Zůstat doma několik týdnů, pěkně spolu s rodinou, je krásný dar, který se nám jen tak nespoštěstí. Ale upřímně. Taky to už člověku může po chvíli slušně lézt na nervy 🙂 Já mám doma tři děti ve věku 6, 12 a 16 let a jsem s nimi doma už celé týdny, během kterých se snažím mezi hraním, úklidem a vařením ještě pracovat na home office. Jistě to znáte, má to teď takto plno z nás. Někdy dny plynou krásně, vše je sluncem zalité a já si říkám, jak úžasně to jako rodina zvládáme a jak moc si tohoto společného času vážím. No a pak jsou ty další dny. Dny, kdy mám chuť nalít si víno do skleničky Neptej se už hned po snídani 🙂

Skloubit děti a homeoffice je někdy pěkná dřina
Skloubit děti a homeoffice je někdy pěkná dřina

Když jsme v Bella Rose připravovali kampaň na dětskou kategorii, napadlo nás sepsat i několik tipů, jak to s dětmi doma teď zkoulet, aby doma panovala hygge a atmosféra, ale abychom to zároveň všichni přežili ve zdraví (i psychickém). A protože mám z celého týmu dětí nejvíce, zamyslela jsem se nad tím, co mi teď nejvíce pomáhá to vše lépe zvládat. A takto nějak vzniklo 10 mých osobních tipů, které s vámi teď chci sdílet.

1. Zapojte děti do vaření a pečení

A nemusí to být jenom jako. Naše děti se mnou opravdu nadšeně vaří v kuchyni. Starší děti (13 a 16) už dokonce vaří oběd i pro celou rodinu, zatímco já a manžel pracujeme na home office. Stačí jim dát důvěru, nějaký snadný recept a podmínku, že po sobě musí i uklidit 🙂 Posledně se takto všichni tři pustili do řízků s bramborovou kaší, předtím to byly zase palačinky nebo bábovka.

Zapojte děti do vaření a pečení - bude je to bavit!
Zapojte děti do vaření a pečení – bude je to bavit!

Pokud se vaše děti zatím do vaření pouštět nechtějí, můžou to zkusit jenom jako. Třeba náš nejmladší Radovánek si v obývacím pokoji udělal z různých krabic a boxů provizorní bistro a v podstatě celý den vaří pro všechny jídlo z dřevěných hraček – od výběrové kávy až po několikachodové menu. Největší radost mu udělaly sady od Kids Concept, ale stejně tak si jde vyrobit různá jídla i z plastelíny nebo nakreslená na papír.

S "kuchařskými" hračkami se děto dokážou zabavit opravdu na dlouho
S „kuchařskými“ hračkami se děti dokážou zabavit opravdu na dlouho

2. Udělejte dětem bezpečné zázemí

Děti jsou v době, kdy je kolem plno nejistoty, více tulivé a celkově touží po pocitu bezpečí. Mazlete se s nimi více, povídejte si více. A víte, co taky hodně pomáhá? Když společně s nimi postavíte nějaký “celokaranténový” pelíšek, bunkr nebo domeček, kde bude jejich prostor a kde se budou cítit v bezpečí. Však se to pak zase uklidí.

U nás má Radovánek svůj stan, kam si nanosil tolik polštářů a dek, že se tam skoro ani nevejde. Ale spává tam skoro každý večer, i když mu většinou čouhají nohy ven a na hromadě dek spí ještě k tomu kočka. Vzpomeňte si, jak jste milovali bunkr vy jako malí… Něco na tom je!

No řekněte, kdo z nás nemimloval jako malý stavění bunkrů?
No řekněte, kdo z nás nemiloval jako malý stavění bunkrů?

3. Propojte je s kamarády na dálku

Starší děti to už umí lépe než my, ale těm mladším chybí často kamarádi ze školky. Videokonference nejsou jen pro home office. Zavolejte dalším maminkám a propojte kámoše a kámošky třeba přes videohovor na Skypu nebo Messengeru. Uvidíte, jak se vypovídají a budou mít zážitek.

U nás máme řadové domky s dlouhými zahradami až k řece a Radovánkovi kamarádi ze školky bydlí asi o pět domů vedle. Jeden den se kluci zahlédli na zahradách a hulákali na sebe přes všechny ty zahrady. A protože máme skvělého souseda, tak namísto stížností přišel a dal klukům svoje vysílačky 🙂 Ti byli šťastní jak blechy, soused si sedl na sluníčko na terasu, otevřel si pivo a měl svoje hygge i s klídečkem. Tomu říkám elegantní řešení! Kluci budou jednou vzpomínat, jak byla karanténa, zavřená školka a museli mít vysílačky..

I s vysílačkou si děti mohou užít zábavu s kamarády
I s vysílačkou si děti mohou užít zábavu s kamarády

4. Zapojte je do domácích prací

Nebojte se zavelet a dětičky pěkně doma “využít k bohulibým cílům” – úklid, prach, myčka, utírání stolu, pravidelné zalévání kytiček… Pěkně každému dle jeho věku a schopností, ale pro každého se jistě něco najde. Režim a nějaké povinnosti dětem prospějí a vy budete mít aspoň chvilku pro sebe.

Podlaha se sama nezamete. Ale děti ji zamést mohou!
Podlaha se sama nezamete. Ale děti ji zamést mohou!

