Styl provence jde ruku v ruce s venkovským stylem bydlení.Vlastně jsou si velmi podobní. Spojuje je útulnost, přírodní materiály a patina. Provence styl je více o bílé barvě v různých odstínech, doplněna o barvy typické pro krajinu v Provence. Fialová jsou nekonečná levandulová pole, azurová připomíná moře a nebe, zelená voní po loukách a vinicích, béžová jako kamenné domy, které budete na dovolené v Provence obdivovat. Je to styl, který nejvíce sluší starým domům, ale pokud jste v něm našli zalíbení, velmi snadno ho můžete použít v novostavbě i bytě. A začít můžete rovnou v kuchyni.

Vsaďte na bílou!

Pro milovníky Francie i útulna je provence styl ten pravý

Pokud kuchyni teprve zařizujete od píky, máte výhodu. Můžete si zvolit kuchyňskou linku, která bude stylu skutečně odpovídat. Ideální je bílá, vanilková nebo šedá barva dvířek a keramické úchytky s patinou nebo celokovové. Rámečky a výřezy kuchyňských dvířek jsou vítané. Místo si nechte i na otevřené police, na kterých se budou vyjímat hrnky, dekorace, kořenky. Výmalbu kuchyně volte v teplých odstínech béžové, smetanově bílé i světle šedé.

Nechystáte se investovat do nové kuchyňské linky? I tak si můžete svůj sen o kuchyni provence splnit. Já jsem třeba tu naší přetřela bílou barvou a místy smirkovým papírem lehce odřela, pro vzhled staré kuchyně s patinou. Hlavní výhodou provence stylu je ta, že v dnešní době už nemusí spadat do kolonky zdobné linky, květinové motivy. Jde hlavně o váš pocit i styl, někdy stačí jen jeden kus nábytku s patinou, bílá barva, dřevo a přírodní dekorace. Romantické akcenty mohou být jen na nádobí a vy nebudete mít pocit přeplácanosti.

Jak na provence styl v kuchyni
Základ tvoří typická provence kuchyně, ale svítidla jsou krásně industriální.

Bez nich to nepůjde. Doplňky!

Doplňky jsou alfou a omegou každého stylu bydlení. Můžete s nimi dělat doslova divy! Barvy, materiály, velikosti. To vše je radost, která vám bydlení změní a budete mít pocit, že jste skoro v novém. Doplňky a dekorace v provence stylu by měly mít až starožitný nádech. Určitě si pořiďte mnoho textilních doplňků: sedáky, závěsy, stínidla lamp. Přednost dejte neutrálním odstínům v bílé, béžové a šedé, ale i jemně pastelové barvy a květinové vzory nebudou na škodu. Jen si musíte ujasnit, jakou cestou se chcete vydat, aby výsledek nepůsobil kýčovitě. Každá věc a každý kus nábytku na sobě nemusí mít snítku levandule ani patinu. Řiďte se heslem: všeho s mírou a dejte přednost kvalitě před kvantitou.

Věci, které by minimalista s chutí schoval do skříně, vy nechte pěkně na očích. Důležité budete mít po ruce a rovnou si kuchyni zútulníte. Třeba skleněné kořenky s popisem obsahu, vařečky, prkýnka, kovové hodiny, dózy na potraviny, pěkné nádobí. Pokud můžete, vyhraďte si místo i pro polici na víno nebo malou dřevěnou vinotéku. Půvab Francie vám do interiéru vnesou i kovové dekorace. Třeba takový kovový odkapávač na nádobí je praktickou záležitostí, ale i ozdobou kuchyňské linky, která zavání starou Francií. To platí i pro kovové držáky na hrníčky, ty jsou velmi oblíbené milovníky provence stylu.

I praktické věci mohou být krásnou dekorací.

Zelená a voňavá

Provence je již neodmyslitelně spojena s levandulí. A není se čemu divit, vůně a krása levandule je jedinečná. V letních měsících si ji můžete dopřát v podobě sirupů a levandulových zákusků, na zimu si nechte domov provonět sušenou levandulí nebo éterickými oleji. Zeleně také není nikdy dost, třeba takový rozmarýn je tomuto stylu velmi blízký. Navíc rostliny můžete mít ve stylových provence květináčích, takže vám budou sloužit i jako krásné doplňky.

Příjemné ladění vašeho domova přeje

Martina a Bella Rose.

Tipy na úžasné kousky, které vám pomohou ladit do provence stylu

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!