Svými zahradnickými schopnostmi si nejste ještě tolik jistí, ale váš domov by uvítal zelenou pokojovou rostlinu? Pěstování avokáda pak bude ideální volbou přesně pro vás. Je snadné, rychlé a potřebujete k němu jen tři věci: pecku, špejle a sklenici s vodou. Jak avokádo vypěstovat? Do jakého květináče a hlíny jej zasadit? A na co si dát pozor? Na vše vám odpovíme v našem průvodci pěstováním!

Jak zasadit avokádo – 6 jednoduchých kroků

  1. Pecku z avokáda omyjte od dužiny a sloupněte hnědou slupku
  2. Tři párátka zapíchněte do pecky tak, aby držela na hladině sklenice
  3. Spodní stranu pecky ponořte do vody pro zakořenění
  4. Sklenici položte na světlé místo, vodu pravidelně vyměňujte
  5. Avokádo vyklíčí za několik týdnů
  6. Do květináče jej přesaďte, až bude mít delší kořínky a více listů
Jak vypěstovat avokádo ve vodě.
K pěstování avokáda potřebujete jen tři věci: pecku, špejle a sklenici s vodou.

Pěstování avokáda ve voděKterým koncem zasadit avokádo

Avokádo můžete zasadit dvěma způsoby: do hlíny nebo do vody. Ten do vody a do sklenice je spolehlivější, navíc tak lépe uvidíte progres v růstu. Avokádo do vody zasadíte tak, že pecku zbavíte hnědé slupky, což urychlí růst kořínků, a zapíchnete do ní ze tří stran špejle nebo párátka.

Ta udrží pecku na hladině vody ve sklenici. Do pecky můžete nejprve udělat dírky a teprve poté do nich umístit špejle. Předejdete tak zalomení dřívka uvnitř pecky.

Připravenou pecku z avokáda se špejlemi vložte spodní stranou do vody – odtud budou růst kořínky. Sklenici postavte na světlé místo bez přímého slunce a pravidelně vyměňujte vodu. Avokádo vyroste zhruba do 2 měsíců, první kořínky se pak zpravidla objevují po 2-4 týdnech.

Pěstování avokáda ve vodě
Pecku z avokáda zasadíte do vody tak, že do ní zapíchnete špejle, tak, aby měla kontakt s vodou.
Pěstování avokáda ve vodě
Pecku avokáda vložte do vody spodní stranou – tu poznáte podle světlé skvrny.

Kdy přesadit avokádo do hlíny

Do květináče přesazujte vyklíčené avokádo ve chvíli, kdy bude mít několik pater lístků a dostatečně silné kořeny. Naklíčenou pecku vložte do substrátu tak, aby horní třetina vyčnívala, a hlínu dobře navlhčete. Pro avokádo zvolte květináč o průměru alespoň 10 cm, později jej přesaďte do většího.

A jakou hlínu na avokádo použít? Se substrátem si nemusíte dělat hlavu, postačí vám běžný zahradní nebo ten na citrusy. Naopak rašelinnému se raději vyhněte, ten rostlině nesvědčí.

Jak zasadit avokádo do hlíny
Avokádo můžete zasadit do hlíny ve chvíli, kdy má první lístečky rašící z vrcholku pecky.

Víte, co je hruškovec přelahodný?
Strom pěstovaný pro své plody – avokáda.

Jak zasadit avokádo do květináče
Pro začátek zvolte pro avokádo květináč velký alespoň 10 cm v průměru. Květináč s nápisem na fotce naleznete na našem e-shopu.

Tipy, jak pěstovat avokádo

Základ pro pěstování avokáda máte v malíčku, teď je třeba zjistit, jak se o něj starat. Avokádo v květináči můžete bez obav pěstovat v bytě nebo ve skleníku, ideální teplota pro dobrý růst se totiž pohybuje mezi 24-27°C. Vzhledem k relativně tenkému stonku a proměnlivému počasí v našem podnebném pásu avokádo venku raději nepěstujte, bude z něj spíše krásná pokojovka.

