Venku nám nastává sychravé počasí, dny se krátí a tak by se mohlo lehce přihodit, že na nás začnou padat podzimní splíny. Zkusme se ale na tohle období podívat z té lepší stránky. Vždyť kdy jindy si doma vychutnáte lahodný teplý čaj, než když přijdete celí vymrzlí z víkendové procházky? A kdy jindy, než právě teď, si můžete do sytosti užívat magického kouzla zapálených svíček?

Zapálené svíčky
Vykouzlete si doma hygge atmosféru.

Budiž světlo!

Oheň provázel lidstvo od pradávna. Nejprve jako nezbytná podmínka přežití symbolizoval slunce a tedy život – udržování ohně patřilo k nejdůležitějším úkolům našich pravěkých předků. Plamen zapálených svíček byl po dlouhé věky také jediným zdrojem světla. To, co v dnešní době bereme jako samozřejmost – tedy možnost kdykoliv otočit vypínačem a po soumraku si rozsvítit – bylo pro naše předky vzácností. A tak se možná i ve vás při každém zapálení svíčky probudí hluboko zakořeněný pocit vzácného okamžiku dob dávno minulých. Světlo, teplo, ale i barva a vůně svíček na nás působí veskrze pozitivně, uklidňuje a může mít dokonce i léčivé účinky. Ne nadarmo se od dávných dob svíčky používaly nejen při slavnostních příležitostech, ale i při všemožných náboženských, mystických či léčebných rituálech.

Svíčky na okně
Za okny sychravo, doma útulno. Zdroj: Pinterest

Svíčky pro každodenní pohodu

A jak to máme se svíčkami dnes? K životu je sice bezpodmínečně nepotřebujeme, k jeho zpříjemnění ale rozhodně ano! Zapálené svíčky dokáží divy – navodí slavnostní atmosféru při oslavách a rodinných setkáních, vykouzlí romantickou kulisu večerů ve dvou, utiší naše rozjitřené smysly po vypjatém dni, příjemně nás ukolébají před usnutím, posílí léčivé účinky relaxační koupele nebo prostě jen tak zpříjemní den. Zapálené svíčky jsou zkrátka kouzelnicemi té pravé pohodové atmosféry, kdykoli a kdekoli. Své o tom vědí třeba v Dánsku, kde svíčky přesně k tomuto účelu hojně používají (vždyť víte – Hygge! A pokud nevíte, mrkněte sem.)

Svíčky pro relax v koupelně
Svíčky umocní účinky relaxační lázně. Zdroj: Pinterest

A co teprve vůně!

Vůně jsou samy o sobě mistry v kouzlení pocitů a nálad. Určitě to znáte – jdete po ulici a najednou odkudsi zavane vám známá vůně, která vás okamžitě přenese do doby či místa, kde jste se s ní setkali. A často si s vůní vybavíte i spoustu dalších detailů – mísu s čerstvě upečenými koláči, květinu, kterou jste kdysi dostali k narozeninám nebo mýdlo, které vaše babička používala na praní. Nebo vám vůně připomene člověka či místo, které jste mívali rádi a kde vám bylo dobře. Díky vonným svíčkám si můžete své oblíbené vůně připomínat znovu a znovu – jen najít tu správnou! A není to vůbec těžké – zkuste se nechat opájet třeba neuvěřitelně věrnými vůněmi, které do svých svíček namíchala značka Yankee Candle! Názvy jako „Hebká přikrývka“, „Dětský pudr“ nebo „Podzimní večer“  jsou více než výmluvné a každý si určitě vybere tu svou.

Svíčky Yankee Candle
Vonné svíčky provoní domov vzpomínkami.

Léčivá aromaterapie

Asi není třeba zdůrazňovat pozitivní účinek vůní na naše smysly. Vonné esence a čisté éterické oleje, které jsou součástí každé kvalitní vonné svíčky, mohou jít ještě dál a působí na naše tělo i mysl doslova a do písmene léčivě. I v minulosti se vonné svíce často používaly jako léčebný prostředek. Společně s bylinami sloužily jako prevence proti chorobám i jako přírodní antiseptikum prostoru. Je jen na vás, jaké aroma zvolíte a jak jej necháte na sebe účinkovat. Dopřejete- li si například pikantní uklidňující vůni cedrového dřeva, santalu, ylang-ylangu nebo pačuli, budete si rázem připadat jako v pohádkách Tisíce a jedné noci – harmonizujete a zklidníte mysl, budete se cítit uvolněně a bude se vám nádherně usínat. Pocit bezpečí a pohodovou atmosféru vám domů přinese sváteční kombinace vůní pomeranče nebo jablka spolu se skořicí či hřebíčkem. Tato kořenitá směs pročistí hlavu, zlepší koncentraci a dodá klid po náročném dni. Do práce se pro změnu hodí osvěžující a povzbuzující citrusové vůně, které zlepšují koncentraci a dodávají energii.

