Letní sezóna má kromě zasloužených dní volna pro mnohé z nás ještě další dimenzi. Kombinace teplých dníodjezdu dětí na prázdniny nám nabízí skvělou možnost soustředit se na vylepšování našich domovů. A často to vezmeme doslova z gruntu a sami sebe se začneme ptát: „Kdy jsme vlastně naposledy malovali? A co ta skříňka, čekající v koutě na znovuzrození? Neplánovali jsme jí náhodou dát nový barevný kabátek?“

Pokud jsme se strefili do vašich letních plánů, čtěte dál. Poradíme vám, jak pomocí barev dodat svému domovu styl a šmrnc.

Barvy roku 2017
Barvy roku 2017 (zdroj: Pinterest )

Bílá, šedá a přírodní odstíny

Máte-li rádi skandinávský styl, asi pro vás nebude žádnou novinkou, že právě barevná paleta v bílé, šedé a přírodních tónech tvoří jeho základní barevný koncept. Jak vypadá typicky severský byt? Podlaha ze světlého dřeva, často ještě natřená na bílo, oživená koberečky či kožešinami. A převážně bílá výmalba. Možná vás ale překvapí, že i bílá může mít teplejší a studenější polohu (tzv. „off-white“ tóny). Chcete-li k její aplikaci přistoupit jako profesionálové, v místnostech situovaných jižně vyberte spíše studenější odstín a naopak. Že se vám jen bílé stěny zdají nudné? Dodejte jim strukturu a obložte je bíle natřenými prkny nebo přetřete na bílo neomítnuté cihly.

Bíle omítnuté cihly ve skandinávském interiéru
Typický skandinávský interiér barvami spíše šetří.

Skandinávské ladění si také skvěle notuje s výmalbou v šedých a přírodních tónech i v jemných pastelech. I tady při výběru barevného tónu obecně platí pravidlo světových stran – studené odstíny na jih a hřejivé na sever. Pro kontrast můžete zkusit část jedné stěny vymalovat černou tabulovou barvou – ideální do kuchyně, předsíně nebo dětského pokoje ke psaní vzkazů, nákupních seznamů a úkolů. Vypadá to skvěle, ale pokud máte přece jen obavy jít s černou přímo na zeď, zkuste na ni nejprve zavěsit černou tabuli. Po čase si možná dodáte odvahu a po štětci přece jen sáhnete!

Černá tabule zdobí stěnu v předsíni
Zdroj: Pinterest

Dejte barvám šanci!

Máte pocit, že bílá a šedá volají po oživení? Nebojte se zapojit do hry barvy! Letošní trendy navíc přejí barvám, které neutrální základ perfektně doplní a osvěží. Jak jsme již několikrát na blogu zmiňovali, barvou roku číslo jedna je letos svěží zeleň. Není ale v interiérových barevných hrátkách osamocená! Těsně v závěsu ji následuje popelavě modrá, světle růžovátyrkysová. Všechny tyto tóny si budou skvěle rozumět s odstíny šedé (o bílé nemluvě) i ve vzájemných kombinacích. Záleží jen na vás, který z nich vás osloví nejvíce.

Interiér oživený barevnou pohovkou
Než se pustíte do malování, zkuste nejprve barevné doplňky! Zdroj: Pinterest

Než se rozhodnete pro barevnou výmalbu, doporučujeme barevné kombinace vyzkoušet na doplňcíchtextilních dekoracích. Nebo vneste barvu do interiéru nejprve jemným vzorkem na tapetě. Dopřejte si pár dní, a pokud budete cítit, že je to ono, postupně přidávejte. Dolaďte výmalbu, doplňujte dekorace, polštáře, koberečky.

Zelená – symbol nových začátků

Zelené v odstínech jarní přírody, čerstvě posekané trávy či zralých oliv se rozhodně bát nemusíte. Naopak – její citlivé použití v interiéru zbavuje úzkosti a uklidňuje. Je ideální do ložnice, dětského pokojíku nebo relaxačního koutku v obýváku. Jemnější tóny zelené klidně vyzkoušejte jako výmalbu, tapetu nebo nátěr, ale i na kobercích či na čalouněném nábytku. Opatrnější ji mohou do svého domova vnést alespoň na drobných dekoracíchtextilních vzorech.

Tapeta v mátové barvě od Ferm Living
Barvu vnesete do interiéru i pomocí tapety.

Totéž platí i pro tyrkysovou, která je vlastně odstínem zelené v kombinaci s modrými tóny. Tyrkysová má mnoho poloh – od barvy mořské hladiny až po svěží mátovou a dobře si rozumí se zemitými odstínydoplňky ze dřeva.

Stěny v zelené v ložnici
Uklidňující zelená je pro ložnici jako stvořená. Zdroj: Pinterest

Modrá je dobrá

Modré tóny patří ke stálicím interiérového dekoru už několik sezón. Modrá je univerzální a přesto velmi kreativní barva, podobně jako zelená uklidňuje a inspiruje ke zpomalení překotného životního tempa. Hodí se doslova do každé místnosti, a protože jde o barvu studenou, nejlépe se uplatní v prostorách orientovaných na jih nebo tam, kde potřebujete „zchladit“. Aktuální popelavě modrá se bude skvěle vyjímat třeba v ložnici, kde bude rámovat čelo postele. Vždyť kdo by nechtěl usínat pod modrou oblohou, že?

Modrá výmalba i nábytek
Modrou použijte bez obav na stěnu i čalounění. Zdroj: Pinterest

Něžná růžová

Jemné pastely v čele s růžovou i letos pokračují ve svém vítězném tažení interiéry a my je vřele doporučujeme. I když by se mohlo zdát, že jde o barvu ryze dámskou, budete-li s ní pracovat opatrně, uvidíte, že i pánové ji vezmou na milost. Zkuste růžovou použít na doplňcích nebo na výmalbě jedné stěny a pro kontrast zkombinujte s hutnějšími odstíny šedé nebo s tmavě modrou. Pokud se trochu obáváte vymalovat růžově celou stěnu, vyzkoušejte tzv. ombre efekt, kdy tmavší tóny postupně přecházejí do nejsvětlejších odstínů.

Efektní ombré v růžové
Efekt ombre na růžové stěně. Zdroj: Pinterest

Rady a tipy, jak správně vymalovat

Přestože jsme vám představili letošní barevné trendy, výběr barev pro váš domov by měly ovlivnit především vaše pocity. Některé barvy uklidňují, jiné naopak dodávají energii, další navozují pocit chladu nebo naopak tepla. Důležité je, abyste se v nových barvách cítili dobře a uvolněně a aby se vám barvy líbily. Při jejich výběru berte ohled i na ostatní členy rodiny, jejich vkus a osobní potřeby.

V neposlední řadě je nutné sladit barevnost stěn s podlahou a nábytkem. Pravidlo „méně je více“ platí stonásobně, ideální je volit celkovou barevnost interiéru tón v tónu nebo použít kombinaci maximálně tří barev. Jemnější tóny na stěny, syté a výrazné barvy si šetřete na doplňky a dekorace, které můžete snadněji obměnit.

Stěna v tmavě zelené barvě
Akcentní stěna dodává místnosti hloubku. Zdroj: Pinterest

Optická kouzla

S barvami v bytě můžete dokázat doslova divy. Potřebujete prostor opticky zvětšit, provzdušnit a zvýšit strop? Použijte světlé odstíny studených barev na stěny i strop, případně jej ponechte bílý s přechodovou linkou co nejvýše. Rozlehlé místnosti naopak zútulní tmavší odstíny teplých, ale i studených barev (u nich by místnost ale měla mít co nejvíce přirozeného světla). Máte-li stropy hodně vysoko, klidně je vymalujte stejným (nebo dokonce o něco tmavším) odstínem jako stěny.

Pokud vás oslní nějaká výrazná sytá barva, použijte ji jen na jednu stěnu nebo její část. Počítejte s tím, že taková akcentní stěna na sebe strhne ihned pozornost a zdánlivě se přiblíží. To můžete využít k optickému rozšíření příliš úzkého prostoru.  Vymalujete-li tmavší barvou dvě protilehlé stěny, místnost se naopak opticky zúží. Barvami můžete také vymezit zóny v příliš velké místnosti nebo tam, kde se děje více činností najednou. Typickým příkladem je třeba obytná kuchyň.

Stěna i nábytek ve stejné barvě
Modrá komoda splývá se stejně barevnou stěnou. Zdroj: Pinterest

Pomocí barev také jednoduše vyřešíte některé vady na kráse vašich stěn. Například trubky plynového vedení nenápadně schováte, pokud je natřete stejným odstínem jako stěnu. Podobně si můžete hrát i s nábytkem. Knihovna ve stejném odstínu jako stěna za ní nám nabídne pohled na levitující knihy, shodně natřený úložný nábytek opticky splyne se stěnou a místnost bude působit odlehčeným dojmem.

Kreativní řádění

Jste-li kreativní a rádi si hrajete (a my věříme, že ano), zkuste i hrátky s barvami na stěnách. O ombre zdi jsme již zmínili, zkusit ale můžete i další jednoduché techniky s maximálním efektem. Jednou z nich je třeba nanášení barvy na zeď pomocí obyčejné houbičky na nádobí. Že budou na zdi „kocouři“? Ale přesně o to nám jde!:-)

Pamatujete na „váleček“ na stěnách v bytech vašich babiček? I tahle metoda se vrací a navíc si jí můžete lehce sami vyzkoušet. Stačí malířský váleček omotat provázkem a efektní řetízkový vzor je na světě (potažmo na vaší stěně 🙂 ). Zkoušejte, experimentujte a hlavně se bavte!

Technika ombre na stěně
Zdroj: Pinterest

 

Přejeme, ať se vám v nových barvách krásně bydlí!

Ivana & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!