Svoboda, kreativita a spojení s přírodou. Pokud se ptáte, co je boho styl, odpověď najdete právě v těchto slovech. A samozřejmě také v našem článku! Bohémský styl se totiž stává stále více populárním, zejména pak v jeho střílivější kombinaci se skandinávskou jednoduchostí. Proto jsme pro vás sestavili jednoduchého průvodce, který tento vskutku bohatý styl představí, a zároveň vám poskytne jednoduchý návod, jak v jeho duchu proměnit interiér.

Bohémský styl si pevně stojí za svým názvem. Bohemian nebo boho je výraz, který, zpočátku ve Francii, označoval životní styl všech bohémů, lidí, pro něž neexistovala pravidla ani nudná šeď běžných dní. A to se boho drží dodnes i v oblasti interiérového designu.

Ať už patříte mezi kreativce, umělce nebo milovníky přírodních materiálů, bohémský styl si vás podmaní svou osobitostí, díky níž je pokaždé jiný. Jeho hlavní přísadou jste totiž vy sami, a to v té nejsvobodnější podobě. Jste připraveni pustit se do proměny?

Terasa v bohémském stylu
I terasu můžete během chvilky přetvořit v nebeský boho koutek!

Jak na to?
Objevte 4 společné jmenovatele všech interiérů zařízených v boho stylu!

boho textury

1. Barev a vzorů se nebojte

Zapomeňte na jednoduché a dokonale sladěné interiéry s nádechem minimalismu. Je čas se odvázat! Boho styl se nebojí barev ani vzorů, které však dokáže kombinovat s neutrálními tóny a přírodními materiály tak, že i bláznivé nápady nakonec vnesou až zenovou náladu do každého koutu místnosti. V základu vsaďte na přírodní hnědou či béžovou, kterou následně doladíte barevnými akcenty, zejména v teplých odstínech. Hořčicová, cihlová, okrová nebo zemitě zelená budou odteď vašimi nejlepšími přáteli.

Povoleny jsou také všelijaké vzory, které vás jen napadnou. Etno, pravidelné geometrické tvary, proužky, mandaly, prostě cokoliv. A nebojte se je vrstvit i jeden přes druhý, například u polštářků na gauči. Tu a tam proložte vzor neutrální barvou, polštářek však může mít třásně nebo okraj lemovaný drobnými bambulkami. Tyto drobné bláznivosti v celku vytvoří útulnou atmosféru, do které se zamilujete.

boho ložnice
Koberce, polštáře, přehozy a lněné povlečení. Není nic, co by udělalo ložnici více bohémskou.

2. Rozmanité přírodní materiály jsou základ

Boho styl má základ v úzkém vztahu k přírodě. Jeho stěžejním bodem tak bude hlavně sázka na zemitý a přírodní vzhled materiálů – kůže, kámen, dřevo a látky jako len či bavlna. Cenná je jejich barva, textura a schopnost vnést klid i do městského života.

Mezi gauč a křeslo s barevnými vzorovanými polštářky položte nízký stoleček ze dřeva, vedle se bude hodit taburet nebo světlý koberec s nižším vlasem a třásněmi po okrajích. Dřevěná podlaha, parkety nebo linu v tmavší hnědé barvě vám poskytne dokonalý základ, dřevo však můžete zakomponovat i v podobě doplňků nebo menších kusů nábytku. K barvě dřeva navíc perfektně ladí zelené pokojovky, které vám také nesmí chybět.

Všechny boho kousky, které jsou vašemu srdci blízké, však nemusí být nové. Využijte volný víkend a vydejte se na lov do antikvariátů nebo si vezměte do parády půdu u babičky. Najdete tam poklady, které s kapkou péče nebo menších DIY návodů přetvoříte k dokonalosti. Koneckonců, bohémský styl byl velmi blízký všem uměleckým duším!

doplňky v bohémském stylu
Bytový textil z bavlny a lnu, v případě koberců vsaďte na jutu a vše doplňte dřevěným stolečkem.
boho polštáře
Jak poznáte polštáře v boho stylu? Mají třásně v rozích nebo po celém obvodu, vzory a hrubší texturu.

3. Budiž zeleň! Zelené pokojovky jako stvořené pro bohémský styl

Nejen, že zelená barva skvěle doplní hnědou, béžovou i hořčicovou paletu odstínů, ale samotné rostliny dodají interiéru v boho stylu tu správnou atmosféru. Vžďyt, kde jinde se člověk cítí svobodněji než v samotné přírodě?

