Zasloužil by si váš domov trochu vzpruhy? Zároveň se ale nechcete pouštět do velkých akcí, které by stály veškerý váš drahocenný čas a provětraly vaši peněženku? Jedním z nejefektivnějších, časově úsporných a cenově dostupných řešení je výmalba. Ať už si lámete hlavu, jak vymalovat jeden pokoj či jak vymalovat byt – tento článek je vám návodem, podle kterého to zvládne opravdu každý! Tak ještě položte váleček a pojďte si rozšířit obzory ohledně trendů v malování pokojů a seznamte se s inspirativními nápady na malování pokojů, díky kterým nabere domov zcela nový rozměr.

Jak vymalovat byt? Sepsali jsme pro vás odpovědi na nejčastěji kladené otázky:

  1.  Jaké barvy v interiéru zvolit?
  2.  Jaké jsou vzory malování pokojů?
  3.  Jak vymalovat obývák?
  4.  Jak vymalovat dětský pokoj pro kluka i pro holku?
  5.  Tipy, jak vymalovat ložnici.
  6.  Nápady, jak vymalovat kuchyni

Pár základních rad na úvod

Barvy dokáží doslova divy. Potřebujete prostor opticky zvětšit, provzdušnit a zvýšit strop? Použijte světlé odstíny studených barev na stěny i strop, případně jej ponechte bílý s přechodovou linkou co nejvýše. Prostorné místnosti naopak zútulní tmavší odstíny jak teplých, ale i studených barev (u nich by místnost ale měla mít co nejvíce přirozeného světla). Máte-li stropy hodně vysoko, klidně je vymalujte stejným (nebo dokonce o něco tmavším) odstínem jako stěny.

Pokud vás oslní nějaká výrazná sytá barva, použijte ji jen na jednu stěnu nebo její část. Počítejte s tím, že taková akcentní stěna na sebe strhne ihned pozornost a zdánlivě se přiblíží. To můžete využít k optickému rozšíření příliš úzkého prostoru.  Vymalujete-li tmavší barvou dvě protilehlé stěny, místnost se naopak opticky zúží. Barvami můžete také vymezit zóny v příliš velké místnosti nebo tam, kde se děje více činností najednou. Typickým příkladem je třeba obytná kuchyň.

Ještě než vylezete na štafle a rozmáchnete se válečkem po stěnách, je třeba plochu řádně připravit. Díky tomu vám nová výmalba bude dělat radost dlouhá léta. Proto nesrovnalosti zapravte sádrou, očistěte plochu, natřete penetrací a máte na půl hotovo! V následujících bodech odkryjeme rady, tipy a inspirace, ve kterých najdete odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

 1) Jaké barvy v interiéru zvolit?

Jsou to právě barvy, které utvářejí celkové pocity z daného prostoru. Navozují atmosféru, pomáhají k soustředění, uklidní, nabudí, umí propojit interiér i pozměnit celkový jeho charakter. Spíše než trendy je důležité obklopit se takovými barvami, které jsou vám příjemné. Jen díky tomu se budete cítit doma komfortně. Jestliže nemáte vyhraněný vkus a nebo tápete, následující řádky by neměly utéct vaší pozornosti. Ze všeho nejdřív si můžete udělat malý test. Jaká paleta barev je vám bližší?

Odstíny barev do interiéru
Která barevná paleta vás zaujala víc?

a) Přilákaly vás odstíny sálající teplým podtónem? Ten v prostoru působí sám o sobě hřejivým dojmem. Výborně vypadají v kombinaci se dřevem. Ideální pro zimomřivce, ale především pro milovníky klasického skandinávského stylu.

b) Chladnější tóny přinesou do místnosti vzdušnější pocit a dokáží ji opticky zvětšit. Krásně si rozumějí s bytovými doplňky a dekoracemi v přírodních barvách. Jestli toužíte po chladnějším dojmu z místnosti, neváhejte studené barvy skombinovat s kovovými materiály. 

Volte v interiéru jednodušší kombinace barev

Máte ve zvyku často měnit bytové dekorace? Výmalba jedním odstínem je pro vás sázkou na jistotu. V zásadě platí, že světlejší paleta barev prostor opticky zvětší a zesvětlí. Bojíte se efektu „sterilního prostředí“? Bílou barvu jemně natónujte krémovým odstínem, nebo ji doplňte dekoracemi v zemitějších odstínech, 

světlý interiér
Světlé barvy interiér opticky zvětší a provzdušní.

