Jarní měsíce se neodmyslitelně pojí se svěží zelení a květy. V nabídce zahradnictví je množství krásných druhů, které si můžete vysadit nejen do volné půdy, ale i třeba na balkon. Pusťte se do zvelebování těchto koutků, které přispějí k relaxu a odpočinku.

K nejkrásnějším typicky jarním kvetoucím rostlinám patří prvosenky. V prodeji jsou nejen různé druhy, ale i odrůdy. Vyznačují se jednoduchými, plnými, většími anebo menšími květy, které můžou být dokonce na okrajích jemně řasené. Ve vegetačních nádobách vyniknou samostatně, nebo v kombinaci s jinými, na jaře kvetoucími, rostlinkami. Prvosenky mají rádi mírně vlhký substrát, sluníčko nebo polostín. Kromě pravidelné zálivky (dlouhodobější přesychání substrátu jim škodí) jim průběžně dopřejte důkladnou očistu – zbavujte je odkvetlých květů a žlutých nebo suchých listů.

Jarní květiny

Prvosenka patří mezi trvalky a právě mezi nimi najdete i další atraktivní druhy, které rostou na jaře. Působivé jsou například čemeřice – ať už čemeřice východní nebo purpurová. Obě jsou skvělou volbou pro moderní exteriérové prostory. Vyznačují se překrásnými tmavě růžovými květy na dlouhých stoncích. Pěstování v květináčích jim nepřekáží, po odkvětu zdobí čemeřice i krásné listy.

Cibuloviny a hlíznaté rostliny

Vděčnou volbou pro jarní terasy, balkóny a dvory jsou také cibuloviny nebo hlíznaté rostliny. Rozhodnout se můžete pro narcisy, tulipány či hyacinty a modřence, jejichž květy navíc krásně voní. Nezapomeňte, že lépe vynikne skupina složená z několika kusů. Působivá je kombinace různých cibulovin v rámci jedné nádoby. Z hlíznatých rostlin je osvědčenou volbou šafrán nebo sasanky.

I cibuloviny budou vděčné za slunečné, více chráněné místo, propustný substrát, průběžnou zálivku a odstraňování odkvetlých květů. I přes to, že se často umisťují na jaře do interiéru, venku vydrží déle. Po odkvětu si můžete cibulky a hlízy schovat pro jarní výsadbu nebo vysadit do volné přírody.

Dvouleté rostliny

Cibulovinám to náramně svědčí s dvouletými rostlinami. Například s pomněnkami, maceškami, které seženete ve více pěkných odrůdách, nebo sedmikráskami. Dvouletky koupíte v brzkém jarním období a exteriérové prostory vám můžou zkrášlovat až do prvních letních dní. Jde o nenáročné a hojně kvetoucí rostliny, které zvládnete i bez pěstitelských zkušeností. K druhům, které nabízí až obdivuhodnou rozmanitost, patří převážně macešky. Ty můžete dokonce pěstovat i v závěsných nádobách a dát na balkon. Vykouzlete si ty nejkrásnější květinové zátiší a koutky, není to nic složitého.

jarní rostlinky

Více inspirací, jak si zkrášlit balkón, terasu nebo zahrady najdete na www.zahradnymagazin.sk.

Vše pro nejkrásnější balkony a terasy:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!