Předvečer svátku svatého Mikuláše je v mnoha zemích událost, která neodmyslitelně patří k předvánočnímu období. Hodné děti dostávají dárečky, zlobivé zase uhlí. Ale víte, jak tato tradice vůbec vznikla? Něco málo o ní a pár tipů na milé dárky se dozvíte v našem článku.

Papírový MikulášZdroj: Pinterest

Velkorysý biskup Mikuláš

Svatý Mikuláš z Myry byl turecký biskup, jehož štědrost a laskavost nemají obdoby. K Mikulášovým dobrým skutkům se vztahuje spousta příběhů. Jeden z nich je i o záchraně tří chudých sester před prací v nevěstinci tím, že jim Mikuláš komínem hodil zlato. Tedy alespoň tak praví legendy. A právě ve velkorysosti štědrého biskupa má kořeny mikulášská nadílka. V každé zemi se sice svátek svatého Mikuláše slaví jinak, ale jedno je vždy společné – Mikulášova návštěva je spojena s rozdáváním dárků.

Mikulášské dárečky

Nizozemský Sinterklaas

Například ve Skandinávii se Mikuláš téměř neslaví. Zato v Nizozemsku je mikulášská tradice v mnohém podobná té naší. Dětem tam dělá radost Sinterklaas – vousatý dědeček v červeném rouchu. Sinterklaas se pohybuje na bílém koni a stále s sebou nosí zlatou berličku. Jeho věrným parťákem však není čert ani anděl, nýbrž Černý Petr, který má na starosti zlobivá dítka – mohou totiž skončit v jeho pytli. Poslušné děti však čeká lepší osud. 5. prosince večer si přichystají poblíž kamen botičky, ve kterých je ráno čekají sladkosti.

Nizozemský Sinterklaas a Černý Petr

Zdroj: Pinterest

Mikuláš, čert a anděl – naše známá parta

U nás je mikulášská tradice o něco jednodušší. Vousatého Mikuláše s berličkou vždy provázejí dva pomocníci – strašidelný čert a dobrý anděl. Do ulic společně vyrážejí v předvečer svatého Mikuláše, tedy 5. prosince. Hodné děti, které řeknou básničku, dostanou sladkosti. Na zlobidla čeká jenom uhlí od čerta.

 Čert aneb Mikulášův věrný parťák

Zdroj: Pinterest

Není ale žádné tajemství, že všechny tyto dárečky mají ve skutečnosti na starosti rodiče. Připravili jsme si proto pro vás pár tipů na dárky, kterými sice vybočíte ze zaběhnutých stereotypů, ale vašim dětem určitě vykouzlí úsměv na tváři.

Udělejte dětem radost trochu jinak!

V našich končinách je zvykem nechávat dětem dobroty i za oknem. Chcete se přiblížit nizozemským tradicím? Darujte svým ratolestem sladkosti ve vánoční punčoše!

Dejte dětem mikulášskou nadílku do vánoční punčochy!

Zkuste také zapomenout na klasickou mikulášskou nadílku v podobě čokoládových figurek a mandarinek. Taková čokoláda s marshmallows, z níž si děti udělají horký nápoj s cukrátky, je ideálné zimní dárek.

Čokoláda s marshmallows

Stejně tak dejte stranou celofánové či papírové sáčky na sladkosti. Dobroty můžete dětem darovat i víc netradičně – co třeba v roztomilém kufříku se zvířátky? Kufřík jim navíc zůstane jako hračka či úložný prostor na drobnosti.

Dětský kufřík s kolouškemMikuláš je nejen krásnou adventní tradicí, ale i vrcholem příprav na Vánoce, a tak neotálejte s pečením cukroví, připravováním výzdoby ani s pořizováním vánočních dárků. Vždyť samotné Vánoce už si má člověk užít v klidu a pohodě!

Bohatého Mikuláše a krásný advent přeje Aneta & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!