Rádi vám představujeme nové tváře, které jsou inspirující a můžete se o nich ledaco dozvědět. Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor se sympatickou Lucií – maminkou, manželkou, zakladatelkou projektu Alchymie ženy a mimo jiné i autorkou knihy Deník mámy a dcery. Pohodlně se usaďte a pusťte se do čtení!
Představte se nám, prosím, vlastními slovy.
Jsem vděčná maminka dvou dospívajících dcer a spokojená manželka a partnerka. Miluji dobrodružství, svobodu, dobrou kávu, saunování, kytovce a léčivé ženské sdílení. Moje práce je mým posláním a tak moc ráda tvořím projekty, které mohou další lidi podporovat ve spokojeném životě a vzdělávat v tématech, která jsou často ve společnosti tabu.
Žila jste s rodinou nějaký čas na Bali. Jak dlouho jste v této krásné zemi bydleli a co Vás k tomu vedlo?
Poprvé jsme Bali s rodinou navštívili na dva měsíce v roce 2015 a okamžitě jsme se zamilovali. Do balijské kultury, tropické krajiny i typické atmosféry, která Bali obklopuje. V roce 2016 jsme tam opět na dva a půl měsíce odjeli a už bylo jasné, že jednou se tam vrátíme na delší čas. V České republice jsme si zařídili vše potřebné a vyrazili jsme v srpnu 2018 s tím, že uvidíme, jestli to bude na rok anebo déle. Nakonec nám rok prozatím stačil a za 13 měsíců jsme se vraceli o mnoho zkušeností cennější do ČR.
Jak vůbec probíhá taková příprava na život v cizí zemi? Muselo to být asi hodně náročné, nechat tu dosavadní život, sbalit si kufry a vyrazit.
Potřebovali jsme nachystat hlavně práci tak, abychom ji mohli dělat jen online a také školu, takže děti šly do domácího vzdělávání. Vše ostatní bylo snadné. Pustili jsme pronájem, prodali většinu našich věcí a nechali si opravdu jen to, co milujeme a to uložili do garáže, odolali jsme mírnému tlaku okolí a blízkých, že nemáme nikam odjíždět, protože je to tam přece tak nebezpečné, a vyrazili jsme. Nejtěžší bylo úplně na začátku se rozhodnout, že tedy letos už pojedeme. Což se stalo na Silvestra a za osm měsíců jsme jeli. Úplně rychlý proces to moc nebyl.
V čem je Bali jiné a co Vám pobyt dal?
Nerada srovnávám Bali a Českou republiku, protože se to nedá. Každé místo má své klady i negativa. A ani Bali není výjimkou. Není to jen dokonale splněný sen, jak možná vyznívá všem, kteří tam ještě nebyli a procházejí si instagramové účty a fotky. Ale zkusím krátce popsat právě to, co na Bali milujeme.
Jízdu na skútru, každý večer západ slunce u oceánu, časté šnorchlování či potápění, kvalitní čerstvé jídlo v místních malinkých restauracích /warunzích/ anebo ve světových stylových podnicích, tropické ovoce každý den, letmé úsměvy na potkání. To, jak na Bali musíte vše nechat plynout, protože přesné plány nelze mít. Výlety po okolních ostrovech, kde jsme potkávali delfíny anebo srnky na plážích. Téměř neustálé balijské ceremonie, kdy se vzduchem linou vonné tyčinky a tradiční hudba. Každý den několikrát v domech, okolo nich a i na silnicích položené obětinky z květin, které jsou darem pro bohy.
Starší dcera tam chodila do skvělé mezinárodní školy, takže se hodně zlepšila v angličtině a nám velmi stoupla laťka pro české soukromé školy, kam děti dáváme a byli jsme vždy spokojení, ale přístup v této mezinárodní škole nás naprosto příjemně zaskočil. A jak shrnula hned při prvním pobytu tehdy sedmiletá dcera – nikdo na Bali nic neřeší, nic není problém, vše je v pořádku. Nikdo se na nikoho nedívá skrz prsty.
Pořádáte kurzy pro mámy a dcery. Jak takový kurz probíhá?
Pobyty pro mámy a dcery jsou buď na jeden den anebo na víkend. Děláme tam postupně všechny zajímavé holčičí a ženské věci tak, abychom se vzájemně otevřely, cítily se uvolněně a zároveň se dozvěděly něco nového, co si můžeme odnést do každodenního života i po skončení pobytu. Tvoříme, malujeme se hennou, hýčkáme se, sdílíme, děláme si menší či větší rituály. Moc ráda provázím dospívající dívky s jejich maminkami rituálem menarche, což je oslava první menstruace. Pobyty jsou určené buď pro mámy s dcerami /pro různé věky jsou vypsané termíny tak, aby se vždy sešla skupina, která bude hezky společně ladit/ anebo také pro mámy, dcery a babičky pořádáme vícegenerační pobyty.
