Znáte japandi styl bydlení? My jsme jej objevili i díky naší zákaznici Lence, která je velkou milovnicí minimalismu a designových dekorací. Lenku najdete na Instagramu jako Chic Detail, kde na svém profilu pravidelně sdílí množství inspirativních fotografií svého bydlení, které potěší oko nejednoho minimalisty.

Lenka pracuje v reklamě a marketingu a žije s rodinou v srdci historické Bratislavy. Podle svých slov si nemůže toto tiché městské místo vynachválit. Vše mají blízko – kavárny, galerie, divadla, parky i Dunaj. Není divu, že jejím nejoblíbenějším dopravním prostředkem je právě kolo. Co se týká bydlení, miluje čisté linie a jednoduchost, interiérový design bere jako formu relaxu a úniku od pracovních povinností. Miluje krásné věci a umění, díky němuž se doma cítí příjemně. Lenka navíc dodává, že podle ní interiér vždy zrcadlí i naši duši.

Tak si udělejte šálek kávy, pojďte k Lence na návštěvu a začtěte se do rozhovoru, ve kterém se kromě jiného dozvíte i to, jak vypadá trend posledních let – japandi styl bydlení, který v sobě snoubí čistotu a útulnost skandinávského stylu s japonským smyslem pro minimalismus.

Japandi styl bydlení ložnice
Lenka upřednostňuje nadčasové designové doplňky v neutrálních barvách. Ve výsledku tak její domov působí uhlazeně a zároveň útulně.

Jak byste popsala styl vašeho bydlení? Držíte se jednoho stylu anebo je spíše kombinujete?

V interiéru mám ráda čistotu linií, tvarů i barev, a to všechno jsou i principy japandi stylu. Je spojením japonské a skandinávské estetiky a asi jeho největší předností je funkčnost a minimalismus, ale dokáže být i hřejivý, uspokojující mysl a duši, přičemž to vše podtrhává trochou nedokonalosti. Tento styl je odpůrcem nepořádku, podporuje jednolitost. Naopak ornamenty nepreferuji téměř v ničem. Čím hladší a čistější jsou linie, tím lepší.

japandi styl bydlení
Neutrální barvy a funkční doplňky – to je japandi styl bydlení v podání Lenky.

Čím vás zaujal japandi styl bydlení a jak si zařídit bydlení v japandi stylu?

Zaujaly mě uklidňující přírodní barvy, protože miluji neutrální paletu, odstíny bílé a hnědé. Ale hrát si člověk může i s černou, protože jsou to všechno nadčasové barvy. Japandi styl si mě získal i tím, že spočívá v doplňcích. Já v případě doplňků upřednostňuji spíše funkčnost než ozdoby, i tak si ale mohu hrát s kontrastem barev či tvarů. Pokud máte rádi eleganci, jako já, můžete se tímto stylem opravdu neustále inspirovat.

Jakými prvky se japandi styl bydlení vyznačuje?

Základem tohoto stylu je příroda a přirozené teplo. Hrajte si se dřevem, mramorem nebo sklem – já to tak dělám a všechny tyto materiály se skvěle doplňují.

Kde čerpáte inspiraci na zařizování bydlení?

Inspiraci nejčastějši nasávám v knihách, časopisech, na internetu, ale jelikož miluji umění a architekturu, mnoho příkladů nacházím i ve funkcionalismu. Pracovně navíc často cestuji do Skandinávie a Dánové nebo Švédi si s tímto stylem umí vyhrát skutečně grandiózně.

Sledujete trendy v bydlení? Podlehnete sem tam nějakému?

Snažím se zařizovat každý interiér neutrálně, toto je už naše čtvrté bydlení. Náš současný byt v centru města jsme zrekonstruovali a zařídili záměrně v neutrálním minimalistickém japandi stylu s prvky elegance tak, aby se vše hodilo k městskému bydlení. Doplňky také vybírám nadčasové, ráda je měním a dekoruji interiér květy, respektive obyčejnými zelenými větvičkami. Řídím se heslem: Vše je o detailech.

doplňky ferm living inspirace
Květy v designových nádobách od ferm LIVING dodají vašemu domovu šmrnc.

Nepodléhám laciným trendy věcem, každý kousek musí mít příběh a – možná je to zvláštní, stále jsou to jen věci – ale k mnohým z nich mám opravdu vztah. Proto jich nemůže být příliš mnoho. Máme velký byt, který je vzdušný, a byla bych ráda, kdyby to tak i zůstalo. Když máte doma příliš doplňků a nábytku, je potřeba je protřídit a postavit domácnost na minimalismu, jednoduchosti.

Které značky na Bella Rose patří mezi vaše nejoblíbenější? A proč?

Z Bella Rose miluji ferm LIVING, od něj už mám pěknou sbírku a všechno to jsou funkční kousky, které mají svůj smysl. V poslední době mě příjemně překvapuje severský House Doctor, kopu doplňků mám také od KählerBroste. Velmi se mi líbí i Eva Solo.

značka Broste
Doplňky od dánské značky Broste vynikají minimalistickým provedením a vysokou kvalitou zpracovaní.

Který kousek u vás doma máte nejradši?

Je víc kousků, ke kterým mám blízký vztah. Určitě to jsou pomocníci do kuchyněvázy od ferm LIVING a opravdu miluji i Vitru, která mi svými doplňky a funkčními věcmi přirostla k srdci.

vázy od ferm Living
Ikonická váza ve tvaru mušle je jeden z Lenčiných nejoblíbenějších kousků od Ferm Living. Dekorativní mísa inspirovaná tvarem fontán jí však může určitě konkurovat, co myslíte?

Je u vás doma něco, co byste chtěla změnit?

Vždy se najdou věci na vylepšení, ale aktuálně jsem se vším v interiéru více méně spokojená. Což není má typická vlastnost. 🙂

Na který kousek si právě brousíte zuby?

Ve wishlistu mám pár designově vydařených kousků od Fermu, potěšila by mě jejich velká dekorativní mísa. Už dlouho pokukuji po novém světle do dětského pokojíčku a nepohrdla bych ani přírodním nadčasovým nádobím od House Doctor. To by potěšilo moje oko a spolu s naším masivním dřevěným jídelním stolem by určitě tvořilo skvělou dvojku.

Děkujeme Lence za krásný rozhovor plný inspirace.

Soňa, Lenka a Bella Rose

Mrkněte na kousky od Lenčiných oblíbených skandinávských značek:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!