Dnes půjdeme na návštěvu útulného domu blogerky Lucie, která píše inspirativní blog s názvem Brutnikita. Pokud, stejně jako my, milujete tajně nahlížet do bytů ostatních a inspirovat se k předělání svého útulného bydlení, pak tu jistě najdete to, co hledáte. Lucie miluje designové bytové doplňky a dekorace, čisté linie, minimalismus a nadčasové barvy. Pojďte dál!

Prozraďte nám něco o sobě

Jmenuji se Lucie (kupodivu ne Nikita) a mám tři děti, dva psy a jednoho manžela. Mým mottem je: „Nebrat se moc vážně a udržet si smysl pro humor!“ Od mala jsem chtěla být policistkou a vyšetřovat kriminální případy. Proto jsem na VŠ vystudovala ekonomii a pracuji v kanceláři. Možná bych mohla ještě vysvětlit svůj nick, jak se teď moderně říká. Přezdívku „Brutální Nikita“, zkráceně „brutnikita“, jsem dostala už na střední škole, jelikož jsem se v té době věnovala karate. Teď do tohoto sportu nutím všechny své děti. Ale jinak jsem vážně moc hodná holka.

Jak byste popsala styl Vaše bydlení?

Nemám ráda škatulkování. Když můj muž jednou prohlásil, že máme bydlení ve skandinávském stylu, zježily se mi vlasy na hlavě. Kdybych ale musela definovat styl našeho bydlení, nazvala bych ho kombinací severského stylu a minimalismu.

Proč právě tento styl? Co se Vám na něm nejvíce líbí?

Minimalismus je mému srdci nejbližší snad pro svou vzdušnost, jednoduchost, pořádek a čistotu. Ale nebydlím doma sama, proto jsem musela přistoupit na kompromis. Základem našeho bydlení jsou neutrální barvy jako černá, šedá, bílá a přírodní dřevo. Potom stačí vybrat jeden barevný akcent, kterým interiér oživím. Teď třeba ujíždím na „medově-hnědé“. A když mě časem tato barva začne nudit, jednoduše ji vyměním. V neposlední řadě obdivuji severský design, obzvláště ten dánský, jehož typickými vlastnostmi jsou kvalita, nadčasovost a již zmíněný minimalismus.

Jaký kousek v severském stylu jste si pořídila jako první? Vzpomenete si?

Vzpomínám si, že to bylo na vašem sesterském e-shopu Nordic Day. Naštěstí žijeme v digitální éře, kde se i záloha zálohuje a já jsem shodou okolností nedávno nahlédla do historie svých objednávek. Zjistila jsem, že 12.12.2014 jsem zde poprvé nakoupila, a to pro děti hrnečky s písmeny od Design Letters. Tyto hrnečky mám ráda dodnes. Dobrý design se prostě neokouká. Třikrát sláva Arne Jacobsenovi nejen za zdařilou typografii abecedy!

Kromě inspirativních fotek na Vašem Instagramu píšete také blog. Jaká témata tam najdeme?

Já jsem hlavně „instagramerka“ a blog je pro mne jen jeho doplňkem. V podstatě reflektuje to, co se děje na mém Instagramu a co se tam nevešlo. Na blogu se mohu více rozpovídat o mém bydlení, bytových doplňcích a třeba i o kosmetice, kterou používám, a jak jsem nebo nejsem s tím vším spokojená. Druhou výhodou blogu je, že tam mohu sdílet i více fotek najednou.

Kde berete inspiraci pro zútulňování domu?

Na prvním místě z Instagramu, kde sleduji české i zahraniční účty zaměřující se především na bydlení. Dále z úžasných knih věnujícím se minimalistickým interiérům, či ze zahraničních časopisů o designu a architektuře jako je např. RUM. Převážná většina titulů bohužel zatím vychází jen v angličtině. Z českých titulů odebírám Elle Decoration.

V neposlední řadě také sleduji díky aplikaci Bloglovin‘ spoustu českých i zahraničních blogů nejen o bydlení.

