Přepadne vás občas chuť být kreativní? Něco vyrobit, vymyslet, namalovat? Jestli ano, pak se pojďte inspirovat, jak to má se svou kreativitou na papíře i v domácnosti akvarelová malířka Jitka Zajíčková, která pro nás vybrala květnovou kolekci.

Jitka se věnuje hned několika druhům umění, do toho pořádá akvarelové kurzy a miluje vaření. Jak to všechno stíhá, jak se k umění vlastně dostala a jak to vypadá u ní doma?

Jak žije a bydlí akvarelová malířka Jitka Zajíčková
Jak žije a bydlí akvarelová malířka Jitka Zajíčková? Foto: Jitka Zajíčková

Od akvarelu, přes korálky až po vaření

Jitko, prozraďte nám, jakým všem aktivitám se vlastně věnujete? Malujete, ilustrujete, tvoříte šperky, …

Mám moc ráda akvarel, líbí se mi jeho jemnost, průzračnost. Protože mám moc ráda i papír, vystřihuji nebo vyřezávám motivy, které pak kolážuji. S papírem souvisí i technika linorytu, ke které si občas odskočím. A učím i ruční výrobu razítek.

Když mám všeho kreslení dost, vznikají modelované brože, korále a panenky nebo třeba květiny z recyklovaných plastů, které jsem prezentovala na pár výstavách. A když chci úplnou změnu, tak vařím. 🙂 Buď jídlo nebo domácí kosmetiku. 

Co všechno vlastně akvarel ve vašem pojetí zahrnuje?

Akvarel je kouzelná technika, která se snadno kombinuje s dalšími technikami. Mojí specialitou je kombinace akvarelu s tušovou malbou sumi-e. Orientální přístup k malbě používám v evropském pojetí akvarelu. V obou technikách se používají vodou ředitelné barvy, velkou důležitost má voda i proces schnutí. Tak proč si nevzít z každé techniky to nejlepší a nezkombinovat je? 🙂

Pro jednu výstavu jsem dokonce akvarel kombinovala s plátkovým kovem a metalickými barvami. Akvarel se také úžasně snoubí s ručně psaným písmem, což ráda využívám zejména pro návrhy přáníček. Vždycky jsem byla hračička, takže mám moc ráda různé “piplačky”. Nejšťastnější jsem, když mám v ruce tenoučký štěteček a zaobírám se třeba nějakou botanickou malbou. To pak myslím jen na ty titěrné tahy…

Akvarelové malby dokáže skvěle doplnit kaligrafický nápis
Akvarelové malby dokáže skvěle doplnit kaligrafický nápis. Foto: Jitka Zajíčková

A jak jste se vůbec k akvarelu dostala? 

Vím, že to bude znít jako klišé, ale malovala jsem i kreslila už od dětství. Víc jsem se tomu začala věnovat v době, kdy jsem čekala syna a byla doma na rizikovém těhotenství. Kousek od nás je malý obchod s výtvarnými potřebami, kde mají původní nábytek, který byl navržen přímo podle pánviček s uměleckými akvarely Umton (Umton je česká značka mistrovských akvarelů). Jakmile jsem tam vešla a uviděla ještě původní, ručně malované vzorníky a ucítila tu nezaměnitelnou vůni papírů, barev a tužek, byla jsem ztracena! Koupila jsem si první sadu akvarelů, pár štětců a papíry… A už nebylo cesty zpět.

"A už nebylo cesty zpět."
Akvarel byl pro Jitku láskou hned při prvním setkání. Foto: Jitka Zajíčková

Co nejraději malujete a co je při tvoření vaší inspirací?

Maluju to, co žiju. Když byly děti malé, malovala jsem dětské motivy, obrázky přímo pro ně na přání. U syna to byly hlavně kočky, dinosauři, trochu jsem trpěla u malování strojů a techniky. 🙂 S dcerou jsem si rozšířila záběr o princezny, šperky a hlavně se naučila míchat nepřeberné množství růžových a fialových odstínů. V současné době jedu na květinové vlně, která mě drží už pár let, maluji ale i jídlo, zvířata… Mám moc ráda botanickou malbu a jednou bych moc ráda vytvořila malovaný herbář nebo ilustrovala encyklopedii.

Inspiraci hledá Jitka hlavně v přírodě
Inspiraci hledá Jitka hlavně v přírodě. Foto: Jitka Zajíčková

Kurzy akvarelu

Kde se vzal Váš nápad pořádat akvarelové kurzy? 

Když jsem začínala akvarelem malovat, nebylo tolik návodů a tutorialů jako nyní… Pořídila jsem si jednu knihu a začala podle ní malovat. Šlo to cestou “pokus – omyl”. Během doby jsem si našla svůj způsob, který mi vyhovuje a ten i předávám dál. Zřejmě proto, že mám pedagogické vzdělání, mají kurzy takový úspěch. 