Svíčky s vůní skořice
Svíčky s vůní skořice pro pohodovou atmosféru. Zdroj: Pinterest

Kouzlo barev

Možná by vás nenapadlo, že společně s vůněmi jsou to i barvy svíček, které na naše smysly působí. Můžete si samozřejmě barvu vybírat tak, aby se vám hodila do interiéru, a je to tak úplně v pořádku. Chcete-li ale působení vonných svíček na vaše smysly ještě více podpořit, zkuste se zaměřit i na barvy. Například bílá barva zbavuje strachu, červenáoranžová zvednou náladu a dodají elán, žlutá zažene chmury a rozveselí. Po růžové či purpurové asi nejčastěji sáhnou romantické a citlivé duše, protože tyto barvy symbolizují lásku a oddanost. Klid a harmonii dodá nejvíce svíčka v modré nebo hnědé barvě.

Svíčky v barevném skle
Jaká barva je vám nejmilejší? Zdroj: Pinterest

Neberte to ale zase až tak doslova. Vůně modré svíčky není váš šálek kávy? Vezměte si na pomoc svícny! Vyberte svíčku s vůní, která vás oslovuje, a vložte ji do modrého svícínku! Kromě vůní můžete totiž i s barvami svíček a vhodných dekorací cíleně pracovat a kouzlit si atmosféru podle potřeby. Užívejte si jich tak, aby vám vše doma (a tím i ve vás samotných) vzájemně ladilo a harmonicky se doplňovalo.

Svícen Black Gold
Vytvořte si doma ze svíček harmonické zátiší.

Potěšte i oko!

Vůně a světlo svíček působí pozitivně na naše tělo i mysl, a pokud má být výsledný efekt naprosto dokonalý, neobejdeme se ani bez perfektního designu. To si uvědomují i výrobci vonných svíček a halí své voňavé produkty do krásných a originálních obalů. Skleněné kalíšky se tak po vyhoření svíčky stávají plnohodnotnou dekorací našich domovů a nalézají další využití v roli květináčků, stojánků na tužky či váziček. Naprostou špičkou, navíc českého původu, je překrásné ručně foukané sklo v mnoha barvách na svíčkách značky Meadows. Promyšlený károvaný dekor navíc umožňuje zapálené svíčce rozehrát na zdech magickou stínohru. Milovníky čistého nordic stylu potěší minimalistické kalíšky svíček Meraki, Nathalie Bond nebo Skandinavisk. A značka Plum&Ashby zase se svými cestovními svíčkami myslí na všechny, kteří se své oblíbené vůně nechtějí vzdát ani mimo domov.

Vonná svíčka Sandcastles and Sunsets
Minimalistický design svíček Meraki.

A jak už asi víte, ani my v Bella Rose jsme nechtěli zůstat stranou a od letošního léta si můžete zdobit své domovy naší vlastní voňavou kolekcí svíček s autorskými nápisy a hesly. Svíčky jsou ručně vyráběné v Anglii pod značkou Love Inc., na výběr máte z pěti úžasných vonných kombinací a nepřeberného množství nápisů, skrz které po zapálení prosvítá zlatavé světlo plamínku svíčky. Více o tom, jak kolekce vznikala, si můžete přečíst tady.

Přečtěte si také ► Šíříme atmosféru s vlastní kolekcí svíček!

Bílá svíčka Just Relax
Relaxujte s vůni eucalyptu a peprmintu.

Pár rad pro výběr té správné vonné svíčky:

  • Dbejte na kvalitu. Vybírejte svíčky z přírodních extraktů a esenciálních olejů. Vůně vám musí být příjemná a ihned evokovat danou květinu, ovoce nebo koření. Pozornost věnujte i době hoření a použitému vosku – nejlepší jsou ty ryze přírodní, jako třeba palmový či sójový.
  • Při výběru barev svíček se sice můžete řídit jejich charakteristikou, ale vždy dejte na svůj pocit. Kupte si zkrátka tu, která se vám nejvíc líbí a bude se vám hodit do bytu.
  • Pořiďte si více druhů a vůní svíček – pro každou příležitost a klidně do každé místnosti jinou. Provoňte si svůj domov pokaždé podle nálady a atmosféry, kterou si chcete doma vytvořit.

Krásný a voňavý podzim přeje

Ivana & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!