Kdyby si někdo chtěl zařídit své bydlení podle Vás, čím by se měl řídit? Máte nějaká pravidla, která při zařizování dodržujete?

Nejdříve se musím zmínit, že realita mého bydlení je přece jen trochu jiná než ta, která se pak objevuje na fotkách. Moc ráda třeba fotím „table styling“, ale že by se mi při každém podávání jídla chtělo velkolepě prostírat pro 6 osob, to ne. A u snídaně nemusím mít ani dřevěnou hračku či kilo pomerančů, jak by se někdy u mých příspěvků mohlo zdát. Jak už jsem říkala, základem jsou v našem bydlení neutrální barvy doplněné o barevný akcent, který je zrovna „in“ nebo se mi jen jednoduše líbí. Já se řídím pravidlem: „Koupit raději jednu dražší věc než pět levných“. Bohužel můj muž to má přesně naopak. A zase jsme u těch kompromisů.

Máte doma nějaký kousek, který je Váš nejoblíbenější?

Nelpím na materiálních věcech a nevytvářím si k nim citový vztah, takže mi nedělá potíže se jich po nějaké době tak říkajíc zbavit a pořídit si za ně jiné. Teď si asi zprotivím spoustu přívrženců eko-něco, ale já hrozně ráda vyhazuji. Jakože věci do koše. Ale na mou omluvu taky poctivě odpad třídím a co mohu poslat dál, prodám nebo daruji. Takže teď bych mohla oblíbených kousků vyjmenovat hned několik a za rok to bude zase úplně jinak. Kdybych ale musela vypíchnout jednu jedinou věc, tak by to byla stolní lampa Milk od &tradition. Ta na mém wishlistu byla asi 3 roky, než jsem ji ukořistila ve slevě.

Jaké zimní období máte, co se dekorací doma týče, nejraději? Jsou to Vánoce a vánoční dekorování?

Samozřejmě Vánoce i všechen předvánoční čas miluji. Ale dekoruji jen velmi zlehka, pomalu a v neutrálních barvách – bílé, šedé, zlaté. Pověsím papírové hvězdy, decentně ozdobím smrkovými větvičkami kovový kruh Cooee a zapálím voňavé svíčky od Skandinavisk. Pak přijde můj muž a vytáhne své dřevěné, barvami hýřící vojáčky Louskáčky, buclaté červené trpaslíky a umělou vánoční hvězdu. Trochu kýčovitosti mu ale o Vánocích mohu dopřát.

Pokukujete po nějakém dalším doplňku do bytu? Prozradíte nám ho?

Opět by toho bylo více než jeden. Na jaře se chystáme rekonstruovat kuchyň a přibude v ní i malý kuchyňský ostrůvek, ke kterému musíme doladit barové židle. Styl bude tak trochu „Provence“, takže vyhrají pravděpodobně tonetky. Ale kuchyň je království mého muže, já mu tam chodím jen vyjídat ledničku, takže hlavní slovo tady bude mít on. Já budu jen souhlasně přikyvovat, popř. ženskými zbraněmi nenápadně ovlivňovat jeho vkus.

Také chci vyměnit židle u jídelního stolu a dcera má slíbenou k pracovnímu stolu židli Vitra. Jak tak nad tím teď uvažuji, tento rok mohu u nás prohlásit za „rok nových židlí“.

Znáte slovíčko „hygge“? Co pro Vás znamená a dokážete si ho také doma vytvořit?

Ano, znám a řídím se jím už od nepaměti. Já jsem vysloveně domácí a relaxační typ, takže zalézt si pod deku, zapálit vonnou svíčku, číst si severskou detektivku a cpát se u toho čokoládovým dortem je pro mne vrcholem blaha a štěstí.

Načerpali jste inspiraci? Více fotek z tohoto krásného bydlení najdete i na Lucčiným Instagramu, který jste už možná i vy sami zaregistrovali.

Krásný den plný pohodové atmosféry

přeje Michaela a Bella Rose.

 

Prohlédněte si doplňky a dekorace ve stylu, který Lucie tak miluje ♥

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!