Malý kousek přírody a trocha nerušeného odpočinku na čerstvém vzduchu uprostřed městského shonu. To pro mnohé z nás znamená balkon. Nemusíte však disponovat rozlehlým prostranstvím, abyste si užili příjemnou atmosféru, kterou může venkovní posezení nabídnout. I malý balkon může být oázou pohody, do které se budete rádi vracet.

Podívejte se, jak se s malým prostorem vypořádala blogerka Ninnulina, a načerpejte inspiraci pro vlastní přestavbu. Protože jak říká Nina, malý balkon není problém, ale výzva!

Balkon blogerky Ninnuliny. Zdroj: archiv Niny

Začínáme! Sepište si očekávání

Podle Niny je při přestavbě jakékoliv místnosti třeba se nejprve se rozhodnout, co od ní očekáváte. ,,Napište si, k čemu má místnost sloužit, a co v ní chcete dělat. Já jsem v případě malého balkonu toužila hlavně po zútulnění, abychom se tam cítili příjemně.“ Slovo můžete dát i dětem, které budou jistě toužit po prostoru na hraní stejně, jako ty od Ninnuliny. Také malá zahrádka nebo pouze pohodlné posezení má na balkoně své právoplatné místo. I na tom malém!

Nina měla k dispozici prostor o velikosti 1,8 × 1,25 m a rozhodla se, že se do něj vejde jak pískoviště pro děti, tak i místo pro květiny a hrášek, stejně jako malé posezení. Nesměla však chybět ani ta správná atmosféra, proto se nejprve pustila do výběru produků, aby si ujasnila představu o celkovém stylu.

Při zútulňování balkonu myslete na rostlinky. Dodají prostoru život a barvu, stejně jako květináče, u nichž se rozhodně nebojte tvarů a textur. Na balkoně se bude dařit bylinkám, barevným petúniím nebo voňavé levanduli.

Produkty na balkon
Výběr balkonových dekorací. Zdroj: archiv Niny

Čas na základní úpravy

Prostor si rozvrhněte tak, aby vám vyhovovalo umístění věcí. Nemusíte se však omezovat pouze na podlahu, kterou budete potřebovat pro posezení. Vysaďte tedy květináče na dřevěnou poličku nebo využijte závěsné truhlíky, kterými zakryjete zábradlí.

Pokud jste si oblíbili trend dřevných palet, nebojte se je použít třeba na nízké posezení, které však snadno vykouzlíte i bez pomoci nábytku. ,,Stoleček a židle jsme neřešili, protože nám stačí posezení na zemi. Na Bella Rose jsem si vybrala perfektní podsedák, který si vždy přivlastním,“ píše Nina.

Sedět se vám bude skvěle i na větších polštářích, koberečku nebo měkké dece, kterou můžete vždy sbalit a schovat doma. Při přesazování rostlinek vám tak nebude překážet, stejně jako polštáře, které snadno naskládáte na sebe. Pokud si tu a tam potřebujete odložit kávu, knihu nebo třeba počítač, můžete na zábradlí umístit závěsný stoleček.

Balkonové posezení
Balkonové posezení. Zdroj: archiv Niny

Pusťte se do dekorování!

A teď ta zábavnější část. Posaďte rostlinky do vybraných květináčů, košíky nebo bedýnky naplňte zahradnickými potřebami a milujete-li svíčky, rozhodně nezapomeňte na venkovní svícny nebo lucerničky. Při večerním posezení vytvoří světlo tak akorát na dolití sklenky vína nebo oblíbeného letního pitíčka. A pokud chcete světla víc, zavěste na zábradlí světelný řetěz v podobě lampionků nebo jen drobných žároviček.

V případě, že jste se rozhodli pěstovat rajčátka nebo třeba hrášek jako Nina, můžete z větších truhlíků vytvořit praktickou přírodní zástěnu, díky které budete příjemně oddělení od okolního světa (a sousedů).

Nakonec přidejte drobné detaily, jako třeba šikovné skleničky na limonádu, stylové podtácky nebo třeba drobnost pro děti, kterým můžete udělat radost i jejich vlastním prostorem na hraní.

Květináče
Květináče značky ferm LIVING. Zdroj: archiv Niny

Malý balkon a děti: Drobnosti, které je potěší

Pokud budou na balkoně řádit také vaše děti, přidělte jim drobné místo na hraní. Nina vytvořila malé pískoviště, které je však nadmíru stylové, proto nenaruší celkový vzhled, na kterém jste tolik pracovali. Plastovou nádobu s pískem uložila do dřevěné bedýnky, a vytvořila tak dcerkám praktickou hračku, která ale zachovává úhlednost balkonu.

Děti potěší i hravé květináče, barevné osvětlení nebo třeba drobnost v podobě malých váziček, do kterých si mohou vložit natrhané květiny z procházky. A pokud vám přeci jen zbývá trocha místa navíc, nafukovací bazének pro nejmenší bude rozhodně přivítán s jásotem!

Dětské balkonové pískoviště
Dětské balkonové pískoviště. Zdroj: archiv Niny

Ať už výzdobu balkonu pojmete v jakémkoliv stylu, vezte, že i na malém prostoru dokážete velké věci. Doufáme, že jsme vás k tomu alespoň kapku inpirovali, a že vám některý z tipů od Ninnuliny přijde vhod.

Spoustu odpočinku na vašem balkoně přeje

Michaela a Bella Rose

Pro zútulnění nejen malého balkonu se vám mohou hodit tyto drobnosti!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!