Rodina je jednou z nejdůležitějších věcí na světě a čas od času si zaslouží její význam připomínat. Z toho důvodu v roce 1994 vznikl Mezinárodní den rodiny, který se slaví každý rok 15. května. V tento den se na mnoha místech pořádají rodinná odpoledne s hrami, soutěžemi a tvůrčími dílnami.

Pokud jste letos žádnou takovou akci nestihli, nevadí, oslavte Mezinárodní den rodiny doma třeba tento víkend tím, že budete všichni pěkně pohromadě, celý den věnujete společným aktivitám a společně si také vyrobíte nějaké pěkné jarní dekorace.

Hravá snídaně

Ráno si všichni spolu nachystejte snídani. Maminka s tatínkem se postarají o jídlo a děti o prostření stolu s nějakou pěknou jarní dekorací. Ovšem může to být i naopak. Děti jsou šikovné a se snídaní si jistě poradí.

Hrneček Hearts pink diagonal
Rodinná snídaně 🙂

Rodinný oběd

A po společné snídani se pomalu pusťte do plánování a přípravy výborného oběda. Vzhledem k tomu, že budou pomáhat i děti, raději počítejte s dostatečnou časovou rezervou. 🙂 Pokud bude venku hezky, naobědvejte se na čerstvém vzduchu. Bude vám tak chutnat ještě víc. Můžete třeba i vyrazit na obědový piknik, ať už na vaši zahradu, či jinam do přírody.

Dárková sada na přípravu špaget
Dárková sada na přípravu špaget

Domácí tvořivé dílničky

Odpoledne si můžete doma uspořádat vlastní tvořivé dílničky, kdy celá rodina bude vyrábět jarní dekorace, které následně ozdobí váš domov.

Pro inspiraci jsme pro vás připravili dva návody na velice jednoduché jarní dekorace, které zvládne vyrobit každý člen rodiny. Menší děti samozřejmě budou potřebovat větší pomoc. Při tvoření se klidně můžete rozdělit na skupinky a udělat si takovou malou rodinnou soutěž.

Designová samolepící páska Ocean Blue
Designová samolepicí páska Ocean Blue

A teď už ke slibovaným návodům. Připravila, nafotila a otestovala jsem je pro vás se svými dcerkami (10 a 12 let). Holky byly ze společného tvoření tak nadšené, že potom vyráběly ještě pár hodin. Táta se neúčastnil, protože byl v práci, ale určitě by mu to taky šlo. 🙂

Jednoduché papírové květy

Na výrobu budete potřebovat:

 • barevné papíry
 • dlouhé (30 centimetrové) pravítko
 • tužku
 • nůžky
 • lepidlo
 • kružítko

1. Na barevný papír si pomocí pravítka a tužky narýsujte proužky (my je máme šikroké 1 cm), které následně pěkně podle čar nastříhejte. Kdo má řezačku na papír, bude to mít snadnější. Proužky se dají i koupit, ale domácí výroba je domácí výroba.

2. Poté slepte proužky do slziček.

3. Jednotlivé slzičky na sebe postupně přilepujte. Květy mohou být jednobarevné i barevné. Fantazii se meze nekladou. Velikost květin ovlivňuje délka proužků.

4. Nakonec z obou stran do středu květu nalepíme kolečko z kontrastně barevného papíru.

5. A jarní dekorace v podobě veselé květiny je na světě!

Vzniklé květiny můžete pověsit na provázky či mašličkyvyzdobit jimi okno nebo k nim můžete přilepit špejli omotanou krepovým papírem či washi páskou a květiny dát do vázy. Krásné budou i jen tak položené na stole.

Kamínkové berušky

Na výrobu berušek si připravte:

 • kamínky (hladké, spíš placatější)
 • akrylové barvy
 • vatové tyčinky
 • párátko
 • štětce

1. Běžte na rodinnou procházku a každý si najděte vhodné kamínky. Doma kamínky očistěte a můžete se pustit do díla.

2. Nejprve celé kamínky (i zespodu) natřete svou oblíbenou barvou.

3. Po zaschnutí základní barvy (akrylové barvy schnou docela rychle) vezměte černou a namalujte beruškám hlavičku a tenkým štětcem udělejte čáru uprostřed zad jako rozdělení krovek.

4. Opět chvíli počkejte a pomocí vatové tyčinky a černé barvy udělejte berušce na zádech tečky.

5. Poté vatovou tyčinku namočte do bílé barvy a udělejte berušce očička.

6. Až bílá barva zaschne, vezměte si párátko a opatrně berušce dodělejte očička – udělejte jednoduchou černou tečku.

7. Jarní berušková dekorace je na světě!

Berušky mohou zdobit váš interiér, květináče, parapet, ale klidně i záhonek na zahrádce. Pro venkovní umístění je raději ještě přelakujte bezbarvým lakem.

Další tipy na jarní výzdobu

Nápadů na jarní dekorace je obrovská spousta. Můžete třeba polepit květináč rodinnými fotkami (za použití lepidla na decoupage) a dozdobit jej mašličkou nebo washi páskou. Stejným způsobem můžete dekorovat i dřevěná písmena. Skvěle bude vypadat i velký květináč ozdobený otisky rukou celé vaší rodinky.

Do květináče můžete vyrobit jarní zápichy v podobě květin s fotkou každého člena rodiny uprostřed květu. Ozdobte vázu či zavařovací sklenici washi páskami a vložte do ní květiny. Hromada jarních dekorací se dá vyrábět z papíru, například ptáčci nebo motýlci. Zapátrejte na internetu a inspirujte se.

Jarní dekorace
Zdroj: Pinterest

Rodinná grilovačka

Celý krásný den zakončete večerní grilovačkou nebo opékáním špekáčků. Po tomto rodinném dni budete mít všichni krásné vzpomínky, které vám nikdy nikdo nevezme. A nemusí zůstat jen u jednoho dne… 🙂

Venkovní světelný řetěz
Venkovní světelný řetěz

Přejeme vám nádherné dny strávené s vašimi nejbližšími!

Lenka & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!