Kdy Vás poprvé napadlo, že budete pořádat kurzy?
Když měla prvorozená dcera osm let, začala jsem cítit, že by pro nás obě bylo přínosné, kdybychom se začaly potkávat v ženských kruzích i s dalšími podobně naladěnými maminkami a dcerami. V té době jsem v České republice takovou nabídku nenašla a tak jsem první akci sama vyhlásila. Úplně všechny jsme se tenkrát shodly na tom, že chceme buď pobyt prodloužit anebo jet co nejdříve znovu. A tak jsem pobyty začala pořádat pravidelně a nyní mám také další proškolené kolegyně, které pobyty pořádají. Všechny tuto naši práci milujeme.
Jsou to nádherné chvíle, když se například dívky otevřou a v rámci našeho večerního sdílení se svěřují s tím, jak prožívají menstruaci anebo čeho se bojí, pokud ji ještě nemají. Také jsou zajímavé ty chvíle, kdy v pátek přijedou máma s dcerou na sebe naštvané, dcera v klasickém pubertálním vzdoru a postupně se obě krásně na sebe ladí a v neděli, když odjíždějí domů, propovídají si spolu celou cestu domů a společné hluboké chvíle už jim ve vztahu zůstávají.
K tomuto tématu jste sepsala i Deník mámy a dcery, který je plný užitečných informací a překrásných ilustrací. Komu byste ho doporučila?
Psala jsem Deník tak, aby uměl být průvodcem pro vztah mezi ženami v jakémkoli věku. Je možné ho tvořit s malou dcerkou, ale i dospívající slečnou a dokonce si ho kupují ženy a tvoří ho se svými maminkami.
A právě i do Deníku jsem zařadila spoustu informací o ženské cykličnosti, rituálech, respektující komunikaci, emocí apod. Takže se může vyplňovat, být takovou zábavnou formou společně prožitého času a zároveň se v něm ženy dozví něco nového a užitečného.
Momentálně se také věnujete projektu Alchymie ženy, prozraďte nám, o čem tento projekt je a s čím může ženám pomoci?
V Alchymii provázím desítky tisíc žen tématy sebelásky, vztahů, emoční stability a zdravé sexuality. Formou online kongresů, online kurzů a také seminářů, konferencí a retreatů naživo. Ženy za mnou nejčastěji chodí s tím, že chtějí ve svém životě nějaké změny, touží být více spokojené a radostné. Hlavním kurzem, kterým ženy prochází a mají nádherné výsledky, je roční online Alchymie ženy, kde jdeme každý měsíc jedním důležitým tématem, ve kterém ženy získávají nové informace a zkušenosti. A ty, které chtějí kratší kurzy, tak si vybírají buď téma sexuality, partnerství, práce s vnitřním dítětem anebo nalezení svého poslání a pokroky v podnikání. Každý z kurzů je postaven tak, aby ženy měly velikou podporu ode mne i v celé skupině.
Kvůli nedávné karanténě a doznívající situaci byla spousta rodin s dětmi delší dobu doma a ne všichni to zvládali pozitivně a vždy s úsměvem. Máte ve Vaší rodině nějaké rituály, které Vám pomohly doma nastolit klid a vytvořit příjemnou atmosféru?
Až na pár chvil u nás příjemná atmosféra byla. To, co jsme si potřebovali nastavit a kde byli ze začátku třecí plochy bylo větší zapojení našich dětí do chodu domácnosti. Postupně už vnímaly, že když se zapojí hned a bez brblání, bude nám všem lépe. Rituály jsme si nastavily společné povídání před spaním, masáž nohou, společné procházky se psem. A využili jsme tento čas také na zútulnění domova a péči o zahradu.
Co nejraději děláte, když máte chvilku pro sebe?
V poslední době nejraději tak, že sedím s výborným čajem na zahradě a koukám do zelené přírody. A v zimě je to podobné, akorát s koukáním do krbu.
Co chystáte dál? Můžeme se v budoucnu těšit na nové knihy, projekty?
Mě baví neustále něco tvořit, takže určitě bude novinek spousta. Právě dopisuji druhou knihu o sebelásce, s mužem chystáme nový online kurz pro páry, kde chceme ukázat, jak podporovat šťavnatost a intimitu v dlouhodobém vztahu a těším se také na další své osobní i profesní posuny v rámci mezinárodního výcviku sex&love kouč, kterým právě procházím v Institutu integrované sexuality. Ráda tu budu pro ženy i nadále.
Přejeme vám krásné dny plné sluníčka
Michaela a Bella Rose
Lucii Harnošovou můžete sledovat například zde:
www.alchymiezeny.cz
www.mamyadcery.cz