Ideálními rostlinkami budou kaktusy a sukulenty, které můžete zasadit do menších hliněných květináčů se vzorem nebo například ve tvaru hlavy. Obliba trendu doplňků s obličejem je v boho stylu obzvláště patrná. Kromě menších rostlin však zkuste pečovat i o ty větší, s krásnými širokými listy, jako je monstera, avokádo nebo třeba fíkus. Ty budou vypadat skvěle v květináčích z mořské trávy nebo juty. Zvláštní pozornosti se dostává rovněž vysokým travinám nebo zaječím ocáskům, snad proto, že jejich lehký pohyb ve větru tolik připomíná bezstarostnou volnost.

Bohémský styl nezná hranice. A to platí i v případě umístění rostlin. Milovníci boho proto neváhají použít závěsné květináče, vázané macramé závěsy nebo třeba květináč na řetízcích. Prostor bytu, ač ohraničený zdmi, je pro ně, jak se často zdá, až nekonečným jevištěm. Nebojte se tedy rozehrát své představení!

obývací pokoj v boho stylu
Pokojové rostliny můžete dát do košů z mořské trávy. Přírodní akcent totiž rozhodně neuškodí.
pokojovky boho styl
Keramické obaly na květináč nebo koše z mořské trávy. To je to pravé pro pokojovky!

4. Extravagantní doplňky vítáme

Strach je to, co u boho stylu rozhodně nemusíte mít. Udělejte tu a tam ze svého interiéru rebela a volnomyšlenkáře, který si z porušování pravidel nic nedělá. Proč by měly vzorované koberce nutně sedět pouze na zemi? Zkuste je rozpohybovat po místnosti a pověsit je třeba na zeď na místo obrazu. Závěsné dekorace jsou samy o sobě vítány, a to jak kovové, tak i ty z přírodních materiálů. Do ložnice se budou hodit macramé závěsy nebo lapače snů, do obýváku kovové kruhy opletené květinami.

Výrazným středobodem bude doplněk v podobě lustru z přírodních vláken nebo lampa s lněným stínidlem. I textil jako takový je rozhodně neopomenutelnou součástí bohémského stylu, který vyzařuje nejen osobitost, ale také útulnost. Každé posezení, každý koutek s křeslem, by měl poskytnout měkký polštářek, pléd s třásněmi nebo alespoň kulatý polštářek pod hlavu. Uvidíte, že prostor bude rázem přívětivější.

bohémský styl doplňky
Do váz se budou hodit sušené květy, traviny a zaječí ocásky. Ty bohémským stylem přímo sálají.
bohémský styl posezení
Doplňkem v boho stylu může být i designově výrazné křeslo nebo zajímavě tvarovaná lampa.

Doplňky nepodceňujte ani v kuchyni. Při přípravě čaje nebo kávy se vám budou nepochybně hodit podtácky pod hrníčky. Nezapomeňte na korek, který byl kdysi hitem každé domácnosti a opět se do nich vrací. Cementové podložky s modrými ornamenty jsou však také správnou volbou, která ozvláštní každý stůl a navíc skvěle poslouží svému účelu.

Do kuchyně můžete pořídit také nádobí s žíhanou glazurou. Dokonale jej umí značka HK Living, jejíž keramika inspirovaná 70. léty vás svými barvami chytne za bohémské srdce. Hrnečky, šálky, talíře i vázy dodají jídelnímu stolu to pravé boho kouzlo, uvidíte!

Žíhaná keramika HK Living bohémský styl
Hrnečky značky HK Living si zamilujete pro jejich barevnou, žíhanou glazuru.
Vázy z žíhané keramiky HK Living
Stylové retro vázy ve stylu 70. let budou krásným bohémským doplňkem.

Jaké další doplňky jsou typické pro bohémský styl?

  • Vázy, keramické nebo kameninové, ale i kovové
  • Háčky a věšáky z ručně opracovaného kovu nebo bambusu
  • Koberce z juty či mořské trávy
  • Úložné koše z přírodních materiálů nebo zlatého drátku
  • Tácy z kovu nebo úložné dózičky, například skleněné s kovovým rámováním
  • Vaše osobní suvenýry z cest, extravagantní kousky nábytku nebo doplňky, které už máte doma

Bohémský styl: Vybrali jsme pro vás pár našich oblíbených kousků!

Bohémský styl doplňky inspirace
1. polštář 2. závěsný květináč 3. květináč 4. lustr 5. váza 7. lucerna 8. košíky 9. stolička

Chytil vás bohémský styl za srdce natolik, že už se díváte po nových doplňcích, pokojových rostlinách a hledáte, kde sehnat krásný dřevěný stoleček ke gauči? Nechte se inspirovat našimi produkty a objevte to pravé pro váš vlastní, osobitý interiér. Nezapomínejte, že boho je takové, jací jste vy!

Krásné dekorování a co nejméně obav z nového stylu přeje
Míša a Bella Rose

Inpirace pokračuje, nechte se okouzlit dalšími produkty…

Líbil se vám článek?
Sdílejte ho s přáteli!