Pokud nevíte, jak velký květináč na avokádo zvolit, začněte s průměrem alespoň 10 cm a postupem času rostlinu přesazujte do většího. Čím více prostoru jí dáte, tím více může vyrůst.

Pěstování avokáda je velmi snadné a zvládne jej opravdu každý. Pokud byste se však v pěstování dostali do úzkých, níže pro vás máme odpovědi na nejčastější otázky, které se pěstování avokáda z pecky týkají.

Pěstování avokáda doma
Avokádo zalévejte 2-3× týdně, vždy však kontrolujte vlhkost hlíny a zálivku uzpůsobte.
Jak zasadit avokádo
Před zasazením avokáda do květináče můžete již špejle vytáhnout.

Jak často zalévat avokádo?

Avokádo zalévejte 2-3× týdně, zálivku přizpůsobujte vlhkosti substrátu. Zalévat je nejlepší dešťovou vodou, případně odstátou vodou z kohoutku. Zalévejte do květináče a přebytečnou vodu z misky slijte. Avokádo by nemělo ve vodě stát, zahnívaly by mu kořeny.

Jak větvit a zaštipovat avokádo?

Avokádo se větví seříznutím a zaštipováním. Počkejte, až bude rostlina vysoká alespoň 15 cm, poté odštípněte horní listy a/nebo rostlinu seřízněte na požadovanou výšku. Zaštipujte vždy nad očkem (kolénkem), použít můžete pouze prsty, jelikož výhonek avokáda je dobře poddajný. Avokádo se poté rozvětví a bude bohatší. Seříznutou část můžete zasadit do květináče.

Pěstování avokáda v květináči
Pecku z avokáda dobře očistěte od dužiny, která by mohla na povrchu plesnivět.

Kdy začne avokádo plodit?

Chcete si vypěstovat plody avokáda? Z pecky je to v domácích podmínkách téměř nemožné a spíše výjimečné. Plody se na avokádu objevují po 5 až 8 letech, a to při ideální teplotě vzduchu a vlhkosti. Avokádo pěstované doma je spíše krásnou pokojovou rostlinou, která udělá parádu v každém květináči.

Zasazení avokáda
Vypěstování plodů avokáda v domácích podmínkách je spíše výjimečné.

Kdy avokádo vyroste?

Při teplotě 20-25 °C semeno vyklíčí za 2-6 týdnů, rostlina avokáda pak vyroste za rok cca půl metru. Záleží však na velikosti květináče a podmínkách pro pěstování. Při správné péči vydrží avokádo roky a může vyrůst až do výšky ke dvěma metrům.

Proč avokádu hnědnou listy?

Pokud jsou listy vašeho avokáda hnědé a schnou od špičky, má rostlina málo vody. Dopřejte jí více zálivky. Problém může být také v příliš tvrdé vodě a obsahu chloru. Hnědnutí listů proto můžete předejít zaléváním odstátou vodou nebo vodou dešťovou.

Proč avokádu hnědnou listy
Proč avokádu hnědnou listy? Na vině může být nedostatek vody nebo voda příliš tvrdá.

Proč listy avokáda žloutnou a padají?

Avokádo je citlivé na přelití a jeho kořeny mohou uhnívat, pokud stojí ve vodě. Žloutnutí listů je proto způsobené příliš velkým množstvím vody. Nechte půdu po zalévání vyschnout, přebytečnou vodu z misky vylijte. Při sázení lze na dno květináče použít štěrk nebo keramzit, který zabrání přílišné vlhkosti kořenů.

Proč avokádu žloutnou listy
Na dno květináče můžete nasypat štěrk nebo keramzit. Zabráníte tak uhnívání kořenů.

Vstřebali jste veškeré rady ohledně pěstování avokáda? Věříme, že teď už se vám zelenou rostlinku vypěstovat podaří, že tentokrát bude mít tuhý kořínek. 🙂

Úspěšné zahradničení a spoustu zdravých rostlinek vám přeje
Míša & Bella Rose

Vyberte si květináč pro pěstování avokáda nebo jiné pomůcky pro zahradničení!

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!