Tón v tónu – kouzlo monochromatického interiéru

Nejlépe funguje s neutrálními barvami. Nesejde na tom, jestli ze skupiny teplejších (béžová, krémová, světle hnědá) a nebo chladnějších (šedá a zastřené odstíny). Uvádí se, že tři až čtyři odstíny jedné barvy si v interiéru porozumí přímo dokonale. Širší škála by mohla na mnohé působit upovídaným dojmem. Celkově by tak mohl být prostor vnímán chaoticky. A to nechceme. To samé platí i na stěnách. Chystáte-li se na výmalbu otevřeného prostoru – zde podají monochromatické barvy heroický výkon.

monochromatický interiér

2) Nuda stranou. Jaké jsou vzory malování pokojů?

Může si váš prostor dovolit trochu lehké divočiny? Nevíte? V tom případě budete muset zapojit vaši fantazii a se šálkem lahodné kávy a přimhouřeným okem se mu podívat na zoubek. Minimalistický prostor má téměř “zelenou” pro osobitou výmalbu stěn. Za předpokladu, že chcete osvěžit jeho poklidný ráz. Nepouštějte se však do výřečnější výmalby, jestliže působí už nyní prostor upovídaným dojmem.

Jste-li kreativní a rádi si hrajete (a my věříme, že ano), pusťte se směle do hrátek s barvami na stěnách! Shrnuli jsme nynější trendy malířské dekorativní techniky, se kterými si poradí i úplný začátečník!

Inspirace malování pokojů se vzory

Malířské techniky výmalby stěn
a) tupování, b) žilkování, c) batikování, d) strukturální nátěr, e) dle šablony

a) Tupování – touto technikou docílíte efektu přírodního materiálu. Ideální na různé podklady. Finta spočívá v obtiskování – nejčastěji houbičky. Nejprve namočte houbičku do vody, vymačkejte ji, poté ji namočte do barvy a pak zlehka na zeď. Pro ještě věrohodnější výsledek zvolte 2-3 nepatrně odlišné odstíny. Tuto metodu můžete provádět na suchém podkladu, kde bude vzor více definován. Přirozenějšího charakteru nabyde na podkladu mokrém. 

tupování stěn
Tupování zvládne opravdu každý. A výsledek může vypadat třeba takto.

b) Žilkování –  jednoduchá technika, která vytvoří odvážný vzhled. Nejvíce se bude vyjímat v moderním nordic interiéru. Tuto kreativní techniku zvládnete levou zadní! Vrýváním hrubých štětin kartáče do vlhké barvy vznikne osobitý dekor. Stejně jako u jiných dekorů, i tuto techniku bychom aplikovali jen na jedné stěně.

c) Batikování nejen trička, ale ani stěny neminul tento trend, na který narazíte v nejednom magazínu o bydlení. Postačí vám hrubší, neumělá tkanina. Namočte tkaninu do vody, vyždímejte. Poté do barvy, (pozor, musí být řídká) a hurá na stěnu. Batikování je skvělým řešením do jakýkoliv prostor. Obzvláště máte-li malé raubíře, to se obtisknuté packy snadno ztratí. 

d) Strukturální nátěry –  hrbolaté stěny slaví! Současným trendům vévodí strukturované dekory stěn. Nedokonale dokonalý nátěr obohacuje interiér ležérním charakterem. Použít můžete speciální barvu. Vyzdvihne nerovnosti a přesvědčí o jejich záměru. Sáhnout ale můžete i po speciálním válečku či strukturovací pistoli. Výsledný efekt ovlivní způsob, jakým je barva nanášena.

strukturální nátěr na zdi
Výrazný strukturální nátěr na zdi je trendem posledních let.

jemný strukturální nátěr na zdi

e) Vzory dle šablony vzory oživí posmutnělý interiér.  Abyste docílili kýženého výsledku, zvolte k dekorování pouze jednu stěnu. Nemusíte chodit nutně do kontrastních barev. Jak už jsme psali, letošní trendy vítají zemitost a neutrálnost s otevřenou náručí. Vezměte dekorování do svých rukou a s tupovacím štětcem a vybranou šablonou se vrhněte na stěny. Práci a energii usnadní tapety, které stačí “pouze správně” aplikovat.

Pamatujete na „váleček“ na stěnách v obýváku našich prarodičů? Právě tato metoda se také vrací a navíc si jí můžete lehce sami vyzkoušet. Stačí váleček omotat provázkem a řetízkový vzor je na světě (potažmo na vaší stěně 🙂 ). Zkoušejte, experimentujte a hlavně se bavte!

3) Jak vymalovat obývák?

