se do jednoho z těchto stylových křesílek!

Když jedete po silnici, potkáte vlevo třeba tento romantický domeček…

…a vpravo obrovský nákladní trajekt 🙂 to je prostě Bornholm!
Madam Stoltz má nový showroom kousek od Svaneke, v městečku Nexo, ale o tom zase v příštím článku!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!