5. Naučte děti respektovat, že potřebujete prostor pro sebe

U nás je takový malý zákon, že jakmile pije maminka s tatínkem kafíčko na sedačce, tak je to jejich chvilka a nikdo je nemá rušit. Ne, že bychom to nemuseli někdy připomenout, ale naučili jsme to všechny odmalička a opravdu vědí, že mají jít na tuto chvilku do pokojíčku nebo na zahradu a zkrátka nás nechat těch 15-30 min v klidu (podle toho jak spěcháme my). Vždy řekneme, že to děláme pro ně, aby se jejich rodiče měli rádi a byli i na ně pak milejší. U vás můžete zavést nějaký podobný rituál, třeba čaj po obědě, film jednou měsíčně nebo jen chvilka čtení knížky.

I vy si zasloužíte chvilku pro sebe. A děti by to měly respektovat
I vy si zasloužíte chvilku pro sebe. Naučte děti, aby to respektovaly

6. Vypište rodinný denní plán nebo jídelníček na celý týden

Předejdete tak neustále se opakujícím dotazům, co se bude ten den dělat, kdy se to bude dělat nebo co bude k obědu, večeři a podobně. Alespoň u nás byly totiž tyto dotazy snad každou hodinu. Ačkoli to tak nevypadá, myslím, že děti alespoň nějaký řád a plán potřebují, aby se cítily bezpečněji a věděly, s čím mají počítat. No a dotaz „co bude k obědu“ se u nás stal takovým ujištěním o tom, že je svět stále v pořádku 🙂 Někde na internetu jsem navíc zahlédla takovou cedulku pro maminky a tolik mě rozesmála, že jsem si musela udělat podobnou. Vytisknout a nalepit na dveře si ji můžete klidně i vy – stačí kliknout na tento odkaz.

Díky této cedulce budete mít na práci konečně chvilku klidu
Díky této cedulce budete mít na práci konečně chvilku klidu

7. Hrajte s dětmi hry, ale navrhněte takové, co baví i vás

Taky máte často výčitky, že vás ty hry s dětmi až tolik nebaví? Já jako maminka vydržím v kukle ninji docela dlouho a MonopolyPokémony hraji pořád dokola, i když si pamatuji jen Pikatchua. Ale strašně se u toho nudím! Tak jsem zkusila vyhlásit, že jestli si se mnou chtějí hrát, tak ať se na střídačku hraje to, co baví i mě. Věděli jste, že jsou například Monopoly Hra o trůny? Že se dá koupit parádní akvarelové pexeso od Myyny, u kterého je radost posbírat všechny páry, nebo že stále existuje hra Z pohádky do pohádky, co jsme hráli jako malí? Nebojte se nastolit vlastní hry a pravidla a pořádně ty malé špunty obrat o čokolády třeba v prší nebo kostkách. Uvidíte, že to hned bude větší zábava. Pro všechny!

Hrajte s dětmi hry, která baví i vás
Hrajte s dětmi hry, která baví i vás

8. Běžte společně na chvíli ven

A všimněte si třeba toho, že obloha je bez letadel. Kdy se nám toto poštěstí, vidět oblohu takto čistou? Schválně, kdo první zahlédne na obloze letadlo? Nebo si udělejte radost a natrhejte si pár fialek nebo zlatý déšť do vázy. A mimochodem – už jste našli letos v trávě svůj čtyřlístek pro štěstí? Zapojte děti do hledání a uvidíte, kolik si všichni užijete zábavy!

Co takhle zkusit s dětmi zahradničit nebo hledat čtyřlístky?
Co takhle zkusit s dětmi zahradničit nebo hledat čtyřlístky?

9. Vytvořte si svoje tradice

Tradice v nás vzbuzují pocit jistoty a klidu. Udělejte si teď během karantény svoje vlastní malé tradice. Může to být třeba série několika dílů oblíbeného filmu na více večerů po sobě (naše tipy – všechny díly Harryho Pottera, Stanger Things, Potkali se u Kolína, Zloba 12, rozšířená verze Pána prstenů, Star Wars…), pondělní večery se stolní hrou nebo pravidelné sobotní pečení kváskového chleba.

Můžou to být ale i tradice v pravém slova smyslu – třeba Velikonoce. Nevynechejte je kvůli současným událostem a oslavte si je pěkně doma barvením vajíček a pěknou výzdobou. Já dětem plánuji letos schovat nabarvená i čokoládová vajíčka v zahradě, aby se zabavily hledáním a měly takové malé dobrodružství místo mrskutu. Takto je můžete schovat i v bytě a minimálně hodinu budete mít klídek na kafíčko a relax!

Nezapomínejte dodržovat tradice. A nebo si rovnou vytvořte svoje vlastní!
Nezapomínejte dodržovat tradice. A nebo si rovnou vytvořte svoje vlastní!

10. Tvořte, ale podle sebe

Určitě na internetu najdete plno návodů, jak zabavit děti a co s nimi doma tvořit. Já ale navrhuji zapojit je zase do něčeho, co baví i vás – například do akvarelové malby, trénování krasopísma nebo batikování. Můžete zkusit i něco vyšít nebo si udělat z mechu a sukulentů malé terárium. Uvidíte, jak umí děti překvapit, když je pustíte k nějaké dospělácké činnosti, kde vidí vaše nadšení. Ještě budou prosit, ať si to můžou zkusit taky.

Zapojte děti do kreativní činnosti, která baví i vás
Zapojte děti do kreativní činnosti, která baví i vás

Doufám, že vás některý z mých tipů inspiruje a alespoň trošku vám pomůže skloubit homeoffice s rodičovstvím, aniž byste se z toho zbláznili. Budu ráda za vaše sdílení a moc mě potěší i osvědčené tipy od vás – ať už níže do komentářů, nebo třba na mém Instagramu @martina_bellarose. Přeji vám všem hodně zdraví a spoustu pohodových dnů plných té nejkrásnější atmosféry.

S láskou
Martina

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!