Neodkládejte úklid domova až na poslední chvíli. Naplánujte si ho tak, abyste měli prostor na prožití Vánoc ve skvělé náladě. Pokud chcete letos zvládnout úklid opravdu bez stresu, je dobré vytvořit si plán, aby tak všichni členové domácnosti věděli, co se právě bude uklízet, a mohli přiložit ruku k dílu. Hlavně se nebojte požádat o pomoc, uvidíte, že když vás na to bude víc, bude najednou čas při úklidu ubíhat mnohem rychleji. Na Štědrý den vás pak už bude čekat jen čas s rodinou u pohádek a vánočního cukroví.

Pusťte se do toho včas

Začněte tříděním obsahu skříní a úložných prostor. Možná je na čase zbavit se staré bundy, která má roky rozbitý zip, vytřídit dětem hračky nebo dát vale starému nádobí, které stejně nepoužíváte, protože má odštíplé okraje. Po vytřídění se vám neskutečně uleví. Takový úvod všeobecného úklidu vám dá energii a pozitivní náladu na několik příštích týdnů. Při této příležitosti je také dobré zkontrolovat stav vánočních ozdob. Možná se vám budou hodit nová světla na vánoční stromeček nebo zjistíte, že ještě potřebujete sadu vánočních baněk. Nyní je ideální čas k nákupu, abyste vše měli včas.

Úklid, předvánoční úklid
S kvalitními hadříky půjde uklízení lépe. A navíc pěkně vypadají!

Obývák, ložnice a dětský pokoj

Jestli jste se drželi naše předchozího bodu, máte skříně a šuplíky vytříděné. Úklid nyní půjde o něco lépe. Pozornost věnujte kobercům, otřete svítidla a v ložnici a dětském pokoji vysajte matrace. Čištění sedaček a čalounění je dobré přenechat specializované firmě, jen jim zavolejte včas. Před Vánoci mají poměrně plné kapacity.

Přes předsíň do kuchyně

Těsně před vánočními návštěvami uvolněte věšáky a háčky pro bundy a kabáty hostů, stejně tak i botník. Nezapomeňte, že i předsíň si můžete vánočně nazdobit. Kromě dekorací můžete také umístit do rohu difuzér, který hosty i vás uvítá nádhernou vůní. Před Vánoci je asi nejtěžší úklid kuchyně. Ve druhé polovině měsíce se totiž stává skutečným bojištěm, kde se odehrává boj o dokonalé cukroví, dokonalou vánočku, svařené víno a následný bramborový salát s řízky. Tím, že provedete důkladný úklid skříněk, čištění obkladů, mytí oken a vyčištění trouby a ledničky v týdnech před Vánoci, ušetříte si spoustu práce těsně před Štědrým dnem.

Jak zvládnout předvánoční úklid bez stresu? Poradíme vám pár tipů!
Směle do toho, půl je hotovo.

Od stěn ke stropu

Často se při úklidu zaměřujete na skleněné desky, sporák a koupelnu. Vánoční úklid ale možná chce o špetku víc. Co takhle stěny? Nejjednodušší čištění je štětcem na tyči zabaleným v tenkém hadříku, kterým zametete stěnu od shora dolů. Na stěny pokryté tapetou nebo omyvatelným nátěrem můžete použít vlhký hadřík (i s trochou čisticího prostředku). Nezapomeňte na dekorace visící na stěnách (obrazy, zrcadla, lampy atd.), stejně jako na radiátory.

Čas na okna

Začněte čištění oken otíráním rámů a zárubní suchým hadříkem. Poté je umyjte teplou vodou a saponátem. Jestli máte žaluzie, vyčistěte je také. Nejlepší jsou speciální čističe na okenní tabulky, pro vaše pohodlí sáhněte po těch, které jsou v postřikovači. Většinou je stačí jen nastříkat na okna a otřít do sucha. Ideální je na to měkký flanelový hadřík nebo papírová utěrka. Nakonec otřete garnýže navlhčeným hadříkem a pověste vyprané záclony a závěsy. Můžete je i vysát, řada vysavačů má funkci nastavení přímo na vysávání záclon a závěsů.

Čistič na okna
Dokonalá čistota, okna bez šmouh a provoněný dům.

Hurá na sváteční stůl

Je nejvyšší čas postarat se o sváteční stůl. Ten by měl být elegantní, rafinovaný, slavnostní. Jiný, než je u vás běžné, abyste u večeře měli skutečně sváteční pocit. Velký dojem dělají i malé předměty – ubrousky, svícny a svíčky, několik smrkových větví. Kromě dekorací si připravte ubrus a zkontrolujte, zda je kompletní nádobí, které chcete použít pro štědrovečerní večeři. Chcete-li, aby se talíře a příbory krásně leskly a nebyly na nich vidět žádné stopy po vodě, otřete je ihned po umytí.

Štědrý den

Pokud byl vánoční úklid proveden podle předem dohodnutého harmonogramu, stačí ráno na Štědrý den pouze vyskočit z postele a užít si nádherný sváteční den plný dobrot, pohody a překvapení!

Vánoce, vánoční dekorace, výzdoba, advent
Když si vše naplánujete, bude Štědrý den jen o chvilkách s rodinou. Zdroj: Pinterest

Trocha té motivace

Chybí vám motivace k úklidu? Považujete boj proti špíně za nudnou povinnost, kterou musíte před Vánocemi udělat? Pozor, úspěch spočívá ve správném přístupu. Vánoční úklid je například skvělý v boji proti nadbytečným kilům.

  • Mytí oken je velmi dobré cvičení pro štíhlá ramena. Během jedné hodiny takové práce spálíte až 220 kalorií!
  • Vysávání vám zase pomůže zpevnit břicho a hýždě, ale nezapomeňte si vždy dřepnout místo ohýbání, až budete vysávat těžko přístupná místa. Vysáváním bytu spálíte kolem 180 kalorií.
  • Mytí podlahy mopem spálí asi 150 kcal.

Čím více budete uklízet, tím více budete posilovat své tělo, takže nečekejte a pusťte se do práce! Večer na vás bude čekat zasloužený řízek a bramborový salát.

Snadný úklid vám přeje Martina a Bella Rose

 

Svůj nádherně čistý domov si na svátky nezapomeňte patřičně vyzdobit:

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!