V současné době je akvarel v trendu, v té základní jednoduché podobě stylizovaných květin a ornamentů na nás vyskakuje doslova na každém rohu a lidé mají prostě chuť si to také vyzkoušet namalovat. Na kurzech si ale ukazujeme víc možností práce s akvarelem – vrstvení, rozmývání… Učím jen v malých skupinkách, takže je čas i prostor na opravdu individuální přístup. 

Na svých kurzech se Jitka vždy snaží o individuální přístup
Na svých kurzech se Jitka vždy snaží o individuální přístup. Foto: Jitka Zajíčková

Často se stává, že někdo přijde s vytištěnou velmi jednoduchou předlohou z internetu, tu pod mým vedením namaluje za pár minut a nakonec odchází ještě s jinou, komplexní akvarelovou malbou, o které by si nikdy nemyslel, že ji dokáže namalovat. 🙂 To je pro mě velká radost, sledovat, jak mi na kurzy přicházejí lidé, kteří už předem hlásí, že neumí malovat a odcházejí s krásnými malbami, zrelaxovaní a nadšení pro akvarel. Akvarel je opravdu jako kouzlo, v tu chvíli, kdy malujete, je fajn nechat se pohltit barvami a nechat je plynout… Zázrak pak už přijde sám.

A na co všechno akvarelem vlastně malujete? 

Vzhledem k tomu, že akvarelové barvy jsou transparentní (nejsou krycí), maluji jimi především na bílý papír. Pro malbu na barevném podkladu používám kvašové barvy, které jsou také ředitelné vodou, mají krásný sametově matný vzhled po uschnutí, ale na rozdíl od akvarelu jsou krycí.

Hotové malby pak upravuji a přenáším na textilpolštáře, trička, navrhuji limitované kolekce šifonových šátků s vlastními motivy… Ve spolupráci s českými značkami mám nyní rozjednanou spolupráci ohledně textilních dezénů – jsem moc zvědavá na výsledek.

Akvarelové malby někdy Jitka přenáší i na textil
Malby někdy Jitka přenáší z papíru i na textil. Foto: Jitka Zajíčková

Jak to vypadá u Jitky doma?

Jitka ladí svůj byt do světlých vzdušných barev
Vítejte v Jitčině království. Foto: Jitka Zajíčková

Promítá se vaše láska k umění i do způsobu, jak máte zařízenou domácnost?

Mám to štěstí, že se nám, díky šikovnosti mého muže, povedlo zrekonstruovat starý byt. Protože máme rádi neutrální barvy, interiér je laděn došeda, bíla a světlého dřeva. Prostory jsou opticky prosvětlené a my si můžeme pohrát s doplňky. Když jsme, ještě před dětmi, cestovali, přivezli jsme si pár suvenýrů, které nám cesty nejen připomínají, ale jsou i pěknou dekorací. Jako svatební dar jsme dostali krásné orientální kaligrafie, ty mají své místo v ložnici.

Byt nám zdobí obrázky a keramické výrobky našich dětí, na ledničce se pravidelně obměňují motivy, které mám zrovna rozpracované – potřebuji je mít nějakou dobu na očích, než je prohlásím za hotové… Teď mě napadlo, kdybyste se zeptali mého muže, jak moje činnost ovlivňuje naše bydlení, řekl by vám, že všude jsou roztahané moje výtvarné potřeby. 🙂

Ložnici zdobí orientální kaligrafie
Ložnici zdobí orientální kaligrafie. Foto: Jitka Zajíčková

Na jaký designový kousek si právě teď brousíte zuby? 

Protože mám velkou slabost pro polštáře a plédy (jsem věčně zmrzlá 🙂 ), určitě bych ocenila hebkost pleteného přehozu z ovčí vlny, v pro mě perfektním šedém odstínu. A v kombinaci se sedákem jde o ideální kombo! A když vyrazím ven? Stačilo by mi vzít si malý skicák, pár barev do šikovného košíku – tašky – a nic by mi nechybělo.

A co ještě by v Jitčině domácnosti nemělo chybět?

Jitčin výběr bytových doplňků
Jitčiny oblíbené kousky – 1. Karafa a 4 skleničky Houston Grey, 2. Litinový hrnec s poklicí smaltovaný GreenStolek s úložným prostorem WhiteNerez strojek na těstoviny 3v1  a Úložný koš Seagrass Nature.

——

Taky jste dostali chuť zkusit si něco vytvořit? 🙂 Tak směle do toho, připravili jsme si pro vás s Jitkou i akvarelový tutoriál. Můžete si vyzkoušet namalovat list monstery nebo se rovnou přihlásit na některý z Jitčiných kurzů.

Spoustu kreativních jarních dnů vám přeje

Petra & Bella Rose

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!