Obývák – místo, které je středobodem domu. Místo, kde dochází k rodinným poradám a přátelským sešlostem u skleničky bílého. Jestli si nějaký pokoj zaslouží popustit uzdu fantazii, pak je to právě obývák. A jaké barvy stěnám v obývacím pokoji nejvíce sluší?

Hlásí se o slovo a my musíme uznat, že právem. Těm z vás, kteří se rádi necháváte inspirovat na Pinterestu, neuniklo, že medaili získala eukalyptová barva, která si rozumí jak s přírodninami, tak s pokojovkami. Obzvláště bohémským interiérům se z ní tají dech. I ona může mít mnoho podob. Světlejší a nebo tmavší? Která se zamlouvá vám? 

eukalyptová barva v interiéru
Eukalyptová barva si skvěle rozumí s bohémsky laděnými interiéry.

Máte v obýváku sedačku ve výrazné a teplé barvě? Vymalujte zdi v neutrálních odstínech šedivé a bílé. Šedivá zeď krásně „dorovná“ oranžovou sedačku a místnost bude působit harmonicky.

Jak vymalovat obývák
Ukočírování výrazných kousků nábytku šedivou barvou = dokonalá symbióza.

Jak vymalovat obývák s šedou sedačkou?

Pojďme si říct, že lenošící šedé sedačce se zavděčíte skoro s každým odstínem. To proto, že je šedá snadno kombinovatelná a nadčasová. Posviťme si však na šedé sedačky, které jsou součástí skandinávsky laděných interiérů. Ty nejvíce potěšíte neutrálními barvami. Obejmou-li sedačku čistě bílé stěny, stane se, ať chcete nebo ne, středobodem místnosti. Vedle bílých stěn nešlápnete vedle ani se světle šedými odstíny. Vyvarujte se  nesourodosti – vybírejte takové barvy, které sálají chladným podtónem. Prostor získá sjednocený vzhled.

Tip! Řiďte se pravidlem  světových stran – se studenými odstíny na jih a s hřejivými na sever.

Jak vymalovat ložnici se šedou sedačkou inspirace
Šedá sedačka si bude krásně rozumět s bílou výmalbou.

5) Jak vymalovat dětský pokoj?

Dětský pokoj – místo nekončící fantazie s pohádkovým charakterem. Čučaté barvy však ustupují do pozadí.  Současným trendům totiž vévodí neutrální barvy a jejich zastřené odstíny, stejně tak i ty pastelové. Jsou snadno kombinovatelné, nadčasové a působí poklidným dojmem. Což oceníte obzvláště, máte-li doma malé raubíře. Tyto barvy podpoří soustředěnost, umožní klidné usínání při odpoledním šlofíčku, a jen tak se neokoukají. Výborně si rozumí v kombinaci s dřevěným nábytkem a trendy přírodními dekoracemi. Mimo jiné – béžová, krémová a další její příbuzenstvo poskytne navíc příjemně hřejivý pocit.

dětský pokoj v šedých barvách
Šedivá barva nemusí vůbec působit smutně – co říkáte?

 

dětský pokoj neutrální tóny
Krémové a pastelové barvy na zdech dodají dětskému pokojíčku něžný nádech.

 

Dodejte dětskému pokojíčku hravost se vzory na zdech!

Vezměte do rukou štětec, houbičku a přírodní tiskátko z brambory a vytvořte na zdech vzory podle vlastní fantazie. Letošními trendy jsou jednoduché vzory jako – puntíky, čárky, malé duhy. Zde se fantazii meze nekladou, a proto – čím autentičtější, ledabylé, dokonale nedokonalé – tím osobitější bude výsledek. Věříme, že bude malování odreagováním. Koneckonců mohou malé ratolesti přidat ruku k dílu.

TIP: Vyrobte tiskátka pro malé pomocníky! S puntíky vám pomůže korkový špunt od šampaňského. Líbí se vám lehce šišaté (čtětě „boho“) puntíky? Přepůlená brambora je skvělým tiskátkem.

vzory na zdi v dětském pokoji

Dětský pokoj příjemne oživí i tapeta. Ta podpoří hravost a dodá pokojíčku šmrnc. Co byste řekli na tapety od dánské značky Ferm Living, na kterých se podílejí nadaní designéři? Tyto konkrétní vznikly ve spolupráci s britskou ilustrátorkou Katie Scott.

tapety do dětského pokoje
Tapety od dánské značky Ferm Living naleznete zde.

Jaké barvy zvolit do pokojíčku pro kluka?

