Slovíčko Hygge je s naším e-shopem neodmyslitelně spjato již nějakou dobu. A není se co divit, jde o pojem pocházející ze Skandinávie, konkrétně z Dánska, odkud pochází velká část našich dodavatelů. A jak je dobře známo, Dánové si umí příjemné okamžiky maximálně vychutnat, což se od nich velice rádi učíme.

O Hygge se u nás můžete dočíst hned v několika článcích, nebo si dokonce přímo objednat dárkový Hygge set, se kterým vytvoříte kouzelnou atmosféru raz dva. A nebo jej někomu můžete darovat pod stromeček. Protože co může být víc, než dárek přímo vyzývající k zastavení se, odpočinku a vychutnávání si kouzelného okamžiku. Obzvlášť v dnešní uspěchané době by to potřeboval snad každý.

Švédský pojem Lagom

Nedávno se však v souvislosti se stoupajícím zájmem o skandninávský styl (nejen co se bydení týče, ale i v rámci životního stylu) začalo mluvit o dalším skandinávském pojmu. O pojmu, kterému prý bude patřit následující rok. 

Lagom. Podle někoho pravý opak Hygge, prý snad až soupeř na ostří nože. Podle jiných myšlenka, která se s Hygge krásně doplňuje. Jde o švédské slovíčko, v překladu říkající ani málo, ani moc. Zkrátka tak akorát.

Pojem krásně koresponduje s hlavním prvkem skandinávského stylu – s minimalismem, který seveřané vyznávají nejen v designu. Minimalismus najdete u Švédů ve všem – od oblékání, kde dávají důraz na pár nadčasových kvalitních kousků místo skříně přecpané hromadou hadrů z výprodeje přes šetrnost k životnímu prostředí až po gastronomii, kde dávají přednost poctivým jídlům z pár surovin, avšak o to kvalitnějších.

Švédové jsou zkrátka střídmí a šetrní, což však rozhodně neznamená, že by si rádi něco nedopřáli. Právě naopak, milují krásné a kvalitní věci, u kterých jim nevadí si připlatit (ať už jsou to BIO potraviny, fair trade výrobky či nadčasová móda). Jen volí kvalitu nad kvantitou.

Kvalita nad kvantitou, to je lagom.
Kvalita nad kvantitou, to je lagom.

Ačkoliv se může zdát, že Hygge a Lagom si tak trochu odporují, není tomu tak. Když se řekne Hygge, spoustě z nás se vybaví relax v huňaté dece při plápolání plamínku voňavé svíčky, s šálkem horké čokolády, svařáku či čaje v rukou, s poslechem oblíbené hudby či čtením knihy a uzobáváním něčeho dobrého. Hygge je zkrátka o tom, umět si vychutnat přítomný okamžik na maximum. Zastavit se, vykouzlit si doma příjemnou atmosféru…a nebo si najít příjemnou chvilku kdekoliv během hektického dne. Ať už je to šálek voňavé kávy na cestě do práce nebo pár stránek milé knihy po cestě v MHD. Hygge není o tom, mít všeho co nejvíc – ať už svíček, sladkostí či huňatých dek a „nicnedělacích“ okamžiků. Hygge je o tom, umět se radovat z maličkostí a umět si je pořádně vychutnat. Hygge je o tom, když vám rozzáří den voňavá káva, večerní sklenička vína nebo oblíbená písnička v rádiu. A proto si mohou Hygge a Lagom bez problému podat ruce – vždyť oba dva pojmy vidí krásu v maličkostech.

Přejeme vám krásné okamžiky plné maličkostí. Markéta & Bella Rose.

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!