Není modrá jako modrá. Třeba tyto barvy z namíchané palety nenaruší skandinávský ráz vašeho domova. Už si nemusíte lámat hlavu jak vymalovat pokojíček pro kluka, vybrali jsme pro vás odstíny, které malí loupežníci ocení. Ať už zázemí malého námořníka, loupežníka a nebo superhrdiny – tyto barvy padnou do klučičího zázemí jako ulité!

Paleta odstínů do klučičího pokojíčku

Ve výsledku to může vypadat třeba i takto:

Pokoj pro kluka výmalba
Dětský pokoj pro kluka v modrých odstínech.

Jak vymalovat pokojíček pro holku? 

Jemné pastely v čele s růžovou i letos pokračují ve svém vítězném tažení a my je vřele doporučujeme. Vymalujte malým princeznám stěny jejich království příjemným odstínem, ve kterém se budou cítit jako v pohádce! Vyhněte se přeslazeným odstínům a vsaďte raději na tlumenější barvy. Pro inspiraci jsme namíchali malou ochutnávku trendy barev. 

paleta odstínů do holčičího pokojíčku

Jak vymalovat pokoj pro holku

Pudrově růžová či jemná pastelová fialová

Pastelové barvy do pokojíčku

6) Jak vymalovat ložnici?

Jestli je doma místo, které spíše než výrazně kontrastním vzorům dává přednost jednoduché výmalbě, pak je to na tuty ložnice! Patříte k příznivcům světlých barev a nebo se vám lépe usíná v tmavé ložnici? Obě varianty jdou ruku v ruce se současnými trendy. Ostatně, můžete si být jisti, že je jen tak ledacos nesesadí. Je to jednoduché. Komu by šlo usínat v obklopení výrazných vzorů, nejlíp vysoce kontrastních barev, no ne? To byste pak s klidem mohli přepočítávat ovečky až do rána.

Dopřejte své ložnici neutrální barvy

Ložnici sluší neutrální odstíny v teplých i chladnějších podtónech. Světlé stěny budou spřízněnou duší světlému nábytku společně s dekoracemi a textilem v monochromatických odstínech.

světlé stěny v ložnici
Světle vymalovaná ložnice přímo vybízí k odpočinku.

 

Tmavé barvy v interiéru jsou pro někoho ponuré, pro druhého oáza klidu. Ložnice je jednoznačně místnost, kde si můžete tmavé tóny na zdech dopřát. Se správnými doplňky a dekoracemi docílíte ložnice jak z magazínu o bydlení. 

TIP: Ne nadarmo se říká, že zelená uklidňuje a snižuje pocit úzkosti. Spíše než po té výrazné, která by dokázala svítit i ve tmě, sáhněte raději po smaragdové a nebo námi opěvované eukalyptové. Pro ložnici a relaxační koutek je přímo stvořená! 

tmavé stěny v ložnici
Ložnice v tmavých barvách vůbec nemusí působit ponuře.

7) Jak vymalovat kuchyň?

Jestli je pokoj, ve kterém je třeba obzvláště brát zřetel na výběr barvy, pak je to vedle dětského pokoje právě kuchyně. Proto vybírejte vysoce odolné barvy, ideálně ty omyvatelné. Takové, které nerozhodí větší množství páry ani mastnoty. 

Jakou barvu zvolit do kuchyně a jídelny? Světlé barvy, jako jsou krémová, bílá káva, slonová kost, off-white apod., jsou odpovědí pro širokou škálu kuchyní, protože najdou společnou řeč s nábytkem z masivního dřeva jak v tmavém, tak ve světlém odstínu. Tyto barvy navíc mají jednu skvělou vlastnost – nenaruší celkové vnímání prostoru a výborně umírní rozdílné dekory linky a podlahy.  A můžete si být jisti, že jen tak trendy neopustí! A výsledek může vypadat třeba takhle.

 

kuchyněKuchyň určitě nemusíte ladit jenom tón v tónu. Kontrastem rozhodně nic nezkazíte, ba naopak. Letos frčí zastřeně zelená či kovově modrá (po těch srdce bohémských prostor jen zaplesá). Ostatně všechny barvy, které jsou překryty pomyslným šedým hábem. 

Barvy do kuchyně
Zastřeně zelená barva dodá vintage laděné kuchyni šmrnc.

Věříme, že vás náš podrobný průvodce malováním bytu a pokojů inspiroval.

Aby se vám v nových barvách krásně bydlelo, to vám přeje

Anna & Bella Rose

Máte vymalováno? Dopřejte svému domovu porci luxusních bytových doplňků. Krásna atmosféra u vás doma tkví právě